Uradni list

Številka 52
Uradni list RS, št. 52/2002 z dne 14. 6. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 52/2002 z dne 14. 6. 2002

Kazalo

2547. Dogovor o politiki plač za obdobje 2002-2004, stran 5328.

D O G O V O R
o politiki plač za obdobje 2002–2004
I . UVOD
Vlada Republike Slovenije, predstavniki delojemalcev in predstavniki delodajalcev (v nadaljevanju: socialni partnerji) sklepamo ta dogovor kot separat socialnega sporazuma.
Strinjamo se, da se pogajanja za sklenitev socialnega sporazuma, v katerih bomo opredelili svoje skupne cilje in skupne ter posamične obveznosti in naloge, nadaljujejo takoj po podpisu tega dogovora in trajajo do sklenitve sporazuma, ki naj bi stopil v veljavo pred začetkom leta 2003.
S tem dogovorom socialni partnerji določamo skupne elemente politike plač v zasebnem sektorju v letu 2002 in 2003 ter se obvezujemo, da bomo v letu 2004 prešli na nov način usklajevanja plač, ki bo upošteval razmerje med tečajem EURA in SIT ter inflacijo v izbranih državah članicah EU, ki za Slovenijo pomenijo največje zunanjetrgovinske partnerje, ter gibanje cen življenjskih potrebščin v RS. Tako dogovorjen mehanizem usklajevanja plač bo zagotovil doseganje skupnega cilja, to je enoodstotno zaostajanje realne rasti plač na zaposlenega za rastjo produktivnosti dela. Podrobnejši mehanizem bodo socialni partnerji opredelili v socialnem sporazumu.
II. SKUPNI ELEMENTI POLITIKE PLAČ
S tem dogovorom določamo skupne elemente politike plač, ki jih mora upoštevati vsak delodajalec v zasebnem sektorju (gospodarstvu) pri vodenju politike plač, in sicer:
– način usklajevanja izhodiščnih plač po splošni kolektivni pogodbi za gospodarske dejavnosti in po kolektivnih pogodbah na področju gospodarskih dejavnosti (v nadaljevanju: izhodiščne plače)
– način povečevanja minimalne plače in zajamčene plače
– izplačevanje plač na podlagi uspešnosti poslovanja
– povečevanje plač zaposlenih, za katere ne veljajo kolektivne pogodbe
– način spremljanja gibanja plač in
– način uveljavitve določil dogovora.
1.0 Usklajevanje plač
Socialni partnerji se strinjamo, da se na dogovorjeni način usklajujejo izhodiščne plače zaposlenih v dejavnostih, za katere velja splošna kolektivna pogodba za gospodarske dejavnosti.
Strinjamo se, da se za usklajevanje plač z rastjo cen upoštevajo cene življenjskih potrebščin, v katerih se ne upošteva vpliv rasti cen alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov.
Strinjamo se, da se izhodiščne plače zaposlenih v javnem sektorju usklajujejo na način, določen v aneksu za negospodarske dejavnosti (Uradni list RS, št. 99/01), in da zanje določila tega dogovora ne veljajo.
1.1 Leto 2002
Izhodiščne plače se zaradi usklajevanja z rastjo cen življenjskih potrebščin za mesec avgust 2002 povečajo za 4,2%.
Izhodiščne plače za mesec december 2002 se povečajo za razliko med 100-odstotno rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–november 2002 in že obračunanim povečanjem iz prejšnje točke (4,2%).
1.2 Leto 2003
Izhodiščne plače za mesec avgust 2003 se zaradi usklajevanja z rastjo cen življenjskih potrebščin povečajo za 2,5%.
Kolikor rast cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do vključno junija 2003 preseže 2,8%, se plače povečajo še za razliko v rasti cen življenjskih potrebščin nad 2,6%.
Izhodiščne plače za mesec december 2003 se povečajo za razliko med 100-odstotno rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–november 2003 in že obračunanim povečanjem iz prejšnje točke (2,5% in morebitno razliko zaradi varovalke).
1.3 Leto 2004
Socialni partnerji soglašamo, da bo naslednje usklajevanje izvedeno po preteku šestih mesecev.
1.4 Drugačen način izplačila povečanja plač
Socialni partnerji soglašamo, da lahko partnerji v kolektivnih pogodbah dejavnosti določijo, da se obseg sredstev za plače v višini, ki izhaja iz prejšnjih točk, razdeli zaposlenim na drugačen način.
2.0 Minimalna plača in zajamčena plača
Socialni partnerji se strinjamo, da se minimalna plača poleg povečanja iz točke 1.0 ob izplačilu plač za mesec avgust dodatno poveča še za ugotovljeno rast bruto domačega proizvoda.
Strinjamo se, da se zajamčena plača usklajuje na enak način kot izhodiščne plače.
3.0 Izplačevanje plač na podlagi uspešnosti poslovanja
Socialni partnerji se strinjamo, da večja odvisnost plač od doseganja delovnih in poslovnih rezultatov deluje pozitivno na motivacijo zaposlenih, zato bomo nadalje spodbujali razvoj takih oblik izplačil plač. Plače iz naslova uspešnosti poslovanja se izplačujejo v skladu z določili kolektivnih pogodb, individualnih pogodb in internih aktov.
Strinjamo se, da morajo biti v delitvi sredstev iz tega naslova udeleženi vsi zaposleni, sorazmerno s svojim prispevkom k doseženim rezultatom.
4.0 Plače zaposlenih, za katere ne veljajo kolektivne pogodbe
Plače zaposlenih, za katere ne veljajo kolektivne pogodbe, v povprečju leta rastejo tako kot plače zaposlenih, za katere veljajo kolektivne pogodbe, in v skladu z njihovim prispevkom k doseženemu rezultatu, kot izhaja iz točke 3.0.
5.0 Spremljanje podatkov o gibanju plač
Socialni partnerji se strinjamo, da se podatki o gibanju plač spremljajo na način, ki se je uveljavil z dosedanjimi zakoni o minimalni plači, ter da se o načinu posredovanja podatkov o plačah izda posebno navodilo.
Socialni partnerji se strinjamo, da se tako kot doslej zagotovi ločeno spremljanje podatkov o rasti plač zaposlenih po kolektivnih pogodbah in zaposlenih po individualnih pogodbah.
6.0 Uresničevanje dogovora
Socialni partnerji se strinjamo, da se določila tega dogovora vključijo v zakon, ki ga vlada po predhodnem soglasju partnerjev posreduje v državni zbor. Z zakonom se določi tudi pristojna oseba oziroma organ za ugotavljanje in objavo odstotkov vsakokratnega povečanja plač na podlagi tega dogovora.
7.0 Veljavnost dogovora
Dogovor je sklenjen, ko ga podpiše večina delodajalskih in večina sindikalnih organizacij, članic ESS.
Dogovor se objavi v Uradnem listu RS.
Št. 141-00-22/2002
Ljubljana, dne 12. junija 2002.
za Vlado Republike Slovenije
dr. Vlado Dimovski l. r.
Delodajalci
Združenje Delodajalcev
Slovenije
mag. Stojan Binder l. r.
Gospodarska zbornica
mag. Jožko Čuk l. r.
Obrtna zbornica
Slovenije
Miha Grah l. r.
Združenje delodajalcev
obrtnih dejavnosti Slovenije
Dare Stojan l. r.
Delojemalci
Zveza svobodnih
sindikatov
mag. Dušan Semolič l. r.
Konfederacija sindikatov
Pergam Slovenije
Dušan Rebolj l. r.
Konfederacija sindikatov
’90 Slovenije
Bojan Žvikart l. r.
KNSS – neodvisnost
Konfederacija novih
sindikatov Slovenije
Drago Lombar l. r.
Slovenska zveza sindikatov
– alternativa
Roman Jakopič l. r.
Zveza delavcev - solidarnost
Albert Pavlič l. r.
Novi sindikat Slovenije – NSS
Rastko Plohl l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti