Uradni list

Številka 51
Uradni list RS, št. 51/1996 z dne 13. 9. 1996
Uradni list

Uradni list RS, št. 51/1996 z dne 13. 9. 1996

Kazalo

3061. Pravilnik o registraciji vojaških zrakoplovov, stran 4426.

Na podlagi 1. člena zakona o zračni plovbi (Uradni list SFRJ, št. 45/86, 24/88, 80/89 in 29/90 ter Uradni list RS, št. 58/93) v zvezi s 4. členom ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I in 45/I/-94), 42. in 101. člena zakona o obrambi (Uradni list RS, št. 82/94) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94) ter 32. člena pravilnika o registraciji in označevanju vozil, zrakoplovov in vodnih plovil Ministrstva za obrambo (Uradni list RS, št. 67/95) izdaja minister za obrambo
P R A V I L N I K
o registraciji vojaških zrakoplovov
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
Ta pravilnik ureja registracijo vojaških zrakoplovov, vsebino glavne knjige registra vojaških zrakoplovov, postopek in pristojnost za ugotavljanje sposobnosti zrakoplova za plovbo ter listine in knjige zrakoplova.
II. REGISTRACIJA VOJAŠKIH ZRAKOPLOVOV
2. člen
Vojaški zrakoplovi se vpišejo v register vojaških zrakoplovov.
Če je bil vojaški zrakoplov iz prejšnjega odstavka že vpisan v drug register zrakoplovov, se lahko vpiše v register vojaških zrakoplovov po predložitvi dokaza o izpisu iz registra zrakoplovov, v katerem je bil pred tem vpisan.
V Republiki Sloveniji izdelan in certificiran vojaški zrakoplov, ki se dobavlja tujemu uporabniku, se lahko začasno vpiše v register vojaških zrakoplovov.
V Republiki Sloveniji izdelan vojaški zrakoplov, ki izpolnjuje predpisane pogoje za varno zračno plovbo, razen če ni certificiran tip zrakoplova, se lahko začasno vpiše v register vojaških zrakoplovov zaradi preizkušanja in ugotavljanja njegovih letalnih in tehničnih lastnosti.
Vojaški zrakoplov iz tretjega in četrtega odstavka je lahko začasno vpisan v register vojaških zrakoplovov največ do 24 mesecev.
V register vojaških zrakoplovov se lahko vpiše vojaški zrakoplov v izdelavi, ki se izdeluje v Republiki Sloveniji po predpisih o gradnji zrakoplovov, ki veljajo v Republiki Sloveniji, če je lastnik, oziroma naročnik izdelave Ministrstvo za obrambo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) ter če vpis zrakoplova zahteva tuji lastnik, oziroma naročnik izdelave zrakoplova, če se vojaški zrakoplov izdeluje za tujega uporabnika.
Za zrakoplove iz tretjega, četrtega in prejšnjega odstavka se uporabljajo predpisi o vojaških zrakoplovih.
3. člen
Vojaški zrakoplov, ki ga ministrstvo vzame v zakup, se lahko vpiše v register vojaških zrakoplovov, če to dovoljujejo predpisi, po katerih je bil zrakoplov prej registriran in če se tako določi z zakupno pogodbo.
Vojaški zrakoplov, ki ga ministrstvo da v zakup, se lahko vpiše v drug register zrakoplovov, če to zahtevajo predpisi, ki jih mora spoštovati zakupnik in če se tako določi z zakupno pogodbo.
Če je bil zrakoplov iz drugega odstavka prvotno vpisan v register vojaških zrakoplovov, se v knjigah in listinah registra vojaških zrakoplovov vodi kot vojaški zrakoplov dan v zakup.
4. člen
Zrakoplov, ki se daje za obrambne potrebe na podlagi materialne dolžnosti, se ne vpisuje v register vojaških zrakoplovov.
Za zrakoplov iz prejšnjega odstavka se uporabljajo splošni predpisi o registraciji in vzdrževanju zrakoplovov.
5. člen
Vojaški zrakoplov se vpiše v register vojaških zrakoplovov na podlagi sklepa ministra za obrambo (v nadaljnjem besedilu: minister) ter na podlagi ugotovljene sposobnosti zrakoplova za plovbo. Vojaški zrakoplov, za katerega ob vpisu v register zrakoplovov ni predpisano ugotavljanje sposobnosti zrakoplova za plovbo, se vpiše v register vojaških zrakoplovov na podlagi sklepa ministra.
Vojaški zrakoplov se izbriše iz registra vojaških zrakoplovov na podlagi sklepa ministra.
Vpis in izbris vojaškega zrakoplova iz registra vojaških zrakoplovov opravi uprava za logistiko ministrstva (v nadaljnjem besedilu: uprava za logistiko) in o tem izda potrdilo.
Če je vojaški zrakoplov vpisan v register vojaških zrakoplovov začasno, uprava za logistiko izda potrdilo o začasni registraciji.
Če je v register vojaških zrakoplovov vpisan vojaški zrakoplov v izdelavi, uprava za logistiko izda potrdilo o vpisu vojaškega zrakoplova v izdelavi.
6. člen
Za vpis vojaškega zrakoplova v register vojaških zrakoplovov je potrebno predložiti:
1. listino o izdelavi oziroma nakupu zrakoplova, drugo listino o lastninski pravici ali listino o pravici uporabe zrakoplova;
2. tehnično dokumentacijo o zrakoplovu;
3. dovoljenja za delovanje radijskih postaj.
Za dokumentacijo iz 2. točke in dovoljenja iz 3. točke prejšnjega odstavka, ki se izdajajo v skladu s splošnimi predpisi, pristojni organ ministrstva predhodno pridobi ustrezno soglasje Ministrstva za promet in zveze.
7. člen
Za vpis vojaškega zrakoplova, vzetega v zakup, v register vojaških zrakoplovov je poleg listin iz prejšnjega člena potrebno predložiti:
1. listino o zakupu;
2. spričevalo o sposobnosti zrakoplova za plovbo, ki ga je izdal pristojni organ države, v kateri je zrakoplov registriran;
3. dokaz, da je zakup zrakoplova vpisan v register zrakoplovov države, v kateri je zrakoplov registriran, če je vpis zrakoplova v register zrakoplovov določen s predpisi te države, oziroma da je izbrisan iz tega registra;
4. dokaz, da je lastnik zrakoplova privolil, da se zrakoplov lahko vpiše v register vojaških zrakoplovov.
III. GLAVNA KNJIGA REGISTRA VOJAŠKIH ZRAKOPLOVOV
8. člen
V glavno knjigo registra vojaških zrakoplovov se vpisujejo:
1. letala;
2. helikopterji;
3. brezpilotni zrakoplovi;
4. zmaji;
5. baloni.
V glavno knjigo iz prejšnjega odstavka se vpisujejo tudi vojaški zrakoplovi v izdelavi.
9. člen
Glavna knjiga registra vojaških zrakoplovov se sestoji iz vložkov. Vsak vojaški zrakoplov se vpiše v poseben vložek.
Vložek glavne knjige se vodi na obrazcu št. 2.
Za zrakoplove v izdelavi se v vpisni list vložka glavne knjige registra vojaških zrakoplovov v rubriko “opombe” vpiše zabeležka o dogovoru ali pogodbi za izdelavo.
Glavna knjiga je sestavljena iz enega ali več zvezkov, ki so oštevilčeni z zaporednimi rimskimi številkami. Vsak zvezek vsebuje določeno število vložkov. Število vložkov v posameznem zvezku določi uprava za logistiko.
V vsakem zvezku glavne knjige so vložki oštevilčeni z zaporednimi številkami. Vsak zvezek vsebuje potrdilo uprave za logistiko, z označbo naslova glavne knjige, tekoče številke zvezka in število vložkov.
Zvezek glavne knjige se vodi na obrazcu št. 1.
10. člen
Vpisni list vložka glavne knjige ima naslednje rubrike:
1. zaporedna številka vpisa;
2. registrska oznaka;
3. proizvajalec;
4. tip;
5. serijska številka;
6. leto izdelave;
7. kategorija;
8. namen;
9. številka certifikata tipa zrakoplova države izdelovalca;
10. številka certifikata tipa zrakoplova Republike Slovenije;
11. prejšnja registracija v drugi državi, registrska oznaka in datum izbrisa;
12. dodatna oprema;
13. oborožitev;
14. datum vpisa;
15. datum izbrisa;
16. veljavnost spričevala o plovnosti;
17. opombe.
11. člen
V lastninski list vložka glavne knjige se vpišejo podatki o lastniku zrakoplova, domicilno letališče lastnika in podatki o tem, na kakšen način je ministrstvo pridobilo pravico vpisa zrakoplova v vojaški register zrakoplovov.
12. člen
Zbirka listin se vodi posebej za vsak vložek glavne knjige.
Zbirka listin vsebuje v potrjenem prepisu listine, po katerih je bil opravljen vpis vojaškega zrakoplova, sklepe in dopise pristojnih organov ter vse druge listine, ki se nanašajo na vpis v vpisni list.
Zbirka listin se vodi na obrazcu št. 3.
13. člen
Poleg glavne knjige in zbirke listin se vodijo tudi pomožne knjige oziroma listine v obliki kartic in sicer:
1. imenik zrakoplovov, ki vsebuje seznam zrakoplovov po zaporedju določanja registerskih oznak zrakoplovov, z navedbo številke vložka glavne knjige. Imenik zrakoplovov se vodi na obrazcu št. 4;
2. imenik izbrisanih zrakoplovov, ki vsebuje seznam izbrisanih zrakoplovov po datumu izbrisa. Imenik izbrisanih zrakoplovov se vodi na obrazcu št. 5.
IV. SPOSOBNOST VOJAŠKEGA ZRAKOPLOVA ZA ZRAČNO PLOVBO
14. člen
Sposobnost zrakoplova za varno zračno plovbo (v nadaljnjem besedilu: plovnost zrakoplova) se ugotavlja s pregledom zrakoplova na predpisan način. Ugotavljanje plovnosti zrakoplova se izvaja na zahtevo enote, v kateri je razporejen zrakoplov.
Ugotavljanje plovnosti zrakoplova se ne izvaja za zrakoplov v izdelavi.
Plovnost zrakoplova se dokazuje s spričevalom o plovnosti zrakoplova, ki se lahko izda za dobo 12 mesecev ali z neomejenim rokom veljavnosti. Odločitev o izdaji spričevala o plovnosti zrakoplova z neomejenim rokom veljavnosti sprejema operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe na podlagi predpisanega tehničnega sistema vzdrževanja zrakoplova.
Spričevalo o plovnosti, oziroma podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti zrakoplova izda operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe.
15. člen
Pregled zrakoplova zaradi ugotavljanja plovnosti je lahko osnovni, redni in izredni. Izvaja se na zemlji in v letu po ukazu operativnega poveljstva letalstva in zračne obrambe. Izredni pregled zrakoplova se lahko izvaja tudi na zahtevo letalskega inšpektorja, če le ta upravičeno sumi, da zrakoplov ni sposoben za varno zračno plovbo.
Za zrakoplov v izdelavi se pred vpisom v register zrakoplovov izvaja pregled projektne in tehnične dokumentacije za izdelavo zrakoplova. Pregled se izvaja zaradi ocene uspešnosti projekta. Ocena uspešnosti projekta je lahko pozitivna ali negativna. Za vsak tip zrakoplova v izdelavi minister določi skupino strokovnjakov iz ministrstva in Slovenske vojske, ki opravijo pregled projektne in tehnične dokumentacije za izdelavo zrakoplova. V primeru negativne ocene Uprava za logistiko ministrstva zavrne zahtevo za vpis zrakoplova v izdelavi v register vojaških zrakoplovov.
Pregled zrakoplova zaradi ugotavljanja plovnosti izvaja enota Slovenske vojske, ki je usposobljena in pooblaščena za izvajanje osnovnih, rednih in izrednih pregledov zrakoplova. Nadzor nad izvajanjem pregledov zaradi ugotavljanja plovnosti izvaja operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe.
Pregled zrakoplova v letu se izvaja s preizkušanjem ali preverjanjem zrakoplova v letu.
Preizkušanje zrakoplova v letu se izvaja brez oseb, ki ne sodelujejo pri preizkušanju zrakoplova in vsebuje preizkušanje letalno tehničnih lastnosti in obnašanje zrakoplova v letu, po predhodno predpisanem programu.
Preverjanje zrakoplova v letu se izvaja brez oseb, ki ne sodelujejo pri preverjanju zrakoplova in vsebuje funkcionalno preverjanje naprav in sistemov zrakoplova, na način, ki ne ogroža varnosti letenja.
16. člen
Osnovni pregled zrakoplova vsebuje pregled zrakoplova in preveritev delovanja naprav in opreme zrakoplova na zemlji, pregled tehnične dokumentacije in preizkušanje zrakoplova v letu.
Osnovni pregled zrakoplova se izvaja:
1. na novo izdelanem zrakoplovu in zrakoplovu, ki je kupljen v tujini pred vpisom zrakoplova v register vojaških zrakoplovov;
2. na vseh ostalih zrakoplovih po obnovi, oziroma popravilu večjega dela nosilne konstrukcije ali spremembi, ki lahko vpliva na spremembo osnovnih lastnosti zrakoplova (trdnost, življenska doba in tehnične karakteristike);
3. po preteku veljavnosti spričevala o plovnosti zrakoplova, daljšim od šest mesecev.
17. člen
Redni pregled zrakoplova se izvaja pred izdajo, oziroma podaljšanjem veljavnosti spričevala o plovnosti. Redni pregled zrakoplova praviloma obsega pregled iz prvega odstavka prejšnjega člena, razen preizkušanja zrakoplova v letu ter preverjanje zrakoplova v letu
Če se pri rednem pregledu ugotovijo pomanjkljivosti, ki lahko negativno vplivajo na varnost zračne plovbe in jih ni mogoče ugotoviti s preverjanjem zrakoplova v letu, se izvrši tudi preizkušanje zrakoplova v letu.
18. člen
Izredni pregled zrakoplova se izvaja po poškodbi osnovne konstrukcije zrakoplova. Izredni pregled zrakoplova se izvaja tudi, če se pojavi utemeljen dvom, da zrakoplov z veljavnim spričevalom o plovnosti ne izpolnjuje predpisanih pogojev za varno zračno plovbo.
Izredni pregled zrakoplova obsega:
1. pregled tehnične dokumentacije;
2. pregled zrakoplova ali njegovih posameznih sestavnih delov, opreme ali naprav;
3. nujne funkcionalne preizkuse na zemlji in preizkušanje zrakoplova v letu, če se s pregledom na zemlji ne more ugotoviti sposobnost zrakoplova za varno zračno plovbo.
Popravilo zrakoplova iz prvega odstavka odobri Generalštab Slovenske vojske.
19. člen
Če se pri pregledu za podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti ugotovi, da zrakoplov ne izpolnjuje pogojev za varno zračno plovbo, operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe izda odločitev o zavrnitvi zahteve za izdajo, oziroma podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti. Odločitev o zavrnitvi zahteve za izdajo, oziroma podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti je dokončna.
Z odločitvijo o zavrnitvi zahteve za podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti ostane obstoječe spričevalo o plovnosti veljavno, vendar pa zrakoplov ni sposoben za varno zračno plovbo.
Če se pri pregledu za podaljšanje veljavnosti spričevala o plovnosti ugotovi, da zrakoplov izpolnjuje pogoje za varno zračno plovbo, operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe podaljša veljavnost spričevala o plovnosti.
20. člen
Če zrakoplov ne izpolnjuje predpisanih pogojev za varno zračno plovbo, vendar je sposoben za varno letenje z določenimi omejitvami, operativno poveljstvo letalstva in zračne obrambe lahko izda dovoljenje za prelet zrakoplova do letališča popravila v naslednjih primerih:
1. če se ugotovi, da niso izpolnjeni vsi pogoji za izdajo spričevala o plovnosti zrakoplova;
2. če pride na zrakoplovu z veljavnim spričevalom o plovnosti do okvare.
Izjemoma lahko zrakoplov, ki je izvršil zasilni pristanek zaradi okvare ali poškodbe, opravi tehnični prelet do letališča določenega za pristanek, če so v tehničnem sistemu za vzdrževanje in letalskem priročniku predpisani postopki, pogoji in način preleta glede na vrsto okvare ali poškodbe.
V. LISTINE IN KNJIGE VOJAŠKEGA ZRAKOPLOVA
21. člen
Vojaški zrakoplov, ki je v operativni uporabi, mora imeti listine in knjige, predpisane s tem pravilnikom.
Če se vojaški zrakoplov, razen brezpilotnega zrakoplova, zmaja ali balona, uporablja za gospodarske in druge dejavnosti v zračni plovbi, ki se ne štejejo za vojaške, morajo biti izpolnjeni pogoji za opravljanje teh dejavnosti v skladu s splošnimi predpisi. Potrdilo o izpolnjevanju teh pogojev izda Ministrstvo za promet in zveze.
22. člen
Za zrakoplov iz prejšnjega člena se vodijo naslednje listine in knjige:
1. potrdilo o registraciji;
2. spričevalo o plovnosti zrakoplova;
3. dovoljenja za delo radijskih postaj (če jih ima);
4. operativni dnevnik zrakoplova;
5. nalog za let.
Če se zrakoplov uporablja za prevoz oseb in tovora, se vodijo tudi naslednje listine in knjige:
1. letalski priročnik;
2. list obremenitve in položaja težišča;
3. dokumenti za pripravo leta;
4. list s podatki o vkrcanem tovoru;
5. seznam reševalne opreme, s katero je opremljen zrakoplov.
Listine in knjige iz prvega in prejšnjega odstavka se vodijo in hranijo v enoti Slovenske vojske, v kateri je zrakoplov v operativni uporabi.
Listine in knjige iz drugega odstavka se morajo med prevozom oseb in tovora nahajati v zrakoplovu.
23. člen
V potrdilo o registraciji se vnesejo podatki o državni pripadnosti, namenu zrakoplova in lastniku zrakoplova.
V spričevalo o plovnosti zrakoplova se vnesejo podatki o oznakah, vrsti, tipu, kategoriji in namenu zrakoplova ter ostali predpisani podatki.
Dovoljenja za delo radijskih postaj omogoča, da se določena radijska sredstva uporabljajo v skladu s predpisi o radijskih zvezah.
V operativni dnevnik zrakoplova se vnesejo podatki o posadki zrakoplova, gibanju zrakoplova, delovanju motorjev, sistemov in naprav na zrakoplovu, poškodbah, popravilih in pregledih zrakoplova, kakor tudi pripravljenosti zrakoplova za zračno plovbo.
Letalski priročnik vsebuje navodilo za uporabo zrakoplova, oborožitve, sistemov in naprav na zrakoplovu ter opis rednih postopkov in postopkov v sili.
V list obremenitve in položaja težišča se vnašajo podatki o številu oseb, teži in razporeditvi tovora, količini goriva in oborožitvi, ki jo nosi zrakoplov.
V dokumente za pripravo leta se vnašajo podatki o vremenu, načrtu leta in podatki za vzletanje in pristajanje zrakoplova.
VI. KONČNI DOLOČBI
24. člen
Obrazci št. 1 do 5 so objavljeni skupaj s tem pravilnikom in so njegov sestavni del.
25. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3920/96
Ljubljana, dne 12. septembra 1996.
Minister
za obrambo
Jelko Kacin l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti