Uradni list

Številka 10
Uradni list RS, št. 10/2004 z dne 5. 2. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 10/2004 z dne 5. 2. 2004

Kazalo

433. Sklep o spremembah in dopolnitvah sklepa o pogojih dodeljevanja proračunskih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti zavodom, ki opravljajo raziskovalno dejavnost, stran 1078.

Na podlagi tretjega odstavka 49. člena zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti (Uradni list RS, št. 96/02) je Vlada Republike Slovenije sprejela
S K L E P
o spremembah in dopolnitvah sklepa o pogojih dodeljevanja proračunskih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti zavodom, ki opravljajo raziskovalno dejavnost
1. člen
V sklepu o pogojih dodeljevanja proračunskih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti zavodom, ki opravljajo raziskovalno dejavnost (Uradni list RS, št. 17/94 in 33/96) se 1. člen spremeni tako, da se glasi:
»Do sredstev iz proračuna Republike Slovenije za financiranje ustanoviteljskih obveznosti so upravičeni javni raziskovalni zavodi in javni infrastrukturni zavodi, ki jih je ustanovila Republika Slovenija (v nadaljevanju: zavodi).
Do financiranja ustanoviteljskih obveznosti (fiksnih stroškov delovanja) so upravičeni tudi javni zavodi, ki v skladu s 40. členom zakona o raziskovalni dejavnosti (Uradni list RS, št. 8/91) niso pridobili statusa javnega raziskovalnega zavoda, temveč so se organizirali kot zavodi, katerih premoženjskopravna razmerja z njihovimi ustanovitelji se uredijo s pogodbo.«.
2. člen
2. člen se črta.
3. člen
3. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Sredstva za financiranje ustanoviteljskih obveznosti se zavodom za proračunsko leto dodeljujejo na podlagi stroškovnih normativov, določenih s posebno metodologijo, ki je priloga tega sklepa, ob upoštevanju letnega programa dela in finančnega načrta zavoda za proračunsko leto, letnega poročila o uresničevanju letnega načrta izvajanja programa raziskovalne dejavnosti oziroma infrastrukturne dejavnosti, v okviru obsega proračunskih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti posameznega zavoda v zadnjih treh letih pred proračunskim letom in predvidenih proračunskih sredstvih za financiranje ustanoviteljskih obveznosti zavodom v proračunskem letu.
Če letni program dela in finančni načrt zavoda nista sprejeta v roku, ki bi omogočal pravočasni izračun obsega ustanoviteljskih obveznosti za proračunsko leto, se obračun namesto na podlagi letnega programa dela in finančnega načrta zavoda opravi na podlagi ocene potrebnih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti zavoda, ki jo pripravi vodstvo zavoda. Ocena potrebnih sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti za proračunsko leto se pri obračunu ustanoviteljskih obveznosti ob upoštevanju proračunskih sredstev v celoti upošteva, v kolikor je nižja od 90% normirane porabe. V primeru, da je ocenjena poraba višja od 90% normirane porabe, predstavlja ocenjena poraba osnovo za razporeditev presežka ocenjene porabe nad 90% normirane porabe, skladno z metodologijo.«.
4. člen
Za 3. členom se dodajo 3.a, 3.b, 3.c, 3.č in 3.d člen, ki se glasijo:
»3.a člen
Sredstva za financiranje ustanoviteljskih obveznosti se zagotavljajo za naslednje namene:
1. vzdrževanje in obnavljanje nepremičnin in opreme, ki ni neposredno vezana na izvajanje raziskovalnih oziroma infrastukturnih programov (v nadaljevanju: programi) in projektov, je pa osnova za izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima se uresničuje nacionalni raziskovalni in razvojni program,
2. stroške upravljanja in vodenja,
3. fiksne stroške delovanja.
Vzdrževanje in obnavljanje nepremičnin in opreme predstavlja:
– investicijsko vzdrževanje, obnove, rekonstrukcije in adaptacije stavb in prostorov, v katerih poteka izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti zavoda;
– nakup opreme in drugih osnovnih sredstev, ki niso neposredno vezana na izvajanje programov oziroma projektov, so pa podlaga za izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima se uresničuje nacionalni raziskovalni in razvojni program.
Stroški upravljanja in vodenja predstavljajo stroške za plače in druge stroške direktorja zavoda, delavcev s posebnimi pooblastili, delavcev, ki opravljajo finančno-računovodska in druga potrebna strokovna dela ter stroške za delovanje organov upravljanja zavoda.
Fiksni stroški delovanja predstavljajo fiksne stroške zavoda za izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima se uresničuje nacionalni raziskovalni in razvojni program, med katere spadajo stroški energije, vode, komunalne infrastrukture, najemnin, komunikacij, reprezentance, servisov in drugi stroški, opredeljeni v metodologiji za izračun ustanoviteljskih obveznosti.
3.b člen
Izračun sredstev za pokrivanje ustanoviteljskih obveznosti se opravi na podlagi metodologije.
Metodologija predpisuje:
– seznam podatkov o stroških, določenih v 3.a členu tega sklepa, za obdobje zadnjih treh let pred proračunskim letom in oceni predvidenih stroškov v proračunskem letu,
– kazalnike, ki predstavljajo določene kriterije poslovanja in stanja zavodov, ki jih je mogoče povezati s posameznimi nameni sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti,
– način obračuna sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti.
3.c člen
Način obračuna sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti temelji na:
– ugotovljenih realnih stroških ustanoviteljskih obveznosti po posameznih namenih v zadnjih treh letih pred proračunskim letom in na oceni predvidenih stroškov ustanoviteljskih obveznosti po posameznih namenih v proračunskem letu,
– stroškovnih normativih, določenih na podlagi povprečnih vrednosti kriterijev v zadnjih treh letih pred proračunskim letom,
– razpoložljivih proračunskih sredstvih za financiranje ustanoviteljskih obveznosti.
3.č člen
Zavod na poziv ministrstva posreduje vlogo za pridobitev sredstev iz naslova ustanoviteljskih obveznosti (v nadaljevanju: vloga).
Vloga vsebuje seznam podatkov o stroških, določenih v 3.a členu tega sklepa, za obdobje zadnjih treh let pred proračunskim letom in oceno predvidenih stroškov v proračunskem letu.
3.d člen
Vlogo zavoda obravnavajo pooblaščene strokovne osebe ministrstva.
Pooblaščene strokovne osebe ministrstva pripravijo na podlagi metodologije, predpisane po tem sklepu, predlog sklepa za dodelitev ustanoviteljskih obveznosti posameznemu zavodu.«.
5. člen
5. člen se spremeni tako, da se glasi:
»O financiranju ustanoviteljskih obveznosti odloči minister, pristojen za znanost (v nadaljevanju: minister) s sklepom.
V sklepu se določi:
– višino sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti po namenih in po obsegu;
– obveznost zavoda, da letno poroča ministrstvu o porabi sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti po obsegu in namenu.«.
6. člen
Za 5. členom se doda 5.a člen, ki se glasi:
»5.a člen
Zavod ima pravico do vpogleda v izračun vrednosti sredstev in do morebitnih pripomb na izračun sredstev za ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene za svoj zavod in do seznanitve z višino sredstev, dodeljenih na podlagi dodatnih obrazloženih argumentov zavodov, kot je določeno z metodologijo.«.
7. člen
6. člen se črta.
8. člen
7. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Ministrstvo z zavodom, ki mu je odobreno proračunsko financiranje ustanoviteljskih obveznosti, sklene letno pogodbo, s katero se uredijo medsebojne pravice, obveznosti in odgovornosti.«.
9. člen
Za 7. členom se dodata 7.a in 7.b člen, ki se glasita:
»7.a člen
Ministrstvo opravlja finančni nadzor nad racionalno, namensko in učinkovito porabo sredstev po pogodbi iz prejšnjega člena tega sklepa. Finančni nadzor se opravlja na podlagi letnega poročila in standardiziranih poročil o namenski porabi sredstev oziroma z drugimi predpisanimi načini preverjanja namenske porabe sredstev posrednih proračunskih uporabnikov.
7.b člen
Zavod lahko 10% sredstev, dodeljenih za posamezen namen iz 3.a člena tega sklepa, porabi za druga dva namena, pri čemer povečanje sredstev za posamezni namen ne sme predstavljati več kot 10% sredstev, dodeljenih za ta namen s strani ministrstva.
Vsa druga odstopanja od porabe sredstev so možna le po predhodnem sklepu posebne komisije ministrstva.
Komisijo iz prejšnjega odstavka tega člena sestavljajo strokovni delavci ministrstva. Komisijo imenuje minister ali od njega pooblaščena oseba za obdobje enega leta.«.
10. člen
8. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Če ministrstvo na podlagi poročil in finančnega nadzora ugotovi, da se sredstva za financiranje ustanoviteljskih obveznosti trošijo nenamensko, neracionalno ali neučinkovito, lahko kadarkoli enostransko, z enomesečnim odpovednim rokom, prekine financiranje ustanoviteljskih obveznosti oziroma zahteva vračilo vseh nenamensko porabljenih sredstev, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.«.
11. člen
11. člen se črta.
12. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 402-08/2001-6
Ljubljana, dne 26. januarja 2004.
EVA 2003-3311-0221
Vlada Republike Slovenije
mag. Anton Rop l. r.
Predsednik
                                                                           Priloga
 
              Metodologija za izračun ustanoviteljskih obveznosti

                                     1. točka
    (1) Zavodi na podlagi poziva dostavijo podatke o stroških ustanoviteljskih 
obveznosti za obdobje zadnjih treh letih pred proračunskim letom (leta n-3, n-2 in 
n-1) in oceno predvidenih stroškov v proračunskem letu (leto n) za posamezne 
namene, in sicer za:
 
    1. Vzdrževanje in obnavljanje nepremičnin in opreme:
    – investicijsko vzdrževanje, obnove, rekonstrukcije in adaptacije stavb in 
prostorov, v katerih poteka izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne 
dejavnosti zavoda;
    – nakup opreme in drugih osnovnih sredstev, ki niso neposredno vezana na 
izvajanje programov oziroma projektov, so pa osnova za izvajanje raziskovalne 
oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima se uresničuje nacionalni 
raziskovalni in razvojni program.
 
    2. Stroške upravljanja in vodenja:
    – stroški delovanja upravnega odbora in znanstvenega sveta zavoda;
    – stroški plač in drugih stroškov direktorja zavoda;
    – stroški plač in drugih stroškov delavcev s posebnimi pooblastili;
    – stroški plač in drugih stroškov delavcev, ki opravljajo finančno-
računovodska in druga potrebna strokovna dela.
 
    3. Fiksne stroške delovanja:
    – stroški električne energije, plina in drugih energetskih virov;
    – stroški vode;
    – stroški komunalne infrastrukture;
    – stroški pošte, telefona in drugih oblik telekumunikacij;
    – stroški čiščenja prostorov zavoda;
    – stroški tekočega vzdrževanja prostorov zavoda;
    – stroški tekočega vzdrževanja opreme za izvajanje dejavnosti zavoda, ki niso 
neposredno vezani na izvajanje raziskovalnih programov oziroma projektov, so pa 
podlaga za izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima 
se uresničuje nacionalni raziskovalni in razvojni program;
    – stroški varovanja prostorov zavoda;
    – stroški reprezentance;
    – stroški zavarovanja;
    – drugi stroški delovanja zavoda iz podskupine kontov 460 in 461, opredeljenih 
s pravilnikom o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in 
druge osebe javnega prava (Uradni list RS, št. 54/02, 117/02, 58/03 in 134/03), ki 
niso neposredno vezani na izvajanje raziskovalnih programov oziroma projektov in 
niso vključeni v financiranje raziskovalnih programov in projektov, kot so npr. 
stroški sejmov in promocije, izobraževanja in štipendiranja, pisarniškega 
materiala in storitev, povezanih z administracijo in podobno.

                                     2. točka
    V primeru, da se izračun sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti 
opravlja v letu n-1 in podatki o stroških za leto n-1 niso dokončni, pripravi 
direktor zavoda oceno stroškov do konca leta n-1.

                                     3. točka
    Na podlagi zbirnih podatkov zavodov za leta n-3, n-2 in n-1, ki se jih 
valorizira s faktorjem inflacije na zaključek leta n-2 in deli s številom let (3), 
se za posamezni zavod ugotovi normirana poraba sredstev za ustanoviteljske 
obveznosti za posamezne namene (v nadaljevanju: normirana poraba).

                                     4. točka
    Normirana poraba se izračuna na naslednji način:
    Normirana poraba = (povprečni letni stroški ustanoviteljskih obveznosti za vse 
zavode za posamezni namen za leta n-3, n-2 in n-1) x (delež vrednosti kazalnika 
zavoda v skupni vrednosti kazalnika za vse zavode) / (skupna vrednost kazalnika za 
vse zavode).

                                     5. točka
    Kazalniki po posameznih namenih sredstev za ustanoviteljske obveznosti, 
določenih v 1. točki te metodologije, so:
    – za namen Vzdrževanje in obnavljanje nepremičnin in opreme – nabavna vrednost 
stavb in prostorov, v katerih poteka izvajanje raziskovalne oziroma 
infrastrukturne dejavnosti zavoda ter opreme in drugih osnovnih sredstev, ki niso 
neposredno vezana na izvajanje programov oziroma projektov, so pa podlaga za 
izvajanje raziskovalne oziroma infrastrukturne dejavnosti, s katerima se 
uresničuje nacionalni raziskovalni in razvojni program;
    – za namen Stroški upravljanja in vodenja – število zaposlenih v zavodu na dan 
zaključka leta n-2;
    – za namen Fiksni stroški delovanja – vrednost prihodkov zavoda za izvajanje 
nacionalnega raziskovalnega programa v letu n-2.

                                     6. točka
    (1) Normirana poraba za leto n se izračuna tako, da se normirana poraba 
revalorizira s pričakovanim faktorjem inflacije za leti n-1 in n.
    (2) Normirana poraba za leto n se primerja z oceno porabe sredstev za 
ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene za leto n (v nadaljevanju: ocenjena 
poraba) za posamezni zavod, ki jo pripravi zavod.
    (3) Na podlagi primerjave iz prejšnjega odstavka se za posamezni zavod določi 
minimalna poraba sredstev za ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene za 
leto n (v nadaljevanju: minimalna poraba).
    (4) Minimalna poraba predstavlja:
    – ocenjeno porabo za zavode, katerih ocenjena poraba s strani zavodov je nižja 
od 90% normirane porabe za leto n;
    – 90% normirane porabe za leto n za zavode, katerih ocenjena poraba je višja 
od 90% normirane porabe za leto n (v nadaljevanju: vrednoteni zavodi).

                                     7. točka
    (1) Vsota minimalne porabe za vse zavode se odšteje od ocenjene porabe za vse 
zavode. Ugotovljena razlika predstavlja presežek minimalne porabe sredstev za 
ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene za leto n (v nadaljevanju: presežek 
minimalne porabe).
    (2) 50% presežka minimalne porabe se proporcionalno razporedi med vrednotene 
zavode glede na presežek ocenjene porabe posameznega vrednotenega zavoda nad 
minimalno porabo za leto n, po naslednji formuli:
    50% presežka minimalne porabe za posamezni vrednoteni zavod = (ocenjena poraba 
za vse zavode – minimalna poraba za vse zavode) x 50% x (ocenjena poraba za 
vrednoteni zavod – minimalna poraba za vrednoteni zavod) / (ocenjena poraba za vse 
vrednotene zavode – minimalna poraba za vse vrednotene zavode)

                                     8. točka
    (1) Vsota minimalne porabe za vse zavode in razporejenega 50% presežka 
minimalne porabe za vse zavode predstavlja razporejena sredstva za ustanoviteljske 
obveznosti za posamezne namene za leto n za vse zavode (v nadaljevanju: 
razporejena sredstva).
    (2) Razporejena sredstva predstavljajo 95% vrednosti sredstev za 
ustanoviteljske obveznosti po posameznih namenih, zagotovljenih v državnem 
proračunu za leto n (v nadaljevanju: osnovna proračunska sredstva). Osnovna 
proračunska sredstva se med posamezne zavode razporedi glede na delež zavoda v 
skupni višini razporejenih sredstev, pri čemer sredstva za posamezni zavod ne 
smejo preseči ocenjene porabe.
    (3) Preostalih 5% vrednosti sredstev za ustanoviteljske obveznosti za 
posamezne namene, zagotovljenih v državnem proračunu za leto n, se razporedi med 
posamezne zavode na podlagi dodatnih obrazloženih argumentov zavodov.

                                     9. točka
    (1) V letu n noben zavod pod pogojem, da so razpoložljiva proračunska 
sredstva, ne more prejeti manj kot 90% sredstev za ustanoviteljske obveznosti za 
posamezne namene, ki jih je dobil v letu n-1 (razen, če je ocenjena poraba nižja 
od te vrednosti) in ne več kot 110% sredstev za ustanoviteljske obveznosti za 
posamezne namene, ki jih je dobil v letu n-1.
    (2) Sredstva iz leta n-1 iz prejšnjega odstavka se valorizirajo s stopnjo 
rasti proračunskih sredstev za ustanoviteljske obveznosti med letoma n-1 in n.
    (3) Presežek razporejenih sredstev za zavode, ki imajo višjo vrednost 
razporejenih sredstev od 110% sredstev za ustanoviteljske obveznosti za posamezne 
namene, ki jih je dobil v letu n-1, povečuje kvoto sredstev za razporeditev na 
podlagi dodatnih obrazloženih argumentov zavodov iz 8. točke te metodologije. 
Primanjkljaj sredstev za zavode, ki imajo nižjo vrednost razporejenih sredstev od 
90% sredstev za ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene, ki jih je dobil v 
letu n-1, zmanjšuje kvoto sredstev za razporeditev na podlagi dodatnih 
obrazloženih argumentov zavodov iz 8. točke te metodologije.
    (4) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka te točke lahko zavodi, ki v letu 
n-1 niso prejemali sredstev za financiranje ustanoviteljskih obveznosti, dobijo 
sredstva za financiranje ustanoviteljskih obveznosti iz kvote sredstev za 
razporeditev na podlagi dodatnih obrazloženih argumentov zavodov iz 8. točke te 
metodologije. Sredstva za te zavode se določi za namene in na podlagi kazalnikov, 
opredeljenih s tem pravilnikom.
    (5) Ne glede na določbo prvega odstavka te točke lahko zavod ob upoštevanju 
objektivnih okoliščin in na podlagi dodatnih obrazloženih argumentov pridobi več 
kot 110% sredstev za ustanoviteljske obveznosti za posamezne namene, ki jih je 
dobil v letu n-1, valoriziranih na način iz drugega odstavka te točke. Sredstva, 
dodeljena v skladu s tem odstavkom, zmanjšujejo kvoto sredstev za razporeditev na 
podlagi dodatnih obrazloženih argumentov zavodov iz 8. točke te metodologije.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti