Uradni list

Številka 28
Uradni list RS, št. 28/2001 z dne 19. 4. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 28/2001 z dne 19. 4. 2001

Kazalo

1682. Pravilnik o ocenjevanju in razvrščanju trupov ovc jagnjet in sesnih jagnjet na klavni liniji, stran 2962.

Na podlagi drugega odstavka 37. člena zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00), izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v soglasju z ministrom za zdravstvo
P R A V I L N I K
o ocenjevanju in razvrščanju trupov ovc jagnjet in sesnih jagnjet na klavni liniji
1. člen
Ta pravilnik določa način in postopek ocenjevanja, označevanja in razvrščanja ovčjih trupov, trupov jagnjet in trupov sesnih jagnjet na klavni liniji v kategorije na podlagi starosti, ter kakovostne tržne razrede na podlagi vizualnega ocenjevanja mesnatosti in stopnje zamaščenosti.
2. člen
Izrazi v tem pravilniku imajo naslednji pomen:
a) trup (primarna obdelava trupa): celotno telo zaklane živali, kakršno je po izkrvavitvi, odstranitvi drobovja in odrtju, brez glave (odrezane pri atlanto-okcipitalnem sklepu), stopal (odrezanih pri karpo-metakarpalnem ali tarzo-metatarzelnem sklepu), repa (odrezanega med šestim in sedmim repnim vretencem), vimena, genitalij, jeter, srca, pljuč. Ledvice z ledvično maščobo veljajo kot del trupa. S simetrično razdelitvijo trupa po sredini vsakega cervikalnega, dorzalnega, lumbarnega in sakralnega vretenca ter po sredini prsnice in pubičnega medeničnega zrastka dobimo polovico;
b) kakovostni tržni razred: kombinacija telesne zgradbe in stopnje zamaščenosti.
3. člen
1. Trupi ovc in jagnjet mase 13 kg in več se označujejo in razvrščajo po starosti v naslednje kategorije:
– L – trupi jagnjet do starosti dvanajst mesecev;
– S – trupi ovc, starejših od 12 mesecev.
Kolikor starosti ni mogoče določiti na osnovi rojstnih podatkov, se določa na podlagi menjave prvega para mlečnih zob. V kategorijo jagnjet, določenih na ta način, spadajo vse živali, ki še niso menjale mlečnih zob.
2. Trupi ovc in jagnjet se razvrščajo v kakovostne tržne razrede glede na oceno:
– telesne zgradbe, kot je določeno v prilogi I, ki je sestavni del tega pravilnika, in
– stopnje zamaščenosti, kot je določeno v prilogi II, ki je sestavni del tega pravilnika.
3. Trupi jagnjet, starih manj kot 12 mesecev, ki tehtajo manj kot 13 kg (v nadaljnjem besedilu: sesno jagnje), se ocenjujejo, označujejo in razvrščajo po naslednjih merilih:
a) v kategorije A, B in C po teži trupa, kot je določb) eno v prilogi III, ki je sestavni del tega pravilnika;
b) v kakovostna tržna razreda 1 in 2 po barvi mesa, določeni na bočni strani trebuha, glede na standardno lestvico barv in stopnje zamaščenosti, kot je določeno v prilogi III.
4. člen
Označevanje in razvrščanje po primarni obdelavi trupov ovc, jagnjet in sesnih jagnjet se opravi na klavni liniji najkasneje eno uro po zakolu.
Trupe se označuje z žigom na zunanji strani površine trupa ovc, jagnjet oziroma sesnih jagnjet z zdravju neškodljivim črnilom za žigosanje, z velikimi tiskanimi črkami in številkami, katerih višina je najmanj 2 cm. Oznake žiga morajo biti čitljive in neizbrisne. Žig na trupih ovc in jagnjet mora vsebovati oznake kategorije in oznake kakovostnega tržnega razreda, določene na podlagi telesne zgradbe in ocenjene zamaščenosti skladno s prilogama I in II. Žig na trupih sesnih jagnjet mora vsebovati oznake kategorije in oznake kakovostnega tržnega razreda, kot je določeno v prilogi III.
Trupi oziroma polovice so lahko označene tudi z etiketo. Etiketa ne sme biti manjša od 5×10 cm. Poleg oznak, ki so predpisane v prejšnjem odstavku, mora biti na etiketi označeno še:
– številka klavnice;
– identifikacijska ali klavna številka živali;
– datum zakola;
– teža trupa.
Etikete morajo biti obstojne, odporne na poškodbe in trdno nameščene na vsak trup oziroma polovico. Oznake na etiketi morajo biti dobro čitljive in narejene na tak način, da niso mogoče potvorbe.
Stroške razvrščanja in označevanja trupov ovc in jagnjet v kategorije in kakovostne tržne razrede ter trupov sesnih jagnjet v kategorije in kakovostna tržna razreda skladno s tem pravilnikom nosi klavnica, ki za 50% stroškov obremeni rejca oziroma dobavitelja živali, kolikor se ne dogovorita drugače.
5. člen
Minister, pristojen za kmetijstvo in prehrano, določi v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, organizacije za ugotavljanje skladnosti (v nadaljnjem besedilu: kontrolne organizacije), ki bodo opravljale ocenjevanje in razvrščanje trupov ovc, jagnjet in sesnih jagnjet na klavni liniji.
Kontrolne organizacije iz prejšnjega odstavka morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
– da so neodvisne, strokovno in tehnično usposobljene;
– imajo ustrezno akreditacijo za organizacijo za ugotavljanje skladnosti;
– da imajo osebje, ki lahko opravlja delo kontrolorja.
6. člen
Oseba, ki bo opravljala delo kontrolorja, mora imeti najmanj srednješolsko strokovno izobrazbo (V. stopnjo) kmetijske, veterinarske ali živilske smeri, potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za delo kontrolorja, ki ga izda imenovana strokovna organizacija oziroma posameznik iz 7. člena tega pravilnika, in pisno pooblastilo določene kontrolne organizacije.
Kontrolorji po tem členu imajo naslednje naloge:
– ocenjujejo in razvrščajo trupe ovc, jagnjet in sesnih jagnjet v skladu s tem pravilnikom in jih označijo z ustreznimi žigi ali nalepkami;
– vodijo zapisnik o ugotovljeni kakovosti trupov ovc in jagnjet, pripravljajo poročila v zvezi s tem in vodijo ustrezno evidenco o zakolu in kakovosti;
– dnevno evidentirajo trupe ovc in jagnjet po dobaviteljih, rejcih in po klavnicah in enkrat tedensko, do srede za pretekli teden, izdajo poročilo o zakolu, ocenjevanju in razvrščanju Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja;
– skrbijo za lastno strokovno izpopolnjevanje in usposabljanje;
– sodelujejo s strokovno organizacijo in posamezniki iz 7. člena tega pravilnika, s predstavniki rejcev drobnice in s pristojnimi upravnimi organi.
7. člen
Minister, pristojen za kmetijstvo in prehrano, najkasneje šest mesecev po objavi tega pravilnika v Uradnem listu Republike Slovenije določi v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, strokovno organizacijo oziroma posameznike, ki organizirajo usposabljanje za delo kontrolorjev in strokovno izpopolnjevanje kontrolorjev.
Osebe, ki bodo opravljale delo kontrolorja, zaključijo usposabljanje s preizkusom znanja, s katerim se preverja, ali so pridobile potrebna znanja in se praktično usposobile za opravljanje dela kontrolorja. Preizkus znanja je sestavljen iz pisnega in praktičnega dela. Pisni del zajema poznavanje predpisov, metod in postopkov, ki so v veljavi pri ocenjevanju in razvrščanju trupov ovc in jagnjet v Republiki Sloveniji. Praktični del preizkusa znanja je uspešno opravljen, če pri 50-ih meritvah trupov na liniji klanja oseba, ki bo opravljala delo kontrolorja ni naredila več kot pet napak ali največ 10% pri posamezni nadzorovani lastnosti oziroma največ sedem napak ali največ 14% pri eni sami lastnosti, če pri drugih nadzorovanih lastnostih ni bilo napak.
Osebi, ki je uspešno opravila pisni in praktični del preizkusa znanja, izda imenovana strokovna organizacija oziroma posameznik iz prvega odstavka tega člena potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za delo kontrolorja.
8. člen
Nadzor v prometu in nad kontrolorji pri ocenjevanju in razvrščanju trupov ovc, jagnjet in sesnih jagnjet opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za kontrolo kakovosti kmetijskih pridelkov in živil (v nadaljevanju: inšpekcijska služba).
Inšpekcijska služba preverja pravilnost ocenjevanja in razvrščanja trupov ovc, jagnjet in sesnih jagnjet v klavnicah brez predhodnega obvestila. Pregledi se opravljajo najmanj enkrat na tri mesece v vseh klavnicah, v katerih se opravlja ocenjevanje in razvrščanje trupov ovc, jagnjet in sesnih jagnjet. Preverjanje se opravi na vsaj 50 naključno izbranih trupih živali v vsaki posamezni klavnici. Kolikor se zakolje manj živali, se preverjanje opravi na vseh zaklanih živalih.
Delo kontrolorja je še zadovoljivo, če ni naredil več kot pet napak ali največ 10% pri posamezni nadzorovani lastnosti oziroma največ sedem napak ali največ 14% pri eni sami lastnosti, če pri drugih nadzorovanih lastnostih ni bilo napak.
9. člen
Kontrolne organizacije iz 5. člena tega pravilnika morajo pridobiti ustrezno akreditacijo najkasneje do 31. 12. 2002.
10. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika prenehajo veljati določbe 30., 31. in 33. člena in prvi odstavek 34. člena pravilnika o kakovosti mesa klavne živine in divjadi (Uradni list RS, št. 31/96, 53/96, 52/98, 85/98, 30/99, 59/99 – ZTZPUS in 71/00).
11. člen
Ta pravilnik začne veljati devet mesecev po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 324-01-7/99
Ljubljana, dne 2. aprila 2001.
mag. Franc But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Soglašam!
prof. dr. Dušan Keber, dr. med. l. r.
Minister
za zdravstvo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti