Uradni list

Številka 6
Uradni list RS, št. 6/2000 z dne 27. 1. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 6/2000 z dne 27. 1. 2000

Kazalo

302. Sklep o izračunu izpostavljenosti borzno posredniške družbe, stran 684.

Na podlagi 122. in 130. člena zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99) izdaja Agencija za trg vrednostnih papirjev
S K L E P
o izračunu izpostavljenosti borzno posredniške družbe
PREDMET SKLEPA
1. člen
Ta sklep določa:
– podrobnejši način vrednotenja in vključitve postavk v izračun izpostavljenosti borzno posredniške družbe,
– podrobnejša merila za upoštevanje skupine oseb, ki za borzno posredniško družbo predstavljajo eno samo tveganje,
– podrobnejšo vsebino, način in roke za poročanje o izpostavljenosti.
IZRAČUN IZPOSTAVLJENOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
2. člen
Izpostavljenost borzno posredniške družbe do posamezne osebe je vsota vseh terjatev in pogojnih terjatev do te osebe, vrednosti naložb v finančne instrumente te osebe in vrednosti kapitalskih deležev borzno posredniške družbe v tej osebi.
Pri izračunu izpostavljenosti se za posamezno osebo štejeta tudi dve ali več oseb, ki so med seboj povezane tako, da za borzno posredniško družbo predstavljajo eno samo tveganje.
Finančni instrumenti po tem sklepu so vrednostni papirji iz 3. člena zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99; v nadaljnjem besedilu: ZTVP-1), izvedeni finančni instrumenti iz 6. člena ZTVP-1 in drugi finančni instrumenti.
UGOTAVLJANJE NETO IZPOSTAVLJENOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
3. člen
Postavka izpostavljenosti se nanaša na neto izpostavljenost v posameznem finančnem instrumentu ali terjatvi.
Neto izpostavljenost se ugotovi za vsak posamezni finančni instrument, tako da se izračuna razlika med dolgimi (nakupnimi, imetniškimi) in kratkimi (prodajnimi, dolgovanimi) izpostavljenostmi v tem finančnem instrumentu.
Izpostavljenosti v finančnih instrumentih, katerih vrednost je izražena v tuji valuti, se pretvorijo v tolarje po srednjem tečaju Banke Slovenije.
IZVEDENI FINANČNI INSTRUMENTI Z OBVEZNO IZPOLNITVIJO ZA OBE STRANKI, S KATERIMI SE ORGANIZIRANO TRGUJE
4. člen
Izvedeni finančni instrumenti z obvezno izpolnitvijo za obe stranki, s katerimi se organizirano trguje, se po tem sklepu štejejo za izpostavljenosti v osnovnem finančnem instrumentu, na katerega se nanaša izvedeni finančni instrument. Tako ugotovljene izpostavljenosti v osnovnih finančnih instrumentih mora borzno posredniška družba vključevati v izračun neto izpostavljenosti do posameznih oseb.
Izvedeni finančni instrumenti, ki se nanašajo na razpršen delniški indeks, se ne upoštevajo pri ugotavljanju izpostavljenosti.
IZVEDENI FINANČNI INSTRUMENTI Z OBVEZNO IZPOLNITVIJO ZA ENO STRANKO, S KATERIMI SE ORGANIZIRANO TRGUJE
5. člen
Izdaja ali nakup izvedenega finančnega instrumenta z obvezno izpolnitvijo za eno stranko se štejeta za izpostavljenost do osebe, ki je izdajatelj osnovnega finančnega instrumenta, na katerega se nanaša izvedeni finančni instrument.
Izvedeni finančni instrumenti z obvezno izpolnitvijo le za izdajatelja se štejejo za izpostavljenost v osnovnem finančnem instrumentu v količini, na katero se izvedeni finančni instrument iz tega člena nanaša, ovrednoteni po tržni ceni in pomnoženi z ustrezno delto.
Delta pomeni pričakovano spremembo cene izvedenega finančnega instrumenta iz tega člena zaradi majhne spremembe cene osnovnega finančnega instrumenta, na katerega se nanaša izvedeni finančni instrument. Za delto se uporablja uradni kazalec, ki ga izračunava borza, na kateri se trguje z ustreznim izvedenim finančnim instrumentom.
V primeru, ko ni uradnih dnevnih kazalcev delte ali če tako zahteva načelo previdnosti, se izpostavljenosti ovrednotijo po metodi nadomestitvenih stroškov iz 6. člena tega sklepa.
Izvedeni finančni instrumenti, ki se nanašajo na razpršen delniški indeks, se ne upoštevajo pri ugotavljanju izpostavljenosti.
Zamenljivi vrednostni papir se obravnava kot obstoječi vrednostni papir (navadno obveznica). Zamenljivi vrednostni papir se mora obravnavati kot bolj tvegan izmed možnih (navadno delnica), če je do prvega datuma, ko je možna sprememba v bolj tvegan vrednostni papir, manj kot tri mesece, trenutna tržna cena manj tveganega vrednostnega papirja pa je nižja ali enaka vrednosti ustrezne količine bolj tveganega vrednostnega papirja, ki ga je možno pridobiti z izvršitvijo zamenjave.
IZVEDENI FINANČNI INSTRUMENTI, S KATERIMI SE NE TRGUJE NA ORGANIZIRANEM TRGU (TERMINSKI POSLI)
6. člen
Za izračun izpostavljenosti do posameznih oseb iz naslova sklenjenih terminskih poslov se smiselno uporabljata 4. in 5. člen tega sklepa. Poleg izpostavljenosti do izdajatelja osnovnega finančnega instrumenta, na katerega se nanaša terminski posel, je pri terminskih poslih treba ugotavljati tudi izpostavljenost do nasprotne stranke v poslu, in sicer v višini nadomestitvenih stroškov. Nadomestitveni stroški se izračunavajo z uporabo spodaj navedenih odstotkov, s katerimi je treba množiti nominalno vrednost poslov. Terminski posli so razdeljeni po originalni zapadlosti, ki je bila dogovorjena ob sklenitvi posla.
------------------------------------------------------------------------
Originalna zapadlost         Izvedeni finančni             Vsi drugi
                              instrumenti na           izvedeni finančni
                               obrestno mero               instrumenti
------------------------------------------------------------------------
– eno leto ali manj                0,5%                       2,0%
– od enega do dveh let             1,0%                       5,0%
– dodatne odstotne točke
za vsako naslednje leto            1,0                        3,0
------------------------------------------------------------------------
Če je borzno posredniška družba že poravnala del ali celoto svoje obveznosti do nasprotne stranke iz terminskega posla, mora nadomestitvenim stroškom pri ugotavljanju izpostavljenosti do nasprotne stranke prišteti znesek, s katerim je že poravnala del obveznosti, zmanjšan za zneske, ki jih je za poravnavo obveznosti iz terminskega posla prejela od nasprotne stranke.
IZPOSTAVLJENOST BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE PRI OPRAVLJANJU POSEBNIH STORITEV V ZVEZI Z VREDNOSTNIMI PAPIRJI
7. člen
Za ugotovitev izpostavljenosti pri opravljanju storitev iz drugega odstavka 73. člena ZTVP-1 borzno posredniška družba izračuna neto izpostavljenost tako, da od svoje obveznosti odšteje tisti del izpostavljenosti, ki jo je že prenesla na tretje osebe, ki so finančne instrumente odkupile ali se zavezale k odkupu finančnih instrumentov.
VREDNOTENJE POSTAVK IZPOSTAVLJENOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
8. člen
Če za finančni instrument obstaja uradni enotni tečaj borze, se postavke pri izračunu izpostavljenosti vrednotijo po enotnem tečaju, sicer pa se kot tržna cena upošteva cena zapiranja izpostavljenosti; kratke (prodajne) izpostavljenosti se vrednotijo po zadnji ponujeni prodajni ceni, dolge (imetniške, nakupne) izpostavljenosti pa po zadnji ponujeni nakupni ceni.
Če tržna cena ne obstaja, mora borzno posredniška družba vrednotiti postavko po drugi metodi, upoštevajoč računovodske standarde.
Knjigovodska vrednost pomeni bruto knjigovodsko vrednost bilančne postavke, ki se ne zmanjšuje za znesek oblikovanih posebnih rezervacij in drugih popravkov.
Nadomestitveni stroški za izvedene finančne instrumente, s katerimi se ne trguje na organiziranem trgu oziroma za vse tiste zunajbilančne postavke, pri katerih borzno posredniška družba ni izpostavljena kreditnemu tveganju za celotno vrednost, določeno v pogodbi, temveč le za morebitne stroške za nadomestitev denarnega toka odprte izpostavljenosti v primerih neizpolnitve pogodbenih obveznosti s strani druge pogodbene stranke, se izračunavajo v skladu s 6. členom tega sklepa.
IZJEMNE POSTAVKE, KI SE NE VKLJUČUJEJO V IZRAČUN IZPOSTAVLJENOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
9. člen
V izračun izpostavljenosti se ne vključujejo naslednje postavke:
1. postavke, ki se kot odbitne postavke že odštevajo od kapitala, v skladu s sklepom, ki ureja kapitalsko ustreznost borzno posredniške družbe;
2. izpostavljenost, ki obstaja v času, običajnem za izpolnitev obveznosti iz poslov z neodloženo izpolnitvijo;
3. izpostavljenost borzno posredniške družbe do Republike Slovenije, Banke Slovenije, Evropskih skupnosti, vlad in centralnih bank držav članic EEA in nekaterih z njimi primerljivih držav OECD iz Priloge 1 tega sklepa, Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke ter izpostavljenosti, ki so jih ustrezno zavarovale institucije, naštete v tej točki, ali so ustrezno zavarovane z vrednostnimi papirji, ki so jih izdale institucije, naštete v tej točki;
4. zunajbilančne postavke oziroma posli, ki jih borzno posredniška hiša lahko kadarkoli prekliče ali ki bi jih bilo mogoče realizirati le ob pogoju, da ne povzročijo preseganja največje dopustne izpostavljenosti;
5. izpostavljenosti, ki so ustrezno zavarovane z denarno vlogo pri banki s sedežem v Republiki Sloveniji, državi članici EEA ali kateri od primerljivih držav OECD iz Priloge 1 tega sklepa, če denarna vloga izpolnjuje naslednje pogoje:
– da je v pogodbi o denarni vlogi izrecno navedeno, da so sredstva nepreklicno dana v zastavo za poravnavo obveznosti do borzno posredniške družbe,
– da je borzno posredniška družba edini upravičenec do izplačila iz zavarovanja,
– da je edini pogoj za uresničitev te oblike zavarovanja neplačilo obveznosti do borzno posredniške družbe.
ZMANJŠANJE IZPOSTAVLJENOSTI DO SKUPINE OSEB
10. člen
Borzno posredniška družba lahko zmanjša celotno izpostavljenost ali del izpostavljenosti do določene osebe, če za izpolnitev obveznosti te osebe jamči tretja oseba ali je terjatev do določene osebe ustrezno zavarovana z zastavo vrednostnih papirjev, katerih izdajatelji so tretje osebe.
Zmanjšanje izpostavljenosti iz prejšnjega odstavka tega člena je dopustno le, če tretja oseba ni v smislu določbe 12. člena tega sklepa povezana z osebo, katere obveznost je zavarovana. Ocena kreditne sposobnosti tretje osebe iz prejšnjega odstavka tega člena ne sme biti nižja od ocene kreditne sposobnosti osebe, katere obveznost je zavarovana. Oceno kreditne sposobnosti mora podati mednarodno priznana agencija za ocenjevanje tveganj ali banka s sedežem v Republiki Sloveniji, državi članici EEA ali kateri od primerljivih držav OECD iz Priloge 1 tega sklepa.
V primeru iz prvega odstavka tega člena mora borzno posredniška družba izkazovati dodatno izpostavljenost do izdajatelja garancije ali vrednostnega papirja, sprejetega v zastavo, in sicer v višini zneska jamstva oziroma vrednosti vrednostnega papirja, sprejetega v zastavo, in ne v višini zavarovane osnovne izpostavljenosti.
Če je izpostavljenost ustrezno zavarovana z vrednostnimi papirji, ti ne smejo biti izdani s strani borzno posredniške družbe, za katero se ugotavlja izpostavljenost, ali z njo povezanih oseb. Z vrednostnimi papirji iz prvega odstavka tega člena se mora trgovati na organiziranem trgu in morajo biti likvidni, tako da je vedno mogoče ugotoviti tržno ceno. Trenutna tržna vrednost papirjev, sprejetih v zavarovanje, mora dosegati vsaj 200% vrednosti zavarovane terjatve, razen če gre za delnice, ko mora tržna vrednost le-teh dosegati vsaj 250% vrednosti zavarovane terjatve.
USTREZNOST ZAVAROVANJA IZPOSTAVLJENOSTI
11. člen
Zavarovanje po tem sklepu se šteje za ustrezno, če izpolnjuje naslednje pogoje:
– poroštvo ali garancija sta dana nepreklicno in na prvi poziv;
– edini pogoj za uresničitev jamstva je neizpolnitev obveznosti s strani dolžnika;
– katerikoli drugi osebi ne dovoljuje uveljavljanja pravic iz naslova jamstva.
KRITERIJI ZA UPOŠTEVANJE SKUPINE OSEB, KI ZA BORZNO POSREDNIŠKO DRUŽBO PREDSTAVLJAJO ENO TVEGANJE
12. člen
Za skupino oseb po tem sklepu štejejo osebe, ki so med seboj povezane v smislu določb 12. člena ZTVP-1.
Pri ugotavljanju oseb, ki tvorijo skupino povezanih oseb po tem sklepu, se ne upoštevajo povezave z Republiko Slovenijo in Banko Slovenije.
POROČANJE AGENCIJI ZA TRG VREDNOSTNIH PAPIRJEV
13. člen
Borzno posredniška družba mora poročati Agenciji za trg vrednostnih papirjev o vseh velikih izpostavljenostih in vsoti velikih izpostavljenosti po stanju na zadnji dan meseca v osmih dneh. Poročilo mora borzno posredniška družba izdelati v skladu z navodili in na obrazcu BPD-VI-1, določenimi v Prilogi 2 tega sklepa.
Borzno posredniška družba mora sporočiti Agenciji za trg vrednostnih papirjev vsako preseganje največje dopustne izpostavljenosti iz tretjega odstavka 120. člena ZTVP-1 na obrazcu BPD-VI-1. Borzno posredniška družba poročilu priloži opis ukrepov, ki jih bo opravila zaradi uskladitve z določbami ZTVP-1 in roke, v katerih bo ukrepe opravila.
Borzno posredniška družba predloži prvo poročilo iz prvega odstavka tega člena za stanje na dan 31. 7. 2000.
UVELJAVITEV SKLEPA
14. člen
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 84-1/11-11/2000
Ljubljana, dne 20. januarja 2000.
Predsednik
Strokovnega sveta
Agencije za trg vrednostnih papirjev
dr. Miha Juhart l. r.
Priloga 1: Države EEA in nekatere primerljive države OECD


Države EEA

1. Vse države polnopravne članice Evropske unije

2. Islandija

3. Liechtenstein

4. Norveška

Primerljive države OECD

5. Avstralija

6. Japonska

7. Kanada

8. Nova Zelandija

9. Švica

10. ZDA

Priloga 2: Navodilo za izpolnjevanje in obrazec BPD-VI-1


Borzno posredniška družba mora izpolniti vsa polja v vseh tabelah
poročila razen osenčenih.

V polja, ki za borzno posredniško družno niso relevantna, vnese
znak X ali polje prečrta.

Če je vrednost v polju 0, se vpiše število 0.

V stolpec 1 vseh tabel se vpisuje zaporedna številka posamezne
postavke, ki skupaj s številko stolpca posamezne tabele enolično
opredeljuje katerikoli podatek v katerikoli tabeli.

V stolpec 3 tabel na strani 2 tega obrazca se vpisujejo konti, na
katerih ima borzno posredniška družba zavedene podatke o
posamezni postavki oziroma seznam vseh izpostavljenosti, ki
sestavljajo posamezno postavko iz stolpca 2. Borzno posredniška
družba mora hraniti sezname kot drugo dokumentacijo. Po navedenih
kontih in seznamih mora biti borzno posredniška družba vsak
trenutek sposobna dokazati pravilnost uvrstitve posamičnih
izpostavljenosti v postavke in vrednost postavk.

V zadnji stolpec "OPOMBE" vseh tabel borzno posredniška družba
vpisuje dejstva, ki so pomembna za dodatno razumevanje posamičnih
podatkov v poročilu.

Na vsako stran obrazca se vpiše datum izdelave obrazca. Obrazec
podpiše oseba, odgovorna za izdelavo obrazca.

Stran 1: OSNOVNI PODATKI

Tabela "skupina oseb št." se sestavi za vsako skupino oseb iz 12.
člena tega sklepa.

V tabelo "skupina oseb št." se vpisujejo podatki o osebah, ki
sestavljajo posamezno skupino, in sicer za vsako osebo v svojo
vrstico.

V stolpec 2 se vpisuje ime in priimek oziroma firma.

V stolpec 3 se vpisuje naslov oziroma sedež.

V stolpec 4 se vpisuje vsota izpostavljenosti do posamezne osebe
v vseh instrumentih pod zaporednimi številkami od 1 do 7 tabele
na strani 2 tega obrazca.

V vrstico "skupaj" se vpisuje skupna izpostavljenost do skupine
oseb v stolpec 4 in kvocient med skupno izpostavljenostjo do
skupine oseb in kapitalom borzno posredniške družbe v stolpec 5.

V tabelo "vsota velikih izpostavljenosti" se vpisujejo podatki iz
vseh tabel na strani 2 tega obrazca, za vsako skupino oseb v
svojo vrstico.

V vrstico 1 se v stolpec 4 vpiše podatek o kapitalu borzno
posredniške družbe.

V stolpec 2 se vpisuje številka skupine oseb.

V stolpec 3 se vpisujejo podatki iz stolpca 6 pod zaporedno
številko 8 tabele na strani 2 tega obrazca.

V vrstico "skupaj" se vpisuje skupna izpostavljenost do vseh
skupin oseb v stolpec 3 in kvocient med skupno izpostavljenostjo
do vseh skupin oseb in kapitalom borzno posredniške družbe v
stolpec 4.

Stran 2: IZPOSTAVLJENOST DO POSAMEZNE SKUPINE

V stolpec 4 se vpisujejo dolge izpostavljenosti do skupine oseb
po ustreznih postavkah pod zaporednimi številkami od 1 do 7.

V stolpec 5 se vpisujejo kratke izpostavljenosti do skupine oseb
po ustreznih postavkah pod zaporednimi številkami od 1 do 7.

V stolpec 6 se vpisujejo neto izpostavljenosti do skupine oseb po
ustreznih postavkah pod zaporednimi številkami od 1 do 7.

Pod zaporedno številko 8 se vpisuje skupna izpostavljenost do
skupine oseb v stolpec 6.


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti