Uradni list

Številka 48
Uradni list RS, št. 48/1999 z dne 18. 6. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 48/1999 z dne 18. 6. 1999

Kazalo

2269. Pravilnik o postopku za pridobitev poklicnih kvalifikacij, stran 6016.

Na podlagi 53.č člena zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 5/91, 17/91, 12/92, 71/93, 2/94, 38/ 94 in 69/98) minister za delo, družino in socialne zadeve izdaja
P R A V I L N I K
o postopku za pridobitev poklicnih kvalifikacij
1. člen
(predmet ureditve)
Ta pravilnik ureja postopek sprejemanja katalogov standardov strokovnih znanj in spretnosti, ki so potrebna za opravljanje poklica ter pogoje in postopek za pridobitev poklicnih kvalifikacij.
2. člen
(namen)
Poklicna kvalifikacija je operativno delovna poklicna oziroma strokovna usposobljenost, ki je potrebna za opravljanje poklica na določeni ravni zahtevnosti iz standardne klasifikacije poklicev.
Dosežena poklicna oziroma strokovna izobrazba daje poklicno kvalifikacijo za vse poklice, ki jih v skladu z nomenklaturo poklicev obsega ustrezen naziv poklicne ali strokovne izobrazbe.
Poklicna kvalifikacija se doseže tudi po delih izobraževalnih programov za pridobitev poklicne oziroma strokovne izobrazbe ter po programih poklicnega usposabljanja in izpopolnjevanja, če je s temi programi tako določeno.
Posameznik pridobi poklicno kvalifikacijo, ko dokaže, da obvladuje znanja, spretnosti in sposobnosti, določene s katalogi standardov strokovnih znanj in spretnosti, sprejetimi v skladu s tem pravilnikom.
3. člen
(katalog standardov strokovnih znanj in spretnosti)
Znanja in spretnosti, ki so potrebna za pridobitev poklicne kvalifikacije, se določi v katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti (v nadaljnjem besedilu: katalog).
Katalog vsebuje:
– ime kataloga,
– potrebna strokovna znanja in spretnosti,
– načine preverjanja strokovnih znanj in spretnosti,
– merila preverjanja,
– posebne pogoje, ki jih mora izpolnjevati oseba, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo,
– poklic, ki ga je mogoče opravljati po pridobljeni poklicni kvalifikaciji,
– raven zahtevnosti dela in
– prilagoditve za osebe s posebnimi potrebami.
4. člen
(predlaganje in sprejemanje)
Kataloge predlagajo pristojne zbornice, za področja, za katera zbornice niso organizirane, pa pristojna ministrstva (v nadaljnjem besedilu: predlagatelji).
Kataloge sprejme minister, pristojen za delo (v nadaljnjem besedilu: minister).
Predlogi katalogov morajo biti oblikovani najmanj na podlagi standardne klasifikacije poklicev.
5. člen
(strokovni odbor)
Predlagatelji usklajujejo predloge katalogov v okviru Centra RS za poklicno izobraževanje (v nadaljnjem besedilu: CPI), ki imenuje za to nalogo Strokovni odbor v skladu s pravilnikom o nomenklaturi poklicev (Uradni list RS, št. 67/98).
Strokovni odbor pri usklajevanju katalogov upošteva:
– ugotovljene potrebe po poklicnih kvalifikacijah,
– mednarodno primerljivost poklicnih kvalifikacij in
– usklajenost s predpisi v Evropski zvezi.
6. člen
(Strokovni svet RS za poklicno izobraževanje)
CPI usklajen predlog katalogov posreduje Strokovnemu svetu RS za poklicno in strokovno izobraževanje, ki poda mnenje o tem, ali si je mogoče pridobiti predlagano poklicno kvalifikacijo kot naziv poklicne oziroma strokovne izobrazbe po javnoveljavnih izobraževalnih programih.
7. člen
(posredovanje predloga)
Predlog kataloga ter mnenje Strokovnega sveta RS za poklicno in strokovno izobraževanje, CPI posreduje predlagatelju, ki ga predloži ministru v sprejem.
Če Strokovni svet RS za poklicno in strokovno izobraževanje ugotovi, da se predlagani standard prekriva z nazivom poklicne oziroma strokovne izobrazbe, pridobljene po javnoveljavnih programih, CPI opravi ponovno usklajevanje.
Po opravljenem usklajevanju CPI ponovno posreduje predlog v mnenje Strokovnemu svetu RS za poklicno in strokovno izobraževanje.
8. člen
(objava)
CPI pripravi čistopis katalogov.
Kataloge objavi minister v publikaciji.
Katalogi so javnoveljavni.
9. člen
(metodologija za oblikovanje katalogov)
Metodologijo za oblikovanje katalogov pripravi CPI, potrdi pa Strokovni svet RS za poklicno in strokovno izobraževanje.
CPI opravlja strokovna dela pri razvoju sistema poklicnih kvalifikacij ter pri oblikovanju katalogov standardov strokovnih znanj in spretnosti.
10. člen
(pogoji za pridobitev poklicne kvalifikacije)
Poklicno kvalifikacijo po tem pravilniku pridobi, kdor izpolnjuje pogoje za pridobitev poklicne kvalifikacije, ki jih določa katalog.
Kot posebni pogoji, ki jih mora izpolnjevati oseba, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo, se lahko določijo:
– predhodna izobrazba,
– delovno-praktične ali življenjske izkušnje in
– psihofizične sposobnosti.
11. člen
(načini pridobivanja poklicne kvalifikacije)
Poklicna kvalifikacija se lahko dokaže:
– z neposrednim preverjanjem strokovnih znanj, spretnosti in sposobnosti, določenih s katalogom (v nadaljnjem besedilu: preverjanje) oziroma
– na podlagi listin, pridobljenih po programih poklicnega izobraževanja in usposabljanja ali na drug način (v nadaljnjem besedilu: potrjevanje).
Kadar poklicno kvalifikacijo pridobivajo osebe s posebnimi potrebami, se lahko prilagodijo oblike in trajanje preverjanja ter sestava komisij za preverjanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij.
Natančnejša navodila za pridobivanje poklicnih kvalifikacij za osebe s posebnimi potrebami določi komisija za preverjanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij za vsak primer posebej.
12. člen
(komisija za preverjanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij)
Preverjanje in potrjevanje strokovnih znanj in spretnosti opravljajo komisije za preverjanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij (v nadaljnjem besedilu: komisija).
Predsednik in člani komisije morajo imeti ustrezno strokovno izobrazbo ter vsaj 5 let delovnih izkušenj v stroki. Člani izpitne komisije so lahko tudi tuji strokovnjaki.
Za usposabljanje članov komisij se pripravi program usposabljanja, ki ga na predlog zbornic oziroma, če zbornice niso oblikovane, na predlog ministra, pristojnega za posamezne dejavnosti, sprejme Strokovni svet RS za izobraževanje odraslih.
13. člen
(imenovanje komisij)
Minister na predlog zbornic oziroma, če zbornice niso oblikovane, na predlog ministra, pristojnega za posamezne dejavnosti, določi listo zborničnih članov komisij in na predlog sindikatov listo sindikalnih članov komisij. Člani so imenovani na listo za štiri leta.
Komisije sestavljajo predsednik in dva člana. Komisijo oblikuje za posamezno ugotavljanje in potrjevanje strokovnih znanj in spretnosti pristojna zbornica oziroma, če zbornica ni oblikovana, minister, pristojen za posamezno dejavnost, lahko pa minister za delo za to pooblasti drugo pravno osebo. Enega člana in predsednika se določi iz liste zborničnih članov komisij, eden pa iz liste sindikalnih članov komisij. Predsednika in člane se imenuje izmed strokovnjakov na poklicnem oziroma strokovnem področju, za katerega je komisija imenovana.
Materialne in prostorske pogoje ter opremo za preverjanje in potrjevanje strokovnih znanj in spretnosti zagotovijo pristojne zbornice oziroma, če zbornice niso oblikovane, ministrstvo, pristojno za posamezne dejavnosti, ki opravljajo za komisijo tudi administrativno tehnična dela.
Zakonitost dela komisij nadzoruje ministrstvo, pristojno za delo.
14. člen
(posebni pogoji za imenovanje komisij za ugotavljanje in potrjevanje poklicnih kvalifikacij)
Kot član komisije ali predsednik komisije ne sme sodelovati oseba, ki je:
– v času preverjanja delodajalec kandidatu,
– v času preverjanja solastnik podjetja, obratovalnice, prodajalne, lokala ali sodelavec kandidatu,
– v krvnem sorodu s kandidatom do vključno 4. kolena ali 2. kolena v svaštvu ne glede na to, ali gre za veljavno sklenjeno zakonsko zvezo ali izvenzakonsko skupnost.
15. člen
(poročanje)
Pristojna zbornica oziroma, če zbornice niso oblikovane, minister, pristojen za posamezno dejavnost, enkrat letno poročajo ministru.
Poročilo vsebuje podatke o problematiki izvajanja postopkov ugotavljanja doseganja standardov strokovnih znanj in spretnosti ter predloge za dopolnjevanje standardov strokovnih znanj in spretnosti. Obrazec predpiše minister za delo, družino in socialne zadeve.
16. člen
(preverjanje)
Roke za preverjanje in potrjevanje strokovnih znanj in spretnosti določi pristojna zbornica oziroma, če zbornice niso oblikovane, minister, pristojen za posamezno dejavnost, najmanj dvakrat letno. Čas in kraj preverjanja oziroma potrjevanja strokovnih znanj in spretnosti se določi z razpisom.
Razpis je javen in mora biti objavljen v javnih glasilih.
Razpis vsebuje:
– naziv poklicne kvalifikacije, ki si ga kandidat pridobi po uspešno opravljenem preverjanju,
– raven zahtevnosti dela,
– pogoje, ki jih mora izpolnjevati kandidat,
– rok in način obveščanja kandidatov o datumu, času in kraju preverjanja,
– druge podatke, pomembni za preverjanje,
– kontaktno osebo pri pooblaščeni zbornici oziroma, če zbornice niso oblikovane, ministrstvu,
– listine, ki jih mora kandidat predložiti.
Prijava se vloži na obrazcu, ki ga predpiše minister.
17. člen
(obveščanje kandidatov)
Komisija na podlagi predložene dokumentacije kandidata odloči, ali le-ta izpolnjuje pogoje za pridobitev poklicne kvalifikacije oziroma za preverjanje strokovnih znanj in spretnosti ter o tem pisno obvesti kandidata najkasneje v 30 dneh po izteku razpisnega roka.
V primeru, da komisija ugotovi, da je vloga kandidata nepopolna, ga pisno pozove, da jo dopolni. Rok za dopolnitev vloge ne sme biti krajši od 8 dni.
V primeru, da kandidat vloge ne dopolni v določenem roku, se šteje, da vloga ni bila vložena, dokumentacija se kandidatu vrne.
18. člen
(potek preverjanja)
Če komisija ugotovi, da predložena dokumentacija dokazuje kandidatovo usposobljenost za opravljanje poklica, mu izda potrdilo o poklicni kvalifikaciji.
Če komisija na podlagi predložene dokumentacije ugotovi, da kandidat ne izkazuje v katalogu določenih strokovnih znanj in spretnosti, določi rok za preverjanje strokovnih znanj in spretnosti.
V skladu s prejšnjim odstavkom ravna komisija tudi v primeru, ko ugotovi, da kandidat izkazuje le del v katalogu določenih strokovnih znanj in spretnosti.
19. člen
(ocenjevanje)
Uspeh pri ugotavljanju poklicne usposobljenosti se ocenjuje z ocenama “opravil“ in “ni opravil“. Pozitivna ocena je “opravil“.
Kandidat je uspešno opravil postopek ugotavljanja poklicne usposobljenosti, če je v skladu z merili dosegel pozitivno oceno v več kot 60 odstotkih nalog oziroma preizkusov, ki jih je opravljal pri preverjanju.
20. člen
(varstvo pravic kandidatov)
Neposredno preverjanje strokovnih znanj in spretnosti poteka v skladu s pravili preverjanja, ki jih določi minister.
21. člen
(nadzor)
Komisija najmanj tri dni pred začetkom neposrednega preverjanja strokovnih znanj in spretnosti določi prostore, kjer se bo izvajal preizkus.
Če preizkus obsega pisni del ali praktični del, katerega potek je treba le nadzorovati, komisija imenuje nadzornike, ki nadzorujejo opravljanje tega preverjanja.
Nadzornik:
– preverja prisotnost kandidatov in ugotovi njihovo identiteto na podlagi osebnih dokumentov,
– preverja pogoje za neposredno preverjanje,
– pred začetkom neposrednega preverjanja seznani kandidate s pravili preverjanja in s posledicami kršitve,
– razdeli naloge in nadzoruje potek preverjanja, pri morebitnih kršitvah opominja kandidate,
– po izteku roka za opravljanje pisnega in praktičnega preverjanja zbere izdelke kandidatov in jih posreduje na dogovorjen način predsedniku komisije,
– vodi zapisnik o poteku neposrednega pisnega in praktičnega preverjanja.
22. člen
(tajnost preverjanja)
Člani komisije in druge fizične in pravne osebe, ki imajo dostop do gradiva za preverjanje, so dolžni varovati tajnost preverjanja.
Osebe, ki ravnajo v nasprotju z določbo iz prejšnjega odstavka, so disciplinsko, odškodninsko in kazensko odgovorne v skladu z zakonom in drugimi predpisi.
Predsednika oziroma člana, ki krši izpitno tajnost, se takoj razreši.
Naloge za pisno in praktično preverjanje strokovnih znanj in spretnosti so tajnost, stopnje strogo zaupno in morajo ostati v tajnosti do začetka preverjanja, vprašanja za ustno preverjanje pa dokler kandidat ne izbere listka z vprašanjem.
23. člen
(postopek pri kršitvi pravil neposrednega preverjanja)
Kandidatu, ki krši določila pravil preverjanja, komisija izreče naslednje ukrepe:
– opomin,
– prekinitev opravljanja pisnega, ustnega ali praktičnega preverjanja do konca tega preverjanja, če kljub izrečenemu opominu nadaljuje s kršitvijo ali ponovno krši pravila preverjanja,
– prepoved opravljanja preverjanja oziroma nadaljevanje preverjanja, če uporabi nedovoljena sredstva in pripomočke.
Predlog za uvedbo postopka poda nadzornik ali člani komisije.
Opomin izreče nadzornik oziroma predsedujoči tako, da kandidata v primeru kršitve opomni in to zapiše v zapisnik o poteku neposrednega preverjanja.
Če kandidat po izrečenem opominu ponovno krši pravila ali nadaljuje s kršitvijo, predsednik ugotovi dejansko stanje in v tričlanski sestavi komisije odloči o ukrepu in z njim seznani kandidata.
Kandidatu, ki mu komisija izreče ukrep iz druge ali tretje alinee prvega odstavka tega člena, se ne oceni del preverjanja, pri katerem je storil kršitev.
Kandidat, ki mu komisija oziroma nadzornik izreče ukrep iz tretje alinee prvega odstavka tega člena, tega dela preverjanja ni opravil.
24. člen
(listina)
Kandidatu, ki je izpolnil vse obveznosti v skladu s katalogom, se izda listina o pridobljeni poklicni kvalifikaciji v roku desetih dni po opravljenem preverjanju. Vsebino listine določi minister.
Listino podpiše predsednik komisije.
Kandidatu, ki izpita ni uspešno opravil, izda komisija pisno obvestilo s pravnim poukom v skladu z zakonom o upravnem postopku.
25. člen
(dokumenti o kandidatu)
Komisija vodi zapisnik o preverjanju oziroma potrjevanju strokovnih znanj in spretnosti za posameznega kandidata.
Zapisnik vodi na posebnem obrazcu, ki ga predpiše minister.
26. člen
(ugovor)
Kandidat ima pravico do ugovora v treh dneh po prejemu pisnega obvestila. Ugovor predloži komisiji za ugovore, ki jo imenuje minister. Komisija za ugovore mora v treh dneh ugotoviti utemeljenost ugovora. Če ugotovi, da je ugovor utemeljen, imenuje komisijo, ki določi novo oceno, če je to možno na podlagi dokumentacije oziroma ponovno preveri strokovna znanja in spretnosti v skladu s katalogom.
27. člen
(hranjenje dokumentacije)
Prijave in izpitno gradivo kandidatov se hranijo trajno.
Za zbiranje in varovanje osebnih podatkov se uporabljajo določbe zakona o varstvu osebnih podatkov.
28. člen
(registri)
CPI vodi register sprejetih standardov strokovnih znanj in spretnosti.
Pristojna zbornica oziroma, če zbornice niso oblikovane, pristojna ministrstva, vodijo register izdanih potrdil o poklicnih kvalifikacijah.
29. člen
(stroški preverjanja)
Stroške preverjanja znanj in spretnosti določijo zbornice oziroma, če zbornice niso oblikovane, pristojna ministrstva v soglasju z Vlado RS.
30. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-01-015/99-005
Ljubljana, dne 8. junija 1999.
mag. Anton Rop l. r.
Minister
za delo, družino in socialne zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti