Uradni list

Številka 103
Uradni list RS, št. 103/2000 z dne 14. 11. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 103/2000 z dne 14. 11. 2000

Kazalo

4345. Pravilnik o dodeljevanju državnih pomoči za področje malega gospodarstva, stran 10943.

Na podlagi zakona o razvoju malega gospodarstva (Uradni list RS, št. 18/91, 17/91, 13/93, 66/93, 22/00) in uredbe o namenih in pogojih za dodeljevanje državnih pomoči ter določitvi pristojnih ministrstev za upravljanje posameznih shem državnih pomoči (Uradni list RS, št. 59/00) izdaja minister za malo gospodarstvo in turizem
P R A V I L N I K
o dodeljevanju državnih pomoči za področje malega gospodarstva
1. člen
Ta pravilnik določa postopek in kriterije za dodeljevanje državnih pomoči Ministrstva za malo gospodarstvo in turizem na podlagi javnih razpisov.
Javni razpis za dodeljevanje državnih pomoči objavi Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem v Uradnem listu Republike Slovenije.
2. člen
Do državne pomoči iz 1. člena so upravičene:
a) gospodarske družbe, ki se po 51. členu zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 30/93, 29/94, 45/94, 82/94, 20/98, 32/98, 37/98, 84/98, 6/99, 54/99, 36/00) štejejo za majhno družbo, oziroma
b) fizične osebe, ki imajo status samostojnega podjetnika posameznika.
Do dodelitve državnih pomoči so izjemoma upravičene osebe javnega prava in zbornice, če je njihov namen spodbujanje malega gospodarstva in je tako določeno v javnem razpisu.
3. člen
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo dodeljevalo državne pomoči za razvoj in pospeševanje malega gospodarstva in sicer na naslednjih področjih:
– finančne vzpodbude za posebne ciljne skupine,
– pridobivanje standardov kakovosti,
– študij podjetništva,
– promocijske aktivnosti na področju malega gospodarstva.
4. člen
Pri dodeljevanju sredstev za finančne vzpodbude za posebne ciljne skupine upravičencem iz 2. člena tega pravilnika gre za materialne investicije, izpolnjeni morajo biti naslednji pogoji:
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo subvencioniralo do 15% in dodatno 15 odstotnih točk z upoštevanjem regionalnih kriterijev stroškov povezanih z razvojnimi projekti, ki jih izvajajo enote malega gospodarstva, s ciljem vzpodbuditi tehnološko in inovacijsko usmerjenost malega gospodarstva.
Pri dodeljevanju državnih pomoči za posebne ciljne skupine imajo prednost predlagatelji vlog, ki:
– s svojimi projekti vzpodbujajo tehnološke izboljšave, raziskovalno inovacijsko dejavnost,
– so iz demografsko ogroženih območij,
– so mladi podjetniki,
– so ženske podjetnice,
– so njihovi projekti že v teku.
5. člen
Pri dodeljevanju sredstev za pridobivanje standardov kakovosti upravičencem iz 2. člena tega pravilnika lahko gre za materialne investicije ali nematerialne investicije ali oboje, izpolnjeni morajo biti naslednji pogoji:
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo subvencioniralo do 15% in dodatno 15 odstotnih točk z upoštevanjem regionalnih kriterijev stroškov malih podjetij pri pridobitvi certifikata sistema kakovosti po standardih ISO 9000, ISO 14000, EN 45000.
Sredstva so namenjena tudi za subvencioniranje stroškov, ki so nastali v postopku recertifikacije, in sicer v višini 15% in dodatno 15 odstotnih točk z upoštevanjem regionalnih kriterijev.
6. člen
Pri dodeljevanju sredstev za študij podjetništva upravičencem iz 2. člena tega pravilnika gre za pomoči za svetovalne storitve, usposabljanje in razširjanje znanja, izpolnjeni morajo biti naslednji pogoji:
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo subvencioniralo do 50% šolnine za študij podjetništva na visokih in višješolskih programih na slovenskih univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji, kjer potekajo verificirani programi podjetništva.
Kandidati morajo že biti vpisani v študijski program. Komisija bo v postopku ocenjevanja dala prednost kandidatom, ki:
a) imajo višjo povprečno oceno;
b) so v višjem letniku študija;
c) vodijo uspešno malo podjetje z več kot enim zaposlenim;
d) vodijo podjetje, ki se ukvarja s proizvodno dejavnostjo.
7. člen
Pri dodeljevanju sredstev za promocijske aktivnosti upravičencem iz 2. člena tega pravilnika lahko gre za nematerialne investicije ali materialne investicije ali oboje, izpolnjeni morajo biti naslednji pogoji:
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo subvencioniralo aktivnosti promocije z namenom povečanja promocijskih aktivnosti malega gospodarstva na tujem in domačem trgu.
Promocijske aktivnosti so:
– udeležba na domačih in tujih sejmih in ostalih prireditvah, konferencah, srečanjih,
– priprava in distribucija promocijskih gradiv tako doma kot v tujini.
Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem bo subvencioniralo do 15% in dodatno 15 odstotnih točk z upoštevanjem regionalnih kriterijev stroškov povezanimi z aktivnostmi promocije za malo gospodarstvo.
Stroški, ki bodo predmet subvencioniranja morajo biti direktno povezani s promocijskimi aktivnostmi (npr. najem, projektiranje, postavitev in demontaža razstavnega prostora na sejmu, oblikovanje, tisk in distribucija promocijskega gradiva in podobno). Kot nastali stroški se ne bodo upoštevali potni stroški in dnevnice.
Prednost na razpisu bodo imeli predlagatelji vlog, ki so (oziroma bodo):
– izvajali promocijske aktivnosti na tujih trgih;
– se panožno povezali;
– pripravljali promocijsko gradivo v tujih jezikih in ga tudi distribuirali na tujih trgih;
– promovirali izdelke lastnega razvoja;
– dokazali, da je promocija del njihove prodajne strategije.
8. člen
Do sredstev niso upravičeni tisti predlagatelji vlog, ki:
– so v stečajnem postopku,
– so bili za isti namen sofinancirani iz drugih virov državnega premoženja.
9. člen
V primeru, da prejemnik pomoči projekta ne izvede, ne prejme sredstev iz naslova državnih pomoči, saj Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem sredstva dodeljuje na osnovi predloženega poročila o izvedenem projektu.
V primeru nenamenske porabe sredstev jih mora prejemnik državne pomoči vrniti skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
10. člen
Predlagatelj mora v vlogi za pridobitev državne pomoči predložiti:
– izpolnjen prijavni obrazec, iz katerega je razvidna matična številka, davčna številka, številka žiro računa in drugi podatki, ki so navedeni na prijavnem obrazcu,
– podpisano in izpolnjeno izjavo, da ni v stečajnem postopku ter se strinja z danimi pogoji,
– osnovne podatke o predlagatelju vloge ter njegovem poslovanju,
– izpisek iz sodnega registra, ki ne sme biti starejši od 30 dni za gospodarske družbe, oziroma za samostojne podjetnike posameznike fotokopijo priglasitvenega lista, potrjenega od pristojne izpostave Davčne uprave Republike Slovenije ter obrtniki fotokopijo obrtnega dovoljenja,
– odločbo pristojnega organa o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti,
– fotokopijo bilance stanja in bilance uspeha za preteklo leto,
– poslovni načrt projekta, ki ga predlagatelj prijavlja,
– fotokopije že podpisanih pogodb ali pisem o nameri povezanih s projektom (če jih kandidat že ima).
11. člen
Minister za malo gospodarstvo in turizem s sklepom imenuje komisijo za izbor vlog in pripravo predloga za dodeljevanje sredstev. Komisija v času razpisa deluje kontinuirano, datum odpiranja vlog se določi v javnem razpisu.
12. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 404-22/00-7-240
Maribor, dne 24. oktobra 2000.
Janko Razgoršek l. r.
Minister
za malo gospodarstvo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti