Uradni list

Številka 30
Uradni list RS, št. 30/1995 z dne 2. 6. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 30/1995 z dne 2. 6. 1995

Kazalo

1474. Pravilnik o sestavi, nalogah, pristojnostih in načinu dela komisije za medicinsko etiko, stran 2149.

Na podlagi drugega odstavka 60. člena zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 9/92) izdaja minister za zdravstvo
P R A V I L N I K
o sestavi, nalogah, pristojnostih in načinu dela komisije za medicinsko etiko
SESTAVA KOMISIJE ZA MEDICINSKO ETIKO
1. člen
Komisijo za medicinsko etiko (v nadaljnjem besedilu: komisija) sestavljajo predsednik in 12 članov.
Predsednika in člane komisije imenuje minister za zdravstvo (v nadaljnjem besedilu: minister) na predlog Medicinske fakultete, Zdravstvenega sveta in Zdravniške zbornice Slovenije izmed izkušenih in uglednih strokovnjakov s področja medicinskih in psiholoških ved, pa tudi s področja pravnih, socioloških in humanističnih strok ter s področja deontologije.
2. člen
Komisija se imenuje za štiri leta in je lahko ponovno imenovana. Komisija ima sedež pri Ministrstvu za zdravstvo, Ljubljana, Štefanova 5.
NALOGE IN PRISTOJNOSTI KOMISIJE
3. člen
Naloga komisije je proučevanje in obravnava vprašanj s področja medicinske etike in deontologije ter dajanje mnenj in pojasnil o posamičnih vprašanjih s tega področja.
Komisija na predlog ministra, Zdravstvenega sveta, zbornic, zdravstvenih zavodov in posameznikov preučuje in daje mnenja o etičnih in deontoloških vprašanjih izvajanja zdravstvene dejavnosti, zlasti v zvezi s pravicami posameznika in njegovo varnostjo med zdravljenjem ali v raziskavi na ljudeh, varovanjem poklicne skrivnosti in osebnih podatkov bolnikov ter zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev.
Po pooblastilu ministra lahko komisija opravlja tudi druge svetovalne naloge s širšega področja medicinsko etičnih vprašanj.
4. člen
Komisija v skladu z zakonom daje soglasja:
– k predlogom znanstvenoraziskovalnih projektov s področja zdravstva,
– za preizkušanje še nepreverjenih metod preprečevanja in odkrivanja bolezni in poškodb, zdravljenja in rehabilitacije,
– za preizkušanje zdravil,
– za opravljanje drugih biomedicinskih raziskav.
5. člen
Komisija na predlog ministra proučuje tudi pobude za še ne priznane oblike in metode diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije, še zlasti tiste, ki niso v skladu s sprejetimi načeli medicinske znanosti, z vidika možne škodljivosti za zdravje ljudi in daje ministru mnenje o njihovi uporabi.
6. člen
Komisija lahko od predlagateljev za izdajo mnenj iz drugega odstavka 3. člena tega pravilnika, za izdajo soglasij iz 4. člena tega pravilnika in od pobudnikov za proučitev in dajanje mnenj iz prejšnjega člena zahteva, da vlogi priložijo tudi ustrezne ekspertize priznanih strokovnjakov, ki jih izbere komisija.
7. člen
Komisija lahko daje mnenje in opredelitve do posameznih medicinsko etičnih vprašanj ministru, Zdravstvenemu svetu, zbornicam ali drugim organom tudi na lastno pobudo.
Komisija lahko glede določenih vlog za mnenja o etični neoporečnosti raziskav iz svoje pristojnosti zaprosi za mnenje področne komisije za medicinsko etiko, ki jih lahko ustanovijo posamezni večji zdravstveni zavodi. Področne komisije o svojem delu in odločitvah poročajo komisiji.
Komisija sodeluje s pravno-etično komisijo pri Zdravniški zbornici Slovenije in z drugimi sorodnimi organi.
8. člen
Zoper odločitve komisije ni pritožbe.
Če o posameznem medicinsko etičnem vprašanju Odbor za bioetiko Sveta Evrope ali pristojni organ Svetovne zdravstvene organizacije odloči ali zavzame drugačno stališče, je komisija dolžna to vprašanje ponovno obravnavati.
NAČIN DELA KOMISIJE
9. člen
Delo komisije vodi njen predsednik z dvema podpredsednikoma. Komisija ima za vodenje administrativnih nalog sekretarja.
Komisija podrobneje določi način svojega dela s poslovnikom.
10. člen
Predsednik komisije lahko pooblasti posamezne člane komisije ali manjšo skupino članov za podrobnejše proučevanje in obravnavo določenega ožjega strokovnega področja ali vprašanja, za kar morajo imeti na voljo vsa razpoložljiva gradiva.
V skupino iz prejšnjega odstavka lahko predsednik komisije povabi tudi druge strokovnjake, ki niso člani komisije, če je to potrebno za preučevanje in obravnavo vprašanj, ki sodijo v njeno delovno področje.
V skladu s pooblastilom predsednika član komisije ali skupina:
– prouči predloženo pobudo ali vprašanje,
– zahteva dodatno gradivo ali ga pridobi,
– izdela predlog mnenja ali stališča in ga predloži komisiji v obravnavo in sprejem.
11. člen
Komisija na seji obravnava vprašanja v skladu s tem pravilnikom in sprejema sklepe, stališča in mnenja, ki jih pošlje neposredno pobudniku oziroma predlagatelju.
Sklepi, stališča in mnenja v zvezi z obravnavanimi vprašanji so sestavni del zapisnika seje komisije, ki se po seji pošlje ministru, po presoji komisije pa tudi drugim organom in posameznikom, ki jih zadeva obravnavano vprašanje.
Vsa dokumentacija komisije se ohrani kot trajen arhiv.
12. člen
Predsednik komisije opravlja svoje naloge na podlagi pogodbe o delu ali delne zaposlitve na Ministrstvu za zdravstvo.
Člani komisije prejmejo za svoje sodelovanje na sejah sejnino, ki jo določi minister, člani, ki imajo svoje stalno prebivališče zunaj kraja seje, pa tudi dnevnico in povrnjene potne stroške.
Materialne obveznosti v zvezi s posebnimi strokovnimi nalogami se na predlog predsednika komisije uredijo s pogodbo med članom komisije in Ministrstvom za zdravstvo.
13. člen
Administrativne naloge za komisijo zagotavlja Ministrstvo za zdravstvo.
14. člen
Ta pravilnik se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi.
Št. 50-13/95
Ljubljana, dne 24. aprila 1995.
Doc. dr. Božidar Voljč l. r.
Minister za zdravstvo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti