Uradni list

Številka 102
Uradni list RS, št. 102/2005 z dne 15. 11. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 102/2005 z dne 15. 11. 2005

Kazalo

4426. Priporočilo, sprejeto ob obravnavi Desetega rednega letnega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2004, stran 10702.

Državni zbor Republike Slovenije je na podlagi 272. in 111. člena Poslovnika Državnega zbora (Uradni list RS, št. 35/02 in 60/04) na seji dne 27. oktobra 2005 ob obravnavi Desetega rednega letnega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2004 sprejel naslednje
P R I P O R O Č I L O
I. Ustavne pravice
1. Vlada naj ustavno priznanima narodnima skupnostima z ustreznimi ukrepi omogoči učinkovito izvrševanje z ustavo in zakoni zagotovljene posebne pravice v praksi oziroma vsakdanjem življenju.
2. Vlada naj prouči možnosti zakonske ureditve, ki bo urejala posebne pravice romske skupnosti kot tudi politiko na področjih izobraževanja, bivanjske problematike, socialnega varstva in zaposlovanja.
3. Vlada naj prouči možnost nadzora nad dajanjem državnih pomoči verskim skupnostim v Republiki Sloveniji.
4. Vlada naj čimprej pripravi spremembe volilne zakonodaje, ki bodo odpravile neskladje z ustavo glede načina ugotavljanja volilnega izida glasovanja po pošti in ustrezno uredile način uresničevanja volilne pravice državljanov v tujini, postopek glasovanja na diplomatsko-konzularnih predstavništvih Republike Slovenije v tujini, obseg upravičencev do glasovanja po pošti ter zagotovile enake možnosti obeh spolov pri kandidiranju. Vlada naj z ustreznimi ukrepi odpravi tudi problem pomanjkljive dostopnosti volišč za invalide.
II. Omejitve osebne svobode
5. Vsi organi, ki sodelujejo v kazenskem postopku, naj dosledno upoštevajo vse zakone, ki zagotavljajo spoštovanje in varstvo človekovih pravic zlasti v predkazenskem postopku. Upoštevajo naj, da sme pripor trajati le najkrajši potrebni čas, izvrševanje pripora pa naj se zagotavlja v razmerah, ki zagotavljajo spoštovanje človekove zasebnosti in dostojanstva.
6. Vlada naj čimprej pripravi ustrezno zakonsko ureditev, ki bo celovito uredila področje varstva pravic duševnih bolnikov.
III. Pravosodje
7. Vlada naj čimprej pripravi zakon o ratifikaciji Fakultativnega protokola h Konvenciji Združenih narodov proti mučenju in drugim oblikam okrutnega, nečloveškega in ponižujočega ravnanja ali kaznovanja.
8. Vlada, sodišča in drugi pravosodni organi naj v okviru svojih pristojnosti sprejmejo dodatne ukrepe za zagotovitev pravice do sojenja v razumnem roku s poudarkom na kakovosti in učinkovitosti sodnega obravnavanja na vseh stopnjah sodnega odločanja.
9. Vlada in sodišča naj v okviru svojih pristojnosti zagotovijo pogoje za ustrezen nadzor ter učinkovitejše delo sodnih izvršiteljev in stečajnih upraviteljev.
10. Ministrstvo za pravosodje naj prouči učinkovitost dela disciplinskih organov Odvetniške zbornice Slovenije pri ugotavljanju in odločanju o kršitvah odvetniških dolžnosti in po potrebi sprejme ustrezne ukrepe za dosledno spoštovanje pravil poklicnega ravnanja.
11. Odvetniška zbornica naj prijavitelje obvešča o vseh ugotovitvah v zvezi s prijavo in o rezultatih konkretnih postopkov.
IV. Policijski postopki
12. Vlada naj zagotovi, da bo policija kvalitetno opravljala naloge, hkrati pa dosledno spoštovala zakonske garancije v predkazenskem postopku oziroma v postopku policijskega pridržanja ter v kazenskem postopku.
V. Upravne zadeve
13. Ministrstvo za javno upravo naj v sodelovanju s pristojnimi resornimi ministrstvi sprejme ustrezne ukrepe za zmanjševanje zaostankov in hitrejše reševanje upravnih zadev in tako zagotovi reševanje upravnih zadev na prvi in drugi stopnji v zakonskih rokih.
14. Ministrstvo za finance naj zagotovi učinkovit informacijski sistem na področju davkov in prispevkov, ki bo zagotavljal popolne, ažurne in točne podatke o plačanih in dolgovanih obveznostih davčnih zavezancev.
15. Vlada in Ministrstvo za okolje in prostor naj pripravita predlog enotnih rešitev odmere nadomestila za uporabo nezazidanih stavbnih zemljišč, ki bodo upoštevale dejansko rabo zemljišč, dokler ne bodo zagotovljene možnosti za realizacijo predvidene rabe.
16. Vlada in pristojna ministrstva naj z dodatnimi učinkovitimi ukrepi in aktivnostmi zagotovijo čimprejšnje dokončanje preostalih nerešenih denacionalizacijskih zadev. Pri tem naj se prouči, ali so z zakonom v zadostni meri varovane pravice bivših nosilcev stanovanjske pravice v denacionaliziranih stanovanjih in bivših hišnikov.
17. Vlada naj zagotovi pospešitev postopkov in odločitve o zahtevkih po Zakonu o popravi krivic in se dokončno opredeli glede povrnitve škode materialnim oškodovancem, vojnim ujetnikom in prisilno mobiliziranim v nemško vojsko.
18. Vlada in Ministrstvo za notranje zadeve naj čimprej pripravita predlog Ustavnega zakona za ureditev položaja izbrisanih.
VI. Delovna razmerja in brezposelnost
19. Vlada naj prouči primernost veljavne pravne ureditve prezadolženosti, prisilne poravnave in stečaja v smislu ustrezne zaščite delavcev v razmerju do gospodarskih subjektov.
VII. Pokojninsko in invalidsko zavarovanje
20. Vlada naj sprejme vse potrebne ukrepe, ki bodo v najkrajšem času zagotovili vzpostavitev skupne evidence obračunanih in plačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za vsakega posameznega zavarovanca, in zagotovi sproten ter učinkovit nadzor nad plačili.
21. Vlada naj čimprej zagotovi in Državnemu zboru Republike Slovenije predloži rešitve, s katerimi bi se odpravile krivice prejemnikom pokojnin, ki so del delovne dobe pred osamosvojitvijo Slovenije pridobili z delom v pravnih subjektih iz republik nekdanje Jugoslavije, in to v skladu z načelom, da se jim za to delovno dobo zagotovijo enak položaj in pravice, kot jih imajo zavarovanci iz Slovenije.
VIII. Zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje
22. Vlada naj z zakonom uredi vsebino in postopek uveljavljanja pravic za bolnike in za zavarovance.
23. Vlada naj sprejme potrebne ukrepe, da se v obvezno zdravstveno zavarovanje kot družinski člani vključijo tudi dijaki, ki se izredno šolajo.
24. Vlada Republike Slovenije naj prouči možnost, da se pri spremembi zakonodaje natančneje določi pravica vpogleda pacienta v svojo zdravstveno dokumentacijo in možnost vpogleda sorodnikov v njegovo zdravstveno dokumentacijo.
25. Vlada Republike Slovenije oziroma pristojno ministrstvo naj prouči možnost, da se zakonodaja ustrezno dopolni tako, da bi med zavarovance, ki imajo pravico do nadomestila zaradi zadržanosti z dela še največ 30 dni po prenehanju delovnega razmerja (če jim to preneha med trajanjem zadržanosti z dela zaradi bolezni), vključili tudi zavarovance, ki samostojno opravljajo gospodarsko ali poklicno dejavnost kot edini vir ali glavni poklic.
26. Vlada Republike Slovenije naj stori vse potrebno, da nadomestilo zaradi nege ožjega družinskega člana ne bo odvisno samo od skupnega gospodinjstva ali skupnega prebivališča, ampak da bi bila pogoj za uveljavitev pravice vzgoja in varstvo otrok.
27. Vlada Republike Slovenije naj prouči možnost, da bi tistim, ki se zdravijo zaradi odvisnosti od nedovoljenih drog, za čas socialne rehabilitacije pripadalo nadomestilo plače.
28. Vlada Republike Slovenije oziroma pristojno ministrstvo naj ob pripravi sprememb in dopolnitev zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ponovno proučita kriterije in pogoje za vključevanje oseb, za katere prispevke iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačujejo občine.
IX. Socialno varstvo
29. Vlada naj pri načrtovanju politike družbenih odnosov in sprejemanju ukrepov za njeno izvajanje sprejema take ukrepe, ki bodo blažili negativne posledice socialnega razslojevanja.
X. Varstvo otrokovih pravic
30. Vlada naj pripravi sistemski zakon, ki bo posebej urejal problematiko nasilja v družini, ter predlaga ustrezne rešitve.
31. Vlada naj prouči možnosti za spremembo zakonodaje, s katero bi bila otrokom pravica do nadomestila preživnine podaljšana do zaključka šolanja.
Št. 700-01/93-19/42
Ljubljana, dne 27. oktobra 2005
EPA 293-IV
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
France Cukjati, dr. med., l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti