Uradni list

Številka 55
Uradni list RS, št. 55/1999 z dne 9. 7. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 55/1999 z dne 9. 7. 1999

Kazalo

2608. Pravilnik o medsebojnem sodelovanju nadzornih organov, stran 6969.

Na podlagi tretjega odstavka 58. člena zakona o bančništvu (Uradni list RS, št. 7/99) in na podlagi predhodnega mnenja Banke Slovenije in Agencije za trg vrednostnih papirjev ter na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95, 29/95) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o medsebojnem sodelovanju nadzornih organov
1. člen
Ta pravilnik določa vsebino in način medsebojnega sodelovanja Banke Slovenije, Ministrstva za finance in Agencije za trg vrednostnih papirjev (v nadaljevanju: nadzorni organi).
2. člen
Medsebojno sodelovanje iz 1. člena tega pravilnika obsega sodelovanje na področjih, ki so po vsebini skupna nadzornim organom, in sicer:
– pri strateških vprašanjih razvoja, letnem načrtovanju usmeritev medsebojnega sodelovanja, ki jih sprejema koordinacija in pri spremljanju izvajanja sporazumov,
– pri izmenjavi podatkov, potrebnih v postopku opravljanja nadzora nad finančnimi organizacijami,
– pri izmenjavi podatkov, potrebnih v postopku v zvezi z izdajo dovoljenj,
– pri izmenjavi podatkov o dejstvih in dogodkih, ki se nanašajo na povezane osebe in ki lahko vplivajo na stanje ali poslovanje osebe, ki je subjekt nadzora drugega nadzornega organa,
– pri posredovanju podatkov, potrebnih za odločanje o drugih posamičnih zadevah,
– pri organizaciji skupnih pregledov,
– pri obveščanju o nepravilnostih, ki jih nadzorni organ ugotovi pri opravljanju nadzora, če so te ugotovitve pomembne tudi za delo drugih nadzornih organov in
– pri drugih skupnih aktivnostih, ki prispevajo k usklajenemu izvajanju nadzora, povečanju učinkovitosti delovanja nadzornih organov in k povečanju učinkovitosti delovanja finančnega trga.
3. člen
(1) Za potrebe vzpostavitve učinkovite koordinacije skupnega dela navedenih nadzornih organov in strateškega razvoja nadzora celotnega finančnega sistema se ustanovi koordinacijsko telo (v nadaljevanju: koordinacija).
(2) Vsak nadzorni organ sklene z drugima nadzornima organoma sporazuma o sodelovanju. V sporazumu o sodelovanju nadzorna organa določita podrobnejšo vsebino in način medsebojnega sodelovanja ter posredovanja podatkov iz 2. člena tega pravilnika.
4. člen
(1) Koordinacijo sestavljajo minister za finance, guverner Banke Slovenije in predsednik Sveta Agencije za trg vrednostnih papirjev.
(2) Koordinacijo vodi minister za finance.
(3) Koordinacija sprejema:
– strateške usmeritve razvoja nadzora finančnega sistema in medsebojnega sodelovanja navedenih nadzornih organov in
– letne usmeritve medsebojnega sodelovanja ter
– spremlja izvajanje sporazumov iz 3. člena in delo komisije iz 5. člena tega pravilnika.
(4) Koordinacija se sestaja trimesečno, po potrebi tudi pogosteje.
5. člen
Za uresničevanje sporazumov in nalog, ki jih sprejme koordinacija, se ustanovi komisija za medsebojno sodelovanje (v nadaljevanju: komisija), ki jo sestavljajo namestnik guvernerja Banke Slovenije oziroma direktor oddelka za bančni nadzor Banke Slovenije, direktor Agencije za trg vrednostnih papirjev in direktor Urada za zavarovalni nadzor.
6. člen
(1) Z namenom uresničevanja sporazumov, se komisija iz 5. člena tega pravilnika sestaja najmanj enkrat na tri mesece, po potrebi pa tudi pogosteje.
(2) Dolžnost sklicevanja rednih in morebitnih izrednih skupnih sestankov in priprave zapisnika vsako leto preide na drug nadzorni organ. Za sklic izrednega skupnega sestanka zadošča zahteva enega nadzornega organa, ki jo naslovi na nadzorni organ, ki je v določenem obdobju zadolžen za sklicevanje skupnih sestankov.
(3) Na skupnih sestankih komisija spremlja uresničevanje sporazumov iz 3. člena tega pravilnika, načrtuje in usklajuje skupne preglede in se posvetuje o drugih posamičnih zadevah, ki se nanašajo na delo dveh ali vseh treh nadzornih organov ter o drugih skupnih aktivnostih.
7. člen
(1) Komisija po vsakem skupnem sestanku posreduje koordinaciji zapisnik sestanka in poročilo o skupnih pregledih, rezultatih in morebitnih problemih, za trimesečno obdobje od zadnjega skupnega sestanka.
(2) Komisija iz 5. člena tega pravilnika pripravi letno poročilo, ki ga posreduje koordinaciji v roku dveh mesecev po izteku vsakega leta delovanja komisije. Priprava poročila je dolžnost nadzornega organa, ki je bil v določenem letu zadolžen za sklicevanje skupnih sestankov.
8. člen
Nadzorni organ je v svojem letnem programu dolžan predvideti in zagotoviti določeno minimalno število razpoložljivih dni za morebitne skupne preglede in upoštevati tudi druge oblike sodelovanja, ki izhajajo iz sporazumov o sodelovanju.
9. člen
(1) Sodelovanje nadzornih organov na področju izmenjave podatkov poteka v obliki redne izmenjave podatkov in v obliki posredovanja določenih podatkov na zahtevo posameznega nadzornega organa.
(2) Način redne izmenjave podatkov, ki so potrebni za učinkovito izvajanje konsolidiranega nadzora povezanih oseb, bančnih skupin in finančnih holdingov, nadzorni organi določijo s sporazumi o sodelovanju.
10. člen
(1) Zahteva za posredovanje podatkov mora biti podana v pisni obliki in mora vsebovati namen, za katerega nadzorni organ potrebuje zahtevane podatke.
(2) Nadzorni organ je dolžan v roku petnajstih dni posredovati zahtevane podatke.
Kadar podatkov v roku ne more posredovati, je dolžan v istem roku o tem obvestiti nadzorni organ, ki je podatke zahteval ter hkrati navesti, kdaj jih bo posredoval.
11. člen
(1) Kadar nadzorni organ ugotovi nepravilnosti iz sedme alinee 2. člena, mora o tem nemudoma obvestiti nadzorni organ, za delo katerega je to pomembno.
Pozvani nadzorni organ je dolžan obvestilo drugega nadzornega organa obravnavati prednostno.
(2) Kadar nadzorni organ pri izvajanju nalog nadzora ugotovi, da bi pri nadzoru moral sodelovati tudi drug nadzorni organ, mora le-tega o tem nemudoma obvestiti. V takšnem primeru je nadzorni organ dolžan v roku osmih dni od dneva prejema, obvestilo obravnavati in odločitev o sodelovanju posredovati nadzornemu organu, od katerega je obvestilo prejel.
12. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 434-29/99
Ljubljana, dne 18. junija 1999.
Minister
za finance
Mitja Gaspari l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti