Uradni list

Številka 109
Uradni list RS, št. 109/2001 z dne 28. 12. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 109/2001 z dne 28. 12. 2001

Kazalo

5330. Odredba o določitvi mejnih prehodov za promet fitofarmacevtskih sredstev in postopkov nadzora nad uvozom fitofarmacevtskih sredstev, stran 12049.

Na podlagi tretjega odstavka 50. in drugega odstavka 68. člena zakona o fitofarmacevtskih sredstvih (Uradni list RS, št. 11/01) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
O D R E D B O
o določitvi mejnih prehodov za promet fitofarmacevtskih sredstev in postopkov nadzora nad uvozom fitofarmacevtskih sredstev
1. člen
(vsebina)
Ta odredba določa mejne prehode za promet fitofarmacevtskih sredstev (v nadaljnjem besedilu: FFS) in postopke nadzora nad uvozom FFS.
2. člen
(pomen izrazov)
Izrazi, uporabljeni v tej odredbi, imajo naslednji pomen:
Pošiljka FFS je količina FFS, ki se uvažajo v Republiko Slovenijo in so v obliki končnih pripravkov namenjena za promet in neposredno uporabo.
Vstopna mesta so s to odredbo določeni mejni prehodi, preko katerih se lahko vnašajo pošiljke FFS.
3. člen
(vstopna mesta)
Pošiljke FFS se smejo uvažati samo čez vstopna mesta v krajih, ki so navedeni na Seznamu vstopnih mest v Prilogi 1, ki je sestavni del te odredbe.
4. člen
(prijava za inšpekcijski pregled)
Uvoznik pošiljke vloži prijavo za inšpekcijski pregled pri fitosanitarnem inšpektorju na vstopnem mestu, kjer poteka uvoz.
Prijava se vloži pisno s predložitvijo vseh listin, ki spremljajo pošiljko in mora vsebovati zlasti:
– ime in naslov izvoznika pošiljke,
– ime in naslov prejemnika pošiljke,
– vrsto in številko prevoznega sredstva,
– izvor FFS,
– trgovsko ime FFS, način in število pakiranj ter količino FFS.
5. člen
(postopek nadzora)
Uvozniki, prevozniki in njihovi zastopniki morajo o prispetju pošiljk FFS obvestiti fitosanitarnega inšpektorja. Omogočiti morajo neoviran dostop do vsakega dela pošiljke.
Carinski organi ne smejo začeti s postopkom za začetek carinsko dovoljene rabe ali uporabe, razen tranzita preko carinskega območja, dokler fitosanitarni inšpektor ne dovoli uvoza.
Inšpekcijski pregled obsega zlasti pregled listin.
Po končanem inšpekcijskem pregledu fitosanitarni inšpektor z odločbo dovoli ali zavrne uvoz. Na spremne listine vpiše podatke o kraju in datumu pregleda, ki morajo biti podpisani in overjeni z žigom fitosanitarne inšpekcije.
Če se z inšpekcijskim pregledom ugotovi, da so izpolnjeni pogoji iz predpisov, ki urejajo FFS, fitosanitarni inšpektor z odločbo dovoli uvoz pošiljke v državo. Na eno od spremnih listin pritisne žig z napisom: ‘UVOZ DOVOLJEN’.
Če FFS ni registrirano v RS ali za uvoz ni izdano uvozno dovoljenje pristojnega organa ali uvoznik ne izpolnjuje pogojev iz predpisov o FFS, fitosanitarni inšpektor z odločbo prepove uvoz pošiljke v državo ter odredi takojšnjo vrnitev pošiljke. Na eno od spremnih listin pritisne žig z napisom: ‘UVOZ PREPOVEDAN’.
6. člen
(tranzit in izvoz pošiljk)
Pošiljke FFS, ki so v tranzitu preko carinskega območja ali se izvažajo iz države, se ob vstopu v državo oziroma ob izstopu iz države ne prijavljajo fitosanitarni inšpekciji in zanje inšpekcijski pregled ni obvezen.
7. člen
(prevoz do ustreznega skladiščnega prostora)
Če fitosanitarni inšpektor pri pregledu pošiljke ugotovi nepravilnosti, ki jih je mogoče naknadno odpraviti, na primer če pošiljka ni opremljena z varnostnim listom v skladu s predpisi, ki urejajo kemikalije, ali etiketo v slovenskem jeziku, odredi v dogovoru s carinskimi organi z odločbo prevoz do uradno določenega mesta oziroma ustreznega skladiščnega prostora v notranjosti države, kjer se po odpravi nepravilnosti opravi inšpekcijski pregled.
V primeru iz prejšnjega odstavka fitosanitarni inšpektor na spremno listino vpiše: ‘Pregled ni opravljen. Dovoljuje se prevoz pošiljke pod carinskim nadzorstvom do skladiščnega prostora v (kraj). Takoj po prispetju obvestiti fitosanitarnega inšpektorja v (kraj).’
8. člen
(delovni čas)
Inšpekcijski pregled pošiljk FFS se opravlja v delovnem času fitosanitarne inšpekcije. Delovni čas določi predstojnik Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo in to javno objavi.
9. člen
(prehodna določba)
Z dnem pristopa Republike Slovenije k Evropski uniji se za vstopna mesta, določena s to uredbo, štejejo le tista vstopna mesta, ki bodo določena s sporazumom o članstvu Republike Slovenije v Evropski uniji.
10. člen
(uveljavitev odredbe)
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 327-02-306/01
Ljubljana, dne 23. novembra 2001.
mag. Franc But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo
in prehrano
Priloga 1


                         SEZNAM VSTOPNIH MEST


Za vstopna mesta se štejejo naslednji kraji:


1. za železniški promet: Dobova, Hodoš, Pragersko, Jesenice,
Ljubljana, Maribor, Nova Gorica in Sežana;

2. za cestni promet: Dolga vas, Dragonja, Fernetiči, Gruškovje,
Holmec, Jelšane, predor Karavanke, Obrežje, Središče ob Dravi,
Šentilj, Škofije in Vrtojba;

3. za pomorski promet: Luka Koper;

4. za zračni promet: Letališče Ljubljana - Brnik;

5. za poštni promet: Ljubljana. 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti