Uradni list

Številka 9
Uradni list RS, št. 9/1999 z dne 13. 2. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 9/1999 z dne 13. 2. 1999

Kazalo

400. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije, stran 778.

Na podlagi 14. in 15. člena zakona o izvrševanju proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 5/96, 78/97, 87/97, 34/98 in 91/98) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije
1. člen
V pravilniku o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 91/98) se v 1. členu za tretjo alineo dodajo nova četrta, peta in šesta alinea, ki se glasijo:
“– pogoje pod katerimi smejo uporabniki v skladu z zakonom dogovarjati predplačila pri prevzemanju obveznosti in način zavarovanja predplačil,
– roke plačil, ki jih smejo uporabniki v skladu z zakonom dogovarjati pri prevzemanju obveznosti,
– obveščanje Ministrstva za finance o danih posoji- lih in“.
2. člen
V prvem odstavku 5. člena se v tretji alinei črtajo besede “fiksni stroški ali drugo blago in storitve, ki jih uporabnik naroča večkrat (na podlagi naročilnic, predračunov)“. Za tretjo alineo se doda nova četrta alinea, ki se glasi:
“- fiksne stroške za blago in storitve kot so pisarniški in splošni material in storitve, posebni material in storitve, energija, voda, komunalne storitve in komunikacije, prevozni stroški in storitve, izdatki za službena potovanja, tekoče vzdrževanje, nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in drugi operativni odhodki.“
3. člen
V 11. členu se dodata novi drugi in tretji odstavek, ki se glasita:
“V primeru, ko uporabnik sklepa pogodbe za istovrstne naloge, katerih skupna pogodbena vrednost presega znesek, ki je določen z zakonom, mora uporabnik pridobiti soglasje Ministrstva za finance po postopku, določenem v prejšnjem odstavku.
V primeru, ko ena pogodba za istovrstne naloge presega znesek, ki je določen z zakonom, mora uporabnik pridobiti soglasje Ministrstva za finance po postopku, določenem v 7., 8., 9. in 10. členu tega pravilnika.“
4. člen
Pred poglavjem 4. Postopki izplačil iz proračuna Republike Slovenije se dodajo nova 3.a, 3.b in 3.c poglavja, ki se glasijo:
“3.a DOGOVARJANJE IN ZAVAROVANJE PREDPLAČIL
4.a člen
Uporabniki morajo pri dogovarjanju o pogojih za izpolnjevanje obveznosti, ki se poravnavajo iz proračuna, dogovarjati plačilo že opravljenih dobav in storitev.
4.b člen
Ne glede na določbe prejšnjega člena tega pravilnika lahko uporabniki dogovarjajo predplačilo največ do višine 25% skupne pogodbene vrednosti in samo v naslednjih primerih:
– za določene storitve in nabave, ki se opravljajo vse leto; predplačilo se lahko izvede kvartalno ali polletno, vendar takrat, ko je najmanj polovica posamezne storitve že opravljena;
– za določene pravne posle iz 41. člena ZIPro, ko se predmet pogodbe izdela ali opravi storitev posebej po naročilu za uporabnika.
Kot predplačilo po ZIPro in tem pravilniku se šteje tudi znesek, ki je potreben za odprtje akreditiva in ga odpira uporabnik ali komisionar v imenu in za račun uporabnika.
4.c člen
Uporabnik mora pridobiti soglasje Ministrstva za finance za vsako predvideno predplačilo.
4.č člen
Predplačilo po ZIPro in tem pravilniku niso izplačila iz proračuna Republike Slovenije namenjena za:
– opravljanje dejavnosti javnih služb, ki so določene s posebnimi zakoni in potrjene s strani ustanovitelja,
– subvencije v skladu s posebnimi predpisi,
– socialne transfere v skladu s posebnimi predpisi,
– transfere občinam in iz naslova obveznosti do ZPIZ,
– dotacije fizičnim in pravnim osebam, ki niso namenjene opravljanju dejavnosti javnih služb,
– akontacije potnih stroškov,
– plačilo pogodbenih obveznosti, ki se v skladu s poslovnimi običaji plačujejo vnaprej.
4.d člen
Uporabniki morajo predplačilo zavarovati z garancijo za vrnitev predplačila (v nadaljevanju: garancija) v skladu s 7. členom navodila o vrstah finančnih zavarovanj, s katerimi ponudniki zavarujejo izpolnjevanje obveznosti v postopkih javnega naročanja (Uradni list RS, št. 73/97).
4.e člen
Stroške zavarovanja predplačil nosijo prodajalci (izvajalci), ki so prejemniki predplačil.
V pogodbi med uporabnikom in izvajalcem se določi rok, do katerega mora izvajalec predložiti garancijo pri čemer rok ne sme biti daljši kot 15 delovnih dni od dneva sklenitve pogodbe. Pogodba mora biti sklenjena z odložnim pogojem, ki določa, da začne pogodba veljati, ko prejme uporabnik od izvajalca ustrezno zavarovanje.
V primeru neizpolnitve pogodbene obveznosti, mora izvajalec povrniti celotni znesek predplačila, skupaj z zamudnimi obrestmi po obrestni meri določeni z zakonom. Enako obveznost mora sprejeti tudi porok v poroštveni izjavi in banka z bančno garancijo.
Uporabnik mora izdati nalog za vnovčitev garancije naslednji dan po roku, ki ga je postavil prejemniku predplačila za vračilo predplačila, pri čemer mora posebej skrbno paziti, da instrumentu za zavarovanje predplačila ne poteče rok veljavnosti.
4.f člen
Določbe tega poglavja se uporabljajo tudi za porabo sredstev donacij in namenskih posojil Republiki Sloveniji razen, če donator ali posojilodajalec ne zahtevata drugače.
3.b ROKI PLAČIL
4.g člen
Uporabniki morajo pri prevzemanju obveznosti s pogodbami dogovarjati roke plačil, ki so najmanj 30 in največ 90 dni. Roki plačil začnejo teči z dnem, ko uporabnik uradno prejme račun, obračunsko situacijo ali drugo listino, ki je podlaga za izplačilo.
Za poravnavo obveznosti iz naslova investicij in investicijskega vzdrževanja, ki jih uporabnik prevzema in plačuje po posameznih situacijah, mora uporabnik dogovoriti najmanj 60-dnevni rok plačila.
Za poravnavo vseh ostalih obveznosti morajo uporabniki dogovoriti najmanj 30-dnevni rok plačila, razen če ni drugače urejeno s posebnim predpisom.
Če je na izstavljenem računu ali drugi listini, ki je podlaga za izplačilo, zapisan krajši rok plačila kot je dogovorjen s pogodbo, ga uporabnik poravna v roku, ki je določen s pogodbo.
4.h člen
Ne glede na določbe prejšnjega člena tega pravilnika, lahko uporabniki pri prevzemanju obveznosti s pogodbami, dogovarjajo krajše roke plačil za opravljanje dejavnosti javnih služb, ki so določene s posebnimi zakoni in potrjene s strani ustanovitelja.
4.i člen
Določbe tega poglavja se uporabljajo tudi za porabo sredstev donacij in namenskih posojil Republiki Sloveniji, razen, če donator ali posojilodajalec ne zahtevata drugače.
3.c OBVEŠČANJE O DANIH POSOJILIH
4.j člen
Finančno računovodske službe uporabnikov, za katere ne vodi računovodstva Ministrstvo za finance, obveščajo Ministrstvo za finance o vseh sklenjenih pogodbah o dajanju posojil. Pri tem morajo navesti:
– pravno podlago za posojilo,
– proračunsko postavko – konto,
– posojilojemalca,
– znesek posojila,
– pogoje posojila in
– anuitetni načrt.“
5. člen
V četrtem odstavku 15. člena se na koncu črta pika in doda besedilo “ter ažuriran seznam izvajalcev oziroma upravičencev, s katerimi so pogodbe sklenjene.“
V petem odstavku 15. člena se na koncu črta pika in doda besedilo “ter ažuriran seznam izvajalcev oziroma upravičencev, s katerimi so pogodbe sklenjene.“
Sedmi odstavek 15. člena se spremeni tako, da se glasi: “Finančno računovodska služba uporabnika pogodbe arhivira in podatke iz obrazca FEP evidentira kot predobremenitev proračuna oziroma jih posreduje Sektorju za javno računovodsto Ministrstva za finance skladno s 17. členom tega pravilnika.“
6. člen
Za 16. členom se doda novi 16.a člen, ki se glasi:
“Uporabniki obveščajo Ministrstvo za finance o prevzetih obveznostih iz četrte alinee prvega odstavka 5. člena tega pravilnika z obrazcem FEP, ki zajema predvidena izplačila za celotno proračunsko leto v breme vseh kontov v okviru poračunske postavke za navedene stroške v finančnem načrtu uporabnika. Sektor za javno računovodstvo Ministrstva za finance podatke iz obrazca FEP evidentira kot predobremenitev proračuna.“
7. člen
V 25. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
“Postopki za izplačilo sredstev iz proračuna so enotni, ne glede na to, ali vodi računovodsko poslovanje za uporabnika sektor za javno računovodstvo Ministrstva za finance ali ne.“
8. člen
V 26. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
“Daljši rok za predložitev dokumentacije in podatkov za izplačilo sredstev iz proračuna je dovoljen za jamstva, socialne transfere, obveznosti do ZPIZ, izvršbe in odplačila državnega dolga s pripadajočimi obrestmi in stroški ter druga nujna izplačila.“
9. člen
V 36. členu se v tretjem odstavku besede “za nakazilo“ spremenijo tako, da se glasijo “za izplačilo“.
10. člen
59. člen se nadomesti z novim, ki se glasi:
“Listine za izplačilo akontacije za stroške službenega potovanja je potrebno dostaviti finančno računovodski službi uporabnika najmanj deset delovnih dni pred službenim potovanjem.
Obračun potnih stroškov mora delavec predložiti finančno računovodski službi v roku treh dni po vrnitvi s službenega potovanja, obračun potnih stroškov za potovanje v tujino pa v roku sedmih dni po vrnitvi iz službenega potovanja.
Akontacija in razlika med izplačano akontacijo in dejanskim obračunom se upošteva kot povečanje oziroma zmanjšanje odhodkov proračuna.“
11. člen
V drugem odstavku 63. člena se na koncu doda besedilo “in to v 15 dneh po dnevu, ko je uporabnik prejel listine, ki so podlaga za izplačilo iz proračuna“.
12. člen
Z uveljavitvijo tega pravilnika se razveljavi navodilo o izvrševanju proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/98).
13. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 401-13/99
Ljubljana, dne 1. februarja 1999.
Mitja Gaspari l. r.
Minister
za finance

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti