Uradni list

Številka 101
Uradni list RS, št. 101/2004 z dne 17. 9. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 101/2004 z dne 17. 9. 2004

Kazalo

4345. Uredba o čezmejnem pošiljanju odpadkov, stran 12149.

Na podlagi 95. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o čezmejnem pošiljanju odpadkov
SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen uredbe)
Ta uredba določa ravnanja za izvrševanje Uredbe Sveta EGS št. 259/93 z dne 1. februarja 1993 o nadzorovanju in kontroli pošiljk odpadkov znotraj Evropske skupnosti, v Skupnost in iz nje (UL L št. 30 z dne 6. 2. 1993, z vsemi spremembami; v nadaljnjem besedilu: Uredba 259/93/EGS).
2. člen
(pristojni organ)
Pristojni organ za izvrševanje Uredbe 259/93/EGS je ministrstvo, pristojno za okolje (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
3. člen
(določitev pojmov)
(1) V tej uredbi uporabljeni pojmi so opredeljeni v Uredbi 259/93/EGS.
(2) Čezmejno pošiljanje odpadkov pomeni pošiljanje odpadkov v skladu z Uredbo 259/93/EGS.
4. člen
(prepoved)
Na območje Republike Slovenije je prepovedano čezmejno pošiljanje odpadkov za odlaganje v ali na zemljo in odlaganje na morsko dno z izpuščanjem odpadkov v morje po postopku iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki, razen v primerih iz ii in iii točke tretjega odstavka 4. člena Uredbe 259/93/EGS.
NAMERE POŠILJANJA
5. člen
(prijava)
(1) Prijavitelj mora v prijavi ali kopiji prijave, poleg tovornega lista in podatkov, kot jih določa Uredba 259/93/EGS, predložiti še:
1. tehnični opis naprave za odstranjevanje ali predelavo odpadkov,
2. opis načina ravnanja s preostanki odpadkov,
3. originalni izvod ali overjeno kopijo pogodbe o odstranjevanju ali predelavi odpadkov s prejemnikom odpadkov, napisano v slovenskem ali angleškem jeziku (v nadaljnjem besedilu: pogodba), in
4. finančno garancijo ali drugo enakovredno finančno zavarovanje (v nadaljnjem besedilu: garancija).
(2) Ne glede na določbe 3. točke prejšnjega odstavka lahko prijavitelj v primeru čezmejnega pošiljanja odpadkov preko območja Republike Slovenije predloži kopijo pogodbe, ki ni overjena.
(3) V primeru čezmejnega pošiljanja odpadkov v državo, ki ni članica Skupnosti, mora prijava ali kopija prijave vsebovati tudi dokazilo, da prejemnik odpadkov razpolaga z dovoljenjem namembne države za odstranjevanje ali predelavo odpadkov.
(4) Kadar gre za čezmejno pošiljanje odpadkov iz države, ki ni članica Skupnosti, mora pogodba iz 3. točke prvega odstavka tega člena vsebovati tudi obveznost, da bo prijavitelj odpadke prevzel nazaj, če čezmejno pošiljanje odpadkov ne bo izvršeno v skladu s pogodbo in na način, kot to določa Uredba 259/93/EGS in ta uredba.
(5) V primeru čezmejnega pošiljanja odpadkov z območja Republike Slovenije ali na območje Republike Slovenije mora pogodba iz 3. točke prvega odstavka tega člena vsebovati podatke, istovetne s podatki iz tovornega lista, zlasti pa morajo biti istovetni:
1. naziv, klasifikacijska številka, lastnost in količina odpadkov,
2. podatki o povzročitelju ali povzročiteljih odpadkov in
3. izjava prejemnika odpadkov, da bo odstranil ali predelal odpadke, ki so predmet prijave, in kje bo odstranitev ali predelava opravljena. Če prejemnik ni končni predelovalec ali odstranjevalec odpadkov, mora pogodba vsebovati navedbo namembnega kraja.
6. člen
(spremljajoča dokumentacija pošiljke)
Vsako pošiljko odpadkov, ki so predmet prijave, mora spremljati:
1. prepis transportnega dokumenta in
2. prepis ali overjena fotokopija dovoljenja iz 11. člena te uredbe.
7. člen
(garancija)
(1) Garancijo iz 27. člena Uredbe 259/93/EGS pridobi prijavitelj.
(2) Če ministrstvo ob prijavi pošiljk odpadkov ugotovi, da prijavi priložena garancija ne zadošča za kritje predpisanih stroškov pošiljanja in ravnanja, zahteva od prijavitelja predložitev dodatne garancije.
(3) V primeru čezmejnega pošiljanja odpadkov z območja Republike Slovenije se za garancijo šteje le bančna garancija ali zavarovalna polica v korist ministrstva.
(4) Garancije ni potrebno predložiti v primeru čezmejnega pošiljanja odpadkov iz Aneksa II Uredbe 259/93/EGS, za katere veljajo prehodna obdobja, določena v pristopnih pogodbah posameznih držav članic Skupnosti.
8. člen
(prijava pošiljanja z območja Republike Slovenije)
(1) Prijavitelj mora svojo namero, da bo z območja Republike Slovenije pošiljal odpadke, ki so predmet prijave v skladu z Uredbo 259/93/EGS, prijaviti ministrstvu na obrazcu, ki je kot priloga sestavni del te uredbe.
(2) Prijava iz prejšnjega odstavka mora vsebovati toliko kopij dokumentov iz prvega, drugega, tretjega in petega odstavka 5. člena te uredbe, kolikor je namembnih držav in držav tranzita.
(3) Kadar kot prijavitelj iz prvega odstavka tega člena ne nastopa povzročitelj odpadkov, mora prijavitelj predložiti tudi dokazilo o tem, da razpolaga s skladiščem za skladiščenje nevarnih odpadkov ali nevarnih snovi.
(4) Ministrstvo pošlje prijavo pristojnemu organu namembne države, kopijo prijave pa pristojnemu organu države tranzita ter prejemniku odpadkov.
(5) Ministrstvo prijave pristojnim organom iz prejšnjega odstavka in prejemniku ne pošlje, če meni, da obstaja kakšen razlog za ugovor na nameravano pošiljanje odpadkov na odstranjevanje v skladu z določbo tretjega odstavka 4. člena Uredbe 259/93/EGS.
9. člen
(ugovori pristojnega organa)
(1) Ministrstvo zavrne izdajo dovoljenja za čezmejno pošiljanje odpadkov, če bi bilo pošiljanje odpadkov v nasprotju z usmeritvami in programi ali načrti na področju ravnanja z odpadki, sprejetimi na podlagi zakona, ki ureja varstva okolja.
(2) Ministrstvo zavrne čezmejno pošiljanje odpadkov na območje Republike Slovenije tudi, če:
– na območju Republike Slovenije ni ustrezne naprave za predelavo ali odstranjevanje odpadkov,
– naprava, v kateri naj bi potekala predelava ali odstranjevanje odpadkov, ki je predmet prijave, nima zadostnih kapacitet,
– je treba zaradi uveljavitve načela samozadostnosti dati prednost predelavi ali odstranjevanju odpadkov, ki so nastali na območju Republike Slovenije, in
– če je bil prijavitelj ali prejemnik odpadkov že pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja ali prekrška nezakonitega pošiljanja odpadkov.
(3) Ministrstvo zavrne čezmejno pošiljanje odpadkov preko območja Republike Slovenije tudi, če namerava prijavitelj odpadke, ki so predmet prijave, pretovarjati na območju Republike Slovenije.
10. člen
(dovoljenje za čezmejno pošiljanje)
(1) Prijavitelj, ki namerava pošiljati odpadke, ki so v skladu z Uredbo 259/93/EGS predmet prijave, z območja Republike Slovenije na območje Republike Slovenije ali preko območja Republike Slovenije, mora pridobiti dovoljenje ministrstva.
(2) Ne glede na določbo iz prejšnjega odstavka dovoljenje ministrstva ni potrebno v primerih, ko nastopi obveznost vrnitve odpadkov iz 25. ali 26. člena Uredbe 259/93/EGS.
(3) Ministrstvo v primeru iz tretjega odstavka 28. člena Uredbe 259/93/EGS in v primeru, da v postopku prijave niso bila pridobljena vsa dovoljenja za čezmejno pošiljanje v skladu z zahtevami Uredbe 259/93/EGS, že izdano dovoljenje za čezmejno pošiljanje odpadkov odvzame po izteku rokov za pridobitev zahtevanih dovoljenj.
11. člen
(vsebina dovoljenja)
Dovoljenje ministrstva, s katerim dovoljuje čezmejno pošiljanje odpadkov, vsebuje:
– naziv, količino in klasifikacijsko številko odpadka,
– navedbo postopka predelave oziroma odstranjevanja,
– navedbo prejemnika odpadkov,
– navedbo naprave za odstranjevanje ali predelavo odpadkov,
– navedbo podatkov o pridobljeni garanciji,
– vrsto prevoza,
– mejne prehode,
– časovno veljavnost dovoljenja in
– pogoje za čezmejno pošiljanje odpadkov skladno z določbami Uredbe 259/93/EGS in te uredbe.
ORGANI IN NJIHOVE PRISTOJNOSTI
12. člen
(ministrstvo)
Za izvrševanje Uredbe 259/93/EGS opravlja ministrstvo naslednje naloge:
1. vodi evidence o čezmejnem pošiljanja odpadkov,
2. posreduje informacije v zvezi s pošiljanjem odpadkov nadzornim in carinskim organom ter policiji,
3. sodeluje z upravnimi in strokovnimi organi drugih držav ter mednarodnimi organizacijami, pristojnimi za uveljavitev in izvajanje predpisov s področja čezmejnega pošiljanja odpadkov, in
4. opravlja naloge informatorja iz 37. člena Uredbe 259/93/EGS.
13. člen
(nadzorni organ)
Inšpekcijski nadzor nad izvrševanjem določb te uredbe izvajajo inšpektorji, pristojni za okolje.
14. člen
(carinski organ)
Za izvrševanje Uredbe 259/93/EGS opravlja carinski organ naslednje naloge:
1. preverja, ali čezmejno pošiljanje odpadkov spremljajo vsi potrebni dokumenti, določeni v Uredbi 259/93/EGS in tej uredbi,
2. preverja v okviru običajnih kontrol, ali odpadki, ki so predmet čezmejnega pošiljanja, ustrezajo podatkom, navedenim v izvodu transportnega dokumenta in dovoljenju ministrstva, in
3. sodeluje pri nadzoru čezmejnega pošiljanja odpadkov z drugimi pristojnimi organi.
15. člen
(sodelovanje organov)
(1) Sodelovanje organov iz 12., 13. in 14. člena poteka pri kontroli čezmejnega pošiljanja odpadkov po programu naključnih kontrolnih akcij, katerega sprejmeta minister, pristojen za okolje, in minister, pristojen za finance.
(2) Program naključnih kontrolnih akcij pripravi ministrstvo v skladu s proračunskim programom do konca leta za naslednje leto.
16. člen
(carinski uradi)
Čezmejno pošiljanje odpadkov je dovoljeno preko naslednjih carinskih uradov:
1. Carinski urad Ljubljana – Izpostava letališče Brnik,
2. Carinski urad Koper – Izpostava Luka Koper,
3. Carinski urad Brežice – Izpostava Obrežje,
4. Carinski urad Brežice – Izpostava Dobova,
5. Carinski urad Maribor – Izpostava Gruškovje in
6. Carinski urad Sežana – Izpostava Jelšane.
17. člen
(policija)
Za izvrševanje Uredbe 259/93/EGS opravlja policija naslednje naloge:
1. nadzira vozila in opremo za čezmejno pošiljanje odpadkov,
2. preverja, ali čezmejno pošiljanje odpadkov spremljajo potrebni dokumenti, določeni v Uredbi 259/93/EGS in petem odstavku 5. člena te uredbe,
3. preverja, ali odpadki ustrezajo podatkom, ki so navedeni v izvodu transportnega dokumenta in dovoljenju ministrstva, in
4. sodeluje pri nadzoru čezmejnega pošiljanja odpadkov z drugimi pristojnimi organi.
KAZENSKE DOLOČBE
18. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 5,000.000 tolarjev do 15,000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, če:
1. začne s čezmejnim pošiljanjem odpadkov brez prijave vsem pristojnim organom po določbah Uredbe 259/93/EGS (točka a prvega odstavka 26. člena Uredbe 259/93/EGS),
2. začne s čezmejnim pošiljanjem odpadkov brez odobritve pristojnih organov (točka b prvega odstavka 26. člena Uredbe 259/93/EGS),
3. krši prepoved izvoza odpadkov za odstranitev, razen izvoza v države EFTA, ki so tudi pogodbenice Baselske konvencije o nadzoru prehoda nevarnih odpadkov prek meja in njihovega odstranjevanja,
4. krši prepoved izvoza odpadkov skladno s 14. členom Uredbe 259/93/EGS,
5. krši prepoved izvoza odpadkov skladno s 16. členom Uredbe 259/93/EGS,
6. krši prepoved uvoza odpadkov skladno z 19. členom Uredbe 259/93/EGS,
7. krši prepoved uvoza odpadkov skladno z 21. členom Uredbe 259/93/EGS,
8. vsake pošiljke odpadkov ne spremlja dokumentacija iz 6. člena te uredbe.
(2) Z globo od 10,000.000 tolarjev do 30,000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, če:
1. začne s čezmejnim pošiljanjem odpadkov s privolitvijo pristojnega organa, pridobljeno s ponaredbo, napačnim prikazom dejstev ali goljufijo (točka c prvega odstavka 26. člena Uredbe 259/93/EGS),
2. začne s čezmejnim pošiljanjem odpadkov z neresnično navedbo odpadkov v tovornem listu (točka d prvega odstavka 26. člena Uredbe 259/93/EGS),
3. se zaradi neresnične navedbe podatkov o odpadkih opravi odstranjevanje ali predelava odpadkov v nasprotju s pravili Skupnosti ali mednarodnimi pravili (točka e prvega odstavka Uredbe 259/93/EGS).
(3) Z globo od 4,000.000 tolarjev do 30,000.000 tolarjev se kaznuje tudi samostojni podjetnik posameznik, če stori prekršek iz prvega in drugega odstavka tega člena.
(4) Z globo od 500.000 tolarjev do 1,000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek tudi odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika, če stori prekršek iz prvega in drugega odstavka tega člena.
(5) Z globo od 150.000 tolarjev do 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek tudi posameznik ali voznik, če stori prekršek iz prvega odstavka in drugega odstavka tega člena.
KONČNE DOLOČBE
19. člen
(prenehanje veljave)
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Odredba o izvozu, uvozu in tranzitu odpadkov (Uradni list RS, št. 39/96, 45/96, 1/97, 59/98, 1/00, 94/00 in 41/04).
20. člen
(vloge pred uveljavitvijo te uredbe)
Vloge, ki so bile vložene in še niso pravnomočne do uveljavitve te uredbe, se končajo po določbah te uredbe.
21. člen
(globe za prekrške)
(1) Globe iz 18. člena te uredbe se do dne začetka uporabe Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 7/03) v postopku o prekršku izrekajo kot denarne kazni v mejah, ki so določene z Zakonom o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 36/83 – popr., 42/85, 2/86 – popr., 47/87 in 5/90 ter Uradni list RS, št. 10/91, 13/91, 66/93, 35/97, 73/97 – odl. US, 87/97, 73/98, 31/00 in 24/01).
(2) Določbe četrtega odstavka 18. člena te uredbe, ki urejajo globe za prekršek, ki ga stori odgovorna oseba samostojnega podjetnika, se uporabljajo od začetka uporabe Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 7/93).
22. člen
(uveljavitev)
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 354-32/2004-1
Ljubljana, dne 2. septembra 2004.
EVA 2004-2511-0203
Vlada Republike Slovenije
dr. Slavko Gaber l. r.
Minister

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti