Uradni list

Številka 40
Uradni list RS, št. 40/1999 z dne 28. 5. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 40/1999 z dne 28. 5. 1999

Kazalo

2024. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o šolskem koledarju za gimnazije, poklicne, srednje tehniške in strokovne šole, stran 4861.

Na podlagi 34. člena zakona o gimnazijah (Uradni list RS, št. 12/96) in 69. člena zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju (Uradni list RS, št. 12/96) izdaja minister za šolstvo in šport
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah pravilnika o šolskem koledarju za gimnazije, poklicne, srednje tehniške in strokovne šole
1. člen
V pravilniku o šolskem koledarju za gimnazije, poklicne, srednje tehniške in strokovne šole (Uradni list RS, št. 17/97) se 3. člen spremeni tako, da se glasi:
“Za dijake traja organizirano izobraževalno delo od 1. septembra do 24. junija, razen za dijake zaključnih letnikov, za katere se konča praviloma 31. maja, organizirana priprava na maturo, poklicno maturo oziroma na zaključni izpit pa traja do roka, določenega z navodili ministra.
Za vajence traja organizirano izobraževalno delo v skladu z izobraževalnim programom in učno pogodbo od 1. septembra do najkasneje 20. julija. Teoretični pouk se v tem primeru konča najkasneje 24. junija. Po tem datumu se lahko izvaja le praktični pouk pri delodajalcu.
Za dijake zaključnih letnikov nižjih poklicnih šol traja organizirano izobraževalno delo od 1. septembra in najdlje do 20. januarja.“.
2. člen
Drugi in tretji odstavek 4. člena se spremenita tako, da se glasita:
“Prvo ocenjevalno obdobje traja od 1. septembra do konca novembra, drugo od 1. decembra do 10. marca, tretje pa od 11. marca do konca organiziranega izobraževalnega dela oziroma organiziranih priprav na maturo, poklicno maturo oziroma zaključni izpit. Datume ocenjevalnih konferenc določi šola v letnem delovnem načrtu.
Če traja v šolskem letu praktično izobraževanje vajencev pri delodajalcu strnjeno v enem delu, je to čas enega ocenjevalnega obdobja, preostali del teoretičnega pouka pa se deli v dve ocenjevalni obdobji. Če traja teoretični pouk strnjeno manj kot tri mesece, je to eno ocenjevalno obdobje.“.
3. člen
Prvi odstavek 7. člena se spremeni tako, da se glasi:
“Med urami teoretičnega pouka imajo dijaki in vajenci najmanj 5 minut odmora, enkrat dnevno pa praviloma 30 minut, vendar ne manj kot 20 minut odmora.“.
4. člen
V 8. členu se doda nova četrta alinea, ki se glasi:
“- en dan, določen z letnim delovnim načrtom šole – dan šole,“.
Dosedanja četrta alinea postane peta.
5. člen
V prvem, šestem in sedmem odstavku 10. člena se za besedo “Dijaki“ dodata besedi “ in vajenci“.
V šestem odstavku 10. člena se za besedama “ter občin“ doda besedilo “Slovenska Bistrica, Ormož,“.
6. člen
14. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Če ni z navodili ministra določeno drugače, se izpiti opravljajo v treh rednih rokih:
– spomladanskem – med 3. junijem in 15. julijem
– jesenskem – med 16. in 31. avgustom, popravni izpiti zaključnega izpita pa tudi med 20. in 30. septembrom
– zimskem – med 1. februarjem in 1. marcem.
Za dijake in vajence poklicnih šol, ki imajo strnjeno obliko pouka, določi datume popravnih in predmetnih izpitov šola v letnem delovnem načrtu najprej po petih dneh po opravljenih obveznostih po programu.
Vajencem 1. in 2. letnika, ki so bili ob zaključku organiziranega izobraževalnega dela neuspešni, morata biti do 30. avgusta zagotovljena dva izpitna roka.
Ravnatelj lahko iz utemeljenih razlogov določi tudi izredne roke za izpite.“.
7. člen
Doda se nov 14. a člen, ki se glasi:
“Dijaki zaključnih letnikov opravljajo popravne, predmetne in zaključne izpite, poklicno maturo ter maturo po roku, določenem za organizirano pripravo, dijaki in vajenci ostalih letnikov pa opravljajo različne izpite najprej po petih dneh po zaključku organizirane izobraževalne dejavnosti v letniku.
Šola mora v rokih iz prejšnjega člena in v skladu z navodili ministra zagotoviti, da se v šolskem letu opravljajo:
– sprejemni izpiti v skladu z vpisnimi roki in postopki,
– popravni, predmetni in delni izpiti najmanj v dveh rokih,
– diferencialni izpiti najmanj v treh rokih,
– poklicno maturo in zaključni izpit v treh rokih.
Če je pouk posameznega predmeta razporejen tako, da ne traja do konca pouka v šolskem letu, lahko dijak ali vajenec, po pravilih, ki veljajo za junijski rok, v zimskem roku enkrat opravlja:
– predmetne izpite, če je pri predmetu neocenjen,
– popravne izpite, če ima negativno oceno ali
– teoretični oziroma praktični del zaključnega izpita.
V tem primeru je izkoristil enega od dveh možnih rokov za popravne izpite v šolskem letu.“.
8. člen
15. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Pisna obvestila o učnem uspehu ob koncu posameznih ocenjevalnih obdobij se dijakom in vajencem razdelijo najkasneje tri dni po ocenjevalni konferenci.
Spričevala o končanem letniku se dijakom razdelijo najkasneje tri dni po končanem pouku, vajencem pa najkasneje do 20. avgusta.
Spričevala o zaključnem izpitu se dijakom in vajencem razdelijo v skladu s sprejetim koledarjem za zaključne izpite na šoli.
Z uspehom pri maturi se kandidati seznanijo v roku, ki je za vsako leto posebej določen z maturitetnim koledarjem. Maturitetna spričevala se lahko slovesno razdelijo v roku, ki ga določi šola z letnim delovnim načrtom oziroma minister z navodili iz 16. člena tega pravilnika. Šola izda maturitetno spričevalo na zahtevo maturanta tudi pred slovesno razdelitvijo.“.
9. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. septembra 1999 dalje.
Št. 601-32/99
Ljubljana, dne 25. maja 1999.
dr. Slavko Gaber l. r.
Minister
za šolstvo in šport

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti