Uradni list

Številka 13
Uradni list RS, št. 13/2001 z dne 28. 2. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 13/2001 z dne 28. 2. 2001

Kazalo

868. Pravilnik o načinu in postopku prevarjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij, stran 1400.

Na podlagi 22. člena zakona o nacionalnih poklicnih kvalifikacijah (Uradni list RS, št. 81/00) izdaja minister za delo, družino in socialne zadeve
P R A V I L N I K
o načinu in postopku preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij
1. člen
(vsebina pravilnika )
S tem pravilnikom se ureja način in postopek preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij (v nadaljnjem besedilu: poklicne kvalifikacije), ki se pridobi:
– po delih (modulih) izobraževalnih programov za pridobitev poklicne oziroma strokovne izobrazbe,
– po programih poklicnega usposabljanja in izpopolnjevanja, če je s temi programi tako določeno,
– če kandidat dokaže, da dosega standarde strokovnih znanj in spretnosti, sprejete v skladu z zakonom.
V postopku izdajanja certifikatov se uporabljajo določbe zakona o splošnem upravnem postopku, če ni z zakonom o nacionalnih poklicnih kvalifikacijah drugače določeno.
2. člen
(izvajalci)
Postopek preverjanja in potrjevanja poklicnih kvalifikacij izvajajo izvajalci postopkov za ugotavljanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij (v nadaljnjem besedilu: izvajalci), ki so vpisani v register pri ministrstvu, pristojnemu za delo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
3. člen
(svetovanje)
Izvajalec mora kandidatom za pridobitev poklicne kvalifikacije zagotoviti informacije o možnostih in pogojih za pridobitev poklicne kvalifikacije in ustrezno svetovanje.
V procesu svetovanja kandidat s pomočjo svetovalca zbere listine in druga dokazila, potrebna za potrditev poklicne kvalifikacije, in izdela zbirno mapo (portfolio).
4. člen
(roki za preverjanje)
Kraj preverjanja poklicnih kvalifikacij in rok za prijavo in odjavo Državnemu izpitnemu centru (v nadaljnjem besedilu: RIC) predlaga izvajalec.
RIC na predlog izvajalcev javno objavi roke za preverjanje. Pred objavo uskladi roke za preverjanje z izvajalci tako, da je na območju države najmanj dvakrat letno zagotovljeno preverjanje za vsako poklicno kvalifikacijo.
V okviru roka iz prejšnjega odstavka določi izvajalec dan in čas preverjanja in o tem pisno obvesti kandidate najkasneje v tridesetih dneh od prejema vloge, če s tem pravilnikom ni drugače določeno. V obvestilu mora navesti tudi sestavo komisije.
5. člen
(prijava)
Kandidati, ki izpolnjujejo vse pogoje za pridobitev poklicne kvalifikacije na podlagi listin, lahko pošljejo vlogo tudi zunaj objavljenih rokov.
6. člen
(vloga)
Vloga za pridobitev certifikata se vloži pri izvajalcu.
Iz vloge mora biti razvidno, da kandidat izpolnjuje splošne pogoje za pridobitev poklicne kvalifikacije. Kandidat mora k vlogi priložiti tudi listine in druga dokazila, ki izkazujejo kandidatova znanja in spretnosti, določene s katalogom standardov strokovnih znanj in spretnosti (v nadaljnjem besedilu: katalog).
7. člen
(potrjevanje oziroma preverjanje)
Izvajalec mora najkasneje v 15 dneh od prejema vloge za pridobitev certifikata oziroma od poteka roka za prijavo imenovati komisijo in ji posredovati vso dokumentacijo. V primeru, da je vloga nepopolna, mora predhodno pozvati kandidata, da jo dopolni.
Če komisija ugotovi, da kandidat izpolnjuje vse pogoje, določene s katalogom, mu potrdi poklicno kvalifikacijo in izda certifikat.
Če komisija na podlagi predloženih listin in drugih dokazil oziroma izdelane zbirne mape (portfolio) ugotovi, da kandidat ne izpolnjuje vseh pogojev, določenih s katalogom, ga napoti na preverjanje. V postopku preverjanja se dokazuje doseganje standardov znanj in spretnosti, ki jih ni mogoče ugotoviti na podlagi dokazil.
O obsegu znanj in spretnosti, ki jih mora kandidat dokazati v postopku preverjanja, in o možnostih svetovanja komisija pisno obvesti kandidata najkasneje v 30 dneh od prejema vloge in mu določi rok, v katerem mora sporočiti, ali se bo preverjanja udeležil.
O ugotovitvah komisije se piše zapisnik.
8. člen
(načini preverjanja)
Načine in merila preverjanja strokovnih znanj in spretnosti določa katalog.
9. člen
(preverjanje)
Predsednik komisije mora pred začetkom preverjanja ugotoviti istovetnost kandidata ter ga seznaniti s postopkom in merili preverjanja.
Komisija v skladu s katalogom določi začetek in trajanje preverjanja. Preverjanje skupno ne sme trajati več kot 180 minut.
Med preverjanjem lahko kandidat uporablja literaturo, ki je določena s katalogom.
10. člen
(zapisnik)
O poteku preverjanja poklicnih kvalifikacij član komisije, ki ga določi predsednik, vodi zapisnik. V zapisniku se poleg osebnih podatkov kandidata navedejo naloge, vprašanja oziroma izdelki, doseženi uspeh pri posamezni nalogi in končni uspeh pri preverjanju. Zapisnik se piše na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika.
11. člen
(ocenjevanje uspešnosti)
Uspeh kandidata pri preverjanju strokovnih znanj in spretnosti se ocenjuje z opisnima ocenama “opravil” in “ni opravil”. Pozitivna ocena je “opravil”.
Po uspešno opravljenem preverjanju izvajalec kandidatu najkasneje v osmih dneh izda certifikat.
Če se kandidat preverjanja ne udeleži oziroma ga ne opravi, mu komisija v roku iz prejšnjega odstavka izda odločbo, s katero mu izdajo certifikata zavrne.
12. člen
(prisostvovanje RIC)
Pri preverjanju strokovnih znanj in spretnosti lahko prisostvuje pooblaščeni predstavnik RIC.
Pooblaščeni predstavnik RIC ima pravico vpogleda v celotno kandidatovo dokumentacijo.
13. člen
Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati pravilnik o postopku za pridobitev poklicnih kvalifikacij (Uradni list RS, št. 48/99).
14. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-01-005/2001-003
Ljubljana, dne 31. januarja 2001.
Minister
za delo, družino
in socialne zadeve
dr. Vlado Dimovski l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti