Uradni list

Številka 102
Uradni list RS, št. 102/2005 z dne 15. 11. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 102/2005 z dne 15. 11. 2005

Kazalo

4430. Pravilnik o postopku vpisa sorte v sortno listo in o vodenju sortne liste, stran 10748.

Na podlagi 4.a člena, šestega odstavka 12. člena, osmega odstavka 19. člena, petega odstavka 39. člena, sedmega odstavka 43. člena, četrtega odstavka 51. člena, drugega odstavka 53. člena, sedmega odstavka 54. člena, četrtega odstavka 55. člena in šestega odstavka 76. člena Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin (Uradni list RS, št. 25/05 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o postopku vpisa sorte v sortno listo in o vodenju sortne liste
I. SPLOŠNI DOLOČBI
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik določa vrste kmetijskih rastlin, pri katerih je vpis sorte v sortno listo obvezen, obliko in vsebino prijave za vpis sorte v sortno listo ter dokazila, ki morajo biti priložena tej prijavi; postopek preverjanja izpolnjevanja pogojev za vpis sorte v sortno listo; roke za dostavo vzorcev semenskega materiala za preizkušanje sorte; zahteve glede ustreznosti poimenovanja sorte; pogoje, ki jih mora izpolnjevati sorta, da se šteje za domačo ali udomačeno sorto; postopke in metode za preizkušanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivost sorte ter vrednosti sorte za pridelavo in uporabo; postopek preverjanja vzdrževanja sorte in pogoje, ki jih morajo izpolnjevati laboratoriji, izvajalci preizkušanja sort in izvajalci hrambe standardnih vzorcev semenskega materiala sort kmetijskih rastlin v skladu z:
– Direktivo Sveta 68/193/EGS z dne 9. aprila 1968 o trženju materiala za vegetativno razmnoževanje trte (UL L št. 193 z dne 17. 4. 1968, str. 15, z vsemi spremembami);
– Direktivo Sveta 2002/53/ES z dne 13. junija 2002 o skupnem katalogu sort poljščin (UL L št. 193 z dne 20. 7. 2002, str. 1, z vsemi spremembami);
– Direktivo Sveta 2002/55/ES z dne 13. junija 2002 o trženju semena zelenjadnic (UL L št. 193 z dne 20. 7. 2002, str. 33, z vsemi spremembami);
– Direktivo Komisije 2003/90/ES z dne 6. oktobra 2003 o določitvi podrobnih pravil za člen 7 Direktive Sveta 2002/53/ES glede lastnosti, ki morajo biti zajete kot minimum pri preskušanju, in minimalnih pogojev za preskušanje nekaterih sort kmetijskih rastlin (UL L št. 254 z dne 8. 10. 2003, str. 7; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2003/90/ES);
– Direktivo Komisije 2003/91/ES z dne 6. oktobra 2003 o določitvi izvedbenih ukrepov za člen 7 Direktive Sveta 2002/55/ES glede lastnosti, ki morajo biti zajete kot minimum pri preizkušanju, in minimalnih pogojev za preizkušanje določenih sort zelenjadnic (UL L št. 254 z dne 8. 10. 2003, str. 11; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2003/91/ES);
– Direktivo Komisije 2004/29/ES z dne 4. marca 2004 o določanju lastnosti in minimalnih pogojev za pregled sort vinske trte (UL L št. 71 z dne 10. 3. 2004, str. 22).
2. člen
(vrste kmetijskih rastlin)
Vrste kmetijskih rastlin, pri katerih je vpis sorte v sortno listo obvezen, so pesa, krompir, hmelj, trta in vse vrste žit, krmnih rastlin, oljnic in predivnic in zelenjadnic, ki so navedene v pravilnikih, ki urejajo trženje semena oziroma razmnoževalnega in sadilnega materiala navedenih skupin kmetijskih rastlin.
II. PRIJAVA SORTE
3. člen
(prijava sorte)
(1) Prijavitelj vloži prijavo za vpis sorte v sortno listo (v nadaljnjem besedilu: prijava) pri Fitosanitarni upravi Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Uprava) v slovenskem jeziku.
(2) Prijava se vloži za vsako sorto posebej, v dveh izvodih, na obrazcu iz priloge 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
(3) Prijavi mora biti priložen izpolnjen ustrezni tehnični vprašalnik za posamezno vrsto kmetijske rastline, ki ga prijavitelj pridobi na Upravi, in potrdilo o plačilu upravne takse.
4. člen
(prijava po pooblaščencu)
(1) Če je prijavitelj tuja fizična ali pravna oseba, se prijava vloži po pooblaščencu, ki je fizična ali pravna oseba s stalnim prebivališčem ali sedežem v Republiki Sloveniji ali v drugi državi članici Evropske unije. V tem primeru se prijavi priloži tudi izpolnjen obrazec iz priloge 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Vse prijave za vpis sorte v sortno listo se obravnavajo enakovredno, ne glede na to, od kod izhaja prijavitelj sorte.
5. člen
(roki za vlaganje prijave)
(1) Roke za vlaganje prijave določi za posamezno vrsto ali skupino kmetijskih rastlin predstojnik Uprave in jih objavi v uradnem glasilu Uprave.
(2) Roki iz prejšnjega odstavka se upoštevajo tudi, kadar prijavitelj zahteva umik že vložene prijave. V tem primeru Uprava izključi sorto iz nadaljnjega postopka preizkušanja sorte po tem pravilniku še v tekočem letu, če je bil umik prijave sporočen do roka iz prejšnjega odstavka, sicer pa se sorta izključi iz nadaljnjega postopka preizkušanja v naslednjem letu, prijavitelj pa je dolžan plačati stroške preizkušanja za tekoče leto.
III. PREIZKUS PRIJAVE
6. člen
(preizkus prijave)
(1) Po prejemu prijave Uprava preveri, ali prijava vsebuje podatke o:
– prijavitelju,
– pooblaščencu, če je prijavitelj tuja fizična ali pravna oseba (v nadaljnjem besedilu: pooblaščenec),
– vrsti rastline,
– poimenovanju sorte (žlahtniteljeva oznaka ali predlog imena sorte),
– izvoru sorte,
– namenu uporabe sorte,
– postopku preizkušanja razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti (RIN),
– opisu sorte v tehničnem vprašalniku,
– gensko spremenjenih organizmih (v nadaljnjem besedilu: GSO), če je sorta pridobljena s pomočjo genske tehnologije oziroma če vsebuje GSO, in, ali je prijavi priloženo dovoljenje za sproščanje GSO v okolje.
(2) Če prijava ne vsebuje podatkov iz prejšnjega odstavka, Uprava obvesti prijavitelja oziroma pooblaščenca o ugotovljenih pomanjkljivostih in ga pozove, da v roku, ki ga določi Uprava, dopolni prijavo.
(3) Če prijavitelj oziroma pooblaščenec v roku iz prejšnjega odstavka ne odpravi ugotovljenih pomanjkljivosti, Uprava s sklepom zavrže prijavo.
(4) Na upravičeno zahtevo prijavitelja oziroma pooblaščenca sme Uprava podaljšati rok iz drugega odstavka tega člena.
(5) Če prijava vsebuje vse podatke iz prvega odstavka tega člena, je prijava popolna.
(6) Uprava potrdi izvod obrazca iz priloge 1, na katerega vpiše registrsko številko sorte, in ga pošlje prijavitelju oziroma pooblaščencu kot potrdilo o popolni prijavi.
(7) Povzetek popolne prijave Uprava objavi v svojem uradnem glasilu.
IV. PREVERJANJE IZPOLNJEVANJA POGOJEV ZA VPIS SORTE V SORTNO LISTO
1. Postopek preizkušanja razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti sorte in vrednosti za pridelavo in uporabo sorte
7. člen
(metode preizkušanja)
(1) Za preizkušanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti sorte (v nadaljnjem besedilu: RIN sorte) poljščin in zelenjadnic se uporabljajo metode preizkušanja, ki so za posamezno vrsto navedene v Prilogah I in II Direktive 2003/90/ES in Direktive 2003/91/ES. Če posamezne vrste poljščin in zelenjadnic niso zajete v teh prilogah, se uporabljajo metode, ki se uporabljajo v državi, kjer se opravlja preizkušanje RIN sorte, oziroma v Republiki Sloveniji metode, ki jih za preizkušanje RIN sorte sprejme Uprava, kjer so tudi dosegljive.
(2) Pri preizkušanju RIN sorte pri vrstah iz prejšnjega odstavka se preverijo vse lastnosti, ki so navedene v protokolih Urada Skupnosti za rastlinske sorte, in vsaj tiste lastnosti, ki so v smernicah Mednarodne zveze za varstvo novih sort rastlin označene z (*), razen če opazovanja določene lastnosti sorte ne ovira izražanje kake druge lastnosti ali če izražanja določene lastnosti sorte ne preprečujejo okoljske razmere, v katerih se izvaja preizkušanje.
(3) Pri preizkušanju RIN sorte pri vrstah iz prvega odstavka tega člena je treba upoštevati minimalne zahteve glede zasnove poskusa in rastnih razmer, ki so navedene v metodah preizkušanja.
(4) Za preizkušanje vrednosti za pridelavo in uporabo sorte (v nadaljnjem besedilu: VPU sorte) poljščin se uporabljajo metode, ki jih sprejme Uprava, kjer so tudi dosegljive. Te metode zajemajo vsaj naslednje dejavnike:
– pridelek,
– odpornost proti škodljivim organizmom,
– odzivanje na dejavnike okolja,
– kakovostne lastnosti pridelka.
(5) Za preizkušanje RIN in VPU sorte trte se uporabljajo metode, ki jih sprejme Uprava, kjer so tudi dosegljive. V metodah morajo biti zajete lastnosti iz priloge 5, ki je sestavni del tega pravilnika. V metodah je treba upoštevati minimalne zahteve za izvedbo preizkušanja iz priloge 6, ki je sestavni del tega pravilnika.
8. člen
(dostava semenskega materiala za preizkušanje)
(1) Prijavitelj oziroma pooblaščenec mora vsako leto v predpisanem roku dostaviti določeno količino semenskega materiala imenovanemu izvajalcu preizkušanja sort.
(2) Če prijavitelj oziroma pooblaščenec v predpisanem roku ne dostavi semenskega materiala, ga Uprava pozove, da pojasni razloge, zakaj tega ni storil. Rok za pojasnilo je 30 dni od dneva prejema poziva. Če prijavitelj ne pošlje pojasnila ali v pojasnilu ne navede utemeljenih razlogov, Uprava z odločbo prijavo zavrne zaradi nezmožnosti presoje izpolnjevanja pogojev za vpis v sortno listo.
(3) Semenski material za preizkušanje sort mora glede kakovosti ustrezati zahtevam za trženje v Republiki Sloveniji v skladu s predpisi, ki urejajo semenski material kmetijskih rastlin, ter fitosanitarnim zahtevam v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno varstvo rastlin.
(4) Imenovani izvajalec preizkušanja sort po setvi oziroma saditvi opravi poskuse na poskusnem polju in o tem obvesti Upravo in prijavitelje oziroma pooblaščence.
(5) Roke za dostavo semenskega materiala iz prvega odstavka tega člena imenovanemu izvajalcu preizkušanja sort in količine semenskega materiala za preizkušanje določi predstojnik Uprave in jih objavi v uradnem glasilu Uprave.
9. člen
(preizkušanje RIN sorte)
(1) Če preizkušanje RIN sorte še ni opravljeno in tudi ne poteka, opravi preizkušanje RIN sorte izvajalec preizkušanja sort, ki ga v skladu z zakonom, ki ureja semenski material kmetijskih rastlin, imenuje Uprava.
(2) Pri sortah, ki imajo preizkušanje RIN sorte že opravljeno in je sorta razločljiva, izenačena in nespremenljiva, Uprava ali prijavitelj pridobi končno poročilo preizkušanja RIN sorte od pristojnih uradnih organov. Če preizkušanje RIN sorte že poteka, pridobi končno poročilo preizkušanja RIN sorte po končanem preizkušanju Uprava ali prijavitelj.
10. člen
(preizkušanje VPU sorte)
(1) Trajanje preizkušanja VPU sorte je določeno v metodah za preizkušanje VPU sorte iz 7. člena tega pravilnika.
(2) Imenovani izvajalec preizkušanja VPU sorte pripravi vmesna in končna poročila preizkušanja VPU sort in jih pošlje Upravi.
(3) Če je iz vmesnega poročila preizkušanja VPU sorte razvidno, da ima sorta primerno VPU, se sme na zahtevo prijavitelja preizkušanje skrajšati za eno leto glede na trajanje preizkušanja v skladu z metodami iz 7. člena tega pravilnika.
(4) Uprava posreduje poročila preizkušanja VPU sorte prijavitelju, ki lahko v roku 15 dni od prejema tega poročila pošlje na Upravo pisne pripombe oziroma zahtevo za skrajšanje preizkušanja.
11. člen
(stroški RIN in VPU preizkušanja sorte)
(1) Prijavitelj je dolžan plačati stroške preizkušanja RIN oziroma VPU sorte in za pridobitev poročila o preizkušanja RIN sorte neposredno izvajalcu preizkušanja sorte v 30 dneh po prejemu računa in obvestila o zasnovi poskusa na poskusnem polju oziroma v 30 dneh po prejemu računa o pridobitvi poročila RIN sorte.
(2) Prijavitelj je dolžan predložiti Upravi dokazilo o plačilu stroškov v roku 15 dni od plačila stroškov.
(3) Če prijavitelj izvajalcu preizkušanja sorte v roku iz prvega odstavka tega člena ne plača stroškov preizkušanja, ga izvajalec pozove, naj to stori v naknadnem roku. Rok za naknadno plačilo stroškov preizkušanja je 30 dni od dneva prejema poziva. Višino stroškov preizkušanja se obračuna v skladu s prilogo 4, ki je sestavni del tega pravilnika.
(4) Če prijavitelj izvajalcu preizkušanja kljub pozivu ne plača stroškov, izvajalec o tem obvesti Upravo, ki prijavitelja pozove, naj to stori v nadaljnjih 30 dneh od dneva prejema poziva. Če prijavitelj kljub temu ne plača stroškov, Uprava z odločbo zavrne prijavo. V tem primeru prijavitelj ni upravičen do vmesnega oziroma končnega poročila o preizkušanju RIN oziroma VPU sorte.
12. člen
(mnenje sortne komisije)
Končno poročilo preizkušanja VPU sorte Uprava pošlje v obravnavo sortni komisiji, ki poda strokovno mnenje glede primernosti VPU sorte.
2. Preverjanje ustreznosti poimenovanja sorte
13. člen
(posredovanje imena sorte)
(1) Kadar prijavitelj v prijavi ni podal predloga imena sorte za vpis v sortno listo, ga lahko posreduje kadarkoli v obdobju do priprave končnega poročila preizkušanja VPU sorte. Predlog imena sorte prijavitelj posreduje Upravi na obrazcu iz priloge 3, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Če prijavitelj do datuma za vlaganje prijav v zadnjem letu preizkušanja VPU sorte še ni posredoval predloga imena sorte, ga Uprava pozove, da to stori.
(3) Če prijavitelj do priprave končnega poročila preizkušanja VPU sorte še ni posredoval predloga imena sorte, izda Uprava odločbo o zavrnitvi vpisa sorte v sortno listo.
14. člen
(oblika imena sorte)
Ime sorte je lahko v obliki domišljijskega imena ali v obliki kode. Če prijavitelj pri posredovanju predloga imena ne označi oblike imena sorte, se predlagano ime sorte šteje za domišljijsko ime.
15. člen
(ponovno posredovanje imena sorte)
(1) Kadar Uprava ugotovi, da predlagano ime sorte ne ustreza predpisanim zahtevam, pozove prijavitelja, da posreduje nov predlog imena sorte na obrazcu iz priloge 3 v roku 60 dni od prejema poziva.
(2) Če prijavitelj v roku iz prejšnjega odstavka ne posreduje predloga imena sorte, Uprava ravna v skladu z določbami 13. člena tega pravilnika.
(3) Sorta, ki ni jasno razločljiva od sorte, vpisane v sortno listo druge države, mora biti vpisana v sortno listo Republike Slovenije z enakim imenom, razen če to ime ne ustreza zahtevam za ime sorte iz tega pravilnika.
3. Dodatne zahteve za gensko spremenjene sorte
16. člen
(predhodna odobritev gensko spremenjenih sort)
(1) Sorta, ki je gensko spremenjeni organizem v skladu z zakonom, ki ureja ravnanje z gensko spremenjenimi organizmi, se lahko vpiše v sortno listo le, če so bili upoštevani vsi ukrepi, da se prepreči škodljive vplive na zdravje ljudi in okolje. V ta namen se izvede ocena tveganja v skladu z zakonom, ki ureja ravnanje z gensko spremenjenimi organizmi.
(2) Če je pridelek določene sorte poljščin ali zelenjadnic, ki je gensko spremenjena, ali material, pridobljen od take sorte, namenjen za uporabo v živilih, kot jih opredeljuje 3. člen Uredbe (ES) št. 1829/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. septembra 2003 o gensko spremenjenih živilih in krmi (UL L št. 268 z dne 18. 10. 2003, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Uredba 1829/2002/ES), ali v krmi, kot jo opredeljuje 15. člen Uredbe 1829/2002/ES, se lahko taka sorta vpiše v sortno listo le, če je bila pred tem odobrena pri Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA) v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno ustreznost živil.
(3) Gensko spremenjena sorta poljščin ali zelenjadnic, ki je namenjena za uporabo kot živilo oziroma krma v skladu z 2. oziroma 3. členom Uredbe (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L št. 31 z dne 1. 2. 2002, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Uredba 178/2002/ES), se lahko vpiše v sortno listo le, če je bila pred tem odobrena pri Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA) v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno ustreznost živil.
(4) Če so proizvodi, pridobljeni od razmnoževalnega materiala gensko spremenjene sorte trte, namenjeni za uporabo kot živilo ali v živilih, kot jih opredeljuje 3. člen Uredbe 1829/2003/ES, se lahko taka sorta trte vpiše v sortno listo le, če je bila pred tem odobrena pri Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA) v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno ustreznost živil.
(5) Če so proizvodi, ki so pridobljeni od razmnoževalnega materiala gensko spremenjene sorte trte, namenjeni za uporabo v živilih ali krmi v skladu z 2. ali 3. členom Uredbe 178/2002/ES, se lahko taka sorta vpiše v sortno listo le, če je bila pred tem odobrena pri Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA) v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno ustreznost živil.
4. Ohranjevalna sorta
17. člen
(domača in udomačena sorta)
(1) Domača (avtohtona) sorta (v nadaljnjem besedilu: domača sorta) je sorta ali populacija določene vrste kmetijskih rastlin, ki:
– je nastala iz avtohtonega izvornega genskega materiala in ni bila načrtno žlahtnjena;
– se prideluje v Republiki Sloveniji in
– se vzdržuje in razmnožuje v Republiki Sloveniji ali v podobnih ekoloških razmerah.
(2) Domača sorta je tudi sorta, ki:
– je bila požlahtnjena v Republiki Sloveniji pred več kot 15 leti oziroma pri vinski trti pred več kot 30 leti;
– se semenski material te sorte v Republiki Sloveniji še prideluje in se vzdržuje in razmnožuje v Republiki Sloveniji ali v podobnih ekoloških razmerah.
(3) Udomačena (tradicionalna) sorta (v nadaljnjem besedilu: udomačena sorta) je starejša sorta tujega porekla, ki:
– se v Republiki Sloveniji prideluje že več kot 15 let oziroma pri vinski trti več kot 50 let in je dobro prilagojena na pridelovalne razmere v Republiki Sloveniji;
– se vzdržuje in razmnožuje v Republiki Sloveniji ali v podobnih ekoloških razmerah.
18. člen
(ohranjevalna sorta)
(1) Domača ali udomačena sorta se zaradi ohranjanja biotske raznovrstnosti v kmetijstvu vpiše v sortno listo kot ohranjevalna sorta, če je razločljiva in se njene lastnosti pri razmnoževanju ne spreminjajo in ima primerno VPU. Razločljivost in nespremenljivost ohranjevalne sorte ter njeno VPU Uprava ugotovi na podlagi rezultatov preizkušanja, ki je lahko uradno ali neuradno, in na podlagi podatkov o sorti, pridobljenih pri pridelavi ali razmnoževanju semenskega materiala sorte.
(2) Prijavo za vpis ohranjevalne sorte v sortno listo lahko vloži prijavitelj ali druga oseba, ki razpolaga s semenskim materialom ohranjevalne sorte. Prijava za vpis ohranjevalne sorte v sortno listo se vloži na obrazcu iz priloge 1, pri čemer mora biti v 12. točki navedeno, da gre za ohranjevalno sorto. Prijavi je treba priložiti:
– podatke o izvoru ohranjevalne sorte in o tipu ohranjevalne sorte;
– podatke o načinu in kraju vzdrževanja ohranjevalne sorte;
– podatke o praktičnih izkušnjah, pridobljenih pri pridelavi, razmnoževanju in uporabi semenskega materiala;
– opis ohranjevalne sorte.
(3) Prijavi iz prejšnjega odstavka mora biti priložen izpolnjen ustrezen tehnični vprašalnik za posamezno vrsto kmetijske rastline, ki ga prijavitelj oziroma oseba iz prejšnjega odstavka pridobi na Upravi, in potrdilo o plačilu upravne takse.
(4) Predstojnik Uprave določi količino semenskega materiala ohranjevalne sorte, ki se ob vpisu v sortno listo shrani v genski banki.
(5) Prijavitelj dostavi imenovanemu izvajalcu hrambe standardnih vzorcev določeno količino semenskega materiala iz prejšnjega odstavka.
5. Vzdrževalec sorte in izdaja odločbe
19. člen
(vzdrževalec sorte)
(1) Če prijavitelj Upravi v obdobju poteka postopka vpisa sorte v sortno listo ne sporoči, kdo je vzdrževalec sorte, izpolnjeni pa so vsi pogoji za vpis sorte v sortno listo, ga Uprava pozove, da ji v roku, ki ni daljši kot 15 dni, sporoči podatke o vzdrževalcu sorte.
(2) Če prijavitelj v roku iz prejšnjega odstavka ne sporoči Upravi vzdrževalca sorte, se šteje, da je prijavitelj vzdrževalec sorte.
(3) Vzdrževalec sorte mora voditi zapise o vzdrževanju sorte, zlasti podatke o:
– poreklu izhodiščnega materiala v postopku vzdrževanja sorte,
– količini pridelanega semenskega materiala v postopku vzdrževanja sorte,
poreklu izhodiščnega materiala in pridelku predosnovnega in osnovnega semenskega materiala.
(4) Vzdrževalec sorte je dolžan organu za potrjevanje ali pristojnemu inšpektorju omogočiti nadzor z dovolitvijo ogleda:
– površin in objektov, kjer opravlja vzdrževanje sorte,
– rastlin in semenskega materialom sort, ki jih vzdržuje, in
zapisov o vzdrževanju sorte in ustreznih dokazil.
(5) Če je vzdrževalec sorte fizična ali pravna oseba iz tretje države, mora prijavitelj imenovati pooblaščenca vzdrževalca sorte, ki je fizična ali pravna oseba s stalnim prebivališčem oziroma sedežem v Republiki Sloveniji. Pri nadzoru vzdrževanja take sorte Uprava sodeluje s pristojnim organom za nadzor vzdrževanja sort države, v kateri se sorta vzdržuje.
(6) Če prijavitelj ne imenuje pooblaščenca vzdrževalca sorte, kolikor je ta fizična ali pravna oseba iz tretje države, se šteje, da je pooblaščenec prijavitelja tudi pooblaščenec vzdrževalca sorte.
20. člen
(izdaja odločbe)
(1) Uprava izda odločbo o vpisu sorte v sortno listo, če sorta izpolnjuje naslednje pogoje za vpis sorte v sortno listo:
– je razločljiva, izenačena in nespremenljiva,
– ima pri predpisanih vrstah primerno VPU in
– je ime sorte v skladu s predpisanimi zahtevami.
(2) Uprava lahko pri odločanju o vpisu sorte v sortno listo upošteva strokovno mnenje sortne komisije in podatke o sorti, ki jih skupaj s prijavo ali med postopkom predloži Upravi prijavitelj, oziroma druge verodostojne dosegljive podatke o sorti, ki jih pridobi Uprava.
(3) Če pogoji za vpis sorte v sortno listo niso izpolnjeni, Uprava izda odločbo o zavrnitvi vpisa sorte v sortno listo.
(4) Povzetek odločbe o vpisu ali zavrnitvi vpisa sorte v sortno listo in kratek opis najpomembnejših lastnosti sorte za uporabo objavi Uprava v svojem uradnem glasilu.
V. SORTNA LISTA
21. člen
(vodenje sortne liste)
(1) Sortna lista je uradni seznam sort kmetijskih rastlin, za katere je dovoljeno uradno potrjevanje in trženje semenskega materiala v Republiki Sloveniji, in jo vodi Uprava.
(2) V sortni listi se vodijo zlasti naslednji podatki:
– vrsta kmetijske rastline,
– ime sorte, z navedbo posebne oznake, kadar gre za ime v obliki kode,
– sinonimi za sorto,
– registrska številka sorte,
– vzdrževalec sorte in njegov pooblaščenec,
– dobavitelj, ki ima dovoljenje za vzdrževanje sorte,
– datum vpisa sorte v sortno listo,
– datum, do katerega se lahko trži semenski material sorte, ki je izbrisana iz sortne liste,
– ali je sorta GSO,
– ali gre za ohranjevalno sorto.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se za sorte trte vodijo v sortni listi naslednji podatki:
– vrsta kmetijskih rastlin,
– ime sorte in morebitni sinonimi za sorto,
– registrska številka sorte,
– vzdrževalec sorte in njegov pooblaščenec,
– dobavitelj, ki ima dovoljenje za vzdrževanje sorte,
– datum vpisa sorte v sortno listo, razen za sorte, ki so bile dne 31. decembra 1971 že vpisane v sortno listo,
– datum, do katerega se lahko trži semenski material sorte, ki je izbrisana iz sortne liste,
– ali je sorta GSO,
– ali gre za ohranjevalno sorto,
glavne morfološke in fiziološke lastnosti, po katerih se sorta razlikuje od ostalih sort.
(4) Na predlog dobavitelja, ki vzdržuje izvorni material klona trte skladu s predpisom, ki ureja trženje materiala za vegetativno razmnoževanje trte, se lahko pri določeni sorti trte v sortni listi vodijo tudi podatki o oznaki klona ter o vzdrževalcu klona.
22. člen
(seznam sort in opis sort sadnih in okrasnih rastlin)
(1) Dobavitelj na seznamu sort sadnih oziroma okrasnih rastlin vodi naslednje podatke:
– vrsta rastline (latinsko in slovensko ime),
– ime sorte z navedbo sinonimov,
posebna navedba, če je sorta GSO.
(2) Za vsako sorto, ki se vodi na seznamu sort dobavitelja, dobavitelj zagotovi opis sorte v skladu s predpisi, ki urejajo semenski material kmetijskih rastlin, oziroma v skladu z metodami preizkušanja sort iz 7. člena tega pravilnika.
23. člen
(obnova vpisa sorte v sortno listo)
(1) Prijavo za obnovo vpisa sorte v sortno listo vloži vzdrževalec sorte pri Upravi dve leti pred pretekom obdobja, do katerega je sorta vpisana v sortno listo.
(2) Prijava se vloži na obrazcu iz priloge 1.
(3) Uprava izda odločbo o obnovi vpisa sorte v sortno listo, če sorta izpolnjuje pogoje za obnovo vpisa.
24. člen
(spremembe po vpisu v sortno listo)
(1) Spremembo vzdrževalca sorte je treba sporočiti Upravi v roku 60 dni od nastanka spremembe, sicer Uprava ravna v skladu z določbami 26. člena tega pravilnika.
(2) Kadar Uprava po izdaji odločbe o vpisu v sortno listo naknadno ugotovi, da sorta ob izdaji odločbe ni bila razločljiva, izreče odločbo o vpisu v sortno listo za nično v skladu z zakonom, ki ureja semenski material kmetijskih rastlin, in, kadar je to potrebno, izda novo odločbo v skladu z novimi dejstvi.
(3) Kadar Uprava po izdaji odločbe o vpisu v sortno listo naknadno ugotovi, da ime sorte ne ustreza zahtevam iz tega pravilnika, je treba ime sorte prilagoditi v skladu s predpisanimi zahtevami. Uprava pozove vzdrževalca oziroma prijavitelja sorte, da posreduje nov predlog imena sorte v skladu s 13. členom tega pravilnika.
25. člen
(izbris sorte iz sortne liste)
Uprava z odločbo izbriše sorto iz sortne liste v skladu z določbami zakona, ki ureja semenski material kmetijskih rastlin.
VI. POGOJI ZA IMENOVANJE IZVAJALCEV PREIZKUŠANJA SORT IN IZVAJALCEV HRAMBE STANDARDNIH VZORCEV SEMENSKEGA MATERIALA SORTE
26. člen
(pogoji za imenovanje izvajalcev preizkušanja sort)
Izvajalec preizkušanja sort mora izpolnjevati naslednje pogoje:
1. biti mora organiziran za naloge preizkušanja sort in imeti mora dokument, ki ureja:
– organiziranost izvajalca preizkušanja sort in razporeditev odgovornosti,
– poimensko določenega vodjo za preizkušanje sort posameznih vrst ali skupin kmetijskih rastlin.
Za izvajanje posameznih delovnih nalog ima lahko vključene podizvajalce, ki morajo biti določeni v dokumentu iz te točke. Dokument mora prikazovati dejansko stanje organiziranosti in odgovornosti;
2. strokovna usposobljenost za preizkušanje sort:
– imeti mora zadostno število osebja z vsaj srednjo strokovno izobrazbo kmetijske smeri oziroma tehničnim znanjem in izkušnjami, ki so potrebne za posamezne dodeljene delovne naloge,
– ne sme opravljati dejavnosti, ki bi lahko vplivale na preizkušanje sort in bi lahko ogrozile zaupanje v neodvisnost delovanja,
– skrbeti mora za nenehno izpopolnjevanje znanja svojega osebja z udeležbo na delavnicah in strokovnih srečanjih v Republiki Sloveniji in v drugih državah;
3. prostorska in tehnična opremljenost za preizkušanje sort:
– imeti mora dovolj površin na polju oziroma v pokritem prostoru, ki so njegova last ali last podizvajalca, oziroma jih ima v najemu. Površine morajo omogočiti nemoteno izvajanje poljskih poskusov, z upoštevanjem kolobarja in drugih agrotehničnih ukrepov,
– imeti mora opremo, ki omogoča pravilno izvajanje preizkušanja sort. Upošteva se tudi oprema morebitnih podizvajalcev. Vsa oprema mora biti pravilno vzdrževana. Osebju morajo biti na voljo primerna, sproti dopolnjena pisna navodila za uporabo opreme.
27. člen
(pogoji za imenovanje izvajalcev hrambe standardnih vzorcev semena materiala)
Izvajalec hrambe standardnih vzorcev semenskega materiala mora izpolnjevati naslednje pogoje:
1. biti mora biti organiziran za hranjenje vzorcev in mora imeti dokument, ki prikazuje:
– organiziranost izvajalca hrambe standardnih vzorcev semena in razporeditev odgovornosti,
– poimensko določenega vodjo za hrambo standardnih vzorcev semena.
Dokument mora prikazovati dejansko stanje organiziranosti in odgovornosti;
2. strokovna usposobljenost:
– imeti mora zadostno število osebja z vsaj srednjo strokovno izobrazbo kmetijske smeri oziroma ustrezno izobrazbo ter tehničnim znanjem in izkušnjami, ki je potrebno za posamezne dodeljene delovne naloge,
– skrbi za nenehno izpopolnjevanje znanja svojega osebja z udeležbo na delavnicah in strokovnih srečanjih v Republiki Sloveniji in v drugih državah;
3. prostorska in tehnična opremljenost za hranjenje standardnih vzorcev semena:
– za sprejem in pripravo standardnih vzorcev semena za hranjenje mora imeti manipulativni prostor,
– za hranjenje standardnih vzorcev semena mora imeti prostor z nadzorovano temperaturo, primeren za srednje in dolgoročno hranjenje semena,
– prostori morajo biti redno vzdrževani,
– dostop in uporaba prostorov za pripravo in hranjenje standardnih vzorcev semenskega materiala mora biti dovoljena samo zaposlenemu osebju,
– imeti mora opremo, ki omogoča pravilno pripravo standardnih vzorcev semena in njihovo hranjenje. Vsa oprema mora biti vzdrževana. Osebju morajo biti na voljo primerna, sproti dopolnjena pisna navodila za uporabo opreme.
VII. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI
28. člen
(prehodna določba)
(1) Postopki, začeti pred uveljavitvijo tega pravilnika, se dokončajo v skladu s tem pravilnikom.
(2) Uradni poskusi preizkušanja RIN in VPU sorte, začeti pred uveljavitvijo tega pravilnika, se dokončajo v skladu z metodami preizkušanja, ki so veljale do uveljavitve tega pravilnika.
29. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o postopku vpisa sorte v sortno listo in o vodenju sortne liste (Uradni list RS, št. 38/03 in 28/04).
30. člen
(začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 321-21-03-50/2005/1
Ljubljana, dne 20. oktobra 2005
EVA 2005-2311-0224
Marija Lukačič l.r.
Ministrica
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti