Uradni list

Številka 24
Uradni list RS, št. 24/2004 z dne 15. 3. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 24/2004 z dne 15. 3. 2004

Kazalo

1013. Pravilnik o postopku redne overitve merilnikov krvnega tlaka, stran 2740.

Na podlagi petega odstavka 11. člena zakona o meroslovju (Uradni list RS, št. 22/00) izdaja minister za šolstvo, znanost in šport
P R A V I L N I K
o postopku redne overitve merilnikov krvnega tlaka
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa postopek redne overitve za merilnike krvnega tlaka (v nadaljnjem besedilu: merilnik), meroslovne zahteve, ki jih morajo izpolnjevati merilniki pri redni overitvi, njihovo označevanje ter rok redne overitve.
2. člen
Določbe tega pravilnika veljajo za merilnike, ki se uporabljajo v zdravstveni dejavnosti in za katere je bila ugotovljena skladnost na podlagi pravilnika o medicinskih pripomočkih (Uradni list RS, št. 71/03) ali pravilnika o metroloških pogojih za manometre za merjenje krvnega tlaka (Uradni list SFRJ, št. 20/86).
3. člen
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo:
– »avtomatski elektronski merilniki« so merilniki z elektromehanskim zaznavalnim elementom, ki prikazujejo izmerjeni tlak na digitalnem prikazovalniku in pri katerih faza meritve krvnega tlaka poteka samodejno;
– »pnevmatski sistem« so vsi deli merilnika pod tlakom in vsi deli za nadzor tlaka kot so manšeta, pripadajoče gibljive cevi, spojke, ventili, zračna tlačilka in zaznavalo tlaka;
– »manšeta« je napihljivi del pnevmatskega sistema merilnika, ki v napihnjenem stanju zapre pretok krvi skozi opazovano arterijo, da se lahko ob nadzorovanem zniževanju zračnega tlaka v manšeti izmerijo značilne vrednosti krvnega tlaka;
– »izpustni ventil« je sestavni del merilnika za ročno ali avtomatsko nadzorovano zniževanje zračnega tlaka v manšeti;
– »histerezni pogrešek« je razlika med izmerjenima vrednostima istega statičnega tlaka v padajoči in naraščajoči smeri;
– »največji dopustni merilni pogrešek« je absolutna vrednost razlike med dogovorjeno pravo vrednostjo tlaka in izmerjeno vrednostjo pri redni overitvi;
– »merilni pogrešek v uporabi« je izključno za namene kontrolnih pregledov določena posebna vrednost dopustnega merilnega pogreška;
– »temperaturno območje« je področje temperatur, v katerih mora merilnik izpolnjevati kriterij največjega dopustnega merilnega pogreška in zagotavljati izpolnjevanje vseh za normalno delovanje predpisanih meroslovnih in tehničnih zahtev.
4. člen
Redna overitev po tem pravilniku vključuje:
– prepoznavo merilnika iz seznama odobrenih tipov iz baze podatkov priglašenih organov EU oziroma s certifikatom o odobritvi tipa,
– preskus merilnika, z namenom ugotovitve izpolnjevanja predpisanih meroslovnih zahtev,
– označitev merilnika in/ali izdajo potrdila o skladnosti s predpisi.
5. člen
Redne overitve potekajo po postopku, ki je določen v mednarodnem priporočilu OIML R 16-1 Mednarodne organizacije za zakonsko meroslovje (v nadaljnjem besedilu: OIML R 16-1) in mednarodnem priporočilu OIML R 16-2 Mednarodne organizacije za zakonsko meroslovje (v nadaljnjem besedilu: OIML R 16-2).
Izvirnika mednarodnega priporočila OIML R 16-1 in OIML R 16-2 sta dosegljiva na Uradu Republike Slovenije za meroslovje v Ljubljani.
II. MEROSLOVNE ZAHTEVE, KI JIH MORAJO IZPOLNJEVATI MERILNIKI PRI REDNI OVERITVI IN POSTOPKI NJIHOVEGA PREVERJANJA
1. Splošne meroslovne zahteve za vse vrste merilnikov
6. člen
Pri katerikoli kombinaciji pogojev okolice v temperaturnem območju od 15 °C do 25 °C in pri relativni vlažnost zraka okolice med 20% in 85%, pri zviševanju in zniževanju tlaka, merilni pogreški merilnika pri redni overitvi ne smejo preseči vrednosti največjega dopustnega pogreška, ki znaša (3 mmHg ((0,4 kPa).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-1, točka A1 dodatka A.
7. člen
Merilni pogrešek merilnika v uporabi ne sme preseči vrednosti (4 mmHg ((0,5 kPa).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-1, točka A1 dodatka A.
8. člen
Pri preskusu tesnosti, zniževanje tlaka v pnevmatskem sistemu merilnika ne sme preseči vrednosti 4 mmHg/min (0,5 kPa/min).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-2, točka A6 dodatka A. Preverjanje se izvede pri tlaku 50 mmHg (7 kPa) in 200 mmHg (27 kPa).
Merilniki za merjenje krvnega tlaka novorojenčkov se preskusijo pri tlaku 50 mmHg (7 kPa) in 120 mmHg (16 kPa).
9. člen
Pri preskusu hitrega izpustnega ventila pnevmatskega sistema merilnika čas zmanjševanja tlaka od 260 mmHg do 15 mmHg ne sme biti večji od 10 s.
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se glede na vrsto merila izvede po po OIML R 16-1, točka A6 dodatka A oziroma OIML R 16-2, točka A8 dodatka A.
2. Dodatne zahteve za živosrebrne merilnike
10. člen
Prenosni živosrebrni merilnik mora imeti delujoč mehanizem držala pokončne skale, ki omogoča zanesljivo postavljanje v položaj za merjenje.
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-1, poglavje 6.4.2.
11. člen
Čas izpuha živosrebrnega merilnika ne sme preseči 1,5 s pri prehodu živosrebrnega stolpca od 200 mmHg (27 kPa) do 40 mmHg (5 kPa).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-1, točka A10 dodatka A.
12. člen
Preveri se tesnenje zapore proti razlitju živega srebra.
Preskus iz prejšnjega odstavka se izvede v skladu z opisom in zahtevami v OIML R 16-1, točka A9 dodatka A.
13. člen
Živo srebro mora ustvariti čist meniskus, stolpec pa mora biti brez zračnih mehurčkov.
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede pri tlaku v okolici zgornje meje merilnega območja merilnika.
3. Dodatne zahteve za aneroidne merilnike
14. člen
Histerezni pogrešek merilnika v vseh merilnih točkah sme imeti vrednost, ki ni manjša od 0 in ni večja od 4 mmHg (0,5 kPa).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-1, točka A11 dodatka A.
4. Dodatne zahteve za elektronske avtomatske merilnike
15. člen
Pri preskusu tesnosti elektronskega avtomatskega merilnika, zniževanje tlaka v pnevmatskem sistemu ne sme preseči vrednosti 6 mmHg/min (0,8 kPa/min).
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-2, točka A6, dodatek A.
Preskus tesnosti elektronskega avtomatskega merilnika se izvede pri tlaku 50 mmHg (7 kPa) in 200 mmHg (27 kPa).
Merilniki za merjenje krvnega tlaka novorojenčkov se preskusijo pri tlaku 50 mmHg (7 kPa) in 120 mmHg (16 kPa).
16. člen
Pri preskusu hitrega izpustnega ventila elektronskega avtomatskega merilnika za merjenje krvnega tlaka novorojenčkov čas zmanjševanja tlaka od 150 mmHg (20 kPa) do 5 mmHg (0,7 kPa) ne sme biti večji od 5 s.
Preverjanje izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka se izvede po OIML R 16-2, točka A8 dodatka A.
III. NAPISI IN OZNAKE, KI SE PREVERJAJO PRI POSTOPKU REDNE OVERITVE
17. člen
Merilnik mora imeti naslednje obvezne napise in oznake:
– ime in/ali logotip proizvajalca,
– serijsko številko in leto proizvodnje,
– oznako CE in številčno oznako priglašenega organa EU, ali uradno oznako odobritve tipa, če ima merilnik odobritev tipa v skladu s pravilnikom o metroloških pogojih za manometre za merjenje krvnega tlaka (Uradni list SFRJ, št. 20/86).
IV. ROK REDNE OVERITVE IN IZREDNA OVERITEV
18. člen
Rok redne overitve za merilnik je dve leti.
19. člen
Izredna overitev je obvezna za merilnike, ki so bili zaradi okvare, predelave ali drugih tehničnih pomanjkljivosti začasno izločeni iz uporabe.
Za postopek izredne overitve se smiselno uporablja postopek redne overitve merilnikov.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
Merilniki, ki imajo odobritev tipa in prvo overitev na podlagi pravilnika o metroloških pogojih za manometre za merjenje krvnega tlaka (Uradni list SFRJ, št. 20/86), se po uveljavitvi tega pravilnika overjajo v skladu s tem pravilnikom, ne glede na to, če imajo v odločbi o odobritvi tipa določene drugačne preskusne pogoje.
21. člen
Vsi merilniki v uporabi za katere veljajo določbe tega pravilnika morajo biti v skladu s tem pravilnikom prvič redno overjeni najkasneje do 1. decembra 2004.
22. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o meroslovnih zahtevah za merilnike krvnega tlaka (Uradni list RS, št. 30/02).
23. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 009-1/04
Ljubljana, dne 24. februarja 2004.
EVA 2003-3311-0227
dr. Slavko Gaber l. r.
Minister
za šolstvo, znanost in šport

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti