Uradni list

Številka 142
Uradni list RS, št. 142/2004 z dne 30. 12. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 142/2004 z dne 30. 12. 2004

Kazalo

6213. Pravilnik o vsebini in načinu opravljanja posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja in davčnega izterjevalca v Davčni upravi Republike Slovenije, stran 16865.

Na podlagi tretjega odstavka 20. člena in tretjega odstavka 23. člena Zakona o davčni službi (Uradni list RS, št. 57/04 in 139/04) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o vsebini in načinu opravljanja posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja in davčnega izterjevalca v Davčni upravi Republike Slovenije
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik določa program posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja (v nadaljnjem besedilu: inšpektor) v Davčni upravi Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: DURS) in program posebnega strokovnega izpita za davčnega izterjevalca (v nadaljnjem besedilu: izterjevalec) v DURS, sestavo in oblikovanje izpitnih komisij, način opravljanja izpitov, vodenje evidence o izpitih, vsebino prijave na izpit, zapisnika o poteku izpita in potrdila o opravljenem izpitu.
II. POSEBNI STROKOVNI IZPIT ZA INŠPEKTORJA IN IZTERJEVALCA
2. člen
(kandidati)
Strokovni izpit za inšpektorja lahko opravlja, kdor izpolnjuje pogoje iz 20. člena Zakona o davčni službi (Uradni list RS, št. 57/04 in 139/04, v nadaljnjem besedilu: ZDS-1).
Strokovni izpit za izterjevalca lahko opravlja, kdor izpolnjuje pogoje iz 23. člena ZDS-1 ter osebe, ki so v skladu z zakonom, ki ureja področje izvršbe in zavarovanja, imenovane za neposredna dejanja izvršbe in zavarovanja (v nadaljnjem besedilu: izvršitelj).
3. člen
(način opravljanja strokovnega izpita)
Strokovni izpit za inšpektorja oziroma izterjevalca (v nadaljnjem besedilu: izpit) obsega pisni in ustni del.
Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca opravlja najprej pisni del izpita. Uspešno opravljen pisni del izpita je pogoj za pristop k ustnemu delu izpita.
Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca ne more opravljati pisnega in ustnega dela izpita istega dne, vendar mora ustni del izpita slediti pisnemu najkasneje v roku 10 dni.
4. člen
(program strokovnega izpita za inšpektorja)
Program izpita za inšpektorja je enoten za vse kandidate.
Izpit za inšpektorja obsega preverjanje znanj iz naslednjih področij:
1. Davčna služba
2. Splošni upravni postopek in upravni spor
3. Davčni postopek in postopek davčnega nadzora
4. Materialni predpisi, ki urejajo:
– davke,
– prispevke,
– druge obvezne dajatve.
5. Računovodstvo in finance
6. Statusnopravna ureditev davčnih zavezancev
7. Vodenje in odločanje v postopku o prekrških in ugotavljanje suma kaznivih ravnanj na davčnem področju
Kandidat mora poznati predpise o pravni ureditvi posameznega področja strokovnega izpita, ki so bili objavljeni vsaj 60 dni pred začetkom opravljanja strokovnega izpita.
5. člen
(program strokovnega izpita za izterjevalca)
Program izpita za izterjevalca se loči glede na izobraz­bo, in sicer: program za kandidate s srednjo izobrazbo ter program za kandidate z višjo in visoko izobrazbo.
Izpit za izterjevalca obsega preverjanje znanj iz naslednjih področij:
1. Davčna služba
2. Splošni upravni postopek in upravni spor
3. Davčni postopek in postopek davčne izvršbe
4. Vrste davkov in drugih obveznih dajatev ter načini pobiranja
5. Statusnopravna ureditev davčnih zavezancev
6. Osnove plačilnega prometa
7. Osnove davčnega knjigovodstva in osnove računskega načrta
8. Vodenje in odločanje v postopku o prekrških
Področja izpitnega programa iz prejšnjega odstavka za izterjevalca so podlaga za vsebine izpitnega programa, ki se nanašajo na delovno področje in naloge izterjevalca.
Kandidat mora poznati predpise o pravni ureditvi posameznega področja strokovnega izpita, ki so bili objavljeni vsaj 60 dni pred začetkom opravljanja strokovnega izpita.
6. člen
(priznavanje izpitnih vsebin)
Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca, ki je že opravil strokovni izpit v skladu z drugimi predpisi v Republiki Sloveniji, ki določajo vsebino in način opravljanja strokovnih izpitov v državni upravi ali izven nje, opravlja strokovni izpit samo iz tistih področij programa tega pravilnika, ki niso bila zajeta s programom strokovnega izpita, ki ga je že opravil.
Generalni direktor DURS na osnovi predloga, ki ga pripravi za organizacijo strokovnih izpitov pristojna organizacijska enotva v DURS (v nadaljnjem besedilu: Izobraževalni center), z odločbo prizna izpitne vsebine, ki so bile zajete v programih že opravljenih strokovnih izpitov.
7. člen
(imenovanje izpraševalcev za strokovni izpit)
Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca opravlja izpit pred najmanj tričlansko izpitno komisijo, sestavljeno iz predsednika in članov.
Člane izpitne komisije imenuje minister, pristojen za finance, na predlog generalnega direktorja DURS.
Izpraševalec na izpitu, ki je predsednik ali član komisije, mora imeti najmanj takšno stopnjo izobrazbe, kot je predpisana za delovno mesto, ki ga zaseda kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca.
Predsednik izpitne komisije je dolžan skrbeti za pravilnost poteka izpita.
8. člen
(zapisnikar)
Zapisnikarja, ki vodi zapisnik o poteku strokovnega izpita in opravlja druge administrativno tehnične naloge za komisijo, določi generalni direktor DURS.
Zapisnikar mora imeti najmanj srednjo izobrazbo.
9. člen
(določitev razporeda in sestave izpitnih komisij)
Izobraževalni center določi sestavo izpitnih komisij za strokovni izpit.
Obvestilo o datumu in kraju opravljanja izpita Izobraževalni Center pošlje vsem članom izpitne komisije in zapisnikarju.
10. člen
(odsotnost)
Predsednik, član izpitne komisije ali zapisnikar, ki izve za opravičeni razlog, zaradi katerega ne more opraviti svoje dolžnosti izpraševalca oziroma zapisnikarja v izpitni komisiji, mora takoj sporočiti svojo odsotnost Izobraževalnemu centru.
11. člen
(izpitni roki)
Izobraževalni center najkasneje do konca meseca oktobra tekočega leta razpiše izpitne roke za naslednje leto, na katere se kandidati sami prijavijo.
Izpitni roki se razpišejo vsak mesec enkrat, razen v mesecu juliju in avgustu.
12. člen
(prijava k strokovnemu izpitu)
Kandidat, ki želi opravljati izpit, pošlje prijavo v Izobraževalni center.
Kandidat v prijavi opredeli na katerem izpitnem roku želi opravljati izpit in prijavi priloži dokazila o izobrazbi in dokazila o že opravljenih strokovnih izpitih.
Kopijo prijave kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca predloži direktorju davčnega urada v vednost.
Če Izobraževalni center ugotovi, da kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca izpolnjuje pogoje za opravljanje izpita, ga o tem obvesti najkasneje v 60 dneh po prejetju njegove prijave in mu pošlje obvestilo, v katerem določi dan, uro in kraj izpita.
13. člen
(čas za pripravo na izpit)
Kandidatu za inšpektorja, ki se pripravlja na izpit iz vseh področij, navedenih v 4. členu tega pravilnika, pripada za pripravo na izpit 15 delovnih dni.
Kandidatu za izterjevalca, ki se pripravlja na izpit iz vseh področij, navedenih v 5. členu tega pravilnika, pripada za pripravo na izpit 10 delovnih dni.
V čas za pripravo na izpit po prvem oziroma drugem odstavku tega člena, ko ima kandidat pravico biti odsoten z dela, so všteti dnevi, ko se kandidat udeležuje organiziranih oblik priprav na izpit in dnevi opravljanja izpita.
Kandidatom, katerim se določene izpitne vsebine priznajo, se dolžina dovoljene odsotnosti določi v odločbi o priznavanju izpitnih vsebin.
14. člen
(pisni del strokovnega izpita)
Pisni del izpita za inšpektorja obsega izdelavo praktične naloge, in sicer obravnavanje primera davčnega inšpekcijskega nadzora z izdelavo konkretnega posamičnega upravnega akta ali opis določenega postopka na podlagi dejanskega stanja na osnovi gradiva, ki ga pripravi izpraševalec iz njegovega delovnega področja v skladu s programom, določenim s tem pravilnikom.
Pisni del izpita za izterjevalca obsega izdelavo praktične naloge, in sicer primer obravnavanja določenega načina postopka prisilne izterjave ali pregled pritožbenega spisa in presoja utemeljenosti pritožbenih ugovorov po pregledu odločitve prvostopenjskega organa.
Izpraševalec pripravi ustrezna gradiva, na podlagi katerih kandidat izdela praktično nalogo iz svojega delovnega področja.
Izpraševalci predložijo Izobraževalnemu centru pisno nalogo z gradivom najkasneje dva dni pred začetkom pisnega dela izpita.
Kandidat za inšpektorja ima za izdelavo praktične naloge na razpolago največ šest šolskih ur časa.
Kandidat za izterjevalca ima za izdelavo praktične naloge na razpolago največ štiri šolske ure časa.
15. člen
(ustni del strokovnega izpita)
Ustni del izpita za inšpektorja oziroma izterjevalca sme trajati največ 45 minut in je javen.
Pri ustnem delu izpita kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca odgovarja na vprašanja, ki jih postavljajo izpraševalci po programu, določenem v tem pravilniku, ter na vprašanja v zvezi s pisno nalogo.
16. člen
(potek pisnega in ustnega dela strokovnega izpita)
Pred pričetkom pisnega dela strokovnega izpita uslužbenec Izobraževalnega centra na podlagi dokumenta s fotografijo ugotovi istovetnost kandidata.
Uslužbenec Izobraževalnega centra izroči kandidatom za inšpektorja oziroma izterjevalca naloge ter jim pojasni, da lahko ob opravljanju pisnega strokovnega izpita uporabljajo zakone in podzakonske akte.
Ustni izpit začne predsednik izpitne komisije tako, da kandidatu za inšpektorja oziroma izterjevalca obrazloži namen in potek izpita.
17. člen
(ocena pisne naloge)
Pisno nalogo oceni komisija na obrazloženi predlog člana komisije, ki je izbral pisno nalogo in jo je tudi pregledal. Komisija oceni pisno nalogo z opisnima ocenama »uspešno« ali »neuspešno«.
K ustnemu del strokovnega izpita lahko pristopi samo kandidat, ki je pisni del opravil »uspešno«.
18. člen
(ocena uspeha)
Komisija na ustnem delu z opisnima ocenama »uspešno« oz »neuspešno« ocenjuje kandidatovo znanje na posameznem področju izpita.
Kandidat je izpit opravil, če je komisija z oceno »uspešno« ocenila vsa izpitna področja.
Če je bilo z oceno »neuspešno« ocenjeno samo eno od področij iz 4. oziroma 5. člena pravilnika, lahko kandidat v roku enega meseca ponovno opravlja ustni del strokovnega izpita samo s tega področja (v nadaljnjem besedilu: popravni izpit).
Popravni izpit iz prejšnjega odstavka se ne šteje za ponovno opravljanje strokovnega izpita.
Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca, ki izpita ni opravil, sme le-tega ponovno opravljati le enkrat in sicer v roku, ki ga določi izpitna komisija. Kandidat za inšpektorja oziroma izterjevalca, ki je uspešno opravil pisni del izpita, na ustnem delu pa ni bil uspešen, pisnega dela ne opravlja ponovno.
19. člen
(razglasitev izida strokovnega izpita)
Na podlagi ocene posameznih delov strokovnega izpita izpitna komisija oceni, ali je kandidat izpit opravil ali izpita ni opravil.
Izid strokovnega izpita razglasi predsednik izpitne komisije ob navzočnosti članov izpitne komisije, zapisnikarja in kandidata takoj po končanem celotnem izpitu.
20. člen
(potrdilo o strokovnem izpitu)
Kandidatu, ki je izpit opravil, se izda potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu. Potrdilo podpiše predsednik izpitne komisije in generalni direktor DURS.
21. člen
(odstop)
Kandidat se lahko najkasneje osem dni pred izpitnim rokom odjavi od opravljanja izpita z dopisom Izobraževalnemu centru.
Če kandidat brez upravičenega razloga določenega dne ne pristopi k opravljanju strokovnega izpita oziroma popravnega izpita ali če odstopi, ko je že začel opravljati strokovni izpit, se šteje, da strokovnega izpita ni opravil.
O opravičenosti razlogov iz prejšnjega odstavka, kadar kandidat ne pristopi k opravljanju strokovnega izpita, odloči vodja Izobraževalnega centra na podlagi pisne obrazložitve kandidata, ki jo mora ta posredovati v roku osem dni od dneva, določenega za opravljanje strokovnega izpita.
V primeru, da vodja Izobraževalnega centra odloči, da so razlogi opravičeni, se šteje, da kandidat ni pristopil k opravljanju strokovnega izpita. O svoji odločitvi vodja Izobraževalnega centra pisno obvesti kandidata.
III. EVIDENCA O STROKOVNIH IZPITIH ZA DAVČNEGA INŠPEKTORJA IN DAVČNEGA IZTERJEVALCA
22. člen
(zapisnik)
O poteku izpita se vodi zapisnik za vsakega kandidata posebej.
Zapisnik mora vsebovati osebno ime ter naslov kandidata, davčni urad, kjer je kandidat zaposlen, sestavo komisije, datum preizkusa znanja, vprašanja ustnega dela izpita, oceno pisnega dela, ocene posameznih izpitnih področij na ustnem delu ter skupno oceno. Pisna naloga je priloga zapisnika. Zapisnik podpišejo predsednik izpitne komisije, člani izpitne komisije in zapisnikar.
23. člen
(zbirka dokumentov o kandidatu)
Izobraževalni center vodi za vsakega kandidata spis, ki vsebuje prijavo k izpitu s prilogami, odločbo o opravljanju izpita, izpitno nalogo, zapisnik iz 22. člena tega pravilnika in fotokopijo potrdila o opravljenem izpitu.
24. člen
(plačilo za delo članov izpitne komisije)
Predsedniku in članom komisije ter zapisnikarju pripada povračilo stroškov v zvezi z delom v komisiji ter plačilo za delo, če se izpiti izvajajo izven rednega delovnega časa.
Višina nagrade se izplača v skladu s predpisi, ki veljajo za izvajanje strokovnih izpitov v državni upravi.
IV. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
25. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o vsebini in načinu opravljanja posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja in izterjevalca v DURS (Uradni list RS, št. 76/98).
Ne glede na prvi odstavek tega člena se šteje, da izpolnjujejo pogoje glede posebnega izpita za inšpektorja in izterjevalca javni uslužbenci, ki so posebni izpit opravili na podlagi Pravilnika o vsebini in načinu opravljanja posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja in izterjevalca v DURS (Uradni list RS, št. 76/98).
26. člen
(prehodna določba)
Kandidati, ki so se na izpit prijavili pred uveljavitvijo tega pravilnika, opravljajo izpit na podlagi Pravilnika o vsebini in načinu opravljanja posebnega strokovnega izpita za davčnega inšpektorja in izterjevalca v DURS (Uradni list RS, št. 76/98).
27. člen
(uveljavitev)
Ta pravilnik začne veljati 1. januarja 2005.
Št. 964-43/2004
Ljubljana, dne 23. december 2004.
EVA 2004-1611-0259
dr. Andrej Bajuk l. r.
Minister
za finance

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti