Uradni list

Številka 49
Uradni list RS, št. 49/1996 z dne 5. 9. 1996
Uradni list

Uradni list RS, št. 49/1996 z dne 5. 9. 1996

Kazalo

2919. Odredba o nacionalnih etalonih, stran 4243.

Na podlagi četrtega odstavka 6. člena zakona o meroslovju (Uradni list RS, št. 1/95) izdaja minister za znanost in tehnologijo
O D R E D B O
o nacionalnih etalonih
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
Ta odredba določa:
– izhodišča za vzpostavitev sistema nacionalnih etalonov;
– pogoje za priznanje etalona za nacionalni etalon;
– vzdrževanje merilne sledljivosti;
– dejavnosti in obveznosti pravne osebe, ki je izvedla, hrani in vzdržuje etalon (v nadaljnjem besedilu: nosilec nacionalnega etalona), ki ga je Urad Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje (v nadaljnjem besedilu: urad) priznal za nacionalni etalon;
– spremljanje izvajanja dejavnosti in izpolnjevanja obveznosti nosilca nacionalnega etalona;
– elemente pogodbe, ki jo sklene urad z nosilcem nacionalnega etalona;
– pogoje, pod katerimi urad hrani in vzdržuje nacionalne etalone.
II. IZHODIŠČA ZA VZPOSTAVITEV SISTEMA NACIONALNIH ETALONOV
2. člen
Urad načrtuje in zagotavlja sledljivost merjenja na mednarodno raven ter prenos vrednosti merskih enot posameznih fizikalnih veličin v Republiki Sloveniji v meroslovnih laboratorijih v sestavi urada ali v sodelovanju z meroslovnimi laboratoriji pravnih oseb.
3. člen
Sistem nacionalnih etalonov v Republiki Sloveniji temelji na prednostni vzpostavitvi nacionalnih etalonov za osnovne enote mednarodnega sistema merskih enot SI (v nadaljnjem besedilu: SI sistem).
Nacionalni etaloni iz prejšnjega odstavka tega člena se vzpostavijo najmanj na tisti ravni merilne negotovosti, ki jo omogoča realizacija na podlagi transfer etalonov največje točnosti oziroma najmanjše merilne negotovosti za dano fizikalno veličino. Prenos vrednosti navzdol mora biti zagotovljen v potrebnem območju fizikalne veličine in z najmanjšo dodano merilno negotovostjo.
Nacionalni etaloni za izpeljane enote SI sistema se izvedejo s tako merilno negotovostjo in v takem območju fizikalne veličine, da je zagotovljeno delovanje meroslovnega sistema na vseh področjih do ravni za nacionalne potrebe.
Urad usklajuje meroslovne aktivnosti nosilcev nacionalnih etalonov, ki so povezane z določili te odredbe, in jim omogoča sodelovanje v ustreznih domačih in mednarodnih tehničnih komitejih.
III. POGOJI ZA PRIZNANJE ETALONA ZA NACIONALNI ETALON
4. člen
Etalon se lahko prizna za nacionalni etalon pod pogojem, da pravna oseba, ki je etalon izvedla, ga hrani in vzdržuje:
– predhodno pridobi akreditacijo nacionalne akreditacijske službe za opravljanje kalibracij, potrebnih za vzdrževanje merilne sledljivosti, v skladu s standardom SIST EN 45001;
– samostojno uporablja prostore, etalonsko, dodatno in pomožno opremo, potrebno za vzdrževanje merilne sledljivosti;
– razpolaga z izvirnimi prispevki svojega strokovnega osebja pri vzpostavitvi merilne sledljivosti, bodisi v smislu merilnih metod bodisi aparaturne opreme, in z bibliografijo z obravnavanega področja;
– ima izdelan pregled stanja in trenutnih oziroma kratkoročnih ter dolgoročnih potreb za opravljanje kalibracij na najvišji ravni v Republiki Sloveniji ter pregled stanja v svetu;
– ima izdelano strategijo razvoja kalibracijske dejavnosti v lastnem meroslovnem laboratoriju glede na potrebe v Republiki Sloveniji.
Pravna oseba iz prejšnjega odstavka določi raven merilne negotovosti in območje fizikalne veličine, za katera bo pridobila akreditacijo, v skladu z izdelano strategijo razvoja kalibracijske dejavnosti v lastnem meroslovnem laboratoriju in glede na potrebe v Republiki Sloveniji.
5. člen
Etalon se lahko začasno prizna za nacionalni etalon, če pravna oseba, ki je etalon izvedla, ga hrani in vzdržuje, še ni pridobila akreditacije iz 4. člena te odredbe. V tem primeru mora biti v akreditacijskem postopku in je dolžna razpolagati z vso potrebno dokumentacijo za pridobitev akreditacije.
V odločbi, s katero urad začasno prizna etalon za nacionalni etalon, se določi rok, v katerem je pravna oseba iz prejšnjega odstavka dolžna pridobiti akreditacijo iz 4. člena te odredbe.
IV. VZDRŽEVANJE MERILNE SLEDLJIVOSTI
6. člen
Vzdrževanje merilne sledljivosti pri nosilcu nacionalnega etalona pomeni:
– redne kalibracije in/ali interkomparacije nacionalnega etalona s primarnimi ali drugimi mednarodnimi etaloni višjega reda;
– kalibracije delovnih etalonov z nacionalnim etalonom, kalibracije drugih etalonov z delovnimi etaloni in kalibracije drugih etalonov z nacionalnim etalonom;
– redno vzdrževanje nacionalnega etalona in dodatne opreme, potrebne za delovanje etalona.
V. DEJAVNOSTI IN OBVEZNOSTI NOSILCA NACIONALNEGA ETALONA
7. člen
Nosilec nacionalnega etalona mora opravljati naslednje dejavnosti:
– nemoteno in stalno vzdrževati merilno sledljivost;
– aktivno delovati na področju meroslovja v okviru izbrane fizikalne veličine;
– slediti meroslovnim potrebam v Republiki Sloveniji in svetovnim trendom na področju izbrane fizikalne veličine in se jim v koordinaciji z uradom prilagajati;
– sodelovati pri pripravi standardov in tehničnih predpisov, ki so povezani z etaloni;
– sodelovati v mednarodnih meroslovnih projektih in interkomparacijah, kjer je to mogoče;
– izpolnjevati svoje obveznosti po pogodbi iz 11. člena te odredbe (v nadaljnjem besedilu: pogodba).
8. člen
Nosilec nacionalnega etalona sme uporabljati etalonsko opremo, ki ima status nacionalnega etalona, zgolj za:
– vzdrževanje merilne sledljivosti,
– interkomparacije in sodelovanje v mednarodnih ali nacionalnih projektih,
– raziskave, povezane z izboljševanjem meroslovnih parametrov.
Opremo iz prejšnjega odstavka sme v navedene namene uporabljati le strokovno osebje s seznama, ki je določen v pogodbi.
9. člen
Urad lahko zahteva od nosilca nacionalnega etalona, da sklene ustrezno zavarovalno pogodbo za škodo, ki jo s svojo dejavnostjo lahko povzroči tretji osebi. Prav tako lahko urad od nosilca nacionalnega etalona zahteva sklenitev zavarovalne pogodbe za zavarovanje nacionalnega etalona in druge potrebne opreme za vzdrževanje merilne sledljivosti za primer okvare ali poškodbe med delom ali transportom.
VI. SPREMLJANJE IZVAJANJA DEJAVNOSTI IN IZPOLNJEVANJA OBVEZNOSTI NOSILCA NACIONALNEGA ETALONA
10. člen
Urad spremlja izvajanje dejavnosti in izpolnjevanje obveznosti nosilca nacionalnega etalona, ki so navedene v V. poglavju te odredbe in v določilih pogodbe, na podlagi predložene dokumentacije in kontrolnih pregledov.
Če se ugotovi, da prihaja pri delu nosilca nacionalnega etalona do nepravilnosti oziroma odstopanj, lahko urad izda odločbo o začasnem odvzemu priznanja etalona za nacionalni etalon. Pri tem navede ugotovljena odstopanja in določi rok, v katerem morajo biti odstopanja odpravljena. Prav tako lahko urad začasno prekine sofinanciranje po pogodbi.
Začasni odvzem priznanja etalona za nacionalni etalon oziroma začasna prekinitev sofinanciranja lahko traja največ 12 mesecev. Če nosilec nacionalnega etalona do izteka postavljenega roka ne odpravi ugotovljenih odstopanj, urad razveljavi odločbo o priznanju etalona za nacionalni etalon in razdre pogodbo o sofinanciranju. V tem primeru zahteva od pravne osebe, kateri je bila razveljavljena odločba o priznanju etalona za nacionalni etalon, vrnitev sredstev, izplačanih v zadnjih 12 mesecih, skupaj z zamudnimi obrestmi.
V primeru hujših kršitev nosilca nacionalnega etalona pri izvajanju dejavnosti in izpolnjevanju obveznosti lahko urad razveljavi odločbo o priznanju etalona za nacionalni etalon brez predhodnega začasnega odvzema priznanja etalona za nacionalni etalon. Tudi v tem primeru zahteva od pravne osebe, kateri je bila razveljavljena odločba o priznanju etalona za nacionalni etalon, vrnitev sredstev, izplačanih v zadnjih 12 mesecih, skupaj z zamudnimi obrestmi.
VII. ELEMENTI POGODBE, KI JO SKLENE URAD Z NOSILCEM NACIONALNEGA ETALONA
11. člen
Urad in nosilec nacionalnega etalona skleneta pogodbo, s katero določita zlasti:
– način financiranja dejavnosti nosilca nacionalnega etalona;
– lastninska razmerja glede opreme, če jo sofinancira urad;
– zavarovanja, ki jih mora skleniti nosilec nacionalnega etalona;
– dokumentacijo, ki jo mora predložiti nosilec nacionalnega etalona;
– najboljše merilne zmogljivosti;
– rok za pridobitev akreditacije, če ta še ni pridobljena;
– postopek obveščanja urada o spremembah, povezanih z izvajanjem dejavnosti in izpolnjevanjem obveznosti nosilca nacionalnega etalona iz V. poglavja te odredbe in določil pogodbe;
– seznam strokovnega osebja iz drugega odstavka 8. člena te odredbe, vključno z navedbo odgovorne osebe laboratorija in njegovega namestnika;
– način podaljšanja pogodbe.
K pogodbi mora biti priložen izvod akreditacijske listine s prilogami. V primeru, če akreditacija iz 4. člena te odredbe še ni pridobljena, je kot prilogo k pogodbi treba priložiti:
– izvod poslovnika kakovosti laboratorija z ustreznimi prilogami, ki je sestavni del vloge za pridobitev akreditacije;
– pisno izjavo o nepristranskosti osebja pri opravljanju kalibracij.
VIII. POGOJI, POD KATERIMI URAD HRANI IN VZDRŽUJE NACIONALNE ETALONE
12. člen
Urad hrani in vzdržuje nacionalne etalone s smiselno uporabo določil te odredbe.
IX. KONČNA DOLOČBA
13. člen
Ta odredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 009-14/96
Ljubljana, dne 29. julija 1996.
Minister
za znanost in tehnologijo
prof. dr. Andrej Umek l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti