Uradni list

Številka 71
Uradni list RS, št. 71/1997 z dne 21. 11. 1997
Uradni list

Uradni list RS, št. 71/1997 z dne 21. 11. 1997

Kazalo

3453. Pravilnik o načinu izvrševanja nalog ob uvedbi postopka prisilne poravnave, stran 5650.

Na podlagi osmega odstavka 51. člena zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji (Uradni list RS, št. 67/93 in 39/97, 8/96 – odločba US RS) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95 – odločba US RS), izdaja minister za delo, družino in socialne zadeve
P R A V I L N I K
o načinu izvrševanja nalog ob uvedbi postopka prisilne poravnave
1. člen
(namen pravilnika)
S tem pravilnikom se ureja način izvrševanja nalog, ki jih izvaja Republiški zavod za zaposlovanje (v nadaljnjem besedilu: zavod), če je z uvedbo prisilne poravnave s programom prenehanja delovnih razmerij (v nadaljnjem besedilu: program), kot ena od metod finančne reorganizacije, predvideno tudi zmanjšanje števila pri dolžniku zaposlenih delavcev.
2. člen
(posredovanje programa)
Uprava dolžnika mora program posredovati zavodu, kjer je sedež delodajalca.
3. člen
(vsebina programa)
Program mora vsebovati podatke o dolžniku, podatke o številu delavcev in o delavcih, ki naj bi jim zaradi finančne reorganizacije prenehalo delovno razmerje, utemeljitev programa ter druge podatke, ki so zavodu potrebni pri izvajanju njegovih nalog.
Podatki iz prejšnjega odstavka so določeni v prilogi, ki je sestavni del tega pravilnika.
4. člen
(pregled programa)
Zavod se po prejemu programa, zaradi izvajanja ukrepov za preprečitev oziroma omilitev prehoda presežnih delavcev v odprto brezposelnost, nemudoma poveže z upravo dolžnika, pregleda program in ugotovi:
– ali se v okviru finančne reorganizacije predvideva prenehanje delovnega razmerja več kot 25% oziroma več kot 10 zaposlenim delavcem;
– kategorije delavcev, ki naj bi jim prenehalo delovno razmerje, pri čemer upošteva naslednje kriterije: strokovna izobrazba oziroma usposobljenost za delo in potrebna dodatna znanja in zmožnosti, delovne izkušnje, delovna uspešnost in delovna doba;
– ali so roki prenehanja delovnega razmerja, ki so predvideni s programom za posamezne kategorije delavcev, ki zaradi finančne reorganizacije zgubijo zaposlitev, primerni, upoštevajoč pri tem odstotek oziroma število delavcev iz prve alinee tega člena, razmere na trgu delovne sile in sprejeti program aktivne politike zaposlovanja;
– možnosti za ustanovitev sklada dela ali drugega načina za zagotovitev aktivnega razreševanja presežnih delavcev.
5. člen
(mnenje zavoda)
Na podlagi ugotovitev iz prejšnjega člena izdela zavod mnenje k programu, ki ga posreduje upravi dolžnika.
Zavod lahko upravi dolžnika, ki v programu predvideva zmanjšanje števila zaposlenih za več kot 25% oziroma za več kot 10 delavcev, predlaga spremembo programa in določi posamezne kategorije delavcev in število delavcev ter časovno razporeditev prenehanja delovnih razmerij delavcev v obdobju, ki ni krajše od treh in ne daljše od šestih mesecev.
6. člen
(roki za posredovanje mnenja zavoda)
Mnenje iz prejšnjega člena mora zavod izdelati in posredovati upravi dolžnika v roku 15 dni od prejema programa.
Če zavod predlaga spremembo programa, mora mnenje posredovati upravi dolžnika praviloma v roku 30 dni od prejema programa.
7. člen
(dolžnost uprave dolžnika)
Uprava dolžnika mora obravnavati in upoštevati mnenje zavoda in mu spremenjeni program posredovati najkasneje v roku 15 dni od prejema mnenja iz drugega odstavka prejšnjega člena.
Če uprava dolžnika ne upošteva mnenja zavoda, zavod o tem obvesti upniški odbor in sindikalno organizacijo pri dolžniku.
8. člen
(aktivnosti pri prenehanju delovnega razmerja v obdobju, ki ni krajše od treh in ne daljše od šestih mesecev)
Za razrešitev položaja delavcev dolžnika, ki jim delovno razmerje preneha v obdobju od treh do šestih mesecev po pravnomočnosti sklepa o potrditvi prisilne poravnave, zavod po prejemu programa izvaja zlasti naslednje aktivnosti:
1. pripravi zaposlitvene načrte za zaposlene delavce, ki omogočajo vključevanje v posamezne programe:
– prezaposlovanja in samozaposlovanja,
– prekvalifikacij in dokvalifikacij ter
– vključevanje v druge programe, ki se izvajajo v skladu s sprejetim programom aktivne politike zaposlovanja,
2. pripravi program aktiviranja zaposlenih delavcev,
3. pripravi informacijske in motivacijske seminarje in druge ukrepe aktivne politike zaposlovanja.
9. člen
(aktivnosti pri prenehanju delovnega razmerja v obdobju, ki ni daljše od treh mesecev)
Zavod organizira za delavce, ki jim preneha delovno razmerje v obdobju, ki ni daljše od treh mesecev, informativne sestanke, pripravi zaposlitvene načrte ter jih po prenehanju delovnega razmerja prijavi v evidenco brezposelnih oseb in vključuje v aktivnosti, ki so predvidene za povečanje zaposlitvenih možnosti ter pospeševanje zaposlovanja brezposelnih oseb.
10. člen
(izvajanje nalog)
Zavod lahko v dogovoru z upravo dolžnika organizira izvajanje nalog iz tega pravilnika in posreduje informacije s področja zaposlovanja v prostorih dolžnika.
11. člen
(uveljavitev tega pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-01-019/97
Ljubljana, dne 17. novembra 1997.
mag. Anton Rop l. r.
Minister
za delo, družino
in socialne zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti