Uradni list

Številka 2
Uradni list RS, št. 2/2002 z dne 11. 1. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 2/2002 z dne 11. 1. 2002

Kazalo

39. Uredba o nagradah in priznanjih predsednika Vlade Republike Slovenije, stran 69.

Na podlagi 5. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93, 71/94, 23/96, 47/97, 23/99, 119/00 in 30/01) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o nagradah in priznanjih predsednika Vlade Republike Slovenije
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S to uredbo se določajo:
– vrste in oblike nagrad in priznanj predsednika Vlade Republike Slovenije (v nadaljevanju: predsednik vlade);
– pogoji in postopek za sodelovanje v postopku za pridobitev nagrade in priznanja predsednika vlade;
– postopek za izbiro nagrajenca;
– podelitev nagrad in priznanj;
– vodenje evidence o predlogih, podeljenih nagradah in priznanjih.
2. člen
Nagrade in priznanja predsednika vlade se podeljujejo delavcem v državni upravi za njihove predloge za izboljšanje kvalitete, učinkovitosti, zmanjševanje stroškov in dviga kulture dela v državni upravi ter na predlog državljanov za njihov spoštljiv, prijazen in korekten odnos do državljanov.
Z državno upravo po tej uredbi so mišljeni: vlada, ministrstva, vladne službe in upravne enote.
3. člen
Nagrade in priznanja predsednika vlade so:
– nagrada in priznanje uslužbenec meseca;
– nagrada in priznanje uslužbenec leta;
– priznanje najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov;
– priznanje najbolj prijazni uslužbenec leta po predlogu državljanov.
II. NAGRADA IN PRIZNANJE USLUŽBENEC MESECA IN USLUŽBENEC LETA
4. člen
Nagrada in priznanje uslužbenec meseca se podeli tistemu delavcu državne uprave, čigar predlog za izboljšanje kvalitete ali učinkovitosti ali za zmanjšanje stroškov ali za dvig kulture dela državne uprave je med prispelimi predlogi v določenem mesecu po odločitvi predsednika vlade izbran kot najboljši.
5. člen
Uslužbenec meseca prejme nagrado v višini povprečne bruto plače v Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije in priznanje v obliki posebne listine.
6. člen
Nagrada in priznanje uslužbenec leta se podeli tistemu izmed uslužbencev meseca v določenem letu, katerega predlog za izboljšanje kvalitete, ali učinkovitosti, ali zmanjšanje stroškov ali za dvig kulture dela državne uprave je po odločitvi predsednika vlade v tistem letu izbran kot najboljši.
7. člen
Uslužbenec leta prejme nagrado v višini treh povprečnih bruto plač v Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije in priznanje v obliki posebne listine.
8. člen
V postopku za pridobitev nagrade in priznanja uslužbenec meseca lahko sodelujejo delavci zaposleni v državni upravi.
9. člen
Predlog za sodelovanje v postopku za pridobitev nagrade in priznanja uslužbenec meseca poda:
– kandidat;
– njegov predstojnik.
10. člen
Predlog za sodelovanje v postopku za pridobitev nagrade in priznanja uslužbenec meseca mora vsebovati:
– ime in priimek, delovno mesto predlagatelja;
– oziroma navedbo, da se kandidat predlaga sam;
– ime in priimek kandidata;
– datum in kraj rojstva kandidata;
– naziv in naslov organa, pri katerem je zaposlen;
– opis delovnega mesta in del, ki jih opravlja;
– stopnja in vrsta izobrazbe;
– predlog za izboljšanje kvalitete ali učinkovitosti ali za zmanjšanje stroškov ali dviga kulture dela državne uprave.
Predlog iz prejšnje alinee mora vsebovati opis dejanskega in pravnega stanja, predlog za izboljšanje in oceno finančnih posledic.
Predlog lahko vsebuje tudi mnenje posameznikov, organov in organizacij, ki predlog podpirajo.
Predlog mora vsebovati izjavo predlagatelja, da je predlog plod dela kandidata.
11. člen
Urad predsednika Vlade Republike Slovenije vsako leto najkasneje do 15. januarja objavi razpis za podelitev nagrad in priznanj uslužbenec meseca in uslužbenec leta za tekoče leto na spletnih straneh Urada predsednika Vlade Republike Slovenije v rubriki “uslužbenec meseca“.
Razpis vsebuje:
– navedbo razpisanih nagrad in priznanj;
– pogoje za sodelovanje v postopku za pridobitev nagrade in priznanja uslužbenec meseca;
– postopek za izbiro uslužbenca meseca in leta;
– obvezne sestavine predloga;
– rok, do katerega je potrebno poslati predlog;
– obrazec predloga.
12. člen
Predlog se vloži elektronsko, na obrazcu, v roku in na način, določen z razpisom.
Rok za vložitev predlogov ne sme biti krajši od 15 dni.
13. člen
Predsednik vlade mesečno izmed prispelih predlogov izbere predlog, ki po njegovi oceni največ pripomore k izboljšanju kvalitete ali učinkovitosti ali zmanjšanju stroškov ali dvigu kulture dela v državni upravi in podeli nagrado in priznanje uslužbenca meseca.
O izbiri in podelitvi nagrade in priznanja uslužbenec meseca odloči predsednik vlade s sklepom vsakega petega v mesecu za pretekli mesec.
Sklep se objavi na spletnih straneh Urada predsednika Vlade Republike Slovenije v rubriki “uslužbenec meseca“.
Če je zadnji dan roka iz drugega odstavka tega člena nedelja, praznik Republike Slovenije ali kakšen drug dela prost dan, se rok izteče na prvi naslednji delovni dan.
14. člen
V primeru, da v tekočem mesecu ni ustreznih predlogov, se priznanje in nagrada uslužbenec meseca ne podelita.
O odločitvi iz prejšnjega odstavka odloči predsednik vlade s sklepom, ki se ga objavi na spletnih straneh Urada predsednika vlade v rubriki “uslužbenec meseca“.
V primeru, da v tekočem mesecu prispe več predlogov, ki po oceni predsednika vlade bistveno pripomorejo k izboljšanju kvalitete ali učinkovitosti ali zmanjšanju stroškov ali dvigu kulture dela v državni upravi, se poleg nagrade in priznanja iz 6. člena podelita še prva in druga stranska nagrada na način iz drugega in tretjega odstavka prejšnjega člena.
Prva stranska nagrada se podeli v višini 75% povprečne bruto plače v Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.
Druga stranska nagrada se podeli v višini 50% povprečne bruto plače v Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.
15. člen
Predsednik vlade enkrat letno izmed predlogov uslužbencev meseca izbere predlog, ki je po njegovi oceni največ prispeval k izboljšanju kvalitete ali učinkovitosti ali zmanjšanju stroškov ali dvigu kulture dela v državni upravi in podeli nagrado in priznanje uslužbenec leta.
O izbiri in podelitvi nagrade in priznanja uslužbenec leta odloči predsednik vlade s sklepom vsako leto 15. januarja za preteklo leto.
Sklep se objavi na spletnih straneh Urada predsednika Vlade Republike Slovenije v rubriki “uslužbenec meseca“.
Če je zadnji dan roka iz drugega odstavka tega člena nedelja, praznik Republike Slovenije ali kakšen drug dela prost dan, se rok izteče na prvi naslednji delovni dan.
16. člen
Nagrado in priznanje uslužbenec leta podeli predsednik vlade na posebni svečanosti.
III. NAJBOLJ PRIJAZNI USLUŽBENEC MESECA IN NAJBOLJ PRIJAZNI USLUŽBENEC LETA PO PREDLOGU DRŽAVLJANOV
17. člen
Priznanje najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov se podeli tistemu izmed delavcev upravnih enot, ki v določenem mesecu na predlog državljanov sodelujejo v postopku za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca in je izmed predlaganih po odločitvi predsednika vlade izbran kot delavec, katerega delo odlikuje najbolj spoštljiv, korekten in prijazen odnos do državljanov.
18. člen
Najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov prejme priznanje v obliki posebne listine.
19. člen
Priznanje najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov se podeli tistemu izmed najbolj prijaznih uslužbencev meseca v določenem letu, ki je po odločitvi predsednika vlade izbran kot delavec, katerega delo v letu izbora odlikuje najbolj spoštljiv, korekten in prijazen odnos do državljanov.
20. člen
V postopku za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca po predlogu državljanov (v nadaljevanju: najbolj prijazni uslužbenec) sodelujejo zaposleni v upravnih enotah.
21. člen
Postopek za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca se začne na podlagi razpisa, ki ga vsako leto najkasneje do 15. januarja objavi Urad predsednika vlade na spletnih straneh predsednika vlade v rubriki “najbolj prijazni uslužbenec meseca“ in na vseh upravnih enotah ter poteka dvostopenjsko.
Vsak mesec v postopku za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca sodelujejo delavci petih upravnih enot, razen prvega meseca v letu, ko v izboru sodelujejo delavci treh upravnih enot.
Izbor upravnih enot določi Urad predsednika vlade z žrebom in ga objavi v razpisu za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca.
Izbrane upravne enote do zadnjega delavnega dneva v mesecu zbirajo predloge državljanov za najbolj prijaznega uslužbenca.
Državljani izbirajo izmed delavcev izbrane upravne enote tistega delavca, katerega delo po njihovem mnenju odlikuje najbolj spoštljiv, korekten in prijazen odnos do državljanov v postopkih, ki se vodijo pred izbrano upravno enoto.
Državljani z glasovanjem izbirajo delavca iz prejšnjega odstavka tega člena.
Državljani svoj glas podpore delavcu upravne enote oddajo na obrazcu, predpisanem z razpisom, v posebne glasovalne skrinjice.
Načelnik upravne enote vsako leto najkasneje do 15. januarja s posebnim sklepom izmed delavcev upravne enote imenuje volilno komisijo z nalogo, da ugotovi izid glasovanja državljanov v upravni enoti.
Volilno komisijo sestavljajo predsednik, njegov namestnik ter dva člana in njuna namestnika, ki so imenovani izmed delavcev upravne enote.
Volilna komisija zadnji dan glasovanja ob zaključku poslovnega časa upravne enote prešteje glasovnice in ugotovi volilni izid.
Neizpolnjene glasovnice in glasovnice, na katerih ni mogoče ugotoviti, za katerega delavca je državljan glasoval, so neveljavne.
O ugotavljanju izida glasovanja v upravni enoti se piše zapisnik.
V zapisniku se navede:
– dan, čas, kraj ugotavljanja izida glasovanja;
– ime in priimek, naziv sodelujočih, predsednika in članov volilne komisije oziroma v primeru nadomeščanja, njihovih namestnikov;
– število oddanih glasovnic;
– število veljavnih glasovnic;
– število neveljavnih glasovnic;
– število glasov za posameznega delavca po vrstnem redu glede na število dobljenih glasov, od največjega do najmanjšega števila;
– druga pomembna dejstva in ugotovitve v zvezi z ugotavljanjem izida glasovanja.
Zapisnik podpišejo sodelujoči, predsednik in člani volilne komisije oziroma njihovi namestniki, če nadomeščajo predsednika oziroma člane komisije.
Ko je ugotavljanje volilnega izida zaključeno, volilna komisija v posebnih omotih shrani in zapečati neveljavne glasovnice, na omotu označi, da gre za neveljavne glasovnice, glasovnice za posamezne delavce in označi na omotu ime delavca, za katere se v omotu hranijo glasovnice.
Volilna komisija najkasneje do zaključka dneva zaključi svoje delo ter preda zapisnik in zapečatene omote iz prejšnjega člena načelniku upravne enote.
Načelnik s posebnim sklepom ugotovi, kateri izmed delavcev upravne enote je dobil največ glasov državljanov ter ga najkasneje prvi delovni dan naslednjega meseca skupaj z overovljeno kopijo zapisnika posreduje Uradu predsednika vlade in zapečaten omot glasovnic za delavca, ki je dobil največ glasov, izroči predstavniku Urada predsednika vlade.
Izvirnik zapisnika, kopija sklepa iz prejšnjega odstavka in preostali zapečateni omoti z glasovnicami se hranijo na upravni enoti.
22. člen
Predsednik vlade izmed delavcev, ki so na upravnih enotah, ki so v določenem mesecu sodelovale v postopku za izbor najbolj prijaznega uslužbenca meseca, dobili največ glasov državljanov, izbere tistega, katerega delo po njegovi oceni odlikuje najbolj spoštljiv, korekten in prijazen odnos do državljanov in mu podeli priznanje najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov.
O izbiri in podelitvi priznanja najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov odloči predsednik vlade s sklepom vsakega petega v mesecu za pretekli mesec.
Sklep se objavi na spletnih straneh Urada predsednika vlade v rubriki “najbolj prijazni uslužbenec meseca“ in na vseh upravnih enotah.
Če je zadnji dan roka iz drugega odstavka tega člena nedelja, praznik Republike Slovenije ali kakšen drug dela prost dan, se rok izteče na prvi naslednji delovni dan.
23. člen
Predsednik vlade enkrat letno izmed delavcev, ki so prejeli priznanje najbolj prijazni uslužbenec meseca po predlogu državljanov, izbere tistega, katerega delo po njegovi oceni odlikuje najbolj spoštljiv, korekten in prijazen odnos do državljanov v tistem letu.
O izbiri in podelitvi priznanja najbolj prijazni uslužbenec leta po predlogu državljanov odloči predsednik vlade s sklepom vsako leto 15. januarja za preteklo leto.
Sklep se objavi na spletnih straneh Urada predsednika vlade in na vseh upravnih enotah.
Če je zadnji dan roka iz drugega odstavka tega člena nedelja, praznik Republike Slovenije ali kakšen drug dela prost dan, se rok izteče na prvi naslednji delovni dan.
24. člen
Priznanje najbolj prijazni uslužbenec leta po predlogu državljanov podeli predsednik vlade na posebni svečanosti.
25. člen
Razpis iz 21. člena vsebuje:
– navedbo razpisanih priznanj;
– pogoje za sodelovanje v postopku;
– postopek za izbiro najbolj prijaznega uslužbenca meseca in leta;
– izbor upravnih enot;
– rok za zbiranje predlogov državljanov po posameznih mesecih;
– obrazec glasovnice.
26. člen
Urad predsednika Vlade Republike Slovenije vodi evidenco o prispelih predlogih za uslužbenca meseca, evidenco o podeljenih nagradah in priznanjih uslužbenec meseca in uslužbenec leta, evidenco o prispelih predlogih za najbolj prijaznega uslužbenca meseca in evidenco o podeljenih priznanjih najbolj prijazni uslužbenec meseca in leta po predlogu državljanov.
Evidenca o prispelih predlogih za uslužbenca meseca vsebuje:
– zaporedno številko predloga;
– datum prispetja predloga;
– ime, priimek, delovno mesto predlagatelja oziroma navedbo, da se je kandidat predlagal sam;
– ime in priimek kandidata;
– datum in kraj rojstva;
– naziv in naslov organa, pri katerem je zaposlen;
– opis delovnega mesta in del, ki jih opravlja;
– stopnja in vrsta izobrazbe;
– kratek opis vsebine predloga;
– navedbo, če je bil kandidat izbran za uslužbenca meseca;
– navedbo, če je bil kandidat izbran za uslužbenca leta.
Evidenca o podeljenih nagradah in priznanjih uslužbenec meseca in uslužbenec leta vsebuje:
– zaporedno številko prejemnika priznanja in nagrade;
– ime in priimek prejemnika;
– datum in kraj rojstva;
– naziv in naslov organa, pri katerem je zaposlen;
– vrsta podeljene nagrade in priznanja;
– popis nagrad;
– datum vročitve priznanja in nagrade.
Evidenca o prispelih predlogih za najbolj prijaznega uslužbenca meseca vsebuje:
– zaporedno številko predloga;
– datum vknjižbe predloga;
– navedbo Upravne enote, opravilne številke in datuma izdaje sklepa načelnika upravne enote;
– ime, priimek predlaganega delavca;
– naziv in opis delovnega mesta, ki ga opravlja;
– stopnja in vrsta izobrazbe;
– število dobljenih glasov;
– navedbo, če je bil kandidat izbran za najbolj prijaznega uslužbenca meseca;
– navedbo, če je bil kandidat izbran za najbolj prijaznega uslužbenca leta.
Evidenca o podeljenih priznanjih najbolj prijazni uslužbenec meseca in leta po predlogu državljanov vsebuje:
– zaporedno številko prejemnika priznanja;
– ime in priimek prejemnika;
– datum in kraj rojstva;
– naziv in naslov organa, pri katerem je zaposlen;
– vrsta podeljenega priznanja;
– datum vročitve priznanja.
Evidence iz tega člena se lahko vodijo elektronsko.
27. člen
Sredstva za nagrade in priznanja predsednika vlade se zagotavljajo pri Uradu predsednika Vlade Republike Slovenije.
28. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 170-01/2001-1
Ljubljana, dne 31. decembra 2001.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti