Uradni list

Številka 32
Uradni list RS, št. 32/2000 z dne 13. 4. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 32/2000 z dne 13. 4. 2000

Kazalo

1507. Merila za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje določenim zavezancem, stran 3905.

Na podlagi prvega odstavka 60. člena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 9/92, 13/92, 9/96, 29/98, 6/99) in 10. točke prvega odstavka 14. člena statuta Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (Uradni list RS, št. 9/95) je Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na 8. seji dne 4. 4. 2000 sprejela
M E R I L A
za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje določenim zavezancem
SPLOŠNA DOLOČILA
1. člen
Merila za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje določenim zavezancem (v nadaljevanju: merila) določajo kriterije in pogoje ter postopek, na podlagi katerih lahko Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: zavod) določenim zavezancem za plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, plačilo le-tega odloži, zmanjša ali odpiše.
2. člen
V postopkih odločanja o vlogah za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje se, poleg teh meril, uporabljajo tudi določila:
– zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju;
– zakona o prispevkih za socilano varnost;
– zakona o davčnem postopku;
– zakona o splošnem upravnem postopku.
KRITERIJI IN POGOJI
3. člen
Če dohodek zavezanca začasno ne omogoča izplačila zajamčenih plač zaradi prehodnih likvidnostnih težav (navedba podatkov o trajanju blokade žiro računa zavezanca), se plačilo prispevka lahko:
– odloži ali dovoli obročno odplačilo;
– zmanjša;
– odpiše.
Iz razlogov začasne plačilne nezmožnosti, na katero zavezanec ni mogel vplivati, se plačilo prispevkov lahko odloži za največ dva meseca od nastopa nelikvidnosti oziroma se dovoli plačilo v največ dveh mesečnih obrokih.
Zavezanec mora k vlogi za odlog oziroma obročno plačilo iz razlogov, navedenih v predhodnem odstavku, priložiti dokazila o začasni plačilni nezmožnosti, ter ukrepe za zagotovitev likvidnosti oziroma odpravo prezadolženosti, ki jih je sprejel pristojni organ upravljanja pravne osebe v skladu z obveznostmi, ki izhajajo iz zakona o finančnem poslovanju podjetij.
4. člen
Zavezancem, ki opravljajo kmetijsko ali gozdarsko dejavnost kot edini ali glavni poklic (kmetje), se lahko prispevke odloži, zmanjša ali odpiše, kolikor je bil donos na posamezni ali na več obdelovalnih kmetijskih parcelah manjši zaradi:
– posledic naravnih nesreč;
– ugotovljene I. kategorije invalidnosti edinega nosilca zavarovanja na kmetiji;
– daljše bolezni edinega nosilca zavarovanja, ki ima za posledico daljšo nezmožnost za delo;
– smrti edinega nosilca zavarovanja na kmetiji.
5. člen
Za elementarne nesreče po teh merilih se štejejo:
– toča;
– neurje;
– pozeba;
– poplava;
– suša;
– žled;
– premikanje zemeljskih tal;
– požar;
– pogin živine;
– rastlinske bolezni in škodljivci.
Prispevki zaradi elementarnih nesreč se lahko zavezancem odpišejo le, če je škodo ocenila občinska komisija, pristojna na podlagi posebnih predpisov.
Škoda iz prvega odstavka tega člena se izrazi v odstotku glede na letni katastrski dohodek kmetije.
6. člen
Zaradi elementarnih nesreč se zavezanci razvrstijo v dve kategoriji glede na odstotek prizadetosti:
– v I. kategorijo prizadetosti se razvrstijo tisti, ki jim je ocenjena škoda povzročila izgubo donosa od 80 do 100% letnega katastrskega dohodka;
– v II. kategorijo prizadetosti se razvrstijo tisti, ki jim je ocenjena škoda povzročila izgubo donosa od 30 do 80% letnega katastrskega dohodka.
7. člen
Zavezancu iz I. kategorije prizadetosti se lahko, za leto, v katerem je nastala elementarna nesreča, letni prispevek odpiše v celoti, zavezancu iz II. kategorije prizadetosti pa se lahko prispevek zmanjša za enak odstotek, kot je ocenjen odstotek izgube letnega katastrskega dohodka.
8. člen
Zaradi premikanja zemeljskih tal ali požara na gospodarskih in stanovanjskih poslopjih se zavezancu lahko zmanjša plačilo letnega prispevka, če so po oceni pristojne komisije gospodarska oziroma stanovanjska poslopja neuporabna in zato ni mogoče opravljati dejavnosti, iz prihodka katere zavezanec plačuje prispevek, in sicer:
– če je škoda nastala na gospodarskih in stanovanjskih poslopjih, se prispevek lahko zmanjša do 100%;
– če je škoda nastala samo na gospodarskem ali samo na stanovanjskem poslopju, se prispevek lahko zmanjša do 50%.
9. člen
Pogin živine se za zmanjšanje ali odpis prispevka lahko upošteva le, če zavarovanec pogina ni mogel preprečiti in je vzreja živine edina dejavnost kot vir prihodka za preživljanje.
Mnenje o vzroku pogina in o uporabljenih varnostnih ukrepih poda veterinarska služba, ki je živino zdravila oziroma pregledala.
Za pogin živine v smislu teh meril se ne šteje prisilni zakol.
Za pogin živine, plemenske govedi ali delovnih živali in plemenskih svinj se odmerjeni prispevek lahko zmanjša največ do 30%.
Za pogin pitane živali ali drobnice se odmerjeni prispevek lahko zmanjša največ do 30%, če pogine cela čreda in če je prireja glavni vir dohodka.
Na območjih z zmanjšanimi možnostmi za kmetijsko proizvodnjo se prispevek iz prejšnjih dveh odstavkov zmanjša še za 10%.
Za živino v smislu tega člena se štejejo vse živali, ki prinašajo prihodek kmetije.
10. člen
Škoda zaradi rastlinskih bolezni in škodljivcev se za zmanjšanje ali odpis prispevka lahko upošteva le, če je zavarovanec ni mogel preprečiti z varstvenimi ukrepi, ki bi jih izvedel dober gospodar.
Škodo iz prejšnjega odstavka oceni pristojna občinska komisija in jo izrazi v odstotku glede na letni katastrski dohodek.
POSTOPEK
11. člen
Vlogo za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevka lahko vložijo zavezanci za plačilo prispevka iz 48. člena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
12. člen
Predmet vloge iz predhodnega člena teh meril so lahko le dospeli prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje za primer bolezni, poškodbe izven dela, poškodbe pri delu in poklicne bolezni.
13. člen
Vlogo je potrebno vložiti na sedežu območne enote zavoda, kjer je zavezanec za plačilo prispevka vpisan v davčni register.
Vloga mora obsegati vse, kar je potrebno za njeno obravnavo, zlasti še dokazila:
– o dohodkih in premoženjskem stanju vložnika- zavezanca;
– dohodkih in premoženjskem stanju družinskih članov.
V primeru, da vloga ni popolna, območna enota zavoda v roku treh dni zahteva dopolnitev vloge in vložniku določi rok za dopolnitev vloge.
V primeru elementarnih nesreč iz 5. člena teh meril, je treba zahtevo za odpis ali zmanjšanje prispevkov vložiti v roku 15 dni od nastanka škode.
14. člen
V primeru odloga plačila ali obročnega odplačevanja prispevka, se zavezancu za čas, ko je zavezancu plačilo prispevka odloženo ali dovoljeno obročno odplačevanje, ne obračunajo zamudne obresti.
Zavod lahko od zavezanca zahteva, da predloži ustrezna materialna in druga premoženjska poroštva za zavarovanje terjatve (vknjižba hipoteke na nepremičninah, cesijska pogodba o odstopu terjatev do tretjih oseb) skladno z zakonom o obligacijskih razmerjih.
15. člen
O zahtevku za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov odloča:
– upravni odbor zavoda, kadar je znesek terjatev za posameznega zavezanca skupaj z obrestmi višji 25,000.000 SIT;
– generalni direktor zavoda, kadar je znesek terjatev za posameznega zavezanca skupaj z obrestmi ne presega 25,000.000 SIT.
16. člen
Zavod o vlogi za odlog oziroma obročno odplačevanje, zmanjšanje ali odpis prispevkov odloči in izda odločbo v rokih, določenih z zakonom.
Zoper odločbo iz predhodnega odstavka je dovoljena pritožba.
17. člen
Dokončno odločbo iz predhodnega člena se pošlje v izvršitev pristojnemu davčnemu organu.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
18. člen
Z dnem začetka uporabe teh meril prenehajo veljati merila za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje določenim zavezancem št. 0201/21-8/97 z dne 30. 6. 1997 – Uradni list RS, št. 41/97.
Postopki z vlogami za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, ki so bile vložene pred dnem uveljavitve teh meril, se dokončajo po določilih merila za odlog, zmanjšanje ali odpis prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje določenim zavezancem št. 0201/21-8/97 z dne 30. 6. 1997.
19. člen
Ta merila začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0201/8-8/2000
Ljubljana, dne 4. aprila 2000.
Predsednik Skupščine
Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Miloš Kovačič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti