Uradni list

Številka 71
Uradni list RS, št. 71/1993 z dne 30. 12. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 71/1993 z dne 30. 12. 1993

Kazalo

2575. Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, stran 3692.

Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
UKAZ
o razglasitvi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti
Razglašam zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 20. decembra 1993.
Št. 0100-151/93
Ljubljana, dne 28. decembra 1993.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
ZAKON
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O ZAPOSLOVANJU IN ZAVAROVANJU ZA PRIMER BREZPOSELNOSTI
1. člen
V Zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 5/91 in 12/92) se v 3. členu besedilo "Skupščina Republike Slovenije na predlog Izvršnega sveta Skupščine Republike Slovenije" nadomesti z besedilom "Državni zbor Republike Slovenije na predlog Vlade Republike Slovenije".
2. člen
V drugem odstavku 9. člena se za zadnjo alineo dodata dve novi alinei, ki se glasita:
"- kopijo, pogodbe o delu ali avtorske pogodbe, najkasneje v osmih dneh po sklenitvi take pogodbe;
– mesečne podatke o izplačilu po pogodbi iz prejšnje alinee;".
Dosedanja četrta in peta alinea tega člena postaneta šesta in sedma alinea.
3. člen
V 15. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
"Pogoje za pridobitev pravic, obseg pravic in obveznosti iz prostovoljnega zavarovanja določi zavod. Zavarovalne premije in pogoji za pridobitev pravic iz prostovoljnega zavarovanja se določijo s pogodbo, ki jo na podlagi splošnega akta zavoda skleneta zavarovanec in zavod."
4. člen
V prvem odstavku 19. člena se za zadnjo alineo dodata dve novi alinei, ki se glasita
"- z njegovim pisnim soglasjem v primeru, ko je po zakonu, kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi za prenehanje delovnega razmerja potrebno soglasje delavca in je bil s strani organizacije oziroma delodajalca vnaprej pisno opozorjen na posledice danega soglasja;
– v nasprotju z zakonom; kolektivno pogodbo ali splošnim aktom organizacije oziroma delodajalca, če ne uveljavlja varstva pravic v organizaciji oziroma pri delodajalcu in ne zahteva sodnega varstva v skladu z zakonom".
5. člen
V 21. členu se drugi in tretji odstavek spremenita, tako da se glasita:
"Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se plačuje Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, prispevek za zdravstveno varstvo pa Zavodu za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije.
Denarno nadomestilo, ne sme biti nižje od 80% zajamčene plače po zakonu, zmanjšane za davke in prispevke, ki se obračunavajo od zajamčene plače in ne višje = od štirikratnika tako določenega najnižjega denarnega nadomestila."
6. člen
22. in 23. člen se črtata.
7. člen
24. člen se spremeni tako, da se glasi: "Denarno nadomestilo se usklajuje tako, kot se usklajujejo plače po kolektivni pogodbi za gospodarstvo. O uskladitvah odloča upravni odbor zavoda."
8. člen
V prvem odstavku 26. člena se za besedo "zavarovancu" dodajo besede "državljanu Republike Slovenije".
Drugi odstavek še spremeni tako, da se glasi:
"Namesto podaljšanega izplačevanja denarnega nadomestila lahko zavod zavarovancu iz prejšnjega odstavka z njegovim soglasjem dokupi zavarovalno dobo, tako, da mu zagotovi 50% sredstev za dokup po odločbi Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije."
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
"Ne glede na določilo prvega odstavka pripada podaljšano izplačevanje denarnega nadomestila tudi- tujcu, ki ima dovoljenje za stalno prebivanje in osebno delovno dovoljenje za nedoločen čas."
9. člen
Drugi stavek prvega odstavka 31. člena se spremeni tako, da se glasi:
"Če uveljavlja denarno nadomestilo po tem roku se zavarovancu skupna dolžina prejemanja denarnega nadomestila zmanjša za čas prekoračitve roka, računajoč od 31. dneva prenehanja delovnega razmerja dalje do vložitve zahteve."
Za četrtim odstavkom se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
"Če je zavarovancu prenehalo delovno razmerje zaradi nujnih operativnih razlogov in se je z organizacijo. oziroma z delodajalcem sporazumel o skrajšanju odpovednega roka v skladu s predpisi o delovnih razmerjih, se mu denarno nadomestilo začne izplačevati po preteku odpovednega roka, določenega z zakonom."
10. člen
V prvem odstavku 32. člena se črta zadnja alinea.
11. člen
Za 33. členom se doda nov 33. a člen, ki se glasi:
"33. a člen
Uživalcu denarnega nadomestila se čas prejemanja odmerjenega denarnega nadomestila skrajša, če na podlagi pogodbe o delu, avtorske pogodbe, opravljanja popoldanske obrti ali kako drugače pridobi dohodek, ki mesečno presega dvakratni znesek najnižjega denarnega nadomestila po zakonu, zmanjšanega za prispevke in davke in sicer za obdobje, za katero izplačilo presega prej določeni znesek. Kot obračunsko obdobje se upošteva 22 delovnih dni..
Banke so na zahtevo zavoda dolžne, posredovati podatke o izplačilih iz prejšnjega, odstavka."
12. člen
Tretji odstavek 35. člena se spremeni tako, da se glasi:
"Pravico do denarne pomoči pridobi tudi zavarovanec, ki mu glede na kolektivno pogodbo ni potrebno opravljati pripravništva, ker se je izobraževal po programu za obrtne poklice in zavarovanec, ki mu je kot pripravniku prenehalo delovno razmerje, sklenjeno za določen čas, krajši od devetih mesecev, in je uspešno končal pripravniško dobo, če se v roku 30 dni po končanem izobraževanju oziroma, po prenehanju delovnega razmerja prijavi zavodu ter izpolnjuje kriterije iz prejšnjega odstavka."
Za tretjim odstavkom se doda hov četrti odstavek, ki se glasi:
"Denarna pomoč ne pripada zavarovancu, ki nima stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji:"
Dosedanji četrti odstavek postane peti odstavek.
13. člen
Za 35. členom se dodata nova 35. a in 35. b člen, ki se glasita:
"35. a člen
V dohodek po drugem odstavku prejšnjega člena se štejejo dediščine, darila in vsi dohodki ter prejemki posameznika in njegovih družinskih članov, ki so viri dohodnine, kakor tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi, razen:
– dodatka za pomoč in postrežbo;
– prejemkov za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini;
– otroškega dodatka in družbenih pomoči otrokom;
– štipendij;
– dohodkov od občasnega dela invalidov, ki so vključeni v institucionalno varstvo.
Dediščine in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade ipd.) se v letu, ko so plačani, štejejo v dohodek tako, da se za vsak prejemek upošteva sorazmerni delež.
Pri ugotavljanju dohodka po tem zakonu se odštejejo izplačane preživnine v višini izvršljivega pravnega naslova.
Dohodek iz kmetijske dejavnosti se šteje v dohodek v skladu z metodologijo, ki jo predpiše minister, pristojen za delo.
35. b člen
Za družinske člane zavarovanca se po tem zakonu štejejo zakonec oziroma oseba, ki živi z njim v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo, otroci, posvojenci ter pastorki, dokler so jih starši. dolžni preživljati ter starši oziroma posvojitelji, če nimajo lastnih sredstev za preživljanje in jih zavarovanec preživlja.
14. člen
V 36. členu se črta drugi odstavek.
15. člen
37. člen se spremeni tako, da se glasi: "Denarna, pomoč se zavarovancu, ki izpolnjuje pogoje iz 35: člena tega zakona, izplačuje šest mesecev. Razlogi iz 33. in 33. a člena tega zakona, zaradi katerih se zavarovancu preneha izplačevati denarno nadomestilo in možnost, da se mu po prenehanju teh razlogov izplačuje preostanek denarnega nadomestila, veljajo tudi za zavarovance s pravico do denarne pomoči."
16. člen
V 45. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi: "Pritožba zoper odločbo pristojnega organa prve stopnje o pravicah iz zavarovanja za primer brezposelnosti ne zadrži njene izvršitve."
17. člen
Za 45. členom se doda nov 45. a člen, ki se glasi:
"45. a člen
Uživalci pravic po tem zakonu so dolžni zavodu sporočati vse spremembe, ki vplivajo na pridobitev ali izgubo pravic, najkasneje v roku 15 dni. od nastanka spremembe."
18. člen
Za 48. členom se doda nov 48:a člen, ki se glasi:
"48. a člen
Če organizacija oziroma delodajalec zaposli iskalca prve zaposlitve ali brezposelno osebo, ki je neprekinjeno več kot dve leti prijavljena pri zavodu, lahko zavod za iskalce zaposlitve takšni organizaciji oziroma delodajalcu za obdobje enega leta povrne stroške plačila prispevkov na bruto plače, ki jih plačuje organizacija oziroma delodajalec za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za primer bolezni in poškodb izven dela, za primer poškodbe pri delu in za zaposlovanje.
Organizaciji oziroma delodajalcu se lahko prizna povračilo stroškov iz prejšnjega odstavka, če gre za novo zaposlitev, ki povečuje število delavcev v organizaciji oziroma pri delodajalcu in traja najmanj dve leti.
Organizacija oziroma delodajalec in zavod uredita medsebojne pravice in obveznosti iz tega člena s pogodbo."
19. člen
V 51. členu se na koncu besedila črta pika in doda besedilo "in določi nosilca nalog oziroma izvajalca.".
20. člen
V 54. členu se za besedo "podatkov" doda vejica in naslednje besedilo "če upravičenec ni sporočil sprememb, ki vplivajo na pridobitev ali ukinitev pravice.".
21. člen
V enajsti alinei 66. člena se podpičje, nadomesti z vejico in doda besedilo "za katere je pooblaščen;".
22. člen
V 69. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi: "Tujec se lahko prijavi kot iskalec zaposlitve, če ima osebno delovno dovoljenje."
23. člen
V 70. členu se doda nova enajsta alinea: ki se glasi: "- kot tujec nima več veljavnega delovnega dovoljenja." Doda se nov drugi odstavek, ki se glasi: "V primerih iz osme in devete alinee prejšnjega odstavka se brezposelna oseba ne more ponovno prijaviti kot iskalec zaposlitve pred potekom šestih mesecev bel dneva črtanja iz evidence:"
24. člen
V 73., 74. in 75. členu se številka in beseda "10.000 dinarjev" nadomestita s številko in besedo "100.000 tolarjev", številka in beseda "1000 dinarjev" pa s številko in besedo "10.000 tolarjev".
25. člen
V 76. členu se številka in beseda "5.000 dinarjev" nadomestita s številko in besedo "50.000 tolarjev", številka m beseda ""500 dinarjev" pa s številko in besedo "5.000 tolarjev".
26. člen
V 6., 7., 13., 32., 45., 51., 59,. 64., 72. in 80. členu se besede "republiški, upravni organ, pristojen za delo" v vseh stavčnih zvezah nadomestijo z besedami "ministrstvo, pristojno za delo" v ustreznem sklonu:
27. člen
V 16., 20., 24., 33., 34., 35., 36., 42., 49., 55. in 56. členu se besedi "osebni dohodek" v vseh stavčnih zvezah nadomestita z besedo "plača" v ustreznem sklonu.
28. člen
V 50., 64., 65. in 67. členu se besede "Izvršni svet Skupščine" nadomestijo z besedo "Vlada"
29. člen
Zavarovancem, ki na dan uveljavitve tega zakona uresničujejo pravice iz zavarovanja za primer brezposelnosti, se te pravice zagotavljajo v obsegu in trajanju, skladno s predpisi, ki so veljali do uveljavitve tega zakona.
Ne glede na določilo prejšnjega odstavka se zavarovancu:
" – ukine pravica do denarne pomoči, če zavod v roku treh mesecev po uveljavitvi tega zakona po uradni dolžnosti ob preverjanju ugotovi, da zavarovanec ne izpolnjuje pogojev iz 35. člena tega zakona;
– preneha izplačevati denarno nadomestilo oziroma denarno pomoč iz razlogov navedenih v 11. in 15. členu tega zakona.
30. člen
Organizacije in delodajalci, pri katerih delavci na dan uveljavitve tega zakona opravljajo delo po pogodbi o delu ali avtorski pogodbi morajo v roku 15 dni po njegovi uveljavitvi posredovati zavodu pogodbe skladno z 2. členom tega zakona.
31. člen
Ne glede na določbo 56. člena tega zakona lahko uveljavijo v šolskem letu 1993/94 pravico do republiške štipendije učenci in študenti, vpisani v tem letu, ki se šolajo v kraju stalnega bivališča in katerih dohodek na družinskega člana v drugem trimesečju leta 1993 ne presega 100% zajamčene plače po zakonu, ter učenci in študenti, ki se šolajo v kraju izven stalnega bivališča in katerih dohodek na družinskega člana ne presega 130% zajamčene plače po zakonu, če redno izpolnjujejo učne oziroma študijske obveznosti.
32. člen
Zavod določi pogoje za pridobitev pravic, obseg pravic ter obveznosti iz prostovoljnega zavarovanja najkasneje do 31. 3. 1994.
33. člen
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 101-01/90-2/34
Ljubljana, dne 20. decembra 1993.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
mag. Herman Rigelnik l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti