Uradni list

Številka 39
Uradni list RS, št. 39/2007 z dne 4. 5. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 39/2007 z dne 4. 5. 2007

Kazalo

2128. Spremembe in dopolnitve Pravil Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana, stran 5453.

Na podlagi 227. člena Zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 51/06 – uradno prečiščeno besedilo, ZTVP-1 – UPB2) in določb Statuta Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana, je uprava borze na seji dne 23. 6. 2006 z zadnjimi dopolnitvami z dne 12. 3. 2007 sprejela spremembe in dopolnitve Pravil Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana (Uradni list RS, št. 85/05 – uradno prečiščeno besedilo in 118/05 – sprememba), h katerim je Agencija za trg vrednostnih papirjev izdala soglasje z odločbo opr. št. 23/39/AG-06-(126) in 23/40/AG-06, z dne 28. 3. 2007
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E P R A V I L
Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana
1. člen
(1) V 1. členu Pravil se spremeni točka 2, tako da se po novem glasi:
»(2) Izraz izdajatelj pomeni pravno osebo, ki je izdala ali namerava izdati vrednostne papirje.«.
(2) V 1. členu Pravil se spremeni točka 13, tako da se po novem glasi:
»(13) Izraz odbor pomeni odbor za vrednostne papirje.«.
(3) V 1. členu Pravil se spremeni točka 15, tako da se po novem glasi:
»(15) Izraz KDD pomeni pravno osebo, ki je po določbah ZTVP pridobila dovoljenje za opravljanje dejavnosti klirinško depotne družbe oziroma klirinško depotno družbo države članice ali njeno podružnico, ki je pridobila dovoljenje Agencije in je upravičena opravljati storitve v zvezi z izračunom, izravnavo in zagotavljanjem izpolnitve obveznosti, nastalih na podlagi poslov, sklenjenih na organiziranem trgu na območju Republike Slovenije.«.
(4) V 1. členu Pravil se za točko 18 vrine nova točka 19, dosedanje točke 19–26 pa se ustrezno preštevilčijo. Vsebina nove 19. točke se glasi:
»(19) Izraz ZGD pomeni Zakon o gospodarskih družbah.«.
(5) V 1. členu Pravil se za dosedanjo točko 26, ki postane točka 27, vrineta novi točki 28 in 29, dosedanji točki 27 in 28 pa se ustrezno preštevilčita. Vsebina nove 28. in 29. točke se glasi:
»(28) Izraz lastniški vrednostni papirji pomeni delnice in druge njim enakovredne prenosljive vrednostne papirje, kakor tudi katero koli drugo vrsto prenosljivih vrednostnih papirjev, ki dajejo pravico do pridobitve katerega koli vrednostnega papirja zaradi njihove zamenjave ali izvršitve pravic, ki jih vsebujejo, če je slednje vrednostne papirje izdal izdajatelj, ki je izdal tudi delnice, iz katerih so ti vrednostni papirji izvedeni, ali če jih je izdal subjekt, ki pripada skupini navedenega izdajatelja.
(29) Izraz nelastniški vrednostni papirji pomeni tiste vrednostne papirje, ki niso lastniški.«.
(6) V 1. členu Pravil se spremenijo dosedanje točke 29, 30 in 31, ki postanejo točke 32, 33 in 34, tako da se po novem glasijo:
»(32) Izraz organizirani trg pomeni trg vrednostnih papirjev, ki je posredno ali neposredno dostopen javnosti, na katerem trgovanje poteka redno, in ga urejajo in nadzorujejo pristojni organi. Za borzni trg in prosti trg se šteje, da sta organizirana trga.
(33) Izraz borzni trg (v nadaljevanju: borzna kotacija) pomeni organizirani trg vrednostnih papirjev, na katerem se trguje s tistimi vrednostnimi papirji, za katere je bila uspešno opravljena prva javna prodaja v skladu z ZTVP oziroma za katere je izdajatelj pridobil dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje in so jih pristojni organi borze sprejeli v borzno kotacijo. V borzni kotaciji so delnice delniških družb lahko premeščene v prvo kotacijo.
(34) Izraz prosti trg pomeni organizirani trg vrednostnih papirjev, na katerem se trguje s tistimi vrednostnimi papirji iz prejšnje točke tega člena, ki niso bili sprejeti v borzno kotacijo oziroma jih uprava borze sprejme na prosti trg.«.
(7) V 1. členu Pravil se za dosedanjo 32. točko, ki po novem postane 35. točka vrine nova 36. točka, dosedanje točke 33., 34. in 35. pa se ustrezno preštevilčijo. Vsebina nove 36. točke se po novem glasi:
»(36) Izraz trgovanje z vrednostnimi papirji Republike Slovenije preko uradnih vzdrževalcev likvidnosti pomeni trgovanje z vrednostnimi papirji Republike Slovenije, ki je neposredno dostopno javnosti preko uradnih vzdrževalcev likvidnosti, ki objavljajo svoje zavezujoče ponudbe za nakup in prodajo na spletni strani borze, pri čemer trgovanje poteka redno vsak trgovalni dan ter je urejeno s Pravili za trgovanje z vrednostnimi papirji Republike Slovenije preko uradnih vzdrževalcev likvidnosti in nadzorovano s strani Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana in Agencije za trg vrednostnih papirjev.«.
(8) V 1. členu Pravil se spremeni dosedanja 36. točka, ki postane 40. točka, ter doda nova 41. točka, njuna vsebina pa se po novem glasi:
»(40) Izraz Pravilnik pomeni pravilnik kot splošni akt borze, ki ga sprejme uprava borze ter z njim soglaša Agencija.
(41) Izraz Cenik pomeni Cenik za storitve Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana, pri čemer začne del Cenika v skladu z ZTVP veljati, ko borza pridobi soglasje Agencije.«.
2. člen
(1) V petem odstavku 2. člena Pravil se črta besedilo »na zahtevo izdajatelja, posameznega imetnika vrednostnega papirja ali po uradni dolžnosti v skladu z 58. in 58.c členom teh Pravil«.
(2) 2. člen Pravil se dopolni, tako da se doda novi šesti odstavek z naslednjo vsebino:
»(6) Izdajatelji oziroma osebe, ki vložijo zahtevo za sprejem, se z dnem sprejema vrednostnih papirjev na organizirani trg, borzni člani pa z dnem sprejema v članstvo na borzi, zavežejo k plačevanju pristojbin borzi v skladu s Cenikom.«.
3. člen
(1) Spremeni se poimenovanje 2.1.1. naslova Pravil, tako da se po novem glasi: »2.1.1. Odbor za vrednostne papirje«.
(2) Spremeni se naslov 3. člena Pravil, tako da se po novem glasi: »Pristojnosti odbora za vrednostne papirje«.
(3) Spremeni se prvi odstavek 3. člena Pravil, tako da se besedilo »Odbor za sprejem« nadomesti z besedilom »Odbor za vrednostne papirje«.
4. člen
V drugem odstavku 7. člena Pravil se črta beseda »ugotovitveno«.
5. člen
V prvem odstavku 11. člena Pravil se črta prva alineja.
6. člen
(1) V preglednici prvega odstavka 12. člena Pravil se znesek »500 mio SIT« nadomesti z zneskom »2 mio EUR«, znesek »250 mio SIT« se nadomesti z zneskom »1 mio EUR« in znesek »300 mio SIT« se nadomesti z zneskom »1,5 mio EUR«.
(2) V drugem odstavku 12. člena Pravil se črta drugi stavek z naslednjo vsebino:
»Knjigovodsko vrednost kapitala predstavljajo:
– vpoklicani kapital,
– kapitalske rezerve,
– rezerve iz dobička,
– preneseni čisti dobiček iz prejšnjih let ali prenesena čista izguba iz prejšnjih let,
– prevrednotovalni popravek kapitala in
– prehodno še nerazdeljeni čisti dobiček ali še neporavnana čista izguba poslovnega leta.«.
(3) Na koncu četrtega odstavka 12. člena Pravil se doda besedilo »kar uprava podrobneje predpiše z Navodili«.
(4) V 12. členu Pravil se doda nov šesti odstavek z naslednjo vsebino:
»(6) V primeru, da odstotek razreda delnic v javnosti iz preglednice iz prvega odstavka tega člena ne dosega 25%, se šteje da je pogoj izpolnjen, če velikost razreda delnic v javnosti, v primeru da gre za prvi sprejem v borzno kotacijo, presega (knjigovodsko) vrednost 2 mio EUR, oziroma da tržna kapitalizacija velikosti razreda delnic v javnosti znaša 4 mio EUR.«.
7. člen
V 13. členu Pravil se doda nov drugi odstavek z naslednjo vsebino:
»(2) O sprejemu prve izdaje obveznic Republike Slovenije v borzno kotacijo odloča odbor, pri čemer se odločitev o sprejemu nanaša tudi na vse nadaljnje izdaje teh obveznic, uprava borze pa o začetku trgovanja z nadaljnjimi izdajami obvesti javnost, člane borze in Agencijo.«.
8. člen
Spremeni se 14. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»(1) Postopek za sprejem vrednostnega papirja v borzno kotacijo se začne na podlagi izpolnjenega predpisanega obrazca zahteve, ki ga vloži izdajatelj oziroma oseba iz tretjega odstavka tega člena. Vsebino obrazca zahteve predpiše uprava z Navodili.
(2) Predpisanemu obrazcu zahteve iz prejšnjega odstavka je treba priložiti:
a) če je bil sestavljen prospekt:
– odločbo Agencije o potrditvi prospekta;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano, oziroma odločbo o uspešnosti javne prodaje;
– s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjen prospekt v elektronski obliki z morebitnim dodatkom k prospektu, način predložitve predpiše uprava z Navodili;
b) če prospekta ni bilo potrebno sestaviti:
– izjavo izdajatelja o uporabi izjeme od objave prospekta, skupaj z obvestilom izdajatelja o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano;
c) v obeh zgoraj navedenih primerih pa dodatno tudi:
– prečiščeno besedilo statuta izdajatelja;
– izpis iz sodnega registra;
– kopije revizijskih poročil za zadnja tri (3) poslovna leta;
– izjavo o polni vplačanosti vrednostnih papirjev, ki so predmet zahteve;
– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki;
– odstotek razreda delnic v javnosti na obrazcu, ki ga predpiše uprava z Navodili;
– navedbo oseb, ki opravljajo storitve v zvezi z uvedbo vrednostnih papirjev v javno trgovanje;
– dokazilo o plačilu pristojbine za odločanje o sprejemu.
(3) Poleg izdajatelja lahko vloži zahtevo za sprejem vrednostnih papirjev v borzno kotacijo tudi ponudnik ali oseba, ki v skladu z določbami ZTVP lahko zahteva sprejem v trgovanje na organiziranem trgu, ter je sestavila prospekt. Za ponudnika ali osebo iz prejšnjega stavka veljajo v zvezi s sprejemom delnic v borzno kotacijo, ter v zvezi z dolžnostjo spoštovanja Pravil in splošnih aktov borze v skladu s četrtim odstavkom 2. člena Pravil, enake obveznosti kot za izdajatelja.
(4) Oseba iz prejšnjega odstavka tega člena, ki je zaprosila za sprejem vrednostnih papirjev v borzno kotacijo brez soglasja izdajatelja, je dolžna sama zagotovitvi izvajanje dolžnosti obveščanja in poročanja v skladu s 2.1.5. poglavjem Pravil in ZTVP.«.
9. člen
Spremeni se naslov in vsebina 15. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»Prospekt
15. člen
(1) Dolžnost sestave in javne objave prospekta oziroma poenostavljenega prospekta za javno ponudbo ali sprejem vrednostnih papirjev v trgovanje na organiziranem trgu (v nadaljevanju: prospekt), ter dovoljene izjeme od njegove objave, predpisuje ZTVP.
(2) V primeru, da glede sestave in javne objave prospekta veljajo izjeme v skladu z ZTVP, mora izdajatelj ob vložitvi zahteve za sprejem, predložiti izjavo o uporabi izjeme od objave prospekta skupaj z obvestilom o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev.
(3) V primeru, da je bil prospekt po vložitvi zahteve za sprejem dopolnjen, je izdajatelj dolžan do začetka trgovanja posredovati borzi s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjeni dodatek k prospektu v elektronski obliki. Način predložitve predpiše uprava z Navodili.
(4) Borza omogoča brezplačni dostop do prospektov v elektronski obliki, ki so jih borzi posredovali izdajatelji.
(5) V primerih, ko je v skladu z ZTVP treba sestaviti poenostavljeni prospekt, se za poenostavljeni prospekt smiselno uporabljajo določbe Pravil glede prospekta.
(6) Člani odbora in borza v postopku sprejema ne presojajo vsebine prospekta ter ne odgovarjajo za resničnost in popolnost podatkov, ki so navedeni v njem.«.
10. člen
V drugem odstavku 17. člena Pravil se črta besedilo: »in da je prospekt za borzno kotacijo sestavljen v skladu s predpisi«.
11. člen
(1) V prvem odstavku 18. člena Pravil se črta besedilo: »ali če prospekt za kotacijo ne vsebuje vseh podatkov iz 15. člena teh Pravil«.
(2) V drugem odstavku 18. člena Pravil se črta besedilo: »ali če prospekt ne vsebuje vseh podatkov iz 15. člena teh Pravil«.
12. člen
Spremeni se drugi odstavek 19. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»(2) Če je vrednostni papir sprejet v borzno kotacijo, se obvestilo o sprejemu v kotacijo objavi na SEOnet ali na drug način, ki omogoča obveščenost najširše javnosti, najpozneje osem (8) dni po odločitvi.«.
13. člen
Spremeni se 20. člen Pravil, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»Dolžnosti izdajatelja do začetka trgovanja z vrednostnim papirjem
20. člen
(1) Izdajatelj je dolžan najmanj en (1) dan pred začetkom trgovanja javno objaviti dokončni prospekt in borzo pisno obvestiti, kje in kdaj je bil objavljen, če prospekt ni bil objavljen na SEOnet. Kolikor se objavljeni prospekt razlikuje od že predloženega prospekta, ga je dolžan izdajatelj istočasno z objavo posredovati borzi v elektronski obliki.
(2) Izdajatelj je dolžan v roku, ki se mu določi v izreku odločbe o sprejemu vrednostnega papirja v borzno kotacijo, plačati pristojbino v skladu s Cenikom.«.
14. člen
Spremeni se prvi odstavek 21. člena Pravil, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»(1) Datum začetka trgovanja določi uprava, po izpolnitvi dolžnosti iz 20. člena Pravil. O tem praviloma tri (3) dni oziroma najkasneje en (1) dan pred začetkom trgovanja obvesti člane borze, javnost in izdajatelja.«.
15. člen
Preimenuje se naslov poglavja 2.1.3. Pravil, tako da se po novem glasi: »2.1.3. Premestitev delnic v oziroma iz prve kotacije«.
16. člen
(1) Spremeni se naslov 21.a člena Pravil, tako da se po novem glasi: »Premestitev delnic v prvo kotacijo«.
(2) V prvem, drugem in dosedanjem sedmem odstavku 21.a člena Pravil se besedilo »posebni segment borzne kotacije« nadomesti z izrazom »prva kotacija« v ustreznem sklonu.
(3) V prvem odstavku 21.a člena Pravil se besedilo »z odločbo« črta in nadomesti z besedilom »lahko s sklepom«.
(4) V točki a drugega odstavka 21.a člena Pravil se na dveh mestih znesek »12 mlrd SIT« nadomesti z zneskom »50 mio EUR«.
(5) V 21.a členu Pravil se doda nov tretji odstavek, dosedanji tretji, četrti, peti, šesti in sedmi odstavek pa se preštevilčijo. Vsebina novega tretjega odstavka se glasi:
»(3) V primeru, da odstotek razreda delnic v javnosti iz 12. člena ne dosega 25%, se šteje da je pogoj izpolnjen, če odstotek dosega vsaj 10% in je velikost razreda delnic v javnosti 25 mio EUR.«.
(6) Dosedanji peti odstavek 21.a člena Pravil, ki postane šesti odstavek, se spremeni, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»(6) Ne glede na izpolnjevanje kriterijev za premestitev iz drugega odstavka tega člena lahko uprava borze v primeru, da bi premestitev delnic izdajatelja v prvo kotacijo ogrozila standarde prve kotacije (na primer zaradi kršitve dolžnosti obveščanja izdajateljev borzne kotacije ali neizpolnjevanja pogojev za likvidnost v zadnjih dveh (2) letih), zavrne zahtevo izdajatelja.«.
(7) Dosedanji šesti odstavek 21.a člena Pravil, ki postane sedmi odstavek, se spremeni, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»(7) Zoper sklep, s katerim je uprava premestila ali zavrnila premestitev v prvo kotacijo, ugovor ni mogoč.«.
17. člen
V 21.b členu Pravil se besedilo »posebni segment borzne kotacije« črta in nadomesti z besedilom »prvo kotacijo«.
18. člen
(1) Spremeni se naslov 21.c člena Pravil, tako da se po novem glasi: »Premestitev delnic iz prve kotacije«.
(2) V prvem stavku prvega odstavka 21.c člena se beseda »tretjega« nadomesti z besedo »četrtega«. Na koncu prvega odstavka 21.c člena Pravil se doda stavek z naslednjo vsebino: »Uprava borze redno preverja izpolnjenost kriterija obveščanja iz točke (c) drugega odstavka 21.a člena Pravil (MSRP in objave v angleškem jeziku).«.
(3) Spremeni se drugi odstavek 21.c člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»(2) Zaradi neizpolnjevanja kriterijev iz točke (a) ali točke (b) drugega odstavka 21.a člena Pravil, v dveh (2) zaporednih obdobjih, določenih v prvem odstavku tega člena, uprava s sklepom premesti delnice iz prve kotacije, in sicer s prvim trgovalnim dnem naslednjega meseca po preveritvi. O neizpolnjevanju kriterijev uprava predhodno pisno obvesti izdajatelja.«.
(4) V tretjem odstavku 21.c člena Pravil se besedilo »posebnega segmenta« črta in nadomesti z besedilom »prve kotacije«.
(5) V 21.c členu Pravil se doda nov četrti odstavek, dosedanji četrti in peti odstavek pa se ustrezno preštevilčita. Vsebina novega četrtega odstavka se glasi:
»(4) V primeru, da se ugotovi neizpolnjevanje točke (c) drugega odstavka 21.a člena Pravil (kriterij obveščanja), lahko uprava po predhodnem obvestilu izdajatelja s sklepom premesti delnice iz prve kotacije.«.
(6) V dosedanjem četrtem odstavku 21.c člena Pravil, ki postane peti odstavek, se pred besedo »tretjega« črta beseda »in« ter se namesto tega vrine vejica, za besedo »tretjega« pa se doda besedi »in četrtega«. Prav tako se besedilo »posebnega segmenta borzne kotacije« črta in nadomesti z besedilom »prve kotacije«.
(7) Spremeni se besedilo dosedanjega petega odstavka 21.c člena Pravil, ki postane šesti odstavek, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»(6) Zoper sklep, s katerim je uprava premestila delnice iz prve kotacije, ugovor ni mogoč.«.
(8) Dosedanji šesti odstavek 21.c člena Pravil se črta.
19. člen
Spremeni se 22. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Zahteva za razširitev kotacije delnic
22. člen
(1) V primerih povečanja osnovnega kapitala izdajatelja, čigar delnice istega razreda so že uvrščene v borzno kotacijo, je dolžan izdajatelj oziroma oseba iz tretjega odstavka 14. člena Pravil borzi predložiti zahtevo za razširitev kotacije delnic na borzi še pred vpisom sprememb v sodni register in pred vložitvijo naloga za izdajo delnic v nematerializirani obliki. Izpolnjenemu obrazcu zahteve je izdajatelj dolžan priložiti glede na vrsto sprememb v kapitalu družbe dokumentacijo, iz katere izhaja, da je razširitev kotacije utemeljena.
(2) Izdajatelj je dolžan zagotoviti pogoje za razširitev kotacije vrednostnega papirja iz prvega odstavka tega člena pred izdajo vrednostnih papirjev.«.
20. člen
Spremeni se 23. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Razširitev kotacije
23. člen
(1) Borzna kotacija delnic izdajatelja se lahko razširi z nadaljnjo izdajo delnic enakega razreda, za katero izdajatelj skladno z ZTVP uspešno opravi javno prodajo ali pridobi dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje oziroma v primeru izjem od objave prospekta. Postopek za razširitev se začne na podlagi izpolnjenega podpisanega obrazca zahteve, ki ga predpiše uprava z Navodili.
(2) Izdajatelj je dolžan odboru predložiti predpisan obrazec iz prejšnjega odstavka in naslednjo dokumentacijo:
a) če je bil sestavljen prospekt:
– odločbo Agencije o potrditvi prospekta;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano, oziroma odločbo o uspešnosti javne prodaje;
– s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjen prospekt v elektronski obliki z morebitnim dodatkom k prospektu, način predložitve pa določi uprava z Navodili;
b) če prospekta ni potrebno sestaviti:
– izjavo izdajatelja o uporabi izjeme od objave prospekta skupaj z obvestilom izdajatelja o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano;
c) v obeh primerih iz točke a oziroma b pa tudi:
– prijavo sklepa o povečanju osnovnega kapitala v sodni register oziroma sklep o izdaji vrednostnih papirjev;
– izjavo o polni vplačanosti vrednostnih papirjev, ki so predmet zahteve;
– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki;
– odstotek razreda delnic v javnosti na obrazcu, ki ga predpiše uprava z Navodili;
– dokazilo o plačilu pristojbine za odločanje o sprejemu.«.
21. člen
Spremeni se naslov in besedilo 25. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»Dolžnosti izdajatelja ob razširitvi borzne kotacije
25. člen
V postopku razširitve borzne kotacije je izdajatelj dolžan izpolniti obveznosti v zvezi s prospektom, kot je to določeno v 15. in 20. členu Pravil.«.
22. člen
Spremeni se naslov in besedilo 26. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»Postopek v primeru razširitve kotacije
26. člen
(1) Če izdajatelj ne vloži pravočasno zahteve za razširitev kotacije delnic iz 23. člena Pravil, uprava ob ugotovljeni spremembi v centralnem registru vrednostnih papirjev za en (1) dan zaustavi trgovanje s temi delnicami in o tem obvesti izdajatelja, člane borze, javnost in Agencijo.
(2) V primeru iz prvega odstavka tega člena borza pozove izdajatelja, da nemudoma vloži ustrezno zahtevo oziroma zahtevo za podaljšanje začasne zaustavitve trgovanja.
(3) Če izdajatelj pravočasno vloži zahtevo iz drugega odstavka, odbor postopa v skladu z vloženo zahtevo. Če zahteva ni bila vložena pravočasno, uprava praviloma sprosti trgovanje z enakim številom delnic, kot je bilo pred zaustavitvijo.«.
23. člen
Črta se 27. člen Pravil.
24. člen
(1) V prvem odstavku 28. člena Pravil se besedilo »odločbe KDD o vpisu teh delnic v centralni« črta in nadomesti z besedilom »pred vpisom v«.
(2) Črta se drugi odstavek 28. člena Pravi, dosedanji tretji, četrti in peti odstavek pa se ustrezno preštevilčijo.
(3) V dosedanjem tretjem odstavku 28. člena Pravil, ki postane drugi odstavek, se druga alineja spremeni, tako da se glasi:
»– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki.«.
25. člen
V 30. členu Pravil se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Če izdajatelj ne vloži pravočasno zahteve za spremembo pri posameznem vrednostnem papirju v borzni kotaciji, se smiselno uporabljajo določbe 26. člena Pravil. V primeru, da izdajatelj ne vloži pravočasno ustrezne zahteve za spremembo v kotaciji delnic, odbor praviloma podaljša začasno zaustavitev do prejema ustrezne zahteve izdajatelja.«.
26. člen
(1) V šesti alineji tretjega odstavka 34. člena Pravil se številka »55« nadomesti s številko »58«.
(2) V 34. členu Pravil se doda nov sedmi odstavek, ki se glasi:
»(7) Izdajatelj je dolžan v skladu z določbami ZTVP oblikovati in javno objaviti letni dokument ter ga istočasno v elektronski obliki posredovati borzi, pri čemer borza omogoča brezplačni dostop do letnih dokumentov v elektronski obliki.«.
27. člen
V četrti alineji tretjega odstavka 35. člena Pravil se besedilo »in podatke za obračunsko obdobje prvega polletja preteklega poslovnega leta« črta in nadomesti z besedilom »in ustrezne primerljive podatke«.
28. člen
(1) V prvem stavku četrtega odstavka 36. člena se za besedo »izdajatelj« vrine vejica in doda besedilo »čigar delnice so sprejete v borzno kotacijo (razen izdajateljev, čigar delnice so sprejete v prvo kotacijo),«.
(2) V tretji alineji četrtega odstavka 36. člena, se v točki (a), za prvo vejico, doda besedilo »poslovnem izidu iz poslovanja,«, ter se spremeni in dopolni točka (b) in doda nova točka (c) tako, da se po novem ti dve točki glasita:
»(b) za bančne izdajatelje najmanj podatke o bilančni vsoti, celotnem kapitalu, prihodkih iz obresti in odhodkih za obresti, ostalih finančnih in poslovnih prihodkih in odhodkih, dobičku ali izgubi iz rednega poslovanja in čistem dobičku ali izgubi (poslovnega) obdobja, primerjalno z enakim obračunskim obdobjem preteklega poslovnega leta;
(c) za zavarovalnice najmanj podatke o bilančni vsoti, kapitalu, čistih prihodkih od zavarovalnih premij in izkazu izida iz premoženjskih zavarovanj razen zdravstvenih zavarovanj, čistih prihodkih od zavarovalnih premij in izkazu izida iz življenjskih zavarovanj, čistih prihodkih od zavarovalnih premij in izkazu izida iz zdravstvenih zavarovanj, čistem poslovnem izidu obračunskega obdobja primerjalno z enakim obračunskim obdobjem;«
(3) V četrti alineji četrtega odstavka 36. člena, se v točki (a), pred zaklepajem doda vejica in za njo besedilo »izplačane dividende v obračunskem obdobju«, doda se nova točka (c), ki se glasi: »pojasnila postavk, ki so zaradi svojega obsega ali narave nenavadne;«, dosedanje točke (c, d, e, f) pa postanejo točke (d, e, f, g).
(4) V 36. členu se doda novi peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Izdajatelj, čigar delnice so sprejete v prvo kotacijo, mora v javni objavi navesti:
– navedbo, da gre za javno objavo podatkov o poslovanju za ustrezno obračunsko obdobje poslovnega leta, skladno s Pravili Ljubljanske borze, d. d., Ljubljana;
– firmo in sedež izdajatelja;
– podatke o poslovanju, ki vključujejo najmanj:
(a) bilanco stanja in izkaz poslovnega izida za prve tri oziroma devet mesecev poslovnega leta po ustreznem računovodskem standardu skupaj z ustreznimi primerljivimi podatki;
(b) če zakon ali računovodski standardi od izdajatelja zahtevajo oblikovanje letnih konsolidiranih računovodskih izkazov, mora objava vsebovati tudi konsolidirano bilanco stanja in konsolidirani izkaz poslovnega izida za prve tri oziroma devet mesecev poslovnega leta po ustreznem računovodskem standardu skupaj z ustreznimi primerljivimi podatki;
– pojasnila, ki vključujejo najmanj:
(a) pojasnila ter analizo uprave (zlasti spremembe v upravi, nadzornem svetu, reviziji, glavni dejavnosti, lastništvu, finančnem položaju podjetja, pričakovanja v prihodnosti, načrte, komentar negotovih dogodkov, ki bi bili lahko pomembni za uporabnika; izplačane dividende v obračunskem obdobju);
(b) pojasnila poslovanja glede na plan;
(c) pojasnila postavk, ki so zaradi svojega obsega ali narave nenavadne;
(d) pojasnilo o sezonski naravi medletnega delovanja in z njo povezani prodajni uspešnosti medletnega delovanja;
(e) kazalnik čisti dobiček na delnico z navedbo metode izračuna;
(f) kazalnik knjigovodska vrednost delnice z metodo izračuna;
(g) pomembne dogodke, ki so se zgodili po obračunskem obdobju in še niso izkazani v prikazanih podatkih.
– druge podatke, skladno z drugimi predpisi.«.
29. člen
Za naslov »2.1.5.1.2. Obveščanje in poročanje o cenovno občutljivih informacijah« in pred 37. členom Pravil se vrine nov 36.b člen Pravil, ki se glasi:
»Cenovno občutljive informacije
36.b člen
Izdajatelj je dolžan nemudoma objaviti cenovno občutljive informacije, razen če gre za izjemo od dolžnosti takojšnje javne objave cenovno občutljivih informacij v skladu s tretjim odstavkom 66. člena ZTVP. Za cenovno občutljive informacije se štejejo informacije po 66. členu ZTVP, obvestilo o kvalificiranem deležu glasovalnih pravic po Zakonu o prevzemih in informacije, opredeljene v 37. do 41. člena Pravil.«.
30. člen
(1) Naslov 38. člena Pravil se spremeni tako, da se glasi »Poslovni dogodki, ki lahko pomembneje vplivajo na položaj družbe izdajatelja«.
(2) Prvi odstavek 38. člena Pravil se spremeni tako, da se pred besedo »vplivajo« vrine beseda »pomembneje«.
(3) Peta, šesta, sedma alineja prvega odstavka 38. člena Pravil se črtajo.
31. člen
(1) Naslov 39. člena Pravil se spremeni tako, da se pred besedo »vplivajo« vrine besedilo »lahko pomembneje«.
(2) Prvi odstavek 39. člena Pravil se spremeni tako, da se pred besedo »vplivajo« vrine beseda »pomembneje«.
(3) V točki a in b sedme alineje prvega odstavka 39. člena se znesek »2.400.000 SIT« nadomesti z zneskom »10.000 EUR«.
(4) V točki a osme alineje 39. člena Pravil se število člena »240.«. nadomesti s številom »247.«.
(5) Za osmo alinejo 39. člena Pravil se vrineta novi alineji z naslednjo vsebino:
»– pomembne spremembe v lastniški sestavi;
– pomembne spremembe deleža glasovalnih pravic oseb v izdajatelju v skladu z veljavnimi predpisi;«.
32. člen
(1) Prvi odstavek 41. člena Pravil se spremeni tako, da se po novem glasi:
»Druge cenovno občutljive informacije
41. člen
(1) Poleg poslovnih dogodkov iz 37. do 40. člena Pravil mora izdajatelj vrednostnega papirja, ki je sprejet v borzno kotacijo, borzo in javnost tako, kot je določeno v 42. členu Pravil, seznaniti tudi z drugimi informacijami, ki imajo naravo cenovno občutljive informacije.«.
(2) Drugi in tretji odstavek 41. člena se črtata in se preneseta na nov 41.a člen.
33. člen
Za 41. člen Pravil se vrine nov 41.a člen, njegova vsebina pa se glasi:
»Poziv izdajatelju k javni objavi ali k posredovanju dodatnih informacij
41.a člen
(1) Borza lahko zahteva od izdajatelja vrednostnih papirjev, ki so sprejeti v borzno kotacijo, objavo določenih podatkov, če presodi, da je to potrebno za ustrezno informiranje vlagateljev.
(2) Borza lahko zahteva od izdajatelja vrednostnih papirjev, ki so sprejeti v borzno kotacijo, tudi potrditev oziroma zanikanje govoric ali poročil v zvezi z izdajateljem ali vrednostnim papirjem, ki ne izvirajo iz podatkov, ki jih je borzi oziroma javnosti že posredoval, pa so ali bi lahko pomembneje vplivali na ceno vrednostnega papirja.
(3) Izdajatelj je dolžan borzi na njen poziv nemudoma posredovati tudi druge informacije oziroma dokumente, ki so nujni za izvajanje nadzora nad poročanjem in obveščanjem izdajateljev, kot na primer zahtevo oziroma dokazilo o oprostitvi dolžnosti takojšnje javne objave informacij v skladu s 66. členom ZTVP, seznam oseb, ki so jim dostopne notranje informacije v skladu z 276.a členom ZTVP, in podobno.
(4) Šteje se, da je poziv borze vročen izdajatelju z dnem, ko je bil posredovan preko faksa oziroma elektronske pošte na način, kot je določen z Navodili.«.
34. člen
(1) V prvem odstavku 44.a člena Pravil se beseda »ter« nadomesti z besedo »do«.
(2) V 44.a členu Pravil se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Izdajatelj je pri izpolnjevanju obveznosti obveščanja in poročanja dolžan smiselno upoštevati določbe 34. do 41.a člena Pravil, in sicer v primeru, da pomembneje vplivajo na ceno obveznic ali zmožnost izdajatelja, da izpolni obveznosti iz obveznic (cenovno občutljive informacije), ali če tako zahtevajo drugi predpisi, skladno z Navodili borze.«.
35. člen
(1) V tretji alineji prvega odstavku 46. člena Pravil se črta besedilo »izključitev vrednostnih papirjev iz trgovanja«.
(2) V tretjem odstavku 46. člena Pravil se črta besedilo »zoper ukrep opomina z objavo v okviru članov borze ter«, beseda »zadržita« pa se nadomesti z besedo »zadrži«.
(3) V četrtem odstavku 46. člena Pravil se besedilo »dveh (2) let« nadomesti z besedilom »enega (1) leta«.
(4) V 46. členu Pravil se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Delnice, ki so bile začasno ali trajno izključene iz borzne kotacije na podlagi tega člena, uprava borze z dnem izključitve iz borzne kotacije sprejme na prosti trg.«.
36. člen
(1) Spremeni se tretja alineja drugega odstavka 48. člena Pravil, tako da se glasi:
»– če izdajatelj vloži zahtevo za izključitev delnic iz borzne kotacije skupaj z zahtevo za njihovo uvrstitev na prosti trg borze, po preteku treh (3) mesecev od datuma vložitve popolne zahteve oziroma s poznejšim datumom, če tako izhaja iz zahteve;«.
(2) V četrti alineji drugega odstavka 48. člena Pravil se besedilo »z uradnega borznega trga« nadomesti z besedilom »iz borzne kotacije«.
(3) V peti alineji drugega odstavka 48. člena Pravil se besedilo »z borznega trga« nadomesti z besedilom »iz borzne kotacije«.
(4) Spremeni se tretji odstavek 48. člena Pravil, tako da se glasi:
»(3) Odbor začasno ali trajno izključi posamezni vrednostni papir iz borzne kotacije tudi na zahtevo Agencije, če Agencija ugotovi, da bi lahko nadaljnje trgovanje s tem vrednostnim papirjem na borzi ogrozilo delovanje trga vrednostnih papirjev oziroma če je to potrebno zaradi zaščite interesov vlagateljev.«.
(5) V četrtem odstavku 48. člena Pravil se besedilo »dveh (2) let« nadomesti z besedilom »enega (1) leta«.
37. člen
Spremeni se naslov in vsebina 48.a člena Pravil, tako da se glasi:
»Izključitev delnic iz borzne kotacije na zahtevo izdajatelja
48.a člen
Kadar gre za izključitev na podlagi tretje alineje drugega odstavka 48. člena Pravil, odbor o izključitvi odloča na podlagi zahteve izdajatelja, katere vsebino predpiše uprava z Navodili. Zahtevi je potrebno priložiti zahtevo izdajatelja za uvrstitev delnic na prosti trg borze. Odbor delnice izključi iz borzne kotacije z dnem, ko se izteče rok treh (3) mesecev od vložitve popolne zahteve, oziroma s poznejšim datumom, če tako izhaja iz zahteve.«.
38. člen
Spremeni se naslov in vsebina 49. člena Pravil, tako da se glasi:
»Izključitev zaradi umika delnic iz organiziranega trga
49. člen
(1) Če skupščina delničarjev, v skladu z drugim odstavkom 54. člena ZTVP, sprejme sklep o umiku delnic iz organiziranega trga z večino, ki obsega najmanj devet desetin (9/10) osnovnega kapitala družbe, uprava na podlagi prejete dokumentacije iz tretjega odstavka tega člena z odločbo nemudoma zaustavi trgovanje s temi delnicami. Odločbo o izključitvi delnic iz organiziranega trga pa sprejme odbor.
(2) Če skupščina delničarjev v skladu s tretjim odstavkom 54. člena ZTVP sprejme sklep o umiku delnic iz organiziranega trga z večino, ki obsega najmanj tri četrtine (3/4) osnovnega kapitala družbe, odbor na podlagi prejete dokumentacije iz tretjega odstavka tega člena z odločbo izključi delnice iz organiziranega trga, z dnem izteka roka dvanajstih (12) mesecev od dneva skupščine, na kateri je bil navedeni sklep sprejet. Do izteka navedenega roka se s temi delnicami lahko trguje v skladu s Pravili.
(3) Izdajatelj je dolžan v primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena borzi nemudoma oziroma najkasneje naslednji dan po sprejetju sklepa o umiku predložiti naslednjo dokumentacijo:
– veljavno sprejet sklep o umiku delnic z organiziranega trga, v obliki overjenega prepisa notarskega zapisa,
– izjavo izdajatelja o datumu izpolnitve zakonskih pogojev za umik delnic iz organiziranega trga ter zahtevo za izključitev teh delnic iz organiziranega trga.
(4) Uprava z odločbo zaustavi trgovanje tudi v primeru, da izdajatelj ne posreduje pravočasno celotne dokumentacije iz tretjega odstavka, ter pozove izdajatelja, da jo predloži.
(5) Podrobnejši postopek izključitve delnic iz organiziranega trga predpiše uprava z Navodili.«.
39. člen
V prvem odstavku 56. člena Pravil se beseda »oziroma« nadomesti z besedo »in«, besedilo »tujih izdajateljev« pa se nadomesti z besedilom »izdajatelji držav članic in tuji izdajatelji«.
40. člen
(1) Spremeni se naslov 57. člena Pravil, tako da se po novem glasi: »Zahteva za sprejem vrednostnih papirjev tujega izdajatelja v borzno kotacijo«.
(2) Spremeni se drugi odstavek 57. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»(2) Zahtevi za sprejem iz prejšnjega odstavka mora borzno posredniška hiša predložiti tudi pogodbo z izdajateljem o opravljanju storitve izvedbe prvih prodaj in drugo dokumentacijo, iz katere izhaja izpolnitev pogojev, ki jih zahtevajo veljavni predpisi.«.
41. člen
Črta se naslov 2.2.1.1.
42. člen
Spremeni se naslov in vsebina 58. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»Zahteva za sprejem vrednostnih papirjev na prosti trg
58. člen
(1) Uprava odloča o sprejemu vrednostnih papirjev na prosti trg, v primeru da so vrednostni papirji:
– v celoti vplačani,
– prosto prenosljivi in
– izdani v nematerializirani obliki.
(2) Postopek za sprejem vrednostnega papirja na prosti trg se začne na podlagi izpolnjenega predpisanega obrazca zahteve, ki ga vloži izdajatelj oziroma oseba iz četrtega odstavka tega člena. Vsebino obrazca zahteve predpiše uprava z Navodili.
(3) Predpisanemu obrazcu zahteve iz drugega odstavka tega člena je treba priložiti:
a) če je bil sestavljen prospekt:
– odločbo Agencije o potrditvi prospekta;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano, oziroma odločbo o uspešnosti javne prodaje;
– s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjen prospekt v elektronski obliki z morebitnim dodatkom k prospektu, način predložitve predpiše uprava z Navodili;
b) če prospekta ni bilo potrebno sestaviti:
– izjavo izdajatelja o uporabi izjeme od objave prospekta, skupaj z obvestilom izdajatelja o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano;
c) v obeh zgoraj navedenih primerih pa dodatno tudi:
– prečiščeno besedilo statuta izdajatelja;
– izpis iz sodnega registra;
– izjavo o polni vplačanosti vrednostnih papirjev, ki so predmet zahteve;
– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki;
– dokazilo o plačilu pristojbine za odločanje o sprejemu.
(4) Poleg izdajatelja lahko vloži zahtevo za sprejem vrednostnih papirjev na prosti trg tudi ponudnik ali oseba, ki v skladu z določbami ZTVP lahko zahteva sprejem v trgovanje na organiziranem trgu, ter je sestavila prospekt. Za ponudnika ali osebo iz prejšnjega stavka veljajo v zvezi s sprejemom delnic na prosti trg, ter v zvezi z dolžnostjo spoštovanja Pravil in splošnih aktov borze v skladu s petim odstavkom 2. člena Pravil, enake obveznosti kot za izdajatelja.
(5) Oseba iz četrtega odstavka tega člena, ki je zaprosila za sprejem vrednostnih papirjev na prosti trg brez soglasja izdajatelja, je dolžna sama zagotoviti izvajanje dolžnosti obveščanja in poročanja v skladu z ZTVP.
(6) Za postopek odločanja o sprejemu vrednostnega papirja na prosti trg, predložitev in javno objavo prospekta, se smiselno uporabljajo določbe od 14. do 21. člena Pravil.«.
43. člen
Spremeni se naslov in vsebina 58.a člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»Postopek v primeru sprememb pri posameznem vrednostnem papirju
58.a člen
(1) Za postopek odločanja o spremembi števila in/ali lastnosti vrednostnih papirjev na prostem trgu se smiselno uporabljajo določbe od 22. do 33. člena Pravil.
(2) Če izdajatelj ne vloži pravočasno ustrezne zahteve za spremembo števila in/ali lastnosti vrednostnih papirjev na prostem trgu, uprava ob ugotovljeni spremembi v centralnem registru vrednostnih papirjev za en (1) dan zaustavi trgovanje s temi vrednostnimi papirji in o tem obvesti izdajatelja, člane borze, javnost in Agencijo.
(3) V primeru iz drugega odstavka tega člena borza pozove izdajatelja, da nemudoma vloži ustrezno zahtevo za spremembo števila in/ali lastnosti vrednostnih papirjev na prostem trgu oziroma zahtevo za podaljšanje začasne zaustavitve trgovanja.
(4) Če izdajatelj pravočasno vloži zahtevo tretjega odstavka tega člena, uprava odloča v skladu z njo. Če izdajatelj ne vloži pravočasno ustrezne zahteve iz tretjega odstavka tega člena, uprava:
– sprosti trgovanje z enakim številom delnic, kot je bilo pred zaustavitvijo, če je prišlo do povečanja ali zmanjšanja števila delnic;
– podaljša začasno zaustavitev do prejema ustrezne zahteve izdajatelja, če je prišlo do spremembe lastnosti pri vrednostnem papirju (zamenjave vrednostnih papirjev in drugo).«.
44. člen
Črtajo se naslov 2.2.1.2. in členi 58.b, 58.c in 58.č, ter se doda nov 58.b člen, ki se glasi:
»Potrdila o lastništvu in vrednostni papirji izdajateljev s sedežem zunaj Republike Slovenije
58.b člen
(1) Za postopek sprejema potrdil o lastništvu in vrednostnih papirjev izdajateljev s sedežem zunaj Republike Slovenije na prosti trg, za postopke sprememb v kapitalu izdajatelja, za obveščanje in poročanje izdajateljev ter za postopek njihove izključitve se smiselno uporabljajo določbe Pravil, ki veljajo za vrednostne papirje ter izdajatelje iz Republike Slovenije na prostem trgu.
(2) Pravila glede obveznosti obveščanja se nanašajo na izdajatelja vrednostnih papirjev, na podlagi katerih so izdana potrdila o lastništvu, za poročanje o njih pa je odgovoren izdajatelj.
(3) Pri zahtevi za sprejem vrednostnega papirja tujega izdajatelja se smiselno uporabljajo določbe 57. člena Pravil.«.
45. člen
Spremeni se 59. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Ugovor
59. člen
(1) Zoper odločbo o uvrstitvi ali zavrnitvi uvrstitve vrednostnih papirjev na prosti trg ter zoper odločbo o spremembi pri vrednostnih papirjih na prostem trgu je dovoljen ugovor pri Agenciji. Ugovor je treba vložiti v roku osmih (8) dni po prejemu odločbe. Ugovor se vloži pri borzi. Borza v roku treh (3) delovnih dni po prejemu ugovora dostavi Agenciji spis o zadevi, o kateri je bil vložen ugovor.
(2) Ugovor zoper odločbo o spremembi pri vrednostnih papirjih na prostem trgu ne zadrži izvršitve odločbe.«.
46. člen
(1) V 61. členu Pravil se doda nov tretji odstavek, dosedanji tretji in četrti odstavek pa se ustrezno preštevilčita. Vsebina novega tretjega odstavka se glasi:
»(3) Uprava začasno ali trajno izključi posamezni vrednostni papir iz prostega trga tudi na zahtevo Agencije, če Agencija ugotovi, da bi lahko nadaljnje trgovanje s tem vrednostnim papirjem ogrozilo delovanje trga vrednostnih papirjev oziroma če je to potrebno zaradi zaščite interesov vlagateljev.«.
(2) V dosedanjem četrtem odstavku, ki postane peti odstavek, se besedilo »zadrži izvršitev« nadomesti z besedilom »ne zadrži izvršitve«.
47. člen
Spremeni se 62. člen Pravil, tako da se glasi:
»Izključitev zaradi umika delnic z organiziranega trga
62. člen
(1) Če skupščina delničarjev, v skladu z drugim odstavkom 54. člena ZTVP, sprejme sklep o umiku delnic iz organiziranega trga z večino, ki obsega najmanj devet desetin (9/10) osnovnega kapitala družbe, uprava na podlagi prejete dokumentacije iz tretjega odstavka tega člena z odločbo nemudoma zaustavi trgovanje s temi delnicami in odloči o izključitvi delnic iz organiziranega trga.
(2) Če skupščina delničarjev v skladu s tretjim odstavkom 54. člena ZTVP sprejme sklep o umiku delnic iz organiziranega trga z večino, ki obsega najmanj tri četrtine (3/4) osnovnega kapitala družbe, uprava z odločbo izključi delnice iz organiziranega trga, z dnem izteka roka dvanajstih (12) mesecev od dneva skupščine, na kateri je bil navedeni sklep sprejet. Do izteka navedenega roka se s temi delnicami lahko trguje v skladu s Pravili.
(3) Izdajatelj je dolžan v primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena borzi nemudoma oziroma najkasneje naslednji dan po sprejetju sklepa o umiku predložiti naslednjo dokumentacijo:
– veljavno sprejet sklep o umiku delnic z organiziranega trga, v obliki overjenega prepisa notarskega zapisa,
– izjavo izdajatelja o datumu izpolnitve zakonskih pogojev za umik delnic iz organiziranega trga ter zahtevo za začasno zaustavitev trgovanja s temi delnicami.
(4) Uprava z odločbo zaustavi trgovanje tudi v primeru, da izdajatelj ne posreduje pravočasno celotne dokumentacije iz tretjega odstavka, ter pozove izdajatelja, da jo predloži.
(5) Podrobnejši postopek izključitve delnic iz organiziranega trga predpiše uprava z Navodili.«.
48. člen
Spremeni se 64. člen Pravil, tako da se glasi:
»Sprejem delnic ID v borzno kotacijo ter spremembe v borzni kotaciji
64. člen
(1) V podsegment borzne kotacije odbor na podlagi prejete zahteve DZU, ki je pooblaščena za upravljanje ID, z odločbo sprejme delnice ID. Vsebino obrazca zahteve predpiše uprava z Navodili.
(2) Predpisanemu obrazcu zahteve iz drugega odstavka tega člena je treba priložiti:
a) če je bil sestavljen prospekt:
– odločbo Agencije o potrditvi prospekta;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano, oziroma odločbo o uspešnosti javne prodaje;
– s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjen prospekt v elektronski obliki z morebitnim dodatkom k prospektu, način predložitve predpiše uprava z Navodili;
b) če prospekta ni bilo potrebno sestaviti:
– izjavo izdajatelja o uporabi izjeme od objave prospekta, skupaj z obvestilom izdajatelja o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano;
c) v obeh zgoraj navedenih primerih pa dodatno tudi:
– dovoljenje Agencije za opravljanje storitev upravljanja investicijskih skladov;
– dovoljenje za upravljanje investicijskega sklada;
– prečiščeno besedilo statuta DZU in ID;
– revidirano letno poročilo ID in zadnje polletno poročilo ID, če obstajata;
– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki;
– izpisek iz sodnega registra za ID;
– revidirano letno poročilo za DZU, če obstaja;
– dokazilo o plačilu pristojbine za odločanje o sprejemu.
(3) Odbor o sprejemu delnic ID v borzno kotacijo ter o spremembah v borzni kotaciji delnic ID odloča na podlagi smiselne uporabe določb Pravil, ki predpisujejo postopek sprejema vrednostnega papirja v borzno kotacijo. Za sprejem delnic ID v borzno kotacijo ne veljajo kriteriji iz 12. člena Pravil, izpolnjeni pa morata biti naslednji merili:
– najmanjše število imetnikov delnic je 150;
– najmanjša velikost kapitala ID je 400.000 EUR.
(4) V postopku sprejema delnic ID v borzno kotacijo je izdajatelj dolžan izpolniti obveznosti glede prospekta v skladu s 15. členom Pravil.«.
49. člen
V prvi alineji prvega odstavka 69.b člena Pravil se število »150« nadomesti s številom »100«, v drugi alineji pa se znesek »25 mio SIT« nadomesti z zneskom »100.000 EUR«.
50. člen
(1) Spremeni se 69.c člen Pravil, tako da se glasi:
»69.c člen
(1) DZU, ki upravlja vzajemni sklad, katerega investicijski kuponi so predmet sprejema v borzno kotacijo, mora zahtevi za sprejem predložiti:
– odločbo Agencije o izdaji dovoljenja za opravljanje storitev upravljanja investicijskih skladov;
– prečiščeno besedilo statuta DZU;
– odločbo Agencije o izdaji dovoljenja za upravljanje VS, katerega investicijski kuponi so predmet zahteve za sprejem v borzno kotacijo;
– dovoljenje Agencije za javno objavo prospekta in izvlečka prospekta;
– prospekt VS in izvleček prospekta VS (sestavljena v skladu z ZISDU) v elektronski obliki, način predložitve predpiše uprava z Navodili;
– revidirano letno poročilo vzajemnega sklada in zadnje polletno poročilo vzajemnega sklada, če obstajata;
– odločbo KDD o vknjižbi investicijskih kuponov v register nematerializiranih vrednostnih papirjev;
– pravila upravljanja VS ter soglasje Agencije k pravilom upravljanja;
– revidirano letno poročilo za DZU, če obstaja;
– dokazilo o plačilu pristojbine za odločanje o sprejemu.«.
(2) Črta se 69.g člen Pravil.
51. člen
Spremeni se 70. člen Pravil, tako da se glasi:
»Sprejem kratkoročnih vrednostnih papirjev
70. člen
(1) V podsegment prostega trga uprava na podlagi prejete zahteve z odločbo sprejme javno ponujene kratkoročne vrednostne papirje. Vsebino obrazca zahteve predpiše uprava z Navodili.
(2) Predpisanemu obrazcu iz prvega odstavka tega člena je treba priložiti:
a) če je bil sestavljen prospekt:
– odločbo Agencije o potrditvi prospekta;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano, oziroma odločbo o uspešnosti javne prodaje;
– s strani Agencije oziroma pristojnega organa potrjen prospekt v elektronski obliki z morebitnim dodatkom k prospektu, način predložitve predpiše uprava z Navodili;
b) če prospekta ni bilo potrebno sestaviti:
– izjavo izdajatelja o uporabi izjeme od objave prospekta, skupaj z obvestilom izdajatelja o predložitvi le-te Agenciji ter sklep o izdaji vrednostih papirjev;
– dovoljenje Agencije za organizirano trgovanje, kolikor je bilo izdano;
c) v obeh zgoraj navedenih primerih pa dodatno tudi:
– izjavo o polni vplačanosti vrednostnih papirjev, ki so predmet zahteve;
– potrdilo o izdaji vrednostnih papirjev v nematerializirani obliki.
(3) V primerih, ko je izdajatelj kratkoročnih vrednostnih papirjev Republika Slovenija ali Banka Slovenije, mu skladno z ZTVP ni treba predložiti dokumentacije iz druge alineje točke a) in druge alineje točke c) prvega odstavka tega člena. Sestavni del dokumentacije so v primeru sprejema zakladnih menic tudi zapisniki o izvedenih avkcijah teh vrednostnih papirjev.«.
52. člen
Spremeni se prvi odstavek 81. člena Pravil, tako da se doda nova trinajsta alineja, ki se glasi:
»– borzo obvestiti o pravnomočni obsodbi borznega posrednika, zaradi kaznivega dejanja iz prve alineje prvega odstavka 91. člena Pravil.«.
53. člen
(1) V prvem odstavku 83. člena se v sedmi alinei za besedo investitorjev pika nadomesti s podpičjem, za sedmo alineo pa doda nova osma alinea, ki se glasi:
»– če prejme borza obvestilo poravnalnega člana, da borzni član z oddaljenim dostopom ne izpolnjuje obveznosti iz poravnave poslov, ki se izvaja preko poravnalnega člana v skladu s pogodbo iz pete alinee tretjega odstavka 73. člena Pravil.«.
(2) Za prvim odstavkom se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) V primeru iz osme alinee prvega odstavka tega člena, se borznega člana z oddaljenim dostopom izključi iz poslovanja na borzi za določen čas in sicer nemudoma po prejemu obvestila poravnalnega člana, predpisanega z Navodili. Izključitev traja toliko časa, dokler borza ne prejme obvestila poravnalnega člana o dokončni rešitvi medsebojnega razmerja z borznim članom z oddaljenim dostopom.«.
(3) Dosedanja drugi in tretji odstavek postaneta tretji in četrti odstavek.
54. člen
Spremeni se drugi odstavek 85. člena Pravil, tako da se črta besedilo »ali dokončne odločitve častnega sodišča, če postopek poteka pred njim«.
55. člen
Za 86. člen Pravil se vrine naslov novega 3.1.4. poglavja in nov 86.a člen Pravil, ki se glasita:
»3.1.4. Borzni člani z oddaljenim dostopom
Smiselna uporaba določb
86.a člen
(1) Za borzne člane iz drugih držav članic Evropske unije, ki na območju Republike Slovenije ne opravljajo storitev v zvezi z vrednostnimi papirji (borzni člani z oddaljenim dostopom) in njihove borzne posrednike se glede 3. in 4. poglavja Pravil smiselno uporabljajo naslednje določbe Pravil in na njihovi podlagi izdanih Navodil:
– tretja, četrta, peta, šesta, sedma, osma in dvanajsta alineja prvega odstavka 81. člena Pravil;
– tretja in deseta alineja 90. člena Pravil;
– 107. člen Pravil ter
– 109. do 119. člen Pravil.
(2) Druge določbe 3. in 4. poglavja Pravil, za katere ni določena smiselna uporaba v skladu s prejšnjim odstavkom tega člena, se za borzne člane z oddaljenim dostopom in njihove borzne posrednike uporabljajo neposredno.«.
56. člen
Spremeni se 90. člen Pravil, tako da se doda nova enajsta alineja, ki se glasi:
»– borzo obvestiti o pravnomočni obsodbi borznega posrednika, zaradi kaznivega dejanja iz prve alineje prvega odstavka 91. člena Pravil.«.
57. člen
Spremeni se drugi odstavek 92. člena Pravil, tako da se črta besedilo »ali dokončne odločitve častnega sodišča, če postopek poteka pred njim«.
58. člen
V četrtem odstavku 94. člena Pravil se besedilo »soglašata nadzorni svet in« črta in nadomesti z besedo »soglaša«.
59. člen
V drugem odstavku 100. člena Pravil se besedilo »v slovenskih tolarjih (SIT)« črta in nadomesti z besedilom »evrih (EUR)«.
60. člen
V prvem odstavku 101. člena Pravil se besedilo »ki so sprejeti v borzno kotacijo« črta in nadomesti z besedilom »s katerimi se trguje v borzni kotaciji«, ter se črta besedilo »v primeru poslovanja s svežnji vrednostnih papirjev« in besedilo »repo posli iz 166. a člena Pravil«.
61. člen
Spremeni se tretji odstavek 109. člena Pravil, tako da se besedilo »biti naročilo posredovano« nadomesti z besedilom »naročilo prispeti«.
62. člen
(1) V 113. členu Pravil se spremeni drugi odstavek, tako da se glasi:
»(2) Član borze mora izvršiti naročilo stranke takoj, ko so izpolnjeni pogoji za izvršitev naročila. Šteje se, da so pogoji za izvršitev izpolnjeni, ko član borze prejme naročilo (četrti odstavek 109. člena Pravil), ko se izteče rok za odklonitev naročila (111. člen Pravil) in če naročilo še ni prenehalo veljati ter ko to omogočajo ta Pravila.«.
(2) V 113. členu Pravil se na koncu doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Veljavnost tržnih naročil in naročil s preudarkom, ki so prejeta po zaključku trgovanja, poteče z iztekom naslednjega trgovalnega dne.«.
63. člen
Spremeni se 114. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Izvrševanje naročil s preudarkom
114. člen
(1) Naročilo s preudarkom je posebna vrsta naročila, pri katerem naročnik ne določi tečaja za nakup ali prodajo vrednostnega papirja, ter se izvrši po presoji borznega člana oziroma borznega posrednika v skladu s 146. in 148. členom ZTVP.
(2) Pri izvrševanju naročila s preudarkom član borze oziroma borzni posrednik ne sme vnesti nasprotnega naročila za nakup oziroma prodajo vrednostnih papirjev za račun druge stranke, ki je dala naročilo s preudarkom, za svoj račun oziroma račun zaposlenega pri članu borze ali za račun z borznim članom in njegovimi zaposlenimi povezane osebe, razen v naslednjih primerih:
– ko je naročilo s preudarkom dano za vrednostni papir, s katerim se trguje v avkcijskem načinu trgovanja;
– ko je naročilo s preudarkom dano za vrednostni papir, s katerim se trguje v neprekinjenem načinu trgovanja, vneseno v BTS vsaj eno (1) minuto pred vnosom nasprotnega naročila s preudarkom.«.
64. člen
Spremeni se drugi odstavek 115. člena Pravil, tako da se po novem glasi:
»(2) Pri trgovanju za skupni račun borznoposredniška družba ne sme sklepati poslov za svoj račun, za račun osebe, ki je povezana z borznim članom, za račun zaposlenega pri borznem članu ali za račun osebe, ki je povezana z zaposlenim pri borznem članu.«.
65. člen
Spremeni se drugi odstavek 123. člena Pravil, tako da se njegova vsebina po novem glasi:
»(2) Sistem BTS zavrne naročila, ki ne vsebujejo vseh obveznih sestavin, pri čemer se pravilnost vnosa računa oziroma obstoja računa praviloma ne preverja. Preverjanje pravilnosti vnosa računa se izvaja le v tistih primerih, ko je le-to potrebno za zagotovitev ustreznega delovanja sistema poravnave, kar uprava podrobneje predpiše z Navodili.«.
66. člen
Za 146. členom se umesti nov 146.a člen Pravil, ki se glasi:
»146.a člen
(1) Borzni član, ki izvaja poravnavo preko drugega borznega (poravnalnega) člana v skladu s pogodbo iz pete alinee tretjega odstavka 73. člena, zagotovi ločenost vodenja vrednostnih papirjev, katerih imetnik je sam, in vrednostnih papirjev strank, na sledeči način:
1. poravnava preko poravnalnega člana je možna le ob uporabi računov ki jih določi ta poravnalni član,
2. za naročila, ki jih borzni član izvršuje v svojem imenu in za svoj račun, mora uporabljati drug račun, kot za naročila, ki jih izvršuje v svojem imenu in za tuj račun.
(2) Podrobnejšo uporabo računov iz 1. in 2. točke prvega odstavka se določi z Navodili.«.
67. člen
Spremeni se drugi odstavek 151. člena Pravil, tako da se glasi:
»(2) Prvi dan trgovanja s posameznim vrednostnim papirjem se njegov tečaj oblikuje prosto. Uprava borze lahko s sklepom pri posameznem vrednostnem papirju določi več zaporednih dni ob začetku trgovanja, ko se tečaj oblikuje prosto. Tak sklep se sprejme zlasti v primerih, ko vrednostni papir ob začetku trgovanja ne izpolnjuje enega od kriterijev za uvrstitev vrednostnega papirja v borzno kotacijo (odstotka razreda delnic v javnosti oziroma števila imetnikov razreda delnic).«.
68. člen
V petem odstavku 153. člena Pravil, se pika ».«. nadomesti z vejico »,«, za njo pa doda besedilo, ki se glasi:»ter šestega in sedmega odstavka tega člena Pravil.«.
69. člen
V 156. členu se dodajo novi drugi, tretji in četrti odstavek, tako da se 156. člen Pravil v celoti glasi:
»Izvedba aplikacijskih poslov
156. člen
(1) Aplikacijski posli se prek BTS izvedejo prek ločenega vnosa posameznih naročil, v skladu s 127. členom Pravil ter v skladu z njihovim izvajanjem, kot ga opredeljuje 140. člen Pravil.
(2) Član borze lahko aplikacijske posle za vrednostne papirje, s katerimi se trguje na neprekinjen način, sklene tudi s posebnim vnosom posla v sistem BTS, pri čemer mora upoštevati omejitve, kot jih določa ta člen.
(3) Član borze pri izvedbi posla iz prejšnjega odstavka za naročila strank oziroma za naročilo za svoj hišni račun določenega vrednostnega papirja po enaki količini in po enakem tečaju vnese tečaj ter obvezne sestavine, kot jih smiselno določa 123. člen Pravil.
(4) Član borze oziroma borzni posrednik lahko izvede aplikacijski posel le v neprekinjenem načinu trgovanja v času odprtega trga, če je tečaj takega posla znotraj razmika med trenutno najboljšo ponudbo in najboljšim povpraševanjem. Aplikacijskega posla preko posebnega vnosa ni mogoče vnesti po tečaju izven trgovalnega intervala.«.
70. člen
Spremeni se 157. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Spremembe sklenjenega posla
157. člen
(1) Borzni posel, ki je bil sklenjen zaradi zmote enega izmed članov borze, se lahko ob soglasju obeh članov razdre. Borzni posel se razdre, če zahtevo za razdrtje borzna člana posredujeta borzi, na način in v časovnih rokih, kot to predpisujejo Navodila.
(2) Borzni član, ki je zahteval razdrtje sklenjenega posla, mora borzi posredovati tudi ustrezno evidenco naročil, ki se nanaša na razdrti posel in ostalo dokumentacijo v zvezi z razdrtim poslom, ki dokazuje zmoto, in sicer na način in v časovnih rokih, kot to predpisujejo Navodila.«.
71. člen
(1) Črta se tretji odstavek 158. člena Pravil.
(2) Spremeni se dosedanji četrti odstavek 158. člena Pravil, ki postane tretji odstavek, tako da se črta besedilo »iz tretjega odstavka tega člena« in nadomesti z besedilom »za prenos posla«.
(3) V dosedanjem petem odstavku 158. člena Pravil, ki postane četrti odstavek, se za besedo »izvedbe« doda besedilo »ter časovne roke«.
72. člen
Spremeni se 159. člen Pravil, tako da se doda nov drugi odstavek tega člena, ki se glasi:
»(2) Obveznost poravnave poslov, sklenjenih s strani borznega člana, ki izvaja poravnavo preko drugega borznega člana, prevzame slednji. Način posredovanja sklenjenih poslov na KDD predpiše uprava z Navodili.«.
73. člen
(1) V drugem odstavku 162. člena Pravil se besedilo »trgovanja s svežnji vrednostnih papirjev« črta in nadomesti z besedo »posli«, besedilo »repo posli iz 166.a člena Pravil« pa črta.
(2) V petem odstavku 162. člena Pravil, se pika ».«. nadomesti z vejico »,«, za njo pa doda besedilo, ki se glasi: »ter šestega in sedmega odstavka 153. člena Pravil.«.
74. člen
V 164.a členu Pravil se besedilo »ob soglasju nadzornega sveta in Agencije« črta in nadomesti z besedilom »ter z njimi soglaša Agencija«.
75. člen
Spremeni se naslov 4.6. poglavja Pravil, tako da se črta besedilo »in repo posli«.
76. člen
Spremeni se naslov in besedilo 165. člena Pravil, tako da se glasi:
»Posli s svežnji vrednostnih papirjev
165. člen
(1) Sveženj je posel, ki se sklene v skladu s Pravilnikom o trgovanju s svežnji, pri čemer velja zanj omejitev vrednosti v skladu s tem členom. Za tak posel s svežnjem se šteje, da je sklenjen na organiziranem trgu.
(2) Sveženj vrednostnih papirjev iz prvega odstavka je tista količina vrednostnih papirjev, pri kateri je:
– zmnožek tečaja delnice oziroma naložbenega certifikata in števila lotov oziroma
– zmnožek tečaja obveznice, vrednosti glavnice enega lota obveznice ter števila lotov enak ali večji vrednosti, kot je opredeljena v tretjem odstavku tega člena.
(3) Minimalno vrednost svežnja predpiše uprava z Navodili.
(4) Tečaji svežnjev sklenjenih v skladu s Pravilnikom se ne upoštevajo pri izračunu tečajev iz 149. in 150. člena Pravil.«.
77. člen
Spremeni se naslov in besedilo 166. člena Pravil, tako da se glasi:
»Posli članov borze izven organiziranega trga
166. člen
(1) Član borze lahko sklene za svoj hišni račun posel z vrednostnimi papirji, ki so uvrščeni v borzno kotacijo ter na prosti trg, izven organiziranega trga, če je vrednost takšnega posla enaka velikosti svežnja vrednostnih papirjev iz 165. člena Pravil.
(2) Član borze mora borzi prijaviti sklenitev posla iz prvega odstavka tega člena na način, kot ga predpisuje 168. člen Pravil.«.
78. člen
Črta se 166.a člen Pravil.
79. člen
Pred 167. členom Pravil se vrine naslov novega poglavja, ki se glasi »4.7. Preglednost trgovanja s tržnimi vrednostnimi papirji«.
80. člen
Spremeni se 167. člen Pravil, tako da se glasi:
»Objava podatkov o sklenjenih borznih poslih
167. člen
(1) Borza objavlja podatke o vseh borznih poslih z namenom, da postanejo ti podatki dostopni vsem borznim članom in javnosti, na naslednja načina:
– v BTS takoj po sklenitvi posla, s čimer postanejo ti podatki takoj dostopni vsem borznim članom in drugim uporabnikom BIS;
– na spletni strani borze vsak trgovalni dan po izdelavi uradne tečajnice borze, s čimer postanejo ti podatki dostopni javnosti.
(2) Borza za vsak sklenjeni posel iz prvega odstavka tega člena objavi najmanj naslednje podatke:
– datum in čas sklenitve posla;
– oznaka vrednostnega papirja, s katerim je bil sklenjen posel;
– količino vrednostnega papirja, s katerim je bil sklenjen posel;
– tečaj, po katerem je bil posel sklenjen;
– vrednost posla.
(3) Podrobnejši čas objave podatkov o sklenjenih poslih uprava predpiše z Navodili.«.
81. člen
Črta se 167.a člen Pravil.
82. člen
Spremeni se 168. člen Pravil, tako da se glasi:
»Posredovanje podatkov o sklenjenih poslih izven organiziranega trga
168. člen
(1) Dobro poučeni investitor, kot ga določa 10.b in 10.c člen ZTVP, ki izven organiziranega trga proda ali kupi tržne vrednostne papirje, mora v primeru, da vrednost posla presega 4.173 EUR, o takem poslu nemudoma po njegovi sklenitvi poročati borzi.
(2) Poročanje posla v imenu dobro poučenega investitorja lahko opravi borzni član. Če sta obe stranki takega posla dolžni poročati, je zavezanec za poročanje prodajalec.
(3) Zavezanec za poročanje obvešča borzo o poslih tako, da ji poroča naslednje podatke:
– enolično oznako kupca in prodajalca;
– datum in čas sklenitve posla;
– oznako vrednostnega papirja, s katerim je bil sklenjen posel;
– količino vrednostnih papirjev, s katerim je bil sklenjen posel;
– tečaj, po katerem je bil posel sklenjen;
– vrednost posla;
– datum poravnave.
(4) Dolžnost poročanja nastopi z dnem začetka trgovanja s posameznim vrednostnim papirjem na organiziranem trgu. Dolžnost poročanja velja tudi za vrednostne papirje, s katerimi je trgovanje začasno zaustavljeno.
(5) Poročanje poslov poteka preko posebnega načina poročanja, ki ga zagotavlja borza vsem borznim članom oziroma vsem ostalim dobro poučenim investitorjem, ki se za to registrirajo pri borzi. Za zagotavljanje posebnega načina poročanja, zaradi posredovanja podatkov in njihove objave, borza zaračunava pristojbino v skladu s Cenikom.
(6) Podatki o poslih sklenjenih na netrgovalni dan, oziroma v okviru trgovalnega dneva po izteku časa za poročanje, se borzi posredujejo prvi naslednji trgovalni dan.
(7) Podrobnejši način in čas posredovanja podatkov o sklenjenih poslih uprava predpiše z Navodili.«.
83. člen
Spremeni se 169. člen Pravil, tako da se glasi:
»Objava podatkov o sklenjenih poslih izven organiziranega trga
169. člen
(1) Borza objavi podatke o prijavljenih poslih iz 168. člena Pravil z namenom, da postanejo ti podatki dostopni vsem borznim članom in javnosti, na spletni strani borze vsak trgovalni dan po izdelavi uradne tečajnice borze.
(2) Borza za vsak sklenjeni posel iz prvega odstavka tega člena objavi najmanj naslednje podatke:
– datum in čas sklenitve posla;
– oznako vrednostnega papirja, s katerim je bil sklenjen posel;
– količino vrednostnega papirja, s katerim je bil sklenjen posel;
– tečaj, po katerem je bil posel sklenjen;
– vrednost posla;
– datum poravnave.
(3) Podrobnejši način in čas objave podatkov o sklenjenih poslih uprava predpiše z Navodili.«.
84. člen
Črtata se 170. in 171. člen Pravil.
85. člen
Preštevilčita se dosedanji poglavji »4.7.«. in »4.8.«., tako da postaneta poglavji »4.8.«. in »4.9.«..
86. člen
Črtajo se 172., 173. in 174. člen Pravil.
87. člen
V 175. členu Pravil se pred besedno zvezo »dostop do BTS« doda besedo »primarni«, besedilo »nima vzpostavljenega rezervnega dostopa do BTS« pa se črta in nadomesti z besedilom »mu tudi rezervni dostop do BTS ne deluje«.
88. člen
V 176. členu Pravil se črta drugi stavek.
89. člen
Spremeni se 177. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Prekinitev trgovanja prek BTS
177. člen
Če se v BTS ne more priklopiti več članov borze, ter zaradi tega ne bi bilo zagotovljeno učinkovito delovanje trga, uprava zaustavi trgovanje prek BTS za vse člane za toliko časa, da se člani lahko ponovno priklopijo. Podrobnejši postopek predpiše uprava z Navodili.«.
90. člen
Črtajo se 178., 179. in 180. člen Pravil.
91. člen
V prvem odstavku 181. člena Pravil se besedilo »Če izpade centralni računalnik BTS« črta in nadomesti z besedilom »V primeru izpada sistema BTS«.
92. člen
V 182. členu Pravil se pred besedno zvezo »morebitnem podaljšanju« vrine besedilo »nadaljnjih aktivnostih za vzpostavitev delovanja BTS in«. Na koncu člena se doda stavek z naslednjo vsebino: »Podrobnosti predpiše uprava z Navodili«.
93. člen
Spremeni in dopolni se prvi odstavek 184. člena Pravil ter doda novi tretji odstavek tega člena tako, da se 184. člen po novem glasi:
»(1) Če se pred zaključkom postopka poravnave borznih poslov z vrednostnimi papirji v skladu s Pravili in Navodili KDD ugotovi, da je prišlo do sklenitve borznega posla zaradi nepravilnega delovanja BTS, pri katerem je BTS povezal naročili v nasprotju z interesi strank ali je imel tak posel pomembnejši vpliv na izračun enotnega tečaja, se šteje, da borzni posel ni bil sklenjen. Borza v tem primeru o tem dejstvu nemudoma obvesti člana borze, čigar naročila je BTS nepravilno povezal, in opravi razdrtje sklenjenega posla. O tem dejstvu obvesti KDD, Agencijo in ostale člane borze.
(2) Člana borze morata po odstranitvi razdrtega posla uskladiti stanje naročil v BTS z lastno evidenco naročil.
(3) Če se ugotovi, da je prišlo do sklenitve borznega posla zaradi nepravilnega delovanja BTS v skladu s prvim odstavkom tega člena, šele po zaključku postopka poravnave borznih poslov z vrednostnimi papirji v skladu s Pravili in Navodili KDD, se razdrtje sklenjenega posla ne izvede. Borza v tem primeru izračuna nov enotni tečaj vrednostnega papirja, brez upoštevanja nepravilno sklenjenega posla, ter o tem dejstvu nemudoma obvesti člana borze, čigar naročila je BTS nepravilno povezal. O izračunu novega enotnega tečaju obvesti KDD, Agencijo, ostale člane borze in javnost.«.
94. člen
Spremeni se 191. člen Pravil, tako da se spremeni prvi odstavek tega člena, dodajo pa se novi drugi, tretji in četrti odstavek ter se dodata nova 191.a in 191.b člena Pravil tako, da se 191., 191.a in 191.b člen Pravil po novem glasijo:
»191. člen
(1) Za tržno manipulacijo iz 190. člena Pravil se štejejo zlasti:
1. ravnanja oziroma aktivnosti, vključno s sklepanjem poslov oziroma dajanjem naročil za nakup ali prodajo finančnega instrumenta oziroma finančnih instrumentov, ki:
– ustvarijo ali bi lahko ustvarili zavajajočo ali napačno predstavo o ponudbi ali povpraševanju ali ceni oziroma prometnosti finančnega instrumenta, ali
– omogočajo določeni fizični ali pravni osebi ali več fizičnim ali pravnim osebam, na podlagi medsebojno usklajenega delovanja, oblikovanje cene posameznega ali več finančnih instrumentov na nenormalni oziroma umetni ravni, razen če oseba, za račun katere se sklene posel, oziroma oseba, ki sklene posel, oziroma oseba, za račun katere se da naročilo za nakup oziroma prodajo finančnega instrumenta, dokaže, da je bil posel sklenjen oziroma naročilo za sklenitev posla dano v skladu z zakonom in s pravili organiziranega trga;
2. sklepanje navideznih poslov o nakupu ali prodaji finančnih instrumentov oziroma dajanje navideznih naročil za sklepanje takšnih poslov ali kakršna koli druga oblika prevare ali zvijače.
(2) Za ravnanja oziroma aktivnosti iz prvega odstavka tega člena se štejejo zlasti:
1. ravnanja osebe ali oseb, ki medsebojno usklajeno delujejo v zvezi s trgovanjem, s katerimi se ustvarja ali se želi ustvariti napačno ali zavajajočo predstavo o aktivnostih, kot so:
– posli, katerih posledica ni resnična sprememba lastništva finančnega instrumenta;
– posli, ki se sklenejo na podlagi naročil za nakup in prodajo, ki se vnesejo v sistem trgovanja ob istem času oziroma zaporedno, ob enaki ceni in enaki količini za račun oseb, ki so medsebojno povezane, oziroma ki delujejo usklajeno tako, da se takšna naročila in nasprotna naročila teh oseb med seboj oziroma navzkrižno izvršijo;
– sklepanje večjega števila poslov, ki se javno objavljajo, da se ustvari vtis o prometnosti oziroma o gibanju cene finančnega instrumenta;
– druge aktivnosti osebe ali več oseb, ki delujejo usklajeno, s katerimi te osebe povzročijo ali bi lahko povzročile umeten dvig oziroma padec cene določenega finančnega instrumenta, da bi nato po tej ceni množično prodajale oziroma kupovale ta finančni instrument ali drug finančni instrument, katerega cena je odvisna od cene tega finančnega instrumenta;
– umetno povečanje ponudbe oziroma povpraševanja po določenem finančnem instrumentu, s katerim se vpliva oziroma želi vplivati na dvig oziroma padec njegove cene oziroma ustvarjanje vtisa, da je navidezna prometnost razlog za dvig oziroma padec njegove cene;
2. ravnanje osebe ali oseb, ki medsebojno usklajeno delujejo, da bi si zagotovile prevladujoč položaj na strani ponudbe ali povpraševanja po finančnih instrumentih, in s tem možnost posrednega ali neposrednega vpliva na določitev nakupnih ali prodajnih cen oziroma nastanek nelojalnih, neenakih ali manj ugodnih pogojev trgovanja.
3. ravnanja v zvezi s trgovanjem s finančnim instrumentom zaradi vplivanja na njegovo ceno:
– da bi se zagotovil prevladujoč položaj na strani ponudbe ali povpraševanja po določenem finančnem instrumentu, ki je hkrati osnova določenega izvedenega finančnega instrumenta, in s tem možnost posrednega ali neposrednega vpliva na določitev nakupnih ali prodajnih cen tega izvedenega finančnega instrumenta oziroma neenakih ali manj ugodnih pogojev trgovanja s tem izvedenim finančnim instrumentom;
– da bi se zagotovil prevladujoč položaj na strani povpraševanja oziroma ponudbe po določenem finančnem instrumentu, in s tem možnost navideznega višanja oziroma nižanja cen tega finančnega instrumenta oziroma oblikovanje navideznih cen, po katerih se nato zahteva sklenitev poslov s tem finančnim instrumentom;
4. ravnanja opravljena v zanje značilnih časovnih obdobjih, kot je kupovanje oziroma prodajanje finančnih instrumentov tik pred koncem trgovalnega dne, s katerimi se zavaja tiste vlagatelje, ki sprejemajo naložbene odločitve na podlagi oblikovanih zaključnih tečajev finančnih instrumentov.
(3) Borza pri presoji ali gre pri posameznem ravnanju za ravnanje iz 190. člena Pravil oziroma za ravnanja iz prvega odstavka tega člena ali pa gre za dovoljeno ravnanje, upošteva zlasti naslednje:
1. stopnjo preglednosti ravnanj na trgu,
2. potrebno stopnjo varstva vlagateljev ter varstva delovanja trga, zlasti medsebojnega delovanja ponudbe in povpraševanja po finančnih instrumentih,
3. vpliv na likvidnost in učinkovitost trga,
4. ali ravnanje upošteva obstoječ režim in sistem trgovanja na posameznem trgu,
5. ali ravnanje omogoča tržnim udeležencem pravočasen in ustrezen odziv na nove tržne pogoje, ustvarjene s takšnim ravnanjem,
6. ali ravnanje predstavlja tveganje za integriteto organiziranega trga,
7. ugotovitve in priporočila Agencije, ki se nanašajo na odkrivanje in preprečevanje tržnih manipulacij,
8. strukturne značilnosti posameznega organiziranega trga, vrsto finančnih instrumentov, značilnosti udeležencev na tem trgu,
9. pomembne spremembe tržnega okolja, kot so na primer spremembe pravil trgovanja ali sistema trgovanja.
(4) Pri upoštevanju potrebne stopnje varstva vlagateljev in delovanja trga iz 2. točke prejšnjega odstavka, borza oceni vpliv ravnanja iz prvega in drugega odstavka tega člena na podlagi osnovnih tržnih kazalcev.
Presoja usklajenega delovanja v zvezi s trgovanjem
191.a člen
(1) V zvezi z določbami 1. točke prvega odstavka 191. člena Pravil, se pri presoji ravnanja osebe ali oseb, ki medsebojno usklajeno delujejo v zvezi s sklepanjem poslov na borznem ali prostem trgu, pri avkcijskem ali neprekinjenem trgovanju, s katerimi se ustvarja ali se želi ustvariti napačno ali zavajajočo predstavo o aktivnostih na trgu, zaporedoma upoštevajo zlasti spodaj navedeni kriteriji:
– takšen posel povzroči najmanj eno odstotno (1%) spremembo uradnega enotnega tečaja vrednostnega papirja tega dne, in;
– vrednost takšnega posla znaša najmanj trideset odstotkov (30%) povprečnega dnevnega vrednostnega obsega prometa s tem vrednostnim papirjem v zadnjih šestih (6) mesecih, in;
– razlika med količinami v posameznih naročilih, na podlagi katerih je prišlo do sklenitve posla, je manjša od deset odstotkov (10%) količine v manjšem naročilu, in;
– naročili, na podlagi katerih pride do sklenitve posla, sta v BTS vneseni oziroma nazadnje spremenjeni v časovnem razmaku manj kot dvajset (20) sekund.
(2) V primerih, ko gre za usklajeno sklenitev več poslov znotraj posameznega trgovalnega dne, ali za druge primere, pri katerih obstaja sum izogiba določbam prvega odstavka tega člena, se kriteriji iz prejšnjega odstavka tega člena presojajo smiselno, poleg tega pa so podlaga za presojo tudi dodatni kriteriji iz tretjega odstavka 191. člena Pravil.
(3) V zvezi z drugo alinejo prvega odstavka tega člena, borza praviloma vsakih šest (6) mesecev objavi povprečni dnevni vrednostni obseg prometa s posameznim vrednostnim papirjem v preteklih šestih (6) mesecih, ki ga izračuna brez upoštevanja poslov s svežnji in brez upoštevanja dni, ko je bilo trgovanje s posameznim vrednostnim papirjem zaustavljeno. Objavljeni povprečni dnevni vrednostni obseg prometa se začne uporabljati petnajst (15) dni po objavi.
Prepoved sklepanja navideznih poslov
191.b člen
(1) V zvezi z določbami 2. točke prvega odstavka 191. člena Pravil, ter ne glede na določbe tretjega odstavka 191. člena Pravil, člani borze ali borzni posredniki ne smejo:
1. na borznem ali prostem trgu sklepati poslov o nakupu ali prodaji vrednostnih papirjev na način, da bi bila kot kupec in prodajalec v istem poslu udeležena ista fizična ali pravna oseba;
2. na borznem ali prostem trgu pri posameznem vrednostnem papirju v okviru posameznega trgovalnega dne sklepati poslov, ki se sklenejo na podlagi naročil za nakup in prodajo za račun oseb, ki so medsebojno povezane, oziroma ki delujejo usklajeno tako, da se takšna naročila in nasprotna naročila teh oseb med seboj navzkrižno izvršijo na način, da je dejanska sprememba lastništva vrednostnega papirja konec posameznega trgovalnega dne manjša od ene polovice (1/2) skupne količine vrednostnih papirjev pri opravljenih poslih s tem vrednostnim papirjem med temi osebami.
(2) V primerih, ko gre za navzkrižna naročila in sklenjene posle več različnih oseb, ali za druge primere pri katerih obstaja sum izogiba določbam prvega odstavka tega člena, se kriteriji iz prvega odstavka 191.a člena Pravil presojajo smiselno, poleg tega pa so podlaga za presojo tudi dodatni kriteriji iz tretjega odstavka 191. člena Pravil.«.
95. člen
(1) Drugi odstavek 196. člena Pravil se spremeni tako, da se besedilo »knjige naročil« nadomesti z besedilom »evidence naročil in poslov z vrednostnimi papirji«.
(2) Za četrtim odstavkom 196. člena Pravil se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Za borzne člane, ki ne izvajajo storitev na območju Republike Slovenije, veljajo dolžnosti, ki jih predpisujejo 107., 109., 110., 111., 112., 116., 117., 118. in 120. člen Pravil, v obsegu, kot ga določa ZTVP-1.«.
96. člen
Spremeni se 202. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Postopek
202. člen
(1) Postopek pred upravo se začne na predlog člana borze ali na lastno pobudo uprave.
(2) Člana borze oziroma borznega posrednika, zoper katerega je uveden postopek, se osebno ali s priporočeno pošto obvesti o uvedbi postopka, o naravi očitane kršitve ter o možnosti predložitve pisnega zagovora. Član borze oziroma borzni posrednik lahko vloži pisni zagovor v roku petnajst (15) dni od vročitve obvestila o uvedbi postopka.«.
97. člen
Spremeni se 203. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Pisni zagovor
203. člen
(1) Član borze oziroma borzni posrednik lahko v svojem pisnem zagovoru navede vse razloge in okoliščine, za katere meni, da preprečujejo izrek ukrepa.
(2) Uprava lahko od člana borze oziroma borznega posrednika zahteva predložitev dodatne dokumentacije ali ustrezno ustno pojasnilo, v kolikor je to potrebno za razjasnitev okoliščin obravnavane kršitve.«.
98. člen
Spremeni se 204. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Odločanje uprave
204. člen
Pri odločanju o očitani kršitvi uprava upošteva zbrano dokumentacijo ter pisni zagovor borznega člana oziroma borznega posrednika, če ga je prejela v predvidenem petnajst (15) dnevnem roku, prav tako pa tudi morebitna dodatna ustna pojasnila borznega člana oziroma borznega posrednika.«.
99. člen
Spremeni se 205. člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»Pisni sklep uprave
205. člen
(1) Pisni sklep uprave, s katerim uprava odloči o očitani kršitvi, se borznemu članu ali borznemu posredniku oziroma njunim zastopnikom ali pooblaščencem, vroči praviloma v petnajstih (15) dneh od prejema pisnega zagovora, dodatnih dokazov ali dodatnih ustnih pojasnil.
(2) Sklep mora vsebovati ime in priimek borznega posrednika oziroma firmo borznega člana ter ime in priimek njihovih pooblaščencev, opis kršitve, datum odločanja uprave, kvalifikacijo ugotovljene kršitve, vrsto ukrepa, odločitev o stroških, pravni pouk, datum sklepa ter podpis uprave.«.
100. člen
V četrti alineji 208. člena Pravil se znesek »5.000.000,00 SIT« nadomesti z zneskom »20.000 EUR«.
101. člen
(1) Črta se naslov 8. poglavja, ki se glasi »Organizacija in postopek pred Častnim sodiščem borze«, 9. in 10. poglavje pa se ustrezno preštevilčita.
(2) Črtajo se členi Pravil od 212. do 260. člena.
102. člen
Spremeni se prvi odstavek 302. člena Pravil, tako da po novem glasi:
»(1) Pravila in njihove spremembe se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletnih straneh borze, veljati pa začnejo osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, če v tem členu oziroma v členih 302.b ali 302.c ni drugače določeno.«.
103. člen
Črta se 302.a člen Pravil.
104. člen
(1) V prvem odstavku 302.b člena Pravil se črta besedilo »po uvedbi segmentacije«.
(2) V drugem odstavku se besedilo »posebni segment borzne kotacije« nadomesti z besedilom »prvo kotacijo«.
(3) Črta se besedilo tretjega odstavka 302.b člena Pravil ter se ga nadomesti z novim besedilom, ki se glasi:
»(3) Peti odstavek 36. člena se začne uporabljati za objave podatkov za prvih devet (9) mesecev leta 2007.«.
105. člen
Spremeni se 302.c člen Pravil, tako da se po novem glasi:
»302.c člen
(1) Določbe 102. in 103. člena v zvezi z elektronskimi vmesniki so začele veljati 6. 9. 2005, uporabljati pa se začnejo, ko bodo za to vzpostavljene tehnične možnosti, z dnem, ki ga s sklepom določi uprava.
(2) Spremembe določb 156. člena Pravil v zvezi z izvedbo aplikacijskih poslov začnejo veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začnejo z dnem, ki ga s sklepom določi uprava.
(3) Spremembe določb 165. in 166. v zvezi s trgovanjem s svežnji vrednostnih papirjev začnejo veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začnejo z dnem, ki ga s sklepom določi uprava.
(4) Spremembe določb 167., 168. in 169. člena Pravil v zvezi s preglednostjo trgovanja s tržnimi vrednostnimi papirji začnejo veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začnejo z dnem, ki ga s sklepom določi uprava.«.
Končna določba
106. člen
Spremembe in dopolnitve Pravil se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletnih straneh borze, veljati pa začnejo osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 12. marca 2007
Uprava Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana
dr. Marko Simoneti l.r.
predsednik uprave
 
Andrej Šketa l.r.
član uprave

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti