Uradni list

Številka 110
Uradni list RS, št. 110/1999 z dne 30. 12. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 110/1999 z dne 30. 12. 1999

Kazalo

5177. Navodilo za uskladitev računovodskih evidenc za uporabnike enotnega kontnega načrta z zakonom o računovodstvu, stran 16686.

Na podlagi tretjega odstavka 56. člena zakona o računovodstvu (Uradni list RS, št. 23/99) izdaja minister za finance
N A V O D I L O
za uskladitev računovodskih evidenc za uporabnike enotnega kontnega načrta z zakonom o računovodstvu
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Uporabniki enotnega kontnega načrta sestavijo otvoritveno bilanco stanja v skladu z določbami tega navodila, zakona o računovodstvu (Uradni list RS, št. 23/99), odredbe o razčlenjevanju in merjenju prihodkov in odhodkov uporabnikov enotnega kontnega načrta (Uradni list RS, št. 86/99), pravilnika o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava (Uradni list RS, št. 86/99) ter slovenskimi računovodskimi standardi.
Posamezne postavke otvoritvene bilance stanja morajo biti izkazane v skladu s členitvijo, ki jo določa za postavke stanja sredstev in obveznosti do virov sredstev pravilnik o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava, podrobnejšo členitev pa določijo uporabniki enotnega kontnega načrta v skladu s svojimi potrebami.
V otvoritveni bilanci stanja se izkažejo v okviru ustreznih postavk sredstev oziroma obveznosti tudi neposlovna sredstva oziroma obveznosti, ki se nanašajo na neposlovna sredstva, izkazana v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999, sestavljeni na podlagi določb zakona o računovodstvu (Uradni list SFRJ, št. 12/89, 35/89, 3/90, 42/90 in 61/90 ter Uradni list RS, št. 42/90, 30/93, 32/93 in 1/99; v nadaljevanju: bilanca stanja na dan 31. 12. 1999).
Otvoritvena bilanca stanja je podlaga za uskladitev računovodskih evidenc uporabnikov enotnega kontnega načrta z določbami zakona o računovodstvu.
II. DOLGOROČNA NEOPREDMETENA SREDSTVA IN OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
2. člen
Dolgoročna neopredmetena sredstva in opredmetena osnovna sredstva se izkažejo po nabavni vrednosti ter popravku nabavne vrednosti kot so izkazana v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999. Med opredmetenimi osnovnimi sredstvi se izkažejo tudi opredmetena osnovna sredstva, ki jih je uporabnik enotnega kontnega načrta pridobil v upravljanje ali z njimi razpolaga na podlagi pogodbe o finančnem najemu.
Če je sedanja vrednost posameznih sredstev iz prejšnjega odstavka višja od njihove iztržljive vrednosti, se neodpisana vrednost uskladi z iztržljivo vrednostjo na način, ki ga določajo računovodski standardi.
Drobni inventar se izkaže v skladu z določbo 45. člena zakona o računovodstvu.
III. FINANČNE NALOŽBE IN TERJATVE
3. člen
Finančne naložbe in terjatve se izkažejo v zneskih, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999.
Če so zneski iz prejšnjega odstavka neusklajeni z zneski iz dokumentacije, ki se nanaša na te postavke, se zneski v otvoritveni bilanci ustrezno popravijo, popravki finančnih naložb in terjatev pa se oblikujejo v skladu z določbami računovodskih standardov.
Drugi uporabniki enotnega kontnega načrta ne oblikujejo popravkov terjatev oziroma finančnih naložb.
IV. ZALOGE
4. člen
Zaloge materiala, drobnega inventarja in blaga se izkažejo v zneskih, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999.
Zaloge nedokončane proizvodnje in gotovih proizvodov se ovrednotijo na podlagi izbrane metode vrednotenja, ki jo uporabnik enotnega kontnega načrta določi v internem aktu, v skladu z računovodskimi standardi.
V. OBVEZNOSTI
5. člen
Obveznosti se izkažejo v zneskih, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999.
Če so zneski iz prejšnjega odstavka neusklajeni z zneski iz dokumentacije, ki se nanaša na te postavke, se zneski teh obveznosti v otvoritveni bilanci ustrezno popravijo.
VI. KRATKOROČNE ČASOVNE RAZMEJITVE
6. člen
Kratkoročne časovne razmejitve se izkažejo v zneskih, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999 na kontih kratkoročnih časovnih razmejitev ali na drugih kontih. Med kratkoročnimi časovnimi razmejitvami se lahko izkažejo le tisti zneski, ki so ugotovljeni v skladu z določbami 22. oziroma 29. člena pravilnika o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava.
Ne glede na določbe prejšnjega odstavka izkažejo drugi uporabniki enotnega kontnega načrta med aktivnimi časovnimi razmejitvami tudi zneske prehodno nezaračunanih prihodkov za prejete predujme, med pasivnimi časovnimi razmejitvami pa zneske vnaprej vračunanih odhodkov za obratna sredstva ter zneske prehodno obračunanih odhodkov za dane predujme.
VII. DOLGOROČNE REZERVACIJE
7. člen
Določeni uporabniki enotnega kontnega načrta izkažejo med dolgoročnimi rezervacijami zneske, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999, če se ti zneski nanašajo na prejete donacije za nakup osnovnih sredstev, investicijsko vzdrževanje ter rizike v skladu z zakonom o računovodstvu in računovodskimi standardi.
VIII. OBVEZNOSTI ZA SREDSTVA, PREJETA V UPRAVLJANJE IN TERJATVE ZA SREDSTVA, DANA V UPRAVLJANJE
8. člen
Obveznosti za sredstva, prejeta v upravljanje se izkažejo v znesku, ki zajema vso neodpisano vrednost neopredmetenih in opredmetenih osnovnih sredstev, povečano za znesek neporabljenih sredstev amortizacije in zneske prejetih, še neporabljenih denarnih sredstev za investicije oziroma odplačilo glavnice posojil za investicije ter zmanjšano za neodplačano glavnico posojil za osnovna sredstva in zneske dolgoročnih rezervacij, oblikovanih iz naslova prejetih donacij, namenjenih za pokrivanje stroškov amortizacije osnovnih sredstev, kupljenih iz sredstev teh donacij.
Če so sredstva določenega uporabnika v lasti več ustanoviteljev, se izkaže obveznost do posameznega ustanovitelja v skladu z aktom, ki ureja medsebojne pravice in obveznosti ustanoviteljev.
9. člen
Lastniki sredstev, danih v upravljanje, ki uporabljajo enotni kontni načrt, izkažejo terjatev za sredstva, dana v upravljanje uporabnikom enotnega kontnega načrta v znesku, ugotovljenem na način, določen v prejšnjem členu.
Znesek terjatev za sredstva, dana v upravljanje drugim pravnim osebam, se ugotovi na podlagi ustreznih knjigovodskih listin.
IX. PRESEŽEK PRIHODKOV NAD ODHODKI ALI PRESEŽEK ODHODKOV NAD PRIHODKI
10. člen
Kot presežek prihodkov se izkaže pozitivna razlika med aktivo, ugotovljeno v otvoritveni bilanci ter zneskom ugotovljenih obveznosti (dolgov), vključno s pasivnimi časovnimi razmejitvami, dolgoročnimi rezervacijami ter obveznostmi za sredstva, prejeta v upravljanje kot presežek odhodkov pa negativna razlika. To določbo uporabljajo le določeni uporabniki enotnega kontnega načrta.
X. NEPLAČANI PRIHODKI IN ODHODKI
11. člen
Neplačani prihodki oziroma odhodki se izkažejo v znesku, ki se ugotovi s popisom tistih neplačanih terjatev oziroma obveznosti na dan 31. 12. 1999, ki se nanašajo na prihodke oziroma odhodke.
XI. SPLOŠNI SKLAD
12. člen
Na kontih splošnega sklada za neopredmetena dolgoročna sredstva in opredmetena osnovna sredstva se izkaže znesek neodpisane vrednosti neopredmetenih dolgoročnih sredstev ter opredmetenih osnovnih sredstev. Na kontih splošnega sklada za finančne naložbe se izkaže knjigovodska vrednost finančnih naložb. Na kontih splošnega sklada za vnovčena poroštva se izkaže knjigovodska vrednost terjatev iz naslova regresnih zahtevkov za vnovčena poroštva. Na kontih splošnega sklada za terjatve za sredstva, dana v upravljanje, se izkažejo zneski, ugotovljeni v skladu z 9. členom tega navodila.
Na kontih splošnega sklada za drugo se izkaže razlika med aktivo, ugotovljeno v otvoritveni bilanci ter zneskom ugotovljenih obveznosti (dolgov), vključno s časovnimi razmejitvami, zneskom rezervnega sklada ter obveznostmi za sredstva prejeta v upravljanje. To določilo uporabljajo le drugi uporabniki enotnega kontnega načrta.
XII. REZERVNI SKLAD
13. člen
Na kontih rezervnega sklada se v poslovnih knjigah proračuna države in občin izkažejo zneski, ki so izkazani v bilanci stanja na dan 31. 12. 1999.
XIII. PREDLAGANJE OTVORITVENE BILANCE
14. člen
Drugi in določeni uporabniki enotnega kontnega načrta, katerih ustanovitelj je država, pošljejo otvoritveno bilanco na obrazcu bilanca stanja ministrstvu za finance, drugi in določeni uporabniki kontnega načrta, katerih ustanovitelj je občina, pa organu občine, pristojnemu za finance.
Otvoritveno bilanco morajo uporabniki enotnega kontnega načrta iz prejšnjega odstavka predložiti pristojnim organom do 31. marca 2000.
Uporabniki enotnega kontnega načrta, ki upravljajo z objekti v lasti občine ali države, ki niso evidentirani v njihovih poslovnih knjigah, morajo priložiti otvoritveni bilanci stanja tudi popis teh objektov.
XIV. KONČNA DOLOČBA
15. člen
To navodilo začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. januarja 2000.
Št. 402-9/99
Ljubljana, dne 23. decembra 1999.
Mitja Gaspari l. r.
Minister
za finance

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti