Uradni list

Številka 23
Uradni list RS, št. 23/2011 z dne 31. 3. 2011
Uradni list

Uradni list RS, št. 23/2011 z dne 31. 3. 2011

Kazalo

1054. Pravila za obračun odstopanj prevzema in predaje zemeljskega plina, stran 3131.

Na podlagi 31. člena Energetskega zakona (Uradni list RS, št. 27/07 – uradno prečiščeno besedilo, 70/08 in 22/10) GEOPLIN PLINOVODI d.o.o., kot izvajalec gospodarske javne službe dejavnost sistemskega operaterja prenosnega omrežja zemeljskega plina, po pridobitvi soglasja sveta Javne agencije Republike Slovenije za energijo št. 25-1/2011-09/ZP-22, z dne 28. 3. 2011, izdaja
P R A V I L A
za obračun odstopanj prevzema in predaje zemeljskega plina
I. SPLOŠNO
1. člen
S temi pravili se določa obračun odstopanj prevzema in predaje zemeljskega plina.
Ta pravila se izdajo za izvajanje Uredbe (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o pogojih za dostop do prenosnih omrežij zemeljskega plina in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1775/2005 (UL L št. 211 z dne 14. 8. 2009, str. 36).
Za namen zagotovitve zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom so dobavitelji zemeljskega plina dolžni zagotoviti dobavo zemeljskega plina, v skladu s sklenjenimi pogodbami o dobavi zemeljskega plina, predvideno porabo zemeljskega plina in prejetimi napovedmi porabe zemeljskega plina.
2. člen
V teh pravilih se uporabljajo pojmi, kot so določeni v Energetskem zakonu in podzakonskih predpisih, izdanih na njegovi podlagi, poleg tega pa imajo v teh pravilih uporabljeni pojmi naslednji pomen:
– bilančna skupina: je skupina z enim ali več udeleženci trga, ki jo oblikuje dobavitelj zemeljskega plina, ki dobavlja zemeljski plin na prevzemno mesto prenosnega omrežja zemeljskega plina v Republiki Sloveniji za prodajo odjemalcem na predajnih mestih;
– bilančne razlike: v prenosnem omrežju zemeljskega plina se bilančne razlike lahko pojavijo kot presežek ali primanjkljaj količin zemeljskega plina v prenosnem omrežju in se ugotavljajo na podlagi sistemske enačbe;
– izgube prenosnega omrežja zemeljskega plina: predstavljajo izpuste zemeljskega plina, ki jih med obratovanjem in vzdrževanjem prenosnega omrežja sistemski operater prenosnega omrežja registrira na prenosnem omrežju;
– nosilec bilančne skupine: je pravna ali fizična oseba, ki je na pogodbeni osnovi pooblaščena za sklenitev bilančne pogodbe s sistemskim operaterjem prenosnega omrežja zemeljskega plina in za vodenje vseh aktivnosti bilančne skupine;
– obračunsko leto: je časovno obdobje, ki se začne z uro začetka prvega obračunskega dneva v letu do ure začetka prvega obračunskega dneva v naslednjem letu;
– sistemski operater: je sistemski operater prenosnega omrežja zemeljskega plina;
– uravnoteženje prenosnega omrežja zemeljskega plina: je postopek v katerem sistemski operater dnevno kupuje in prodaja zemeljski plin za namen uravnoteženja prenosnega omrežja.
II. UGOTAVLJANJE ODSTOPANJ
3. člen
Sistemski operater ugotavlja za vsakega uporabnika prenosnega omrežja zemeljskega plina odstopanja prevzema in predaje zemeljskega plina, izvaja obračun odstopanj in izstavlja račune za ugotovljena odstopanja uporabnikom.
4. člen
V primeru, da se končni odjemalec ne vključi v nobeno bilančno skupino ali podskupino, končni odjemalec zaradi obračuna odstopanj prevzema in predaje zemeljskega plina smiselno obravnava kot nosilec bilančne skupine, za katerega se smiselno uporabljajo določbe zakona, podzakonskih predpisov in pravil za obračun odstopanj prevzema in predaje zemeljskega plina.
5. člen
Nosilci bilančnih skupin sporočajo sistemskemu operaterju nominacije za prevzem in predajo zemeljskega plina za vsak obračunski dan skladno z določili Energetskega zakona in podzakonskimi predpisi. Pri nominaciji prevzema in predaje zemeljskega plina morajo nosilci bilančnih skupin upoštevati tehnične omejitve prevzemnih in predajnih mest, za katere izvajajo nominacije. Tehnične omejitve posameznih prevzemnih in predajnih mest izhajajo iz pogodbenih razmerij s sistemskim operaterjem prenosnega omrežja zemeljskega plina.
6. člen
Odstopanja prevzema in predaje zemeljskega plina se za vsak obračunski dan ugotavljajo posamično za vsako bilančno skupino.
Odstopanje prevzema in predaje zemeljskega plina posamezne bilančne skupine dnevno ugotavlja sistemski operater na osnovi razlike med prevzetimi in predanimi količinami zemeljskega plina posamezne bilančne skupine.
Nosilci bilančnih skupin za vsak obračunski dan posredujejo sistemskemu operaterju prenosnega omrežja nominacijo prevzema za vsa prevzemna mesta v prenosno omrežje zemeljskega plina za svojo bilančno skupino.
Pri ugotavljanju odstopanja za bilančno skupino, je predaja zemeljskega plina bilančni skupini v posameznem obračunskem dnevu enaka vsoti realiziranih predaj na predajnih mestih te bilančne skupine iz prenosnega omrežja.
Predaja bilančni skupini v posameznem obračunskem dnevu se določi na podlagi registriranih meritev dnevnih količin oziroma alokacij izmerjenih dnevnih količin na prevzemnih in predajnih mestih članov posameznih bilančnih skupin. Za predajna mesta brez registracije dnevnega odjema iz prenosnega omrežja za posamezno bilančno skupino se predaja v posameznem obračunskem dnevu določi s pomočjo analitičnega postopka.
7. člen
Če na enem merilnem mestu prevzemata zemeljski plin dva ali več uporabnikov prenosnega omrežja zemeljskega plina, sistemski operater določi postopke sporočanja in ugotavljanja alokacij predanih količin.
Sistemski operaterji distribucijskih omrežij so dolžni sistemskemu operaterju prenosnega omrežja redno posredovati podatke o alokaciji posameznih uporabnikov prenosnega omrežja oziroma bilančnih skupin na distribucijskem omrežju.
8. člen
Sistemski operaterji distribucijskih omrežij zemeljskega plina določijo ali izračunajo na podlagi podatkov letnega odčitavanja števcev končnih odjemalcev z merilnimi napravami brez prigrajenih tarifnih spominskih enot dejanski odjem teh odjemalcev v preteklem koledarskem letu ločeno po bilančnih skupinah in podskupinah ter ga pošljejo sistemskemu operaterju prenosnega omrežja zemeljskega plina do 31. januarja za prejšnje leto. Sistemski operater prenosnega omrežja zemeljskega plina na podlagi teh podatkov poračuna odstopanja na letni ravni v mesecu februarju za prejšnje koledarsko leto v celoti. Sistemski operater prenosnega omrežja ugotovljene spremembe v količinah odjema računovodsko upošteva v tekočem koledarskem letu.
III. IZRAVNAVA DOVOLJENIH IN NEDOVOLJENIH ODSTOPANJ
9. člen
Sistemski operater za vsako bilančno skupino izvaja skladno z določili teh pravil naslednje izravnave odstopanj:
a) izravnava negativnih ali pozitivnih dovoljenih dnevnih količinskih odstopanj med prevzeto in predano količino zemeljskega plina za vsako bilančno skupino;
b) izravnava negativnih ali pozitivnih nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj med prevzeto in predano količino zemeljskega plina za vsako bilančno skupino.
10. člen
Za izvajanje izravnave dovoljenih in nedovoljenih količinskih odstopanj so postavljene tolerančne meje, ki razmejujejo dovoljena in nedovoljena odstopanja. Tolerančna območja za izravnavo dovoljenih in nedovoljenih količinskih odstopanj so določena za dnevna količinska odstopanja in kumulativna odstopanja znotraj obračunskega meseca.
Tolerančno območje dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja za mesec januar, februar, november in december znaša v pozitivno (T(D+)) in negativno (T(D-)) smer 3% od vsote prevzetih količin zemeljskega plina od posamezne bilančne skupine na določeni obračunski dan.
Tolerančno območje dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja za mesec marec in oktober znaša v pozitivno (T(D+)) in negativno (T(D-)) smer 4% od vsote prevzetih količin zemeljskega plina od posamezne bilančne skupine na določeni obračunski dan.
Tolerančno območje dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja za mesec april, maj, junij, julij, avgust in september znaša v pozitivno (T(D+)) in negativno (T(D-)) smer 6% od vsote prevzetih količin zemeljskega plina od posamezne bilančne skupine na določeni obračunski dan.
Tolerančno območje dovoljenega kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca za mesec januar, februar, november in december znaša v pozitivno (T(DC+)) in negativno (T(DC-)) smer 15% povprečne dnevne prenesene količine zemeljskega plina za posamezno bilančno skupino v obračunskem mesecu.
Tolerančno območje dovoljenega kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca za mesec marec in oktober znaša v pozitivno (T(DC+)) in negativno (T(DC-)) smer 30% povprečne dnevne prenesene količine zemeljskega plina za posamezno bilančno skupino v obračunskem mesecu.
Tolerančno območje dovoljenega kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca za mesec april, maj, junij, julij, avgust in september znaša v pozitivno (T(DC+)) in negativno (T(DC+)) smer 40% povprečne dnevne prenesene količine zemeljskega plina za posamezno bilančno skupino v obračunskem mesecu.
11. člen
Dovoljena dnevna količinska odstopanja predstavljajo dnevni primanjkljaj (negativna: ΔQ(1,d)) oziroma presežek (pozitivna: ΔQ(2,d)) količin posamezne bilančne skupine znotraj mej dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja. Dovoljeno dnevno količinsko odstopanje se obračuna posamezni bilančni skupini le toliko časa, dokler le-ta ne preseže (v pozitivno ali negativno smer) mej tolerančnega območja dovoljenega kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca. Ko kumulativna odstopanja znotraj obračunskega meseca posamezne bilančne skupine presežejo mejo tolerančnega območja kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca v isto smer kot dnevna količinska odstopanja (negativno ali pozitivno), se dnevna količinska odstopanja v isto smer v celoti obračunajo kot nedovoljena dnevna količinska odstopanja.
Če prične nosilec bilančne skupine svoja kumulativna odstopanja znotraj obračunskega meseca izravnavati (spremeni smer odstopanja), se dnevna količinska odstopanja v spremenjeni smeri do tolerančne meje dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja obračunajo kot dovoljena dnevna količinska odstopanja, količine nad to mejo pa kot nedovoljena dnevna količinska odstopanja.
12. člen
Nedovoljena dnevna količinska odstopanja predstavljajo dnevni primanjkljaj (negativna: ΔQ(3,d)) oziroma presežek (pozitivna: ΔQ(4,d)) količin posamezne bilančne skupine izven mej dovoljenega dnevnega količinskega odstopanja.
Nedovoljeno dnevno količinsko odstopanje se obračuna posamezni bilančni skupini tudi za vsak dnevni primanjkljaj oziroma presežek količin, če se kumulativno odstopanje znotraj obračunskega meseca nahaja izven mej tolerančnega območja dovoljenega kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca, razen v primeru iz drugega odstavka 11. člena.
Kombinacije dnevnih odstopanj in kumulativnih odstopanj znotraj obračunskega meseca ter njihov vpliv na obračun odstopanj je prikazan v Tabeli 3 Priloge 1, ki je sestavni del teh pravil.
13. člen
Sistemski operater prenosnega omrežja zagotavlja izravnavo dovoljenih odstopanj v celotnem obsegu, izravnavo nedovoljenih odstopanj pa le v obsegu, kot ga pogojuje vsakokratna razpoložljiva zmogljivost prenosnega omrežja.
IV. IZRAČUN IN ZARAČUNAVANJE ODSTOPANJ
14. člen
Na podlagi podatkov o dnevnem količinskem odstopanju in dnevnem stanju kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca sistemski operater za posamezen obračunski dan obračuna nosilcu bilančne skupine izravnavo dovoljenih dnevnih količinskih odstopanj na način, da nosilec bilančne skupine:
a) plača količine zemeljskega plina dovoljenega negativnega dnevnega količinskega odstopanja (primanjkljaj količin ΔQ(1,d)) po ceni (C(1)) za dovoljeno negativno dnevno količinsko odstopanje, v znesku, določenem na naslednji način:
Z(D1,d) = ΔQ(1,d) x (v EUR)
b) dobi plačane količine zemeljskega plina dovoljenega pozitivnega dnevnega količinskega odstopanja (presežek količin ΔQ(2,d)) po ceni (C(2)) za dovoljeno pozitivno dnevno količinsko odstopanje,) v znesku, določenem na naslednji način:
Z(D2,d) = ΔQ(2,d) x C(2) (v EUR)
Cene zemeljskega plina za izravnavo dovoljenih dnevnih količinskih odstopanj (C(1), C(2)) določi sistemski operater na podlagi osnovne cene zemeljskega plina (C(B)) določene v Pravilih za delovanje izravnalnega trga z zemeljskim plinom. Razmerje med cenami C(1), C(2) in C(B) je določeno v Tabeli 1 Priloge 1.
Saldo postavk Z(D1,d), Z(D2,d) za vse dni obračunskega meseca predstavlja končni znesek Z(D), ki ga sistemski operater zaračuna ali plača uporabniku prenosnega omrežja za izravnavo dovoljenih dnevnih količinskih odstopanj v obračunskem mesecu na naslednji način:
          n               n
Z(D) =  Vsota Z(D1,d) - Vsota Z(D2,d) (v EUR)
         d=1             d=1
kjer je n število dni v mesecu.
15. člen
Na podlagi podatkov o dnevnem količinskem odstopanju in dnevnem stanju kumulativnega odstopanja znotraj obračunskega meseca sistemski operater za posamezen obračunski dan obračuna nosilcu bilančne skupine izravnavo nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj na način, da nosilec bilančne skupine:
a) plača količine zemeljskega plina nedovoljenega negativnega dnevnega količinskega odstopanja (primanjkljaj količin ΔQ(3,d)) po ceni (C(3)) za nedovoljeno negativno dnevno količinsko odstopanje, v znesku, določenem na naslednji način:
Z(N3,d) = ΔQ(3,d) x C(3) (v EUR)
b) dobi plačane količine zemeljskega plina nedovoljenega pozitivnega dnevnega količinskega odstopanja (presežek količin ΔQ(4,d)) po ceni (C(4)) za nedovoljeno pozitivno dnevno količinsko odstopanje, v znesku, določenem na naslednji način:
Z(N4,d) = ΔQ(4,d) x C(4) (v EUR)
Cene zemeljskega plina za izravnavo nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj (C(3), C(4)) določi sistemski operater na podlagi osnovne cene zemeljskega plina (C(B)) določene v Pravilih za delovanje izravnalnega trga z zemeljskim plinom. Razmerje med cenami C(3), C(4) in C(B) je določeno v Tabeli 2 Priloge 1.
Saldo postavk Z(N3,d), Z(N4,d) za vse dni obračunskega meseca predstavlja končni znesek (Z(N)), ki ga sistemski operater zaračuna ali plača uporabniku prenosnega omrežja za izravnavo nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj v obračunskem mesecu na naslednji način:
          n               n
Z(N) =  Vsota Z(N3,d) - Vsota Z(N4,d) (v EUR)
         d=1             d=1
kjer je n število dni v mesecu.
16. člen
V primeru, da sistemski operater v zvezi z izravnavo dovoljenih in nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj konec vsakega četrtletja beleži večje prihodke, kot je imel s tem stroškov, znesek tega presežka vrne tistim nosilcem bilančnih skupin, za katere se je v obravnavanem četrtletju izvajala izravnava odstopanj. Poračun se izvede v razmerju vsot obračunanih odstopanj (Z(D1,d), Z(D2,d), Z(N3,d), Z(N4,d)) posameznih nosilcev bilančnih skupin v obravnavanem četrtletju.
V primeru, da sistemski operater v zvezi z izravnavo dovoljenih in nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj konec vsakega četrtletja beleži večje stroške, kot je imel s tem prihodkov, sistemski operater zaračuna primanjkljaj v naslednjem četrtletnem obdobju tistim nosilcem bilančnih skupin, za katere se je v obravnavanem četrtletju izvajala izravnava odstopanj. Obračun se izvede v razmerju vsot obračunanih odstopanj (Z(D1,d), Z(D2,d), Z(N3,d), Z(N4,d)) posameznih nosilcev bilančnih skupin v obravnavanem četrtletju.
V. BILANČNE RAZLIKE
17. člen
Sistemski operater bilančne razlike ugotovi z izračunom prek sistemske enačbe:
Q(pred) – Q(prev) – ΔLP – BR – IZ = 0
 
Kjer oznake pomenijo:
Q(pred)       predane količine zemeljskega plina iz
              prenosnega omrežja v Sm3;
Q(prev)       prevzete količine zemeljskega plina v
              prenosno omrežje v Sm3;
BR            bilančne razlike v Sm3;
ΔLP           sprememba količine zemeljskega plina
              v prenosnem omrežju zemeljskega plina
              (»line pack«) v Sm3;
IZ            izgube prenosnega omrežja zemeljskega
              plina v Sm3.
18. člen
Ugotovljene bilančne razlike se med nosilce bilančnih skupin razdeli sorazmerno s prevzetimi količinami zemeljskega plina od posamezne bilančne skupine v mesecu, za katerega se bilančne razlike obračuna.
Bilančne razlike se lahko pojavijo kot presežek količin zemeljskega plina v prenosnem omrežju (pozitivne bilančne razlike) ali kot primanjkljaj količin zemeljskega plina v prenosnem omrežju (negativne bilančne razlike). V primeru, da se bilančne razlike pojavijo kot presežek v prenosnem omrežju, sistemski operater le-te odkupi od nosilcev bilančnih skupin skladno s prvim odstavkom tega člena. V takšnem primeru predstavljajo bilančne razlike strošek sistemskega operaterja. Sistemski operater do 15. v naslednjem mesecu od meseca na katerega se presežek zemeljskega plina v prenosnem omrežju iz naslova bilančnih razlik nanaša, posreduje obvestilo o bilančnih razlikah in poenostavljen trošarinski dokument. Nosilci bilančnih skupin so dolžni sistemskemu operaterju izstaviti račun za bilančne razlike nemudoma po prejemu obvestila o bilančnih razlikah in poenostavljenega trošarinskega dokumenta, najkasneje v roku 20 dni po zaključku meseca, na katerega se presežek zemeljskega plina v prenosnem omrežju iz naslova bilančnih razlik nanaša. V primeru, da nosilci bilančnih skupin računa za bilančne razlike ne izstavijo, se presežek zemeljskega plina v prenosnem omrežju iz naslova bilančnih razlik razume kot podarjen sistemskemu operaterju.
V primeru, da se bilančne razlike pojavijo kot primanjkljaj v prenosnem omrežju, sistemski operater le-te proda nosilcem bilančnih skupin, skladno s prvim odstavkom tega člena, kar pa predstavlja prihodek sistemskega operaterja.
Za obračun bilančnih razlik se uporablja osnovna cena zemeljskega plina (C(B)), določena v Pravilih za delovanje izravnalnega trga z zemeljskim plinom, obračun pa se izvaja enkrat mesečno za prejšnji mesec.
VI. POGODBE ZA NAKUP/PRODAJO ZEMELJSKEGA PLINA
19. člen
Sistemski operater najmanj enkrat na tri leta pod konkurenčnimi in nepristranskimi pogoji z upoštevanjem tehničnih in ekonomskih meril objavi razpis za nakup/prodajo zemeljskega plina za uravnoteženje prenosnega omrežja zemeljskega plina. Pri nakupu in prodaji zemeljskega plina za potrebe sistemskega operaterja se upoštevajo predvsem tehnična merila, nemoteno obratovanje prenosnega omrežja, zanesljivost izvajanja prenosa zemeljskega plina in ekonomska merila.
Z najboljšim ponudnikom, izbranem v preglednem in nepristranskem postopku, sklene sistemski operater pogodbo o nakupu in prodaji količin zemeljskega plina za uravnoteženje prenosnega omrežja.
Ob upoštevanju kriterijev iz prvega odstavka tega člena si sistemski operater kot dober gospodar prizadeva pogodbo iz prejšnjega odstavka skleniti pod najboljšimi tržnimi pogoji.
20. člen
Sistemski operater najmanj enkrat na tri leta pod konkurenčnimi in nepristranskimi pogoji z upoštevanjem tehničnih in ekonomskih meril objavi razpis za nakup zemeljskega plina za lastno rabo. Pri nakupu zemeljskega plina za potrebe sistemskega operaterja se upoštevajo predvsem tehnična merila, nemoteno obratovanje prenosnega omrežja, zanesljivost izvajanja prenosa zemeljskega plina in ekonomska merila.
Z najboljšim ponudnikom, izbranem v preglednem in nepristranskem postopku, sklene sistemski operater pogodbo o nakupu količin zemeljskega plina za lastno rabo.
Ob upoštevanju kriterijev iz prvega odstavka tega člena si sistemski operater kot dober gospodar prizadeva pogodbo iz prejšnjega odstavka skleniti pod najboljšimi tržnimi pogoji.
VII. NAČIN IZDAJANJA RAČUNOV IN PLAČEVANJE
21. člen
Sistemski operater nosilcu bilančne skupine, za katerega je izvajal izravnavo odstopanj, najkasneje v roku 20 dni po zaključku meseca, na katerega se nanaša izravnava, uporabniku omrežja zaračuna:
– znesek za izravnavo dovoljenih dnevnih količinskih odstopanj (Z(D)), določen v 14. členu teh pravil,
– znesek za izravnavo nedovoljenih dnevnih količinskih odstopanj (Z(N)), določen v 15. členu teh pravil,
– znesek za ugotovljene bilančne razlike skladno z 18. členom teh pravil.
Sistemski operater zneske iz prve in druge alinee prejšnjega odstavka tega člena, v primeru negativnih in pozitivnih zneskov za izravnavo dnevnih količinskih odstopanj, medsebojno pobota ter za razliko uporabniku prenosnega omrežja izda račun kot bremepis oziroma dobropis.
22. člen
Zneski iz 21. člena teh pravil ne vključujejo davkov, taks, trošarin in drugih dajatev in jih je uporabnik prenosnega omrežja dolžan poravnati skladno s predpisi o davkih, taksah, trošarinah in drugih dajatvah.
23. člen
Nosilec bilančne skupine mora pred začetkom izvajanja svojih aktivnosti kot nosilec bilančne skupine sistemskemu operaterju posredovati oziroma dokazati, da je imetnik trošarinskega dovoljenja. V nasprotnem primeru bo sistemski operater nosilcu bilančne skupine za izravnavo odstopanj izstavil račun z obračunanimi trošarinami.
24. člen
Nosilec bilančne skupine mora, v primeru da je sistemski operater zanj izvajal izravnavo odstopanj in v primeru prodaje zemeljskega plina skladno s določili 18. člena, sistemskemu operaterju najkasneje v roku 15 dni po zaključku meseca, na katerega se nanaša izravnava oziroma nemudoma po prejetju informacije o obračunu dnevnih količinskih odstopanj, posredovati poenostavljen trošarinski dokument. V nasprotnem primeru bo sistemski operater izstavil račun za izravnavo odstopanj z obračunanimi trošarinami.
25. člen
Reklamacijo glede pravilnosti izdanih računov lahko nosilec bilančne skupine vloži pisno do zapadlosti posameznega računa.
Reklamacija ne zadrži plačila nespornega dela računa ob zapadlosti.
26. člen
Sistemski operater izda račun iz 21. člena teh pravil z zapadlostjo 30 dni po nastanku terjatve. Kot datum nastanka terjatve šteje zadnji dan obračunskega meseca, na katerega se račun nanaša.
V primeru, da nosilec bilančne skupine svoje obveznosti ne poravna vključno do dneva zapadlosti računa, sistemski operater od vključno 31. dne po nastanku terjatve in do plačila nosilcu bilančne skupine zaračuna zakonite zamudne obresti. Kolikor obrestna mera zakonitih zamudnih obresti ni predpisana s posebnim zakonom, sistemski operater zaračuna v primeru nepravočasnosti plačila nosilcu obrestno mero zamudnih obresti po Obligacijskem zakoniku, povečano za 50%. V primeru nepravočasnega plačila sistemski operater vsa plačila nosilca bilančne skupine zaračunava v skladu s predpisi, ki urejajo obligacijska razmerja.
V primeru nepravočasnega plačila bo sistemski operater vsa plačila nosilca vračunal po vrstnem redu dospelosti terjatev in v skladu z 288. členom Obligacijskega zakonika.
V primeru, da nosilec bilančne skupine svojih obveznosti, skladno s prvim odstavkom tega člena, ne poravna, ima sistemski operater pravico od nosilca bilančne skupine nemudoma zahtevati druge, za sistemskega operaterja sprejemljive instrumente za zavarovanje plačil, ali drugačen način plačila. Sistemski operater lahko zahteva, da nosilec bilančne skupine zavaruje povprečno izračunani znesek dvomesečnega plačila računa iz 21. člena teh pravil. Če nosilec bilančne skupine te zahteve ne izpolni, lahko sistemski operater po preteku 72 ur od predhodnega pisnega obvestila in prejema le-tega, preneha sprejemati zemeljski plin, ki je za potrebe nosilca oziroma njegove bilančne skupine dobavljen do prevzemne točke v prenosno omrežje.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
27. člen
Ta pravila začnejo veljati 1. aprila 2011.
Št. 2/2011
Ljubljana, dne 28. marca 2011
EVA 2011-2111-0049
GEOPLIN PLINOVODI d.o.o.
Marjan Eberlinc l.r.
Direktor

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti