Uradni list

Številka 21
Uradni list RS, št. 21/2007 z dne 9. 3. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 21/2007 z dne 9. 3. 2007

Kazalo

1009. Sklep o vzpostavitvi in vodenju registra finančnega premoženja, stran 2632.

Na podlagi prvega odstavka 17. člena, prvega odstavka 22.b člena in prvega odstavka 31. člena Zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 72/06 - uradno prečiščeno besedilo) in v povezavi z Zakonom o finančnih zavarovanjih (Uradni list RS, št. 47/04 in 68/06) izdaja Svet Banke Slovenije
S K L E P
o vzpostavitvi in vodenju registra finančnega premoženja
UVODNE DOLOČBE
1. S tem sklepom se vzpostavlja register finančnega premoženja pri Banki Slovenije za potrebe zavarovanja obveznosti do Eurosistema (v nadaljevanju: register) ter določajo pravila vodenja registra.
Za potrebe tega sklepa imajo spodnji pojmi naslednji pomen:
- Eurosistem: Evropska centralna banka (v nadaljevanju: ECB) in nacionalne centralne banke držav članic EU, ki so uvedle euro;
- Euroobmočje: države članice EU, ki so uvedle euro;
- Nasprotna stranka: Nasprotna stranka, kot jo opredeljuje Splošna dokumentacija o instrumentih in postopkih denarne politike Eurosistema, ki jo sprejme ECB;
- Primerni dolžniki: pravne osebe, kot jih opredeljuje sektorska razčlenitev iz Evropskega sistema računov (ESR 95), in sicer država, regionalne oblasti, lokalne skupnosti in osebe javnega sektorja, nefinančne družbe ter nadnacionalne in mednarodne inštitucije;
- Posojilodajalec: nasprotna stranka, ki je odobrila posojilo, ki se vpisuje v register.
FINANČNO PREMOŽENJE
2. V register se vpisujejo podatki o posojilih, ki jih posojilodajalci odobrijo primernim dolžnikom s sedežem v euroobmočju po slovenskem pravu in ki se lahko uporabljajo za zavarovanje terjatev Eurosistema.
Neizkoriščene kreditne linije (npr. neizkoriščen del revolving posojila), prekoračitve stanja na tekočem računu in akreditivi (ki dovoljujejo uporabo kredita, vendar sami po sebi niso posojila) se ne štejejo za posojila iz prejšnjega odstavka.
POGOJI ZA VPIS POSOJILA V REGISTER
3. V register se vpisuje:
a) posojila z nominalnim zneskom glavnice ob odobritvi v višini najmanj 2.000.000 (dva milijona) eurov v primeru, ko posojilodajalec vzpostavlja zavarovanje za obveznosti nasprotne stranke Banke Slovenije ter je pravo posojilne pogodbe slovensko in
b) posojila z nominalnim zneskom glavnice najmanj v višini 500.000 (petsto tisoč) eurov v primeru, ko posojilodajalec vzpostavlja zavarovanje za obveznosti nasprotne stranke, ki ni nasprotna stranka Banke Slovenije, ter je pravo posojilne pogodbe slovensko.
4. Število nacionalnih prav, ki urejajo nasprotno stranko, posojilodajalca, dolžnika, garanta, posojilno pogodbo in mobilizacijo posojila, ne sme preseči dveh.
5. Posojilna pogodba mora vključevati izrecno soglasje dolžnika iz posojilne pogodbe, da se podatki posojilne pogodbe iz tega sklepa lahko razkrijejo Eurosistemu.
6. Posojilna pogodba ne sme vsebovati nobenih omejitev za posojilodajalca glede razpolaganja s terjatvijo po tej pogodbi (npr. prepoved cesije ali prepoved zastave). Prav tako posojilna pogodba ne sme vsebovati nobenih omejitev glede realizacije bančnega posojila, ki se uporablja za zavarovanje.
7. Pravice iz naslova odplačila glavnice oziroma obresti iz posojilne pogodbe ne smejo biti podrejene pravicam (morebitnih) imetnikov drugih bančnih posojil ali dolžniških instrumentov istega izdajatelja.
8. Posojilodajalec mora ob zahtevi za vpis posojila v register pri Banki Slovenije posredovati vse originalne izvode posojilne pogodbe, razen dolžnikove, in morebitne anekse k tej pogodbi, v slovenskem jeziku oziroma v overjenem prevodu v slovenski jezik.
VSEBINA IN NAČIN VPISA IN IZBRISA IZ REGISTRA
9. Posojila se vpisujejo v register na zahtevo posojilodajalca.
10. Banka Slovenije vpis posojila v register potrdi z vpisom enolične identifikacijske številke posojila na vseh prejetih originalnih izvodih pogodbe. Po vpisu posojila v register Banka Slovenije vrne originalne izvode posojilne pogodbe in morebitnih aneksov posojilodajalcu.
11. Register je centralizirana baza podatkov, v katero se vpisujejo naslednji podatki o finančnem premoženju:
- neodplačani znesek posojila,
- datum vpisa posojila v register,
- identifikacijska številka posojila (ki je posojilu dodeljena za enolično identifikacijo ob vpisu v register),
- datum vpisa/izbrisa posojila v register,
- datum sklenitve posojilne pogodbe, datum dejanskega nastanka posojila ter datum poplačila zadnjega obroka,
- podatke o imetniku/posojilodajalcu posojila (naziv, oznaka, naslov),
- podatke o nasprotni stranki, za katere obveznosti druga nasprotna stranka vzpostavlja zavarovanje (naziv, oznaka, naslov),
- podatke o dolžniku posojila (naziv, oznaka, naslov) ter
- vzpostavitev zavarovanja v korist Eurosistema iz posojila (oznaka, naziv in naslov cesionarja oziroma zastavnega upnika, datum vpisa/izbrisa zastavne pravice ter datum vpisa cesije in datum povratnega prenosa).
12. Vzpostavitev in ukinitev zavarovanja se izvede na podlagi zahtevka posojilodajalca. Posojilodajalec lahko vzpostavi in ukine zavarovanje bodisi za svoje obveznosti ali obveznosti druge nasprotne stranke.
Posojilodajalec lahko vzpostavi in ukine zavarovanje na posojilu samo v višini celotnega zneska posojila.
13. Pravice Eurosistema iz vzpostavljenega zavarovanja na finančnem premoženju, ki je vpisano v register, nastanejo z vpisom te pravice v register in prenehajo z izbrisom pravice iz registra.
14. Na posojilu v registru se lahko vzpostavi zavarovanje z vpisom maksimalne zastavne pravice brez datuma dospelosti ali z odstopom terjatve v korist Eurosistema.
15. Posojilodajalec ne sme v korist tretjih oseb razpolagati s posojilom, ki je vpisano v register in na katerem je vpisana pravica zavarovanja v korist Eurosistema.
16. Izbris posojila iz registra se izvede na podlagi zahtevka posojilodajalca.
Sprememba posojilodajalca ali dolžnika ima za posledico avtomatični izbris posojila iz registra. Posojilodajalec je o nastalih spremembah dolžen obvestiti Banko Slovenije takoj, ko te nastanejo.
Nasprotna stranka, ki želi izbrisano posojilo ponovno vpisati v register, mora ponovno zahtevati vpis.
17. Posojilodajalec posreduje zahtevke po tem sklepu, na obrazcih, ki jih določi Banka Slovenije in jih objavi na svoji spletni strani.
18. Podrobnejše postopke in pravila v zvezi z registrom določa uporabniški priročnik, ki ureja uporabo finančnega premoženja za zavarovanje terjatev Banke Slovenije za nasprotne stranke, ki ga Banka Slovenije objavi na svoji spletni strani.
JAVNOST PODATKOV
19. Podatki o identifikacijski številki posojila ter o vzpostavitvi zavarovanja v korist Eurosistema na tem premoženju so javni.
Banka Slovenije posreduje podatke o obstoju pravice iz zavarovanja iz registra na podlagi pisnega zahtevka, v katerem prosilec navede identifikacijsko številko posojila.
NADOMESTILA
20. Banka Slovenije lahko s sklepom, ki ureja tarifo za zaračunavanje nadomestil za storitve Banke Slovenije, določi nadomestila v zvezi s storitvami vodenja registra ter posredovanjem podatkov iz registra.
KONČNE DOLOČBE
21. Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Z uveljavitvijo tega sklepa preneha veljati Sklep o vzpostavitvi in vodenju registra finančnega premoženja (Uradni list RS, št. 131/06).
22. Od začetka veljave tega sklepa dalje se lahko za zavarovanje terjatev Eurosistema uporablja samo finančno premoženje po tem sklepu, medtem ko se za finančno premoženje, ki dospe po začetku veljave tega sklepa, in je že vpisano v register, uporabljajo določbe Sklepa o vzpostavitvi in vodenju registra finančnega premoženja (Uradni list RS, št. 131/06).
Ljubljana, dne 7. februarja 2007
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Mitja Gaspari l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti