Uradni list

Številka 41
Uradni list RS, št. 41/2004 z dne 22. 4. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 41/2004 z dne 22. 4. 2004

Kazalo

1697. Pravilnik o podrobnejših pravilih postopka priznavanja kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti na podlagi tretje direktive splošnega sistema priznavanja kvalifikacij, stran 4878.

Za izvrševanje Zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic Evropske unije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 21/02) minister, pristojen za delo izdaja
P R A V I L N I K
o podrobnejših pravilih postopka priznavanja kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti na podlagi tretje direktive splošnega sistema priznavanja kvalifikacij*
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) Ta pravilnik natančneje opredeljuje postopek priznavanja kvalifikacij fizičnim osebam in pravnim osebam pri ustanavljanju ali pri opravljanju storitev v Republiki Sloveniji v skladu z Direktivo Sveta in Evropskega parlamenta 99/42/ES o vzpostavitvi mehanizma za priznavanje kvalifikacij za poklicne dejavnosti iz direktiv o liberalizaciji in prehodnih ukrepih ter dopolnitvi splošnega sistema za priznavanje kvalifikacij (v nadaljnjem besedilu: tretja direktiva splošnega sistema).
(2) Za namen iz prejšnjega odstavka določa ta pravilnik vsebino in obrazec vloge za priznanje kvalifikacij, natančneje določa posamezna dokazila v postopku ter način priprave pisnega mnenja o ustreznosti kvalifikacij kandidata.
2. člen
Ta pravilnik velja za fizične in pravne osebe, državljane držav članic EU, ki so nastanjeni znotraj Evropske unije in podjetja, ustanovljena v skladu z zakonodajo ene države članice EU, ki imajo svoj statutarni sedež, glavno upravo ali sedež opravljanja glavne dejavnosti znotraj EU, vedno ko je njihova dejavnost, v primeru, da imajo znotraj EU le sedež, učinkovito in nenehno povezana z gospodarstvom ene od držav članic EU, hkrati pa ta povezanost ne temelji na državljanstvu, še zlasti družbenikov, članov uprave ali upravnih in vodilnih organov oziroma oseb, ki imajo v lasti družbeni kapital in želijo te fizične in pravne osebe v Republiki Sloveniji opravljati storitve oziroma je njihov cilj nastanitev in neodvisno opravljanje dejavnosti v Republiki Sloveniji.
3. člen
Določbe tega pravilnika se nanašajo na tiste primere, ko so regulirane poklicne dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: dejavnosti) vključene v Evidenco reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti v Republiki Sloveniji – Seznam 4 (v nadaljnjem besedilu: Evidenca).
II. VLOGA ZA PRIZNANJE KVALIFIKACIJ
4. člen
(1) Vloge za priznavanje kvalifikacij se vlagajo na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
(2) Vlogo sestavljajo:
– prošnja za priznanje kvalifikacij na predpisanem obrazcu, ki je kot Priloga 2 sestavni del tega pravilnika,
– dokazilo o državljanstvu
in glede na okoliščine posameznega primera:
– diploma, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi v primerih, ko je za opravljanje zadevne dejavnosti zahtevano dokazilo o izobrazbi,
– dokazilo o drugih kvalifikacijah in poklicnih izkušnjah,
– dokazila o vsebini in poteku izobraževanja oziroma usposabljanja v katerih je navedeno trajanje študijskega programa, področja in predmeti, ki jih je kandidat opravil,
– dokazila iz 13. člena tega pravilnika.
(3) Listine iz tretje, četrte in pete alinee prejšnjega odstavka se praviloma predložijo v overjenem prevodu, ki mu je priložena kopija izvirnika. Ministrstvo lahko po potrebi zahteva, da kandidat predloži izvirnik na vpogled.
5. člen
Postopek priznavanja kvalifikacij za opravljanje dejavnosti, ki jih ureja splošni sistem priznavanja diplom, spričeval in drugih dokazil v skladu s tretjo direktivo splošnega sistema priznavanja kvalifikacij, mora biti zaključen in odločba vročena kandidatu v roku štirih mesecev od prejema popolne vloge.
III. PRIPRAVA PISNEGA MNENJA
1. Priprava pisnega mnenja na podlagi dokazil o formalni izobrazbi
6. člen
Ministrstvo, pristojno za reguliranje določene dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: pristojno ministrstvo) izda državljanu druge države članice EU, ki želi v Republiki Sloveniji opravljati eno od dejavnosti iz prvega dela Priloge 1 pozitivno pisno mnenje, če na podlagi primerjave ugotovi, da znanja in spretnosti, ki jih je kandidat pridobil v drugi državi članici EU, in so potrjena z diplomami, spričevali ali drugimi dokazili o formalni izobrazbi, ustrezajo znanju, ki ga za opravljanje določene dejavnosti zahteva Republika Slovenija.
7. člen
(1) Kolikor so znanje in spretnosti, ki jih je pridobil kandidat, bistveno drugačni od znanja in spretnosti, ki se zahtevajo za opravljanje dejavnosti v Republiki Sloveniji, lahko pristojno ministrstvo v pisnem mnenju oceni, da mora kandidat opraviti prilagoditveno obdobje, ali preizkus poklicne usposobljenosti na način, kot je določen v pravilniku, ki ureja podrobnejša pravila postopka priznavanja kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti v Republiki Sloveniji na podlagi prve in druge direktive splošnega sistema priznavanja kvalifikacij. Kandidat ima pravico do izbire med dopolnilnima ukrepoma.
(2) Pristojno ministrstvo lahko preko ministrstva od kandidata zahteva opravljanje prilagoditvenega obdobja ali preizkusa poklicne usposobljenosti tudi, če namerava kandidat opravljati dejavnosti kot samozaposlena oseba ali kot poslovodni delavec v podjetju in so te dejavnosti vključene v 1. del Priloge 1 tega pravilnika ter se zanje zahteva znanje in uporaba posebnih nacionalnih predpisov, pod pogojem, da se za dostop do opravljanja dejavnosti v Republiki Sloveniji to zahteva tudi od slovenskih državljanov.
(3) V primeru iz prejšnjega odstavka kandidat nima možnosti izbire med prilagoditvenim obdobljem in preizkusom poklicne usposobljenosti. Pri odločitvi o enem od dopolnilnih ukrepov ministrstvo, kolikor je to možno, upošteva kandidatove želje.
(4) Glede odločitve o stroških za opravljanje prilagoditvenega obdobja ali preizkusa poklicne usposobljenosti in njihove višine se uporabljajo določbe pravilnika iz prvega odstavka tega člena.
2. Priprava pisnega mnenja na podlagi dokazil o poklicnih izkušnjah
8. člen
Če se za opravljanje dejavnosti iz Priloge 1 tega pravilnika v Republiki Sloveniji zahteva splošno znanje, znanje s področja gospodarskega poslovanja ali poklicno znanje, sposobnosti ter poklicne izkušnje, pristojno ministrstvo kot zadosten dokaz takega znanja in sposobnosti sprejme dejstvo, da je kandidat v drugi državi članici opravljal zadevno dejavnost.
Za opravljanje dejavnosti iz prvega dela Priloge 1 se od kandidata iz prejšnjega odstavka zahteva, da je opravljal v drugi državi članici:
1. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam I:
(a) šest zaporednih let kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja ali
(b) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev; ali
(c) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba, kadar kandidat dokaže, da je zadevno dejavnost opravljal najmanj pet let kot zaposlena oseba; ali
(d) pet zaporednih let kot poslovodni delavec, od tega najmanj tri leta na tehničnih delovnih mestih z odgovornostjo za en ali več oddelkov podjetja, če kandidat dokaže, da se je prej vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni oziroma panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev.
2. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam II:
(a) šest zaporednih let kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja; ali
(b) – tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev, ali
– štiri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj dve leti usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev, ali
(c) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da je zadevno dejavnost opravljal najmanj pet let kot zaposlena oseba; ali
(d) – pet zaporednih let kot samozaposlena oseba, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev, ali
– šest zaporednih let kot zaposlena oseba, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj dve leti usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev.
3. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam III:
(a) šest zaporednih let kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja; ali
(b) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev; ali
(c) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba, kadar kandidat dokaže, da je zadevno dejavnost opravljal najmanj pet let kot zaposlena oseba.
V točkah 1., 2. in 3. se v črkah (a) in (c) opravljanje dejavnosti ni smelo končati več kot deset let pred datumom vložitve vloge iz 3. člena tega pravilnika.
4. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam IV:
(a) pet zaporednih let kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja; ali
(b) dve zaporedni leti kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj tri leta usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev; ali
(c) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno vsaj dve leti usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev; ali
(d) dve zaporedni leti kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, kadar kandidat dokaže, da je zadevno dejavnost opravljal najmanj tri leta kot zaposlena oseba; ali
(e) tri zaporedna leta kot zaposlena oseba, če upravičenec dokaže, da se je predhodno vsaj dve leti usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev;
5. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam V(a) in (b):
(a) tri leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, pod pogojem, da se opravljanje zadevne dejavnosti ni končalo več kot dve leti pred datumom vložitve vloge iz 3. člena tega pravilnika;
(b) tri leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, pod pogojem, da se opravljanje zadevne dejavnosti ni končalo več kot dve leti pred datumom vložitve vloge iz 3. člena tega pravilnika, razen če je v Republiki Sloveniji dovoljeno, da se prekine opravljanje zadevne dejavnosti za daljše obdobje; ali
6. Eno od dejavnosti iz Priloge 1 – Seznam VI:
(a) tri zaporedna leta kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja; ali
(b) dve zaporedni leti kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, če kandidat dokaže, da se je predhodno usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev; ali
(c) dve zaporedni leti kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec podjetja, kadar kandidat dokaže, da je zadevno dejavnost opravljal najmanj tri leta kot zaposlena oseba; ali
(d) tri zaporedna leta kot zaposlena oseba, če kandidat dokaže, da se je predhodno usposabljal za to dejavnost, kar potrjuje nacionalno priznano spričevalo ali kar pristojni strokovni ali panožni organ šteje kot izpolnitev zahtev.
V primerih iz črk (a) in (c) se opravljanje dejavnosti ni smelo končati več kot 10 let pred datumom vložitve vloge iz 3. člena tega pravilnika.
9. člen
Kolikor je kandidat pridobil spričevalo, ki ga je v državi članici EU izdal pristojni organ in ki potrjuje, da sta znanje in sposobnost za zadevno dejavnost enakovredna vsaj dvema ali trem letom poklicnega usposabljanja, se tako spričevalo v Republiki Sloveniji lahko obravnava enako kot. spričevala, ki potrjujejo usposabljanje, ki traja toliko časa, kolikor je zahtevano v 1. točki, črkah b) in d), 2. točki, črkah b) in d), 3. točki, črki b) in 4. točki, črkah b), c) in e) drugega odstavka 8. člena tega pravilnika.
10. člen
Če se je kandidat usposabljal vsaj dve in ne več kot tri leta, pristojno ministrstvo lahko zahteva, da je trajanje poklicnih izkušenj, določenih v 1. točki, črkah b) in d), 2. točki, prvi alinei črke b), 3. točki, črki b) in v 4. točki, črki b) drugega odstavka 8. člena tega pravilnika, ki jih je pridobil kot samozaposlena oseba ali poslovodni delavec, ali poklicnih izkušenj, določenih v 2. točki, prvi alinei črke d) drugega odstavka 8. člena tega pravilnika, ki jih je pridobil kot zaposlena oseba, sorazmerno manjkajočemu usposabljanju.
11. člen
Poslovodni delavec podjetja je tista oseba, ki je opravljala naloge poslovodenja v smislu 8. člena tega pravilnika v podjetju na ustreznem poklicnem področju:
(a) kot poslovodni delavec podjetja ali poslovodni delavec podružnice podjetja; ali
(b) kot namestnik lastnika ali poslovodnega delavca podjetja, kadar ima to delovno mesto enako odgovornost kakor delovno mesto lastnika ali poslovodnega delavca, ki ga zastopa; ali
(c) na delovnem mestu poslovodnega delavca s komercialnimi in/ali tehničnimi dolžnostmi in z odgovornostjo za enega ali več oddelkov podjetja.
12. člen
Kandidat izkaže izpolnjevanje pogojev iz 8. člena tega pravilnika s potrdilom o vrsti in trajanju dejavnosti, ki ga izda pristojni organ ali pooblaščena institucija v državi članici izvora ali državi članici, iz katere prihaja kandidat, in ga mora upravičenec priložiti k vlogi za odobritev opravljanja ene ali več zadevnih dejavnosti v Republiki Sloveniji.
IV. IZPOLNJEVANJE DRUGIH, Z ZAKONOM DOLOČENIH POGOJEV
13. člen
(1) V primeru, da se za opravljanje dejavnosti iz Priloge 1 zahteva dokazilo o ugledu in dokazilo, da kandidat ni in ni bil v stečaju ali enega od obeh dokazil, ministrstvo sprejme od kandidata kot zadosten dokaz izpis iz "kazenske evidence" ali, če tega ni, enakovreden dokument pristojnega organa države članice izvora ali države članice, iz katere prihaja kandidat, ki dokazuje, da so ti pogoji izpolnjeni.
(2) V primeru, da se za opravljanje dejavnosti iz Priloge 1 tega pravilnika zahteva dokazilo, da kandidat ni in ni bil v stečaju, da mu niso bili izrečeni disciplinski ali upravni ukrepi, pa dokumenti iz prejšnjega odstavka tega ne dokazujejo, sprejme pristojni organ v Republiki Sloveniji od državljanov drugih držav članic kot zadosten dokaz potrdilo, ki dokazuje, da so ti pogoji izpolnjeni in ki ga izda pristojni organ v državi članici izvora ali v državi članici, iz katere prihaja kandidat. Ta dokazila morajo izkazovati dejstva, ki so v Republiki Sloveniji pomembna za njihovo presojo.
(3) Če država članica izvora oziroma država članica EU, iz katere prihaja kandidat, ne izdaja dokumentov iz prvega in drugega odstavka tega člena, se sprejme kot ustrezno tudi zapriseženo izjavo ali svečano izjavo, ki jo kadidat poda pred pristojnim sodnim ali upravnim organom oziroma pred notarjem v tej državi članici EU. Izjavo, da ni in ni bil v stečaju, lahko kandidat poda tudi pred pristojnim strokovnim ali panožnim organom v tej državi članici EU.
(4) V primeru, da se za opravljanje dejavnosti v RS zahteva dokazilo o finančnem položaju, se šteje kot ustrezno tudi potrdilo banke v državi članici izvora oziroma državi članici EU, iz katere prihaja kandidat.
(5) V primeru, da se za opravljanje dejavnosti v RS zahteva dokazila o zavarovanju finančnih tveganj, ki izhajajo iz poklicne odgovornosti, se kot ustrezno sprejme tudi potrdilo, ki ga izdajo zavarovalnice iz drugih držav članic. Iz teh potrdil mora biti razvidno, da je ureditev pogojev in obsega kritja pri zavarovatelju smiselno enaka ureditvi, ki velja v Republiki Sloveniji.
(6) Dokumenti iz prvega, drugega, tretjega in petega odstavka tega člena ob predložitvi ne smejo biti starejši od treh mesecev.
V. KONČNA DOLOČBA
14. člen
Ta pravilnik začne veljati z dnem pristopa Republike Slovenije k Evropski uniji.
Št. 017-01-009/04-002
Ljubljana, dne 16. aprila 2004.
EVA 2004-2611-0002
dr. Vlado Dimovski l. r.
Minister
za delo, družino in socialne zadeve
* Ta pravilnik vsebinsko povzema Direktivo Sveta in Evropskega parlamenta 99/42/ES o vzpostavitvi mehanizma za priznavanje kvalifikacij za poklicne dejavnosti iz direktiv o liberalizaciji in prehodnih ukrepih ter dopolnitvi splošnega sistema za priznavanje kvalifikacij.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti