Uradni list

Številka 20
Uradni list RS, št. 20/1996 z dne 12. 4. 1996
Uradni list

Uradni list RS, št. 20/1996 z dne 12. 4. 1996

Kazalo

1146. Pravilnik o preventivnih ukrepih za zagotavljanje neoporečnega pregleda, zbiranja in prevoza uplenjene divjadi, stran 1631.

Na podlagi petindvajsete alinee 114. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 82/94, 21/95 in 16/96) in drugega odstavka 99. člena zakon o upravi (Uradni list RS, št. 67/94) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o preventivnih ukrepih za zagotavljanje neoporečnega pregleda, zbiranja in prevoza uplenjene divjadi
1. člen
(pomen izrazov)
Izrazi v tem pravilniku pomenijo:
– divjad: divje živali, določene s predpisi o divjadi in lovstvu, katerih meso je namenjeno za prehrano ljudi;
– velika divjad: parkljasta divjad in medved;
– mala divjad: divji zajci in pernata divjad;
– uplenjena divjad: divjad, odstreljena v lovišču;
– meso divjadi: meso divjadi, odstreljene v lovišču, namenjeno za prehrano ljudi;
– zbiralnica: urejen zaprt prostor v lovišču ali v bližini lovišča, kjer je mogoče ohladiti in higiensko skladiščiti uplenjeno divjad;
– objekt za obdelavo uplenjene divjadi: registrirani objekt, ki izpolnjuje predpisane pogoje za skladiščenje, odiranje, razsek, pakiranje in zamrzovanje uplenjene divjadi.
2. člen
(postopek z uplenjeno divjadjo po odstrelu)
Takoj po odstrelu je treba uplenjeno divjad poiskati in očistiti takole:
a) odstraniti vse notranje organe, in sicer:
– pri veliki divjadi je treba trebušno ter prsno votlino izprazniti in notranjost dobro očistiti s papirnato brisačo; medenično kost presekati; prerezati vrat do prsnega koša in izvleči požiralnik ter sapnik; jelenjadi in divjim prašičem je treba v poletnem času ob visokih temperaturah zarezati pazduhi;
– živalim moškega spola je treba odstraniti spolovila;
– pernati divjadi je treba odstraniti črevesje tako, da se prereže in sprosti požiralnik ter odpre trebušna votlina;
b) ali pustiti notranje organe (pljuča, srce, jetra, ledvica in vranico) v naravni zvezi s trupom, čreva pa odstraniti.
Uplenjene divjadi ni dovoljeno odirati v lovišču, prav tako je ni dovoljeno razkosati na kraju odstrela.
3. člen
(označevanje uplenjene divjadi)
Takoj po odstrelu mora lovec na trup uplenjene divjadi na zanesljiv način pritrditi etiketo tako, da ostane uplenjena divjad označena do končne obdelave trupa (odiranje, razsek). Če so notranji organi odstranjeni iz trupa, jih je treba spraviti v ustrezno vrečko in označiti z odrezkom (talonom), ki ima isto številko kot etiketa na trupu. Če so organi ostali v naravni zvezi s trupom (2. člen točka b), označevanje organov ni potrebno.
Z etiketo je dovoljeno označiti samo en trup velike divjadi oziroma več trupov male divjadi, če je bila divjad uplenjena v istem lovišču. Malo divjad je treba označiti po končanem lovu ločeno po vrstah.
4. člen
(označevanje uplenjene divjadi)
Veterinarski zavod Slovenije izda obrazce za označevanje trupov uplenjene divjadi. Obrazci so kot priloga 1 sestavni del tega pravilnika. Obrazce je treba natisniti in vezati v bloke, tako da je vsaka stran sestavljena iz treh serijsko oštevilčenih delov, ki jih je mogoče odtrgati. Posamezni deli v bloku imajo naslednje namene:
– prvi del je namenjen evidenci pregledniku in lovski organizaciji o uplenjeni divjadi in ostane v zvezku;
– drugi del – etiketa je napotnica preglednika za uplenjeno divjad, ki ima na hrbtni strani prostor za pečat, s katerim veterinar označi trup divjadi v koži po opravljenem veterinarskosanitarnem pregledu;
– tretji del – talon je namenjen označevanju notranjih organov uplenjene divjadi. Posamezni deli obrazca morajo biti izdelani iz papirja, odpornega proti vlagi, oziroma zaščiteni na tak način, da se pisava ne izbriše. Objekt za obdelavo uplenjene divjadi ter pravne in fizične osebe, ki se ukvarjajo s prodajo mesa divjadi na drobno, morajo etikete hraniti najmanj 1 leto.
5. člen
(hlajenje in prevoz uplenjene divjadi)
Trupe velike divjadi je treba čimprej po odstrelu ohladiti na temperaturo do +7°C, male divjadi pa do +4°C. Če zunanja temperatura ne omogoča, da bi dosegli dovolj hitro navedeno temperaturo v globini mesa, je treba meso najpozneje 12 ur po odstrelu spraviti v zbiralnico s hladilno napravo (temperatura 0°C do +4°C). Kadar so zunanje temperature višje kot +15°C, je treba trupe uplenjene divjadi po odstrelu brez odlašanja prepeljati v zbiralnico.
Trupe uplenjene divjadi, ki niso označeni v skladu s 3. členom tega pravilnika, ni dovoljeno prevažati iz lovišča v zbiralnico, temveč jih je treba neškodljivo odstraniti. Enako je treba ravnati, če pripadajoči notranji organi niso skupaj s trupom uplenjene divjadi in niso označeni kot je predpisano v 3. členu tega pravilnika.
Iz zbiralnic je treba uplenjeno divjad najpozneje v 7 dneh od začetka skladiščenja odpeljati v objekt za obdelavo uplenjene divjadi.
Prevoz uplenjene divjadi iz lovišča do zbiralnice in prevoz za lastno domačo porabo lovca je dovoljen v osebnem avtomobilu, sicer pa v vozilih, ki so posebej namenjena za prevoz uplenjene divjadi.
V vozilu z zanesljivo toplotno izolacijo brez vgrajene hladilne naprave je dovoljeno prevažati ohlajeno uplenjeno divjad na krajših relacijah kadar prevoz ne traja več kot dve uri. Če traja prevoz več kot dve uri, mora imeti vozilo vgrajeno hladilno napravo, temperatura v vozilu ob nakladanju in prevozu pa ne sme presegati +7°C.
Uplenjene divjadi v koži ni dovoljeno prevažati v istem vozilu hkrati z drugimi živili.
Med ali pred prevažanjem ni dovoljeno zapirati uplenjene divjadi za daljši čas v prtljažnike avtomobilov in s tem onemogočiti zračenje in hlajenje. Uplenjeno divjad je treba zaščititi pred snovmi, ki lahko povzročijo nenormalen vonj mesa, in pred zunanjimi vplivi (sonce, prah, blato), mrčesom in drugimi živalmi (psi, mačke, glodalci, muhe).
6. člen
(delo preglednika uplenjene divjadi)
Osnovni pregled trupa uplenjene divjadi in organov v lovišču ali v zbiralnici opravi pooblaščeni preglednik divjadi. Če pri pregledu ne ugotovi nobenih sprememb na trupu in organih uplenjene divjadi, izda napotnico iz 4. člena tega pravilnika tako, da izpolni podatke na napotnici in se podpiše. Potem, ko preglednik konča pregled, se organi uplenjene divjadi lahko odstranijo.
Z napotnico preglednik potrdi, da je bila žival uplenjena v lovišču, v katerem ni prepovedan promet zaradi ugotovitve kužne bolezni oziroma da ni ugotovljen sum bolezni, ter dovoli prevoz v zbiralnico ali objekt za obdelavo. Uplenjene divjadi, ki ni označena s pravilno izpolnjeno in podpisano napotnico pooblaščenega preglednika, ni dovoljeno prevažati iz zbiralnice v obrat za obdelavo uplenjene divjadi, temveč je treba poskrbeti, da se taki trupi neškodljivo odstranijo.
Čeprav ima divjad napotnico, se je ne sme dati v javno potrošnjo, dokler ni opravljen veterinarskosanitarni pregled.
Če se divjad pred odstrelom obnaša nenormalno ali če preglednik pri pregledu ugotovi morebitne patoanatomske spremembe ali podvomi v higiensko ustreznost mesa divjadi, mora sumljivi trup in notranje organe spraviti v ustrezno vrečo, da se prepreči stik z higiensko ustreznimi trupi, ter o tem obvestiti Veterinarski zavod Slovenije. Enako mora ravnati s trupi divjadi, ubite na drug način razen s strelom (npr. povožene v prometu). Veterinarski zavod Slovenije mora čimprej, najpozneje pa v 18 urah, opraviti veterinarskosanitarni pregled. Tak postopek je obvezen tudi za vso divjad, če je bila na območju lovišča ali upravne enote ugotovljena kužna bolezen, ki se lahko prenese z divjadjo.
7. člen
(naloge prevzemnika uplenjene divjadi v zbiralnici)
V zbiralnici sprejme uplenjeno divjad prevzemnik, ki mora imeti izpit za preglednika.
V zbiralnico je dovoljeno sprejeti:
– trupe uplenjene divjadi v koži, brez notranjih organov, (če so bili organi že pregledani v lovišču), na katerih je pritrjena pravilno izpolnjena napotnica s podpisom pooblaščenega preglednika;
– trupe uplenjene divjadi s pripadajočimi organi, če so v naravni zvezi s trupom ali ločeni in pravilno označeni z etiketo iz 4. člena tega pravilnika.
Trupe uplenjene divjadi, ki niso pravilno označeni, in tiste, pri katerih se s pregledom ugotovijo organoleptični znaki kvarjenja, mora prevzemnik zadržati in ravnati z njimi tako, kot je določeno v tretjem odstavku 6. člena tega pravilnika. Uplenjeno divjad iz druge alinee drugega odstavka tega člena prevzemnik pregleda in zanjo izpolni ter podpiše napotnico.
8. člen
(veterinarsko-sanitarni pregled)
Meso divjadi je dovoljeno oddati v promet za javno potrošnjo šele po opravljenem veterinarsko-sanitarnem pregledu.
Pred veterinarsko-sanitarnim pregledom uplenjene divjadi ni dovoljeno zmrzovati.
Veterinarsko-sanitarni pregled uplenjene divjadi za javno potrošnjo opravi strokovni veterinarski delavec Veterinarskega zavoda Slovenije v objektu za obdelavo uplenjene divjadi. Pregled divjadi v koži lahko opravi tudi v zbiralnici divjadi.
Če prispe uplenjena divjad v zbiralnico ali objekt za obdelavo uplenjene divjadi brez napotnice preglednika divjačine, veterinarsko-sanitarnega pregleda ni dovoljeno opraviti, uplenjeno divjad pa je treba kot higiensko neustrezno neškodljivo odstraniti.
Če pristojni veterinar pregleda divjad v zbiralnici, mora na hrbtni strani napotnice iz 4. člena tega pravilnika s predpisanim pečatom označiti, da je bil opravljen veterinarsko-sanitarni pregled. Po opravljenem pregledu v objektu za obdelavo divjadi se meso označi s predpisanim žigom.
9. člen
(postopek s trofejami tujih lovcev)
Iznos trofeje (cel trup ali samo del trupa uplenjene divjadi), ki jo tuji lovec želi odpeljati s seboj za svojo lastno porabo, se ne šteje za izvoz. Trupov take uplenjene divjadi ni treba predhodno prepeljati v izvozni objekt. Če želi tuji lovec uplenjeno žival odreti ali kako drugače razrezati, mu jo lahko lovci po opravljenem veterinarskosanitarnem pregledu oderejo v zbiralnici, ki ima za tako delo pogoje iz 10. člena tega pravilnika.
Meso divjih prašičev, medvedov, jazbecev ali drugih vrst mesojede divjadi je treba veterinarskosanitarno pregledati na ličinke Trihinele spiralis, ne glede na to, ali je meso namenjeno za hrano ljudi ali za krmljenje živali.
Pooblaščeni delavec Veterinarskega zavoda Slovenije izda tujemu lovcu potrdilo o zdravstvenem stanju pošiljke, s katerim potrdi, da je bila divjad uplenjena v lovišču, ki ni okuženo, in da je bil opravljen veterinarskosanitarni pregled. Na uplenjeno divjad mora pred odpremo v tujino strokovni delavec Veterinarskega zavoda Slovenije pritrditi zalivko (plombo) in njeno serijsko številko. Številka zalivke mora biti navedena na potrdilu o zdravstvenem stanju pošiljke.
10. člen
(minimalni higiensko-tehnični pogoji za zbiralnico uplenjene divjadi)
Zbiralnice morajo biti locirane tako, da je do njih možen dostop tudi pozimi. Okolica zbiralnice mora biti tlakovana, asfaltirana ali drugače utrjena, da se preprečuje dviganje prahu ali raznašanje blata.
V zbiralnici ali v njeni neposredni bližini mora biti tekoča pitna voda za vzdrževanje osebne higiene in higiene prostorov. Odplake morajo biti speljane v kanalizacijo ali greznico.
Stene in tla morajo biti iz materiala, ki se lahko čisti. Prostor mora biti zavarovan pred insekti in glodalci. V hladilniku ali hladilnici morajo biti kavlji za obešanje uplenjene divjadi. Če se v zbiralnici opravlja veterinarskosanitarni pregled mora biti na mestu pregleda osvetlitev intenzivnosti najmanj 550 luxov.
V zbiralnici je dovoljeno odirati uplenjeno divjad za lastno domačo porabo lovcev ali za tuje goste – lovce.
Zbiralnica, v kateri se to delo opravlja, mora imeti v ta namen poseben prostor, da se prepreči stik odrtih trupov in trupov v koži. Navedeni prostor je lahko od ostalega dela ločen s predelno steno, opremljen pa mora biti z ustreznimi obešali za odiranje v visečem položaju.
11. člen
(nadzor nad delom preglednikov in kontrola zbiralnic)
Veterinarski zavod Slovenije mora redno kontrolirati delo pooblaščenih preglednikov divjadi in najmanj štirikrat letno pregledati higieno obdelave divjadi, označevanje uplenjene divjadi in ugotoviti higienske ter tehnične pogoje zbiralnic. Pregledi se opravijo v začetku maja pred lovno sezono, avgusta, oktobra in enkrat izven lovne sezone.
Pregledi iz prvega odstavka tega člena so sestavni del obveznih veterinarskosanitarnih pregledov surovin in živil živalskega izvora, za katere se plača predpisana pristojbina.
Veterinarski zavod Slovenije izda in odvzame pregledniku divjadi pooblastilo, vodi evidenco pooblaščenih preglednikov in evidenco zbiralnic uplenjene divjadi.
12. člen
(predpis, ki preneha veljati)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati navodilo o preventivnih ukrepih za zagotavljanje neoporečnega pregleda, transporta in zbiranja divjačine (Uradni list SRS, št. 27/87).
13. člen
(veljavnost pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 323-28/96
Ljubljana, dne 1. aprila 1996.
dr. Jože Osterc l. r.
Minister za kmetijstvo,
gozdarstvo in prehrano
PRILOGA 1

            OBRAZEC ZA OZNAČEVANJE UPLENJENE DIVJADI

I (prvi del obrazca)                     serijska številka: ....

EVIDENCA LOVSKE DRUŽINE

LD: ............................................................

Vrsta in število uplenjene divjadi .............................

Uplenitelj .....................................................

Datum odstrela .................................................

Lovišče ........................................................

Namen uporabe mesa divjadi .....................................

-----------------------------------------------------------------

II (drugi del obrazca)

VETERINARSKI ZAVOD SLOVENIJE             serijska številka: ....
Cesta v Mestni log 47a, Ljubljana

                  NAPOTNICA ZA UPLENJENO DIVJAD

Vrsta in število uplenjene divjadi: ............. kg ...........

uplenjena / povožena dne ......... ob .......... uri.

v lovišču ......................... Lovska družina .............

Uplenitelj .....................................................

S to napotnico je dovoljeno prepeljati uplenjeno divjad v
zbiralnico / objekt za obdelavo:

................................................................

Druge ugotovitve preglednika: ..................................

................................................................

V ................ dne .............

                               MP       ........................
                                         (Podpis pooblaščenega
                                             preglednika)

OPOMBA: S TO NAPOTNICO NI DOVOLJENO ODDATI UPLENJENE DIVJADI V
PROMET ZA JAVNO POTROŠNJO!
PROMET JE DOVOLJEN ŠELE PO OPRAVLJENEM VETERINARSKEM PREGLEDU.
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Hrbtna stran napotnice (II. del obrazca)

                Veterinarskosanitarno pregledano

                             Pečat:

Opomba: to etiketo je treba hraniti najmanj 1 leto!
-----------------------------------------------------------------

III. (tretji del obrazca)           serijska številka: .........

Talon za označevanje organov uplenjene divjadi
-----------------------------------------------------------------

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti