Uradni list

Številka 53
Uradni list RS, št. 53/2001 z dne 27. 6. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 53/2001 z dne 27. 6. 2001

Kazalo

2869. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o sežiganju odpadkov, stran 5613.

Na podlagi drugega odstavka 30. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93, 44/95 – odl. US, 1/96, 9/99 – odl. US, zakon o ohranjanju narave – 56/99, zakon o javnih skladih – 22/00) izdaja minister za okolje in prostor
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah pravilnika o sežiganju odpadkov
1. člen
V pravilniku o sežiganju odpadkov (Uradni list RS, št. 32/00) se v 1. členu prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
“Ta pravilnik določa obvezna ravnanja in druge pogoje za sežiganje in sosežiganje odpadkov ter pogoje in ukrepe v zvezi z načrtovanjem, gradnjo in obratovanjem sežigalnic odpadkov in naprav za sosežig odpadkov.”.
2. člen
Besedilo 2. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Pojmi imajo po tem pravilniku naslednji pomen:
1. Odpadki so trdni ali tekoči odpadki, ki so odpadki po predpisu o ravnanju z odpadki.
2. Nevarni odpadki so trdni ali tekoči odpadki, ki so nevarni odpadki po predpisu o ravnanju z odpadki.
3. Istovrstni odpadki so odpadki istega imetnika odpadkov, ki nastajajo v procesu brez bistvenih sprememb ali motenj, tako da se fizikalne, kemične ali biokemične lastnosti odpadkov, pomembne za njihovo sežiganje, bistveno ne spreminjajo in so razvrščeni v isto skupino v klasifikacijskem seznamu odpadkov iz predpisa o ravnanju z odpadki.
4. Pošiljka odpadkov je količina istovrstnih odpadkov, ki jih upravljalec sežigalnice odpadkov ali naprave za sosežig odpadkov prevzame v enem koledarskem dnevu.
5. Obdelava odpadkov je vsak fizikalni, termični, kemični ali biološki proces vključno s sortiranjem odpadkov, s katerim se spremenijo lastnosti odpadkov z namenom zmanjšanja njihove prostornine ali nevarnih lastnosti, lažjega ravnanja z njimi ali povečanja možnosti za njihovo predelavo.
6. Ostanki sežiganja so pepel in žlindra, elektrofiltrski pepel in kotlovni prah, trdni ostanki čiščenja odpadnih plinov, blato čistilnih naprav za odpadne vode, izrabljeni katalizatorji in izrabljeno aktivno oglje ali druge snovi v tekočem ali trdnem stanju, ki nastajajo pri sežiganju ali sosežiganju odpadkov, čiščenju odpadnih plinov ali odpadne vode ali drugih postopkih v sežigalnici odpadkov ali napravi za sosežig odpadkov in so odpadki skladno s predpisom o ravnanju z odpadki.
7. Reprezentativni vzorec odpadkov je vzorec, vzet iz celotne količine odpadkov, ki ima enake lastnosti kot povprečna sestava odpadkov, ki so predmet kemične analize.
8. Sežigalnica odpadkov (v nadaljnjem besedilu: sežigalnica) je nepremična ali premična naprava, namenjena za toplotno obdelavo odpadkov z izkoriščanjem pridobljene zgorevalne toplote ali brez njega. Toplotna obdelava vključuje sežiganje z oksidacijo odpadkov kot tudi pirolizo, uplinjanje, obdelavo v plazmi ali druge postopke toplotne obdelave, če se produkti obdelave naknadno sežgejo.
Sežigalnica je celotna postavitev objektov in naprav za sprejemanje, skladiščenje in predhodno obdelavo odpadkov, vseh linij za sežiganje in sistemov za oskrbo z odpadki, gorivom in zrakom, kotla, čistilne naprave za odpadne pline, naprave za čiščenje ali hranjenje ostankov sežiganja in odpadne vode, odvodnika zgorevalnih plinov ter naprav in sistemov za nadzor sežiganja in trajno spremljanje in registriranje pogojev sežiganja.
9. Naprava za sosežig odpadkov (v nadaljnjem besedilu: naprava za sosežig) je nepremična ali premična naprava, ki je zlasti namenjena proizvodnji energije ali določenih izdelkov, v kateri se odpadki uporabljajo kot običajno ali kot dodatno gorivo ali pa toplotno obdelajo za namen odstranjevanja. Če se v napravi iz prejšnjega stavka sosežig odpadkov izvaja tako, da je glavni namen toplotna obdelava odpadkov in ne proizvodnja energije ali izdelkov, se naprava šteje za sežigalnico.
Naprava za sosežig je celotna postavitev objektov in naprav za sprejemanje, skladiščenje in predhodno obdelavo odpadkov, vseh linij za sosežiganje in sistemov za oskrbo z odpadki, gorivom in zrakom, kotla, čistilne naprave za odpadne pline, naprave za čiščenje ali hranjenje ostankov sežiganja in odpadne vode, odvodnika zgorevalnih plinov ter naprav in sistemov za nadzor sežiganja in trajno spremljanje in registriranje pogojev sežiganja.
10. Obstoječa sežigalnica je sežigalnica, ki je zgrajena ali obratuje na dan uveljavitve te uredbe ali je bilo pred uveljavitvijo te uredbe zanjo pridobljeno gradbeno ali enotno dovoljenje.
11. Obstoječa naprava za sosežig je naprava, ki obratuje na dan uveljavitve te uredbe skladno s predpisi kot naprava za sosežig ali je bilo pred uveljavitvijo te uredbe pridobljeno gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo naprave zaradi sosežiga odpadkov.
12. Rekonstrukcija sežigalnice ali naprave za sosežig je vsak poseg v napravo, ki bistveno spremeni glavne tehnične značilnosti ali zmogljivost naprave glede sežiganja ali sosežiganja odpadkov in ima za posledico spremembo količine ali vrste emisije snovi v okolje ali druge posledice glede obremenjevanja okolja. Rekonstrukcija je tudi, če se v sežigalnici ali napravi za sosežig, kjer se sežigajo nenevarni odpadki, začnejo sežigati ali sosežigati nevarni odpadki.
13. Upravljalec sežigalnice ali naprave za sosežig (v nadaljnjem besedilu: upravljalec) je pravna ali fizična oseba, ki upravlja sežigalnico ali napravo za sosežig in je skladno s predpisi odgovorna za tehnične in druge pogoje njenega obratovanja.
14. Imetnik odpadkov je povzročitelj odpadkov ali pravna ali fizična oseba, ki ima odpadke v posesti.
15. Dovoljenje za sežiganje je dovoljenje za odstranjevanje odpadkov iz predpisa o ravnanju z odpadki.”.
3. člen
Besedilo 3. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Določbe tega pravilnika veljajo za vse sežigalnice in naprave za sosežig razen za:
1. tiste, v katerih se sežigajo ali sosežigajo samo:
– rastlinski odpadki iz kmetijstva in gozdarstva,
– rastlinski odpadki iz proizvodnje hrane, če se s sežiganjem pridobljena toplota uporablja,
– vlaknati rastlinski odpadki iz proizvodnje primarne papirne kaše in papirja iz nje, če gre za sosežig na kraju proizvodnje in se s sežiganjem pridobljena toplota uporablja,
– odpadki iz lesa razen tistih, ki lahko zaradi obdelave lesa z zaščitnimi sredstvi in premazi vsebujejo halogenirane organske spojine ali težke kovine in so predvsem odpadki pri graditvi ali rušenju objektov,
– odpadki iz plute,
– radioaktivni odpadki,
– klavnični odpadki in kužni material živalskega porekla, ki so urejeni s predpisi s področja veterinarstva, ali
– odpadki, nastali pri raziskovanju in izkoriščanju nafte in plina na morju, če se sežigajo na morju, in
2. eksperimentalne naprave, ko se uporabljajo za raziskave, razvoj in testiranje za namen izboljšanja postopkov sežiganja, če je letna količina sežganih odpadkov manjša od 50 ton.”.
4. člen
Besedilo 4. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Določbe tega pravilnika, ki se nanašajo posebej na nevarne odpadke, ne veljajo za naslednje nevarne odpadke:
– gorljive tekoče odpadke, vključno z odpadnimi olji, ki jih določa predpis o ravnanju z odpadnimi olji, če vsebujejo skupaj do 10 mg polikloriranih bifenilov (PCB) ali pentaklorfenolov (PCP) ali drugih polikloriranih aromatskih ogljikovodikov, da ne vsebujejo drugih nevarnih snovi, na podlagi katerih se skladno s predpisom o ravnanju z odpadki določajo nevarne lastnosti odpadkov, in da je njihova kurilna vrednost najmanj 30 MJ/kg, in
– katerekoli gorljive tekoče odpadke, ki v zgorevalnih plinih, ki nastanejo zaradi njihovega sežiganja, ne povzročajo drugačne ali večje emisije snovi v zrak kot plinsko olje iz predpisa, ki določa kakovost tekočih goriv.”.
5. člen
V 5. členu se prvem odstavku za besedo “Sežiganje” doda besedilo “ali sosežiganje (v nadaljnjem besedilu: sežiganje)”.
6. člen
V 5. členu v drugem odstavku, 6. členu, 12. členu v tretjem odstavku, 15. členu, 16. členu v prvem odstavku, 21. členu, 23. členu v prvem odstavku, 24. členu, 26. členu v drugem odstavku, 27. členu, 31. členu v prvem odstavku, 32. členu v drugem odstavku, 33. členu v prvem in drugem odstavku ter v 40. členu v prvem in drugem odstavku se za besedo “sežigalnica” doda besedilo “ali naprava za sosežig” v ustreznem sklonu.
7. člen
V 12. členu se v prvem odstavku črta besedilo “sežigalnice (v nadaljnjem besedilu: upravljalec)”.
8. člen
V 18. členu se v prvem odstavku za besedo “analizo” pika spremeni v vejico in doda besedilo “razen če je to neprimerno kot v primeru infektivnih odpadkov iz zdravstvene dejavnosti ali podobnih odpadkov.”.
9. člen
V 20. členu se drugi in tretji odstavek črtata.
10. člen
22. člen se črta.
11. člen
V 23. členu se v prvem odstavku črta beseda “nevarnih”.
12. člen
Besedilo 28. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Nova ali rekonstruirana nepremična sežigalnica ali naprava za sosežig mora za pridobitev dovoljenja za poseg v prostor izpolnjevati naslednje pogoje:
– emisija snovi in energije v vode, zrak in tla ne sme presegati predpisanih mejnih vrednosti,
– postopki in metode sežiganja odpadkov ne smejo povzročati čezmernih obremenitev okolja in negativnih vplivov na krajino,
– izpolnjene morajo biti predpisane gradbene in druge tehnične zahteve,
– s sežiganjem odpadkov pridobljena toplota mora biti uporabljena za soproizvodnjo elektrike in toplote, proizvodnjo pare, daljinsko ogrevanje ali drugače učinkovito uporabljena,
– zagotovljeni morajo biti ukrepi za zmanjšanje količine ostankov sežiganja odpadkov in njihove škodljivosti in njihovo predelavo, če to omogoča uporaba najboljših v praksi uspešno preiskušenih in na trgu dostopnih tehnologij in postopkov ob razumno višjih stroških,
– zagotovljeno mora biti odstranjevanje ostankov sežiganja, ki jih ni možno predelati, skladno s predpisi in
– zagotovljeni morajo biti ukrepi varstva pred nenadzorovanimi dogodki in za primer ekološke nesreče.
Za premično sežigalnico ali napravo za sosežig mora upravljalec skladno z zakonom o varstvu okolja pridobiti dovoljenje ministra, pristojnega za varstvo okolja, za uporabo premične naprave za varstvo okolja. Za pridobitev dovoljenja iz prejšnjega stavka mora premična sežigalnica ali naprava za sosežig izpolnjevati pogoje iz prejšnjega odstavka.
Oseba, ki razpolaga s premično sežigalnico ali napravo za sosežig, za katero je izdano dovoljenje iz prejšnjega odstavka, priloži to dovoljenje vlogi za dovoljenje za sežiganje namesto strokovne ocene o vplivih obratovanja premične naprave na okolje kot je določeno v predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.”.
13. člen
Besedilo 29. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Za sežigalnico ali napravo za sosežig iz prvega odstavka prejšnjega člena, za katero je treba pridobiti okoljevarstveno soglasje, se izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega člena ugotavlja v postopku za izdajo tega soglasja.
Za sežigalnico ali napravo za sosežig iz prvega odstavka prejšnjega člena, za katero ni treba pridobiti okoljevarstvenega soglasja, mora investitor v zahtevi za dovoljenje za poseg v prostor kot osnovne podatke o namenu in zmogljivosti objekta ali naprave posredovati tudi strokovno oceno o vrstah in količini odpadkov, ki se bodo sežigali, in o predvidenih ukrepih v zvezi z izpolnjevanjem pogojev iz prejšnjega člena.
Strokovno oceno iz prejšnjega odstavka mora izdelati pravna ali fizična oseba, pooblaščena za izdelavo poročil o vplivih na okolje.
Za sežigalnico ali napravo za sosežig iz drugega odstavka prejšnjega člena mora projekt o obratovanju in poročilo o vplivih obratovanja naprave na okolje, ki je skladno z zakonom del vloge za dovoljenje, izdelati pravna ali fizična oseba, pooblaščena za izdelavo poročil o vplivih na okolje.”.
14. člen
V 30. členu se za besedilom “snovi v zrak in” doda besedilo “ emisije snovi pri odvajanju odpadne vode iz naprav za čiščenje odpadnih plinov ter” .
15. člen
V 33. členu se tretji odstavek spremeni tako, da glasi:
“Poslovnik iz prvega odstavka tega člena mora imeti naslednje priloge:
– projekt izvedenih del, na podlagi katerega je izdano uporabno dovoljenje, če gre za nepremično sežigalnico ali napravo za sosežig, ali
– projekt o obratovanju, na podlagi katerega je bilo izdano dovoljenje za uporabo premične naprave za varstvo okolja, če gre za premično sežigalnico ali napravo za sosežig,
– program obratovalnega monitoringa emisije snovi v zrak in emisije snovi pri odvajanju odpadnih vod iz naprav za čiščenje odpadnih plinov, in
– načrt ravnanja z odpadki, na podlagi katerega je izdano dovoljenje za sežiganje.
16. člen
Za 34. členom se doda nov 34.a člen, ki se glasi:
»34.a člen
Upravljalec mora zagotavljati na način, določen z zakonom o varstvu okolja, javnost podatkov o lastnem obremenjevanju okolja, ki jih mora skladno s predpisi za vsako preteklo koledarsko leto posredovati ministrstvu.”.
17. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 354-11-33/01
Ljubljana, dne 15. junija 2001.
Minister
za okolje in prostor
mag. Janez Kopač l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti