Uradni list

Številka 56
Uradni list RS, št. 56/1995 z dne 4. 10. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 56/1995 z dne 4. 10. 1995

Kazalo

2652. Pravilnik o uporabi listin v carinskem postopku, stran 4509.

Na podlagi tretjega odstavka 46. člena carinskega zakona (Uradni list RS, št. 1/95 in 28/95) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o uporabi listin v carinskem postopku
1. Poglavje
Splošne določbe
1. člen
(Vsebina pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa obliko pisne carinske deklaracije (v nadaljevanju: enotno carinsko listino ali ECL), način njenega izpolnjevanja in uporabe v carinskih postopkih ter dokumente, ki se prilagajo.
(2) Ta pravilnik določa tudi vsebino, obliko in način uporabe drugih posebnih obrazcev za carinski nadzor.
2. člen
(Definicije izrazov)
V tem pravilniku imajo naslednji izrazi naslednji pomen:
(a) “komplet ECL”: osemlistni komplet listov 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 in 8 oziroma dva štirilistna kompleta listov 1/6, 2/7, 3/8 in 4/5 oziroma 5/4;
(b) “set ECL”: listi ECL, potrebni za izvedbo izbranega carinskega postopka;
(c) “dvonamenska uporaba”: uporaba štirilistnega kompleta ali ustreznih setov, ko je potrebno na listih ECL prečrtati neuporabljeno številčno oznako;
(d) “celovita uporaba enotne carinske listine”: uporaba kompleta ECL, ko je z enkratnim vpisom podatkov omogočena izvedba izvoznega, tranzitnega in uvoznega carinskega postopka;
(e) “delna uporaba enotne carinske listine”: uporaba samo tistih listov iz kompleta ECL, ki so potrebni za izvedbo posameznega carinskega postopka;
(f) “polje”: del ECL, ločen s črto in označen s številko ali veliko tiskano črko in tekstualnim opisom;
(g) “podpolja” : vidno označeni deli polj, ki jih štejemo od leve proti desni;
(h) “dopolnilo ECL”: obrazec, ki je sestavni del ECL in se uporablja, če se v pošiljki deklarira blago, uvrščeno v več kot eno devetmestno oznako nomenklature carinske tarife.
3. člen
(Uporaba enotne carinske listine)
Če z drugimi predpisi ni določeno drugače, se ECL uporablja za vse carinske postopke in ponovni izvoz blaga s carinskega območja Republike Slovenije (v nadaljevanju: carinsko območje).
2. Poglavje
Sestava in opis enotne carinske listine
4. člen
(Osem- in štirilistni komplet)
(1) Komplet ECL sestavlja en komplet osmih listov ali dva kompleta štirih listov.
(2) Osemlistni komplet ECL sestavljajo:
1. list z zaporedno številko 1 in rdečo polno črto ob desnem robu – za carinski organ odpreme, izvoza, ponovnega izvoza ali začasnega izvoza na oplemenitenje (v nadaljevanju: odpremni carinski organ ali carinski organ izvoznega carinjenja);
2. list z zaporedno številko 2 in zeleno polno črto ob desnem robu – za obdelavo podatkov o izvozu;
3. list z zaporedno številko 3 in rumeno polno črto ob desnem robu – za pošiljatelja/izvoznika blaga;
4. list z zaporedno številko 4 in modro prekinjeno črto ob desnem robu – za namembni carinski organ;
5. list z zaporedno številko 5 in modro polno črto ob desnem robu – za potrditev prejema blaga odpremnemu carinskemu organu;
6. list z zaporedno številko 6 in rdečo prekinjeno črto ob desnem robu – za carinski organ, pri katerem se blago sprosti v prost promet, začne eden od postopkov z ekonomskim učinkom oziroma zaključi postopek začasnega izvoza na oplemenitenje (v nadaljevanju: carinski organ uvoznega carinjenja);
7. list z zaporedno številko 7 in zeleno prekinjeno črto ob desnem robu – za obdelavo podatkov o uvozu;
8. list z zaporedno številko 8 in rumeno prekinjeno črto ob desnem robu – za prejemnika/uvoznika blaga.
(3) Dvonamenski štirilistni komplet ECL sestavljajo:
1. list z zaporedno številko 1/6 in rdečo prekinjeno ter polno črto ob desnem robu – za carinski organ izvoznega ali uvoznega carinjenja;
2. list z zaporedno številko 2/7 in zeleno prekinjeno ter polno črto ob desnem robu – za obdelavo podatkov o izvozu ali uvozu;
3. list z zaporedno številko 3/8 in rumeno prekinjeno ter polno črto ob desnem robu – za pošiljatelja/izvoznika oziroma prejemnika/uvoznika blaga;
4. list z zaporedno številko 4/5 in modro prekinjeno ter polno črto ob desnem robu – za namembni carinski organ ali za potrditev predaje blaga odpremnemu carinskemu organu;
5. list z zaporedno številko 5/4 in modro prekinjeno črto ter polno črto ob desnem robu – za potrditev predaje blaga odpremnemu carinskemu organu ali za namembni carinski organ.
(4) Vsak list dvonamenskega štirilistnega kompleta ECL se lahko uporabi alternativno. Neuporabljena številka na listu mora biti prečrtana. Osemlistno ECL lahko nadomeščata dva dvonamenska štirilistna seta.
(5) Deklarant lahko uporabi za svoje potrebe dodatni list ECL brez številčne oznake, ki mora imeti diagonalno izpisan tekst “ZA INTERNO UPORABO”. Tega lista carinski organ v postopku ne overja.
(6) Obrazec osemlistnega kompleta ECL je v prilogi 1 k temu pravilniku, obrazec štirilistnega kompleta ECL pa je v prilogi 3 k temu pravilniku. Prilogi 1 in 3 k temu pravilniku sta njegov sestavni del.
5. člen
(Dopolnilo ECL)
(1) Če se z enotno carinsko listino deklarira blago, ki se uvršča v več kot eno devetmestno oznako nomenklature carinske tarife, se skupaj z ECL carinskemu organu predloži potrebno število dopolnilnih listin (v nadaljevanju: dopolnilo ECL) z enakim številom listov ter oznakami, kot jih ima ECL. Dopolnilo ECL je sestavni del ECL, ki ji pripada.
(2) Za izpolnjevanje dopolnila ECL se smiselno uporabijo določbe tega pravilnika o ipzolnjevanju ECL.
(3) Če se uporabi dopolnilo ECL, se skupni seštevek uvoznih ali izvoznih dajatev po vrstah in skupni seštevek vseh uvoznih ali izvoznih dajatev vpiše v razdelek “SEŠTEVEK” na zadnjem dopolnilu ECL.
(4) Carinska uprava lahko izjemoma dovoli, da se dopolnilo ECL ne uporablja, če se pri sestavljanju deklaracije in izmenjavi podatkov uporabljajo računalniške rešitve.
(5) Obrazec osemlistnega dopolnila ECL je v prilogi 2 k temu pravilniku, obrazec štirilistnega dopolnila ECL pa je v prilogi 4 k temu pravilniku. Prilogi 2 in 4 k temu pravilniku sta njegov sestavni del.
6. člen
(Opis enotne carinske listine)
(1) ECL in dopolnilo ECL sta formata 210 x 297 mm, lahko sta krajša 5 mm ali daljša 8 mm. Papir mora biti samokopirni, najmanjše mase 44 gramov na kvadratni meter in ne sme vsebovati celuloze.
(2) Polja ECL morajo biti razporejena v desetinah inča v horizontalni in šestinah inča v vertikalni smeri (računalniški izpis).
(3) Obrazec je natiskan na belem papirju v zeleni barvi. Polja 1 (prvo in tretje podpolje), 2, 3, 4, 5, 6, 8, 15, 17, 18, 19, 21, 25, 27, 31, 32, 33 (prvo podpolje), 35, 38, 40, 44, 50, 51, 52, 53 na listih z zaporedno številko 1, 4, 5, in 7 so zelene barve, medtem ko so druga polja in listi z zaporedno številko 2, 3, 6 in 8 bele barve.
(4) Polje 1 (prvo in tretje podpolje), 2, 3, 31, 32, 33 (prvo podpolje), 35, 38, 40 in 44 dopolnila ECL so na listih 1, 4, 5 in 7 zelene barve, medtem ko so druga polja in listi z zaporedno številko 2, 3, 6 in 8 bele barve.
(5) Obarvana polna črta ob desnem robu je široka 3 mm. Prekinjena črta je sestavljena iz barvnih kvadratkov 3 x 3 mm in trimilimetrskih presledkov. Med prekinjeno in polno črto dvonamenskega seta iz tretjega odstavka 4. člena tega pravilnika je presledek širine 1 mm.
(6) Samokopirna polja ECL so določena v prilogi 5 k temu pravilniku, ki je njegov sestavni del.
3. Poglavje
Priloge enotne carinske listine
7. člen
(Sprostitev v prost promet)
(1) Ob vložitvi deklaracije za sprostitev blaga v prost promet se ECL priložijo naslednji dokumenti:
(a) faktura, na osnovi katere je prijavljena carinska vrednost blaga;
(b) deklaracija o carinski vrednosti blaga, če mora biti priložena v skladu s pravilnikom o carinski vrednosti blaga (Uradni list RS, št. 55/95);
(c) dokumenti, na osnovi katerih se uveljavljajo oprostitve plačila carine ali druge ugodnosti;
(d) vsi drugi dokumenti, ki so potrebni za sprostitev blaga v prost promet;
(e) dokumenti o poprejšnjem carinskem postopku.
(2) Carinski organ lahko zahteva, da deklarant ob vložitvi ECL predloži na vpogled tudi druge dokumente, kot na primer:
(a) dokumente o prevozu blaga;
(b) liste pakiranja blaga ali druge ustrezne dokumente, če je prepoznavanje blaga v paketih brez njih oteženo;
(c) pogodbo, na podlagi katere se blago uvaža ali izvaža.
(3) Enotni carinski listini ni potrebno priložiti prilog iz točk (b) in (c) prvega odstavka tega člena, če se uveljavlja skupna carinska stopnja, oziroma prilog iz točk (a), (b) ali (c) prvega odstavka tega člena, če je blago predmet oprostitve plačila carine in jih carinski organ izrecno ne zahteva.
8. člen
(Tranzit blaga)
(1) Carinski organ, pri katerem se začne tranzitni postopek, zahteva, da se deklaraciji priloži prevozna listina le, če je to potrebno zaradi preverjanja deklariranih podatkov.
(2) Na zahtevo carinskega organa je potrebno predložiti tudi vse dokumente, ki se nanašajo na poprejšnji carinski postopek.
9. člen
(Postopki z ekonomskim učinkom)
(1) ECL za začetek carinskega postopka z ekonomskim učinkom, razen začasnega izvoza na oplemenitenje, morajo biti priloženi dokumenti iz prvega odstavka 7. člena tega pravilnika, razen če gre za skladiščenje blaga v carinskem skladišču tipa A,B,C ali F.
(2) Carinski organ lahko zahteva, da deklarant ob predložitvi ECL predloži na vpogled tudi dovoljenje za izbrani postopek z ekonomskim učinkom ter dokumente iz drugega odstavka 7.člena oziroma dokumente o poprejšnjem carinskem postopku.
(3) ECL za začetek začasnega izvoza na oplemenitenje morajo biti priloženi:
(a) dokumenti, navedeni v 10. členu tega pravilnika in
(b) predhodno dovoljenje, če gre za uporabo sistema zamenjave.
10. člen
(Izvoz in ponovni izvoz)
(1) ECL za izvoz in ponovni izvoz blaga je potrebno priložiti vse dokumente, potrebne za pravilno določitev izvoznih dajatev in drugih ukrepov ekonomske politike.
(2) Točka (e) prvega odstavka in točka (a) drugega odstavka 7. člena tega pravilnika se smiselno uporabljata tudi pri vložitvi ECL za izvoz oziroma ponovni izvoz blaga.
4. Poglavje
Elektronska izmenjava podatkov
11. člen
(Elektronska izmenjava podatkov)
(1) V skladu z drugim odstavkom 46.člena carinskega zakona lahko Carinska uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju: Carinska uprava) dovoli vložitev carinske deklaracije s pomočjo elektronske izmenjave podatkov.
(2) Carinska uprava ob izdaji dovoljenja iz prejšnjega odstavka odloči tudi, ali mora deklarant kljub odobreni elektronski izmenjavi podatkov vložiti ECL ali ne.
12. člen
(Dovoljenje)
Dovoljenje za elektronsko izmenjavo podatkov izda Carinska uprava vsakemu zainteresiranemu udeležencu posebej na njegovo pisno zahtevo. Obvezno vsebino zahtevka in dovoljenja določi direktor Carinske uprave.
13. člen
(Vložitev deklaracije)
Šteje se, da je deklaracija s pomočjo elektronske izmenjave podatkov vložena pri carinskem organu v trenutku, ko ta sprejme elektronsko sporočilo. Eno elektronsko sporočilo lahko vsebuje več deklaracij, vendar carinski organ vodi postopek za vsako deklaracijo posebej.
14. člen
(Vsebina vrnjenega sporočila)
Carinski organ potrdi prejem paketa podatkov s povratnim sporočilom, ki vsebuje vsaj dogovorjene identifikacijske podatke vsake deklaracije, vrsto odkritih napak, če je nepravilna, oziroma registrsko številko carinskega organa in datum sprejema, če je deklaracija pravilna. Sporočilo lahko vsebuje tudi podatke o načinu pregleda blaga in prepustitvi blaga deklarantu.
15. člen
(Elektronska izmenjava drugih podatkov)
Carinska uprava lahko dovoli tudi elektronsko izmenjavo drugih podatkov, ki so potrebni v carinskem postopku.
5. Poglavje
Uporaba različnih setov
16. člen
(Celovita uporaba enotne carinske listine)
(1) Komplet ene osem- in dveh štirilistnih ECL omogoča enkraten vnos podatkov, ki se uporabijo za prijavo več povezanih carinskih postopkov (celovita uporaba enotne carinske listine za kombinirane postopke izvoza, tranzita in uvoza blaga).
(2) Če se uporabita dva dvonamenska štirilistna seta kot nadomestilo osemlistnemu, oba skupaj tvorita komplet.
(3) Če se uporabi ECL v kombiniranih postopkih, je deklarant odgovoren za točnost in popolnost vseh podatkov, tudi poprej vnešenih v ECL.
(4) Vsako odstopanje podatkov od dejanskega stanja blaga mora deklarant nemudoma sporočiti pristojnemu carinskemu organu, ki lahko zahteva vložitev novega seta dokumentov za zahtevani postopek.
17. člen
(Delna uporaba enotne carinske listine)
(1) Za posamezen postopek ali kombinacije postopkov se lahko uporabi set enotne carinske listine, ki vsebuje le liste, potrebne za vodenje takega postopka in so predpisani s tem pravilnikom.
(2) Če carinski predpisi tako zahtevajo, je mogoče uporabiti delne sete z dodatnimi listi ali njihovimi kopijami. Dodatni list mora deklarant izpolniti z istimi podatki kot osnovni list in ga podpisati.
18. člen
(Skupni izvozni in tranzitni postopek)
(1) Skupni postopek za izvoz in tranzit blaga se lahko uporabi le, če se za vse blago, namenjeno izvozu na enem prevoznem sredstvu, vloži ena ECL.
(2) Set ECL za skupni izvozni in tranzitni postopek vsebuje:
– list 1 za carinski organ izvoznega carinjenja,
– list 2 za obdelavo podatkov,
– list 3 za izvoznika,
– list 4 za namembni carinski organ,
– list 5 za potrditev izstopa blaga.
(2) List 1 zadrži carinski organ izvoznega carinjenja kot arhivski originalni dokument, ki so mu priložene vse potrebne listine.
(3) List 2 zadrži carinski organ izvoznega carinjenja za obdelavo podatkov.
(4) List 3 carinski organ izvoznega carinjenja po prepustitvi blaga vrne deklarantu.
(5) List 4 zadrži namembni carinski organ.
(6) List 5 je namenjen carinskemu nadzoru. Prevoznik je ob izstopu iz države dolžan list 5 predati namembnemu carinskemu organu, ta pa z njim potrdi izstop blaga odpremnemu carinskemu organu.
(7) Če se za tranzit blaga uporabi zvezek TIR, je treba za izvoz blaga vložiti posebno ECL v skladu z 19. členom tega pravilnika.
19. člen
(Ločeni postopek izvoza blaga)
(1) Če se postopka izvoznega carinjenja in tranzita opravita ločeno, se vloži za vsako izvozno pošiljko set ECL, ki vsebuje:
– list 1 za carinski organ izvoznega carinjenja,
– list 2 za obdelavo podatkov,
– list 3 za izvoznika.
(2) List 1 zadrži carinski organ izvoznega carinjenja kot arhivski originalni dokument, ki so mu priložene vse potrebne listine.
(3) List 2 zadrži carinski organ izvoznega carinjenja za obdelavo podatkov.
(4) List 3 carinski organ po prepustitvi blaga vrne deklarantu.
20. člen
(Začasni izvoz blaga na oplemenitenje in ponovni izvoz)
Določbi 18. in 19. člena tega pravilnika se primerno uporabljata tudi vložitev ECL za začasni izvoz na oplemenitenje oziroma za ponovni izvoz.
21. člen
(Tranzit blaga)
(1) Če se blago deklarira le za tranzit, se vloži za vse pošiljke na enem transportnem sredstvu ena tranzitna enotna carinska listina, ki vsebuje:
– list 1 za odpremni carinski organ,
– list 4 za namembni carinski organ,
– list 5 za potrditev izstopa ali prejema blaga.
(2) List 1 zadrži odpremni carinski organ kot arhivski originalni dokument za potrebe carinskega nadzora. Če je bilo blago, za katerega je bil začet tranzitni postopek, namenjeno izvozu, se ECL za tranzit blaga predložijo na vpogled vsi listi 3 ECL, po katerih je bilo blago izvozno ocarinjeno.
(3) List 4 zadrži namembni carinski organ.
(4) List 5 se uporablja za carinski nadzor blaga. Prevoznik je dolžan list 5 predati namembnemu carinskemu organu, ki z njim potrdi izstop blaga iz države ali prejem blaga odpremnemu carinskemu organu.
(5) V tranzitnem postopku se lahko namesto dopolnila ECL uporabi seznam pošiljk, ki mora vsebovati najmanj:
– oznako “SEZNAM POŠILJK”,
– v zgornjem desnem kotu prostor za vpis evidenčnih podatkov ECL, ki ji je seznam priložen,
– zaporedno številko pošiljke, število tovorkov in trgovsko ime blaga,
– bruto maso blaga in
– prostor za pripombe carinskega organa.
(6) V primeru uporabe seznama pošiljk se izpolni samo osnovni set ECL, na katerem morata biti polji 32 in 35 prečrtana, v polju 31 pa se vpiše opomba “BLAGO PO PRILOŽENEM SEZNAMU POŠILJK”.
22. člen
(Uvoz blaga)
(1) Enotno carinsko listino za postopek sprostitve blaga v prost promet, začetek postopka carinskega skladiščenja, postopka uvoza zaradi proizvodnje za izvoz, postopka predelave pod carinskim nadzorom ali postopka začasnega uvoza sestavlja set, ki vsebuje:
– list 6 za carinski organ uvoznega carinjenja,
– list 7 za obdelavo podatkov o uvozu,
– list 8 za uvoznika/prejemnika blaga.
(2) List 6 zadrži carinski organ uvoznega carinjenja kot arhivski originalni dokument, ki so mu priložene vse potrebne listine.
(3) List 7 je namenjen obdelavi podatkov uvoznega carinjenja.
(4) List 8 carinski organ uvoznega carinjenja po prepustitvi blaga vrne deklarantu.
6. Poglavje
Izpolnjevanje enotne carinske listine
23. člen
(Dovoljeni načini izpolnjevanja)
(1) Polja ECL in dopolnila ECL se izpolnijo s pisalnim strojem, tiskalnikom računalnika ali izjemoma v rokopisu. Če so podatki izpolnjeni ročno, morajo biti izpisani s kemičnim svinčnikom in velikimi tiskanimi črkami.
(2) Polja, označena s številko, izpolni carinski deklarant tako, kot je predpisano za carinski postopek, katerega z vložitvijo ECL zahteva.
(3) Polja, ki so označena z velikimi črkami, izpolni carinski organ v skladu s VII. poglavjem tega pravilnika.
(4) Šifre, s katerimi se izpolnijo posamezna polja, so določene v kodeksu šifer, ki je v prilogi 13 tega pravilnika in je njegov sestavni del (v nadaljevanju: kodeks šifer).
24. člen
(Izpolnjevanje ECL za izvoz, ponovni izvoz, začasni izvoz na oplemenitenje in tranzit blaga)
(1) V ECL za skupni izvozni in tranzitni postopek v skladu z 18. členom tega pravilnika se ne izpolnijo polja 4, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 15a, 15b, 16, 17b, 26, 27, 28, 29, 34, 36, 43, 45, 48, 51, in 52.
(2) V ECL za izvozni postopek v skladu z 19. členom tega pravilnika oziroma v ECL za postopke iz 20. člena tega pravilnika se ne izpolnijo polja 4, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 15a, 15b, 16, 17b, 18, 26, 27, 28, 29, 34, 36, 48, 50, 51, 52, 53, 55 in 56.
(3) V ECL za tranzit blaga iz 21. člena tega pravilnika se ne izpolnijo polja 2, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 15a, 15b, 16, 17a, 17b, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 47, 48, 49, 51, 52 in 54.
(4) Polja ECL, ki niso omenjena v prvem, drugem oziroma tretjem odstavku tega člena se izpolnijo na naslednji način:
Polje 1 – DEKLARACIJA
Prvo podpolje ostane prazno.
Drugo podpolje se izpolni s šifro:
1 za izvoz blaga
2 za začasni izvoz blaga na oplemenitenje
3 za ponovni izvoz blaga
v skupnem in ločenem postopku izvoza in tranzita, v tranzitnem postopku pa se ne izpolni.
Tretje podpolje se izpolni s črko:
“T” pri tranzitu blaga in skupnem postopku izvoza in tranzita, sicer se ne izpolni.
Polje 2 – POŠILJATELJ/IZVOZNIK
V polje se vpiše ime in priimek oziroma za pravne osebe naziv in naslov izvoznika blaga, v desni zgornji kot za “Št.” pa njegova sedemmestna matična številka, ki jo določi Statistični urad Republike Slovenije (v nadaljevanju: matična številka). Za fizične osebe se vpiše skupna šifra “5980003”, za kmete pa šifra “5000009”.
Če se z izvozom blaga zaključuje postopek z ekonomskim učinkom, mora biti v tem polju naveden imetnik dovoljenja.
Polje 3 – OBRAZCI
V prvo podpolje, dolžine dveh mest, se vpiše zaporedna številka seta ECL ali dopolnila ECL.
V drugo podpolje, dolžine dveh mest, se vpiše skupno število vseh setov, ki sestavljajo eno deklaracijo.
Če je deklaracija za izvoz sestavljena npr. iz enega osnovnega seta in dveh dopolnil ECL, se v osnovnem setu vpiše v prvo podpolje številko 1, v drugo podpolje 3, na prvem dopolnilnem setu v prvo podpolje 2, v drugo podpolje 3 in na drugem dopolnilnem setu v prvo in drugo podpolje 3.
Če se izvaža blago, uvrščeno v eno tarifno oznako nomenklature carinske tarife, se v prvo in drugo podpolje razdelka 3 vpiše 1.
Če se uporabi seznam pošiljk, se polje ne izpolni.
Polje 4 – NAKLADNE LISTINE
V polje dolžine petih mest, se vpiše število seznamov pošiljk, ki so priloženi ECL.
Polje 5 – POSTAVKE
V polje se vpiše dvomestno skupno število postavk v ECL in dopolnilih ECL, ki ustreza skupnemu številu deklariranih vrst blaga v poljih 32.
Polje 6 – ŠTEVILO TOVORKOV
V polje, dolžine šestih mest, se vpiše skupno število tovorkov v pošiljki, ne glede na njihovo vrsto. Če se izvaža pošiljka v razsutem stanju, se vpiše 1.
Polje 7 – OPRAVILNA ŠTEVILKA
Polje se prosto uporablja za identifikacijske podatke izvoznika ali deklaranta, v primeru računalniške izmenjave podatkov pa se v to polje vpiše referenčna številka na način, določen v dovoljenju iz 12. člena tega pravilnika.
Polje 8 – PREJEMNIK
Izpolnjevanje polja ni obvezno. Deklarant ga lahko vpiše, če ga potrebuje.
Polje 14 – DEKLARANT/ZASTOPNIK
V polje se vpiše ime in priimek oziroma firma in naslov deklaranta, v desni zgornji kot za “Št.” pa matična številka. Če sta deklarant in pošiljatelj ista oseba, se lahko v to polje vpiše “POŠILJATELJ” in njegova matična številka.
Polje 17 – NAMEMBNA DRŽAVA
V polje se vpiše naziv države končne destinacije blaga.
Polje 17a – ŠIFRA NAMEMBNE DRŽAVE
V polje dolžine treh mest, se vpiše šifro države iz polja 17, iz kodeksa šifer.
Polje 18 – REGISTRACIJA IN DRŽAVA PREVOZNEGA SREDSTVA OB ODHODU
Polje se obvezno izpolni le v tranzitnem carinskem postopku. V skupnem postopku izvoza in tranzita se izpolni le, če se prevozni sredstvi iz tega polja in polja 21 razlikujeta.
V polje se vpišejo podatki o prevoznem sredstvu, na katerem je blago neposredno naloženo. Če je blago naloženo na tovornem vozilu, ki se prevaža od odpremnega do namembnega carinskega organa na železniškem prevoznem sredstvu, se vpišejo podatki o tovornem vozilu.
Za pošiljke v cestnem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta in registrska številka vozila in priklopnika, če ga vozilo ima. V drugo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra države vozila iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v železniškem prometu se v prvo podpolje vpiše “vagon” in njegova številka, drugo podpolje se ne izpolni.
Za pošiljke v morskem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta in ime plovila. V drugo podpolje se vpiše šifra države, pod katere zastavo plovilo pluje, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v zračnem prometu se v prvo podpolje vpiše registrska oznaka zrakoplova ali linija in datum odhoda; v drugo podpolje se vpiše šifra države, v kateri je zrakoplov registriran, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v poštnem prometu, pri transportu blaga po transportnih napeljavah (daljnovodih, cevovodih, plinovodih) ali za blago, ki se carini v carinskem skladišču, se polje ne izpolni.
Polje 19 – ZABOJNIK
V polje se vpiše ena od naslednjih šifer, glede na stanje ob izstopu iz države:
1 če je blago natovorjeno v zabojniku,
0 če zabojnika ni.
Če je blago izvoženo v zabojniku, morajo biti njegove identifikacijske oznake vpisane v polju 31.
Polje 20 – DOBAVNI POGOJI
V prvo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra paritete po INCOTERMS iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje se vpiše kraj, na katerega se pariteta nanaša.
V tretje podpolje dolžine enega mesta se vpiše šifra iz kodeksa šifer, ki določa lego kraja iz drugega podpolja znotraj, izven ali na meji carinskega območja.
Polje 21 – REGISTRACIJA IN DRŽAVA PREVOZNEGA SREDSTVA OB PREHODU MEJE
V polje se vpiše podatke o vlečnem prevoznem sredstvu.
Za pošiljke v cestnem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta in registrska številka vozila in priklopnika, če ga vozilo ima. V drugo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra države vozila iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v železniškem prometu se v prvo podpolje vpiše “vagon” in njegova številka, drugo podpolje se ne izpolni.
Za pošiljke v morskem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta in ime plovila. V drugo podpolje se vpiše šifra države, pod katere zastavo pluje plovilo, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v zračnem prometu se v prvo podpolje vpiše registrska oznaka zrakoplova ali oznaka linije in datum; v drugo podpolje se vpiše šifra države, v kateri je zrakoplov registriran, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v poštnem prometu, pri transportu blaga po transportnih napeljavah (daljnovodih, cevovodih, plinovodih) ali za blago, ki se carini v carinskem skladišču, se polje ne izpolni.
Polje 22 – VALUTA IN SKUPNI ZNESEK RAČUNA
V prvo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra vrste valute iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje, dolžine deset celih in dveh decimalnih mest, se vpiše skupni bruto znesek fakture ali faktur brez odštetih popustov v valuti iz prvega podpolja.
Skupni fakturni znesek je seštevek zneskov iz razdelkov 42 v vseh postavkah.
Polje 23 – VALUTNI TEČAJ
Vpiše se tečaj valute iz prvega podpolja polja 22, ki se uporablja za obračun carine na dan vložitve ECL. Če je bilo blago izvoženo pred vložitvijo ECL v poenostavljenem postopku, se ob vložitvi dopolnilne carinske deklaracije vpiše tečaj, ki se je uporabljal na dan vložitve poenostavljene deklaracije.
Če je bilo blago izvoženo pred dnevom vložitve deklaracije, blago pa je bilo fakturirano v različnih valutah ali je ob nastanku dolga za blago veljal različen tečaj, je potrebno za vsako valuto vložiti ločeno deklaracijo.
Polje 24 – VRSTA POSLA
V prvo podpolje tega polja se vpiše enomestna šifra vrste komercialnega posla (kolona A), v drugo podpolje pa enomestna šifra iz kolone B kodeksa šifer.
Polje 25 – VRSTA TRANSPORTA NA MEJI
V polje, dolžine dveh mest, se vpiše šifra predvidene vrste vlečnega transportnega sredstva na meji, vpisanega v polju 21, iz kodeksa šifer.
Polje 30 – BLAGO SE NAHAJA V/NA
V polje se vpiše kraj, kjer bo blago lahko pregledano, če se blago predloži v carinski postopek izven sedeža carinskega organa oziroma mesta, ki je pri carinskem organu za to določeno. V polje se lahko vpiše tudi natančnejše podatke, kje blago leži, če se pregled opravi v skladišču.
Polje 31 – TOVORKI IN OPIS BLAGA – OZNAKE IN ŠTEVILKE, ŠTEVILKE ZABOJNIKOV, ŠTEVILO IN VRSTA
V prvi del polja se le v prvi postavki vpiše oznake in število vseh tovorkov, deklariranih v ECL, število in identifikacijske oznake zabojnikov, ali druge ustrezne oznake, ki zagotavljajo prepoznavanje pošiljke. Če je blago v razsutem stanju, se vpiše “RAZSUTO”.
V drugi del polja in celotno polje preostalih postavk se vpiše količina in običajno trgovsko ime blaga, ki omogoča pravilno uvrščanje blaga v nomenklaturo carinske tarife ali druge nomenklature. V opisu blaga morajo biti navedeni fizični podatki (velikost, teža in podobno), značilnosti ali kemijski nazivi, če so taki podatki odločilni za uvrščanje blaga.
Če se uporabi seznam pošiljk iz petega odstavka 21. člena tega pravilnika, se v prvi del polja vpiše opomba: “BLAGO PO PRILOŽENEM SEZNAMU POŠILJK”.
Polje 32 – ZAPOREDNA ŠTEVILKA POSTAVKE
V polje, dolžine dveh mest, se vpiše zaporedna številka postavke od skupnega števila postavk blaga iz polja 5. Če je ECL priložen seznam pošiljk, se polje prečrta.
Polje 33 – TARIFNA OZNAKA
V prvo podpolje, dolžine osmih mest, se vpiše prvih osem številk tarifne oznake iz nomenklature carinske tarife.
V drugo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše zadnja, deveta številka tarifne oznake iz nomenklature carinske tarife.
Polje 35 – BRUTO MASA V KG
V polje, dolžine desetih celih in dveh decimalnih mest, se vpiše bruto masa blaga v kg. Če ECL vsebuje več postavk, se skupna bruto masa vpiše le pri prvi postavki. Če je ECL priložen seznam pošiljk, se polje prečrta.
V primerih, ko bruto mase ni mogoče določiti, ostane polje neizpolnjeno.
Polje 37 – POSTOPEK
V prvo podpolje, dolžine štirih mest, se vpiše šifra, sestavljena iz dvomestne šifre zahtevanega postopka in druge dvomestne šifre poprejšnjega carinskega postopka iz kodeksa šifer. Prva številka te šifre je enaka šifri, ki je navedena v drugem podpolju polja 1.
Poprejšnji postopek je carinski postopek, v katerem je bilo blago pred zahtevanim postopkom. Če postopka ni bilo, se uporabi kot drugi del šifre šifra 00.
Drugo podpolje, dolžine treh mest, se ne izpolni.
Polje 38 – NETO MASA V KG
V polje, dolžine devetih celih mest in dveh decimalk, se vpiše neto teža blaga v postavki.
Če mase blaga ni mogoče določiti, se polje ne izpolni.
Polje 39 – KONTINGENT
V polje, dolžine štirih mest, se vpiše šifra kontingenta, v primerih, ko je v postopku uveljavljena ugodnost na podlagi kontingenta.
Polje 40 – SKUPNA PRIJAVA/PREDLISTINA
V polje se vpišejo podatki o listini poprejšnjega carinskega postopka ali začasne hrambe (carinski organ, vrsta, številka in leto dokumenta). Vrsto poprejšnjega carinskega postopka določa drugo ali tretje podpolje polja 1 prejšnje ECL. Skupno prijavo se označi s črko “S”.
V dopolnilni ali nadomestni carinski deklaraciji se v polje vpiše podatke o poenostavljeni carinski deklaraciji.
Če je poprejšnji dokument skupen vsem vrstam deklariranega blaga iz različnih oznak nomenklature carinske tarife, se podatki o poprejšnjem dokumentu lahko vpišejo samo v polju 40 prve postavke ECL.
Če ni dovolj prostora, se vpiše opombo “GLEJ PRILOGO”, podatki pa vpišejo na posebej priloženi list v dvojniku. Carinski organ jih ob vpisu ECL v evidence overi.
Polje 41 – POSEBNA MERSKA ENOTA
V polje dolžine osem mest se vpiše količina blaga v merski enoti le, če je merska enota predpisana v nomenklaturi carinske tarife za devetmestno tarifno oznako blaga, sicer se ne izpolni.
Polje 42 – VREDNOST BLAGA V VALUTI
V polje se vpiše znesek v valuti iz prvega podpolja polja 22, ki se nanaša na to postavko. Vpiše se bruto znesek brez odštetih popustov in drugih znižanj.
Polje 44 – POSEBNI ZAZNAMKI/PREDLOŽENE LISTINE/POTRDILA IN DOVOLJENJA
V polje se vpišejo podatki o vrsti in številu priloženih dokumentov, podatki o zahtevanih dovoljenjih, podatki za določanje carinske vrednosti blaga in podatki, ki jih zahtevajo drugi carinski predpisi.
Podatki se vpišejo v šifrirani obliki, če so določeni v kodeksu šifer, sicer se lahko vpišejo z besedami. Če se uporabi obe možnosti, morajo biti najprej navedeni šifrirani podatki in šele nato tekstualni.
Podrobnejša navodila za vpis šifriranih podatkov so določena v kodeksu šifer.
Polje 46 – STATISTIČNA VREDNOST
V polje, dolžine dvanajstih celih mest, se vpiše vrednost blaga v domači valuti po pariteti “dobavljeno na slovenski meji”. Fakturna vrednost blaga se preračuna v domačo valuto po tečaju, ki je vpisan v polju 23.
Polje 47 – OBRAČUN DAJATEV
V prvo podpolje “Vrsta” se vpiše dvomestna šifra vrste izvoznih dajatev iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje “Osnova”, dolžine desetih celih mest, se vpiše vrednost ali količina ali druga predpisana osnova za obračun izvoznih dajatev.
V tretje podpolje “Stopnja”, dolžine treh celih in dveh decimalnih mest, se vpiše stopnja, po kateri se dajatve obračunajo, če se dajatve plačujejo ad valorem.
V četrto podpolje “Znesek”, dolžine desetih celih mest, se vpiše zaokroženi znesek dajatev, če se takšne dajatve plača ali je plačilo dajatev zavarovano, sicer se ne izpolni.
V peto podpolje “Način plačila”, dolžine enega mesta, se vpiše šifra načina plačila ali zavarovanja plačila iz kodeksa šifer.
Skupni znesek obračunanih dajatev za blago v postavki se vpiše v spodnjem desnem delu polja.
To polje se ne izpolni, če obveznost plačila izvoznih dajatev ni nastala.
Polje 49 – OZNAKA SKLADIŠČA
Polje se izpolni le, če je bilo blago pred izvozom predmet postopka carinskega skladiščenja. V tem primeru se v polje vpiše šifra nadzornega carinskega organa, enomestna oznaka tipa skladišča (A,B,C,D,F ali S – začasna hramba) in petmestna šifra skladišča, ki jo dodeli carinski organ v dovoljenju za odprtje carinskega skladišča.
Polje 50 – GLAVNI ZAVEZANEC
V polje se vpiše firma, naslov in sedemmestna matična številka carinskega deklaranta, ki je pri odpremnem carinskem organu predložil instrument zavarovanja za plačilo carine, če bi nastal carinski dolg. Vpiše se tudi ime in priimek odgovorne osebe, njena funkcija, datum, podpis ter odtisne žig.
Polje 53 – NAMEMBNI CARINSKI ORGAN
V polje se vpiše petmestna šifra in naziv namembnega carinskega organa iz kodeksa šifer.
Polje 54 – KRAJ IN DATUM, IME IN PRIIMEK TER PODPIS VLOŽNIKA
V polje se vpiše kraj in datum vložitve deklaracije. Vpiše se tudi ime in priimek ter funkcija odgovorne osebe carinskega deklaranta, ki se tudi podpiše in odtisne žig.
Polje 55 – PRETOVOR
Polje se izpolni le v primeru pretovora blaga med tranzitnim postopkom na listu 4 in 5. Podatke mora po pretovoru potrditi najbližji carinski organ v polju F.
Polje 56 – DRUGI DOGODKI MED PREVOZOM
Polje je namenjeno evidentiranju izrednih dogodkov, ugotovljenih med prevozom do namembne carinarnice.
Kadar je blago natovorjeno na polprikolici in pride do spremembe vlečnega vozila med prevozom, se v to polje vpiše registrska številka in šifra državne pripadnosti novega vlečnega vozila.
25. člen
(Izpolnjevanje ECL za sprostitev blaga v prost promet, začetek postopka carinskega skladiščenja, uvoza za proizvodnjo za izvoz, predelavo pod carinskim nadzorom, začasnega uvoza)
(1) V ECL za sprostitev blaga v prost promet ali začetek postopka carinskega skladiščenja, uvoza za proizvodnjo za izvoz, predelavo pod carinskim nadzorom, začasnega uvoza se ne izpolnijo polja 4, 9, 10, 11, 13, 17, 18, 26, 27, 28, 29, 45, 48, 50, 51, 52, 53, 55 in 56.
(2) Naslednja polja ECL se izpolnijo na naslednji način:
Polje 1 – DEKLARACIJA
Prvo podpolje se ne izpolni.
Drugo podpolje se izpolni s šifro:
4 za sprostitev blaga v prost promet,
5 za začasni uvoz ali uvoz blaga zaradi proizvodnje za izvoz po metodi odloga plačila carine,
6 za vrnitev blaga iz začasnega izvoza na oplemenitenje,
7 za carinsko skladiščenje blaga,
9 za predelavo pod carinskim nadzorom.
Tretje podpolje se ne izpolni.
Polje 2 – POŠILJATELJ/IZVOZNIK
Izpolnjevanje polja ni obvezno. Deklarant ga lahko vpiše, če ga potrebuje.
Polje 3 – OBRAZCI
V prvo podpolje, dolžine dveh mest, se vpiše zaporedna številka seta ECL ali dopolnilnega seta ECL.
V drugo podpolje, dolžine dveh mest, se vpiše skupno število vseh setov, ki sestavljajo eno deklaracijo.
Če je deklaracija sestavljena npr. iz enega osnovnega seta in dveh dopolnil ECL, se v osnovnem setu vpiše v prvo podpolje številko 1, v drugo podpolje 3, na prvem dopolnilnem setu v prvo podpolje 2, v drugo podpolje 3 in na drugem dopolnilnem setu v prvo in drugo podpolje 3.
V primeru, ko se deklarira blago iz ene tarifne oznake nomenklature carinske tarife, se v prvo in drugo podpolje polja 3 vpiše 1.
Polje 5 – POSTAVKE
V polje se vpiše dvomestno skupno število postavk v ECL in dopolnilih ECL, ki ustreza skupnemu številu deklariranih vrst blaga v poljih 32.
Polje 6 – ŠTEVILO TOVORKOV
V polje, dolžine šestih mest, se vpiše skupno število tovorkov v pošiljki, ne glede na njihovo vrsto. Če se uvaža pošiljka v razsutem stanju, se vpiše 1.
Polje 7 – OPRAVILNA ŠTEVILKA
Polje se prosto uporablja za identifikacijske podatke uvoznika ali deklaranta, v primeru elektronske izmenjave podatkov pa se v to polje vpiše referenčna številka na način, določen v dovoljenju iz 12. člena tega pravilnika.
Polje 8 – PREJEMNIK
V polje se vpiše ime in priimek oziroma za pravne osebe firma ter naslov prejemnika blaga, v desni zgornji za “Št.” pa njegova sedemmestna matična številka. Za fizične osebe se uporabi skupna šifra “5980003”, za kmete pa šifra “5000009”.
Če se z vložitvijo ECL začenja ali zaključuje postopek z ekonomskim učinkom, mora biti v tem polju naveden imetnik dovoljenja.
Polje 12 – PODATKI O VREDNOSTI
Polje se izpolni z enomestno črkovno šifro, če se carinska vrednost blaga določi na osnovi 16. do 27. člena carinskega zakona, če gre za komercialni uvoz blaga in se uvozne dajatve obračunavajo na podlagi vrednosti blaga. Odvisno od podatka v tem polju morata biti ustrezno izpolnjeni polji 43 in 44.
Pravila za izpolnjevanje polja in šifre so določeni v kodeksu šifer.
Polje 14 – DEKLARANT/ZASTOPNIK
V polje se vpiše ime in priimek oziroma firma in naslov deklaranta, v desni zgornji kot za “Št.” pa sedemmestno matično številko. Če sta deklarant in prejemnik ista oseba, se lahko v to polje vpiše opomba “PREJEMNIK” in njegova matična številka.
Polje 15 – DRŽAVA ODPREME/IZVOZA
V polje se vpiše ime države, iz katere se blago pošilja, v polje 15a pa šifra te države iz kodeksa šifer.
Polje 16 – DRŽAVA POREKLA
V polje se vpiše ime države porekla blaga, ugotovljene po predpisih o poreklu blaga.
V primeru različnega porekla blaga v posameznih postavkah, se v polje vpiše opomba “RAZLIČNO”, v posameznih postavkah pa se v polju 34a vpiše šifra države porekla blaga iz te postavke.
Polje 19 – ZABOJNIK
V polje se vpiše:
0 če blago ob uvozu ni natovorjeno v zabojniku,
1 če je blago natovorjeno v zabojniku.
Če je blago uvoženo v zabojniku, morajo biti njegove identifikacijske oznake vpisane v polju 31.
Polje 20 – DOBAVNI POGOJI
V prvo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše ustrezna šifra paritete po INCOTERMS iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje se vpiše kraj, na katerega se pariteta nanaša.
V tretje podpolje dolžine enega mesta se vpiše šifra iz kodeksa šifer, ki določa lego kraja iz drugega podpolja znotraj, izven ali na meji carinskega območja.
Polje 21 – REGISTRACIJA IN DRŽAVA PREVOZNEGA SREDSTVA OB PREHODU MEJE
V polje se vpiše podatek o vlečnem transportnem sredstvu.
Za pošiljke v cestnem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta ter registrska številka vozila in priklopnika, če ga vozilo ima. V drugo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra države vozila iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v železniškem prometu se v prvo podpolje vpiše “VAGON” in njegova številka, drugo podpolje se ne izpolni.
Za pošiljke v morskem prometu se v prvo podpolje vpiše vrsta in ime plovila. V drugo podpolje se vpiše šifra države, pod katere zastavo pluje plovilo, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v zračnem prometu se v prvo podpolje vpiše registrska oznaka zračnega plovila ali oznaka linije in datum; v drugo podpolje se vpiše šifra države, v kateri je zračno plovilo registrirano, iz kodeksa šifer.
Za pošiljke v poštnem prometu, pri transportu blaga po transportnih napeljavah (daljnovodih, cevovodih, plinovodih) ali za blago, ki se carini v carinskem skladišču, se polje ne izpolni.
Polje 22 – VALUTA IN SKUPNI ZNESEK RAČUNA
V prvo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše šifra vrste valute iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje, dolžine deset celih in dveh decimalnih mest, se vpiše skupni bruto znesek fakture ali faktur brez odštetih popustov v valuti iz prvega podpolja.
Skupni fakturni znesek je seštevek zneskov iz polj 42 v vseh postavkah.
Polje 23 – VALUTNI TEČAJ
Vpiše se tečaj valute iz prvega podpolja polja 22, ki se uporablja za obračun carine na dan vložitve ECL. Če je bilo blago uvoženo pred vložitvijo ECL v poenostavljenem postopku, se ob vložitvi dopolnilne deklaracije vpiše tečaj, ki se je uporabljal na dan vložitve poenostavljene deklaracije.
Če je bilo blago uvoženo ali je nastal carinski dolg pred dnevom vložitve deklaracije, blago pa je bilo fakturirano v različnih valutah in je ob nastanku dolga za blago veljal različen tečaj, je potrebno za vsako valuto vložiti ločeno deklaracijo.
Polje 24 – VRSTA POSLA
V prvo podpolje tega polja se vpiše enomestna šifra vrste komercialnega posla (kolona A), v drugo podpolje pa enomestna šifra iz kolone B kodeksa šifer.
Polje 25 – VRSTA TRANSPORTA NA MEJI
V polje, dolžine dveh mest, se vpiše šifra predvidene vrste vlečnega transportnega sredstva na meji, iz kodeksa šifer.
Polje 30 – BLAGO SE NAHAJA V/NA
V polje se vpiše kraj, kjer bo blago lahko pregledano, če se blago predloži v carinski postopek izven sedeža carinskega organa oziroma mesta, ki je pri carinskem organu za pregled določeno. V polje se lahko vpiše tudi natančnejše podatke, kje blago leži, če se pregled opravi v skladišču.
Polje 31 – TOVORKI IN OPIS BLAGA – OZNAKE IN ŠTEVILKE, ŠTEVILKE ZABOJNIKOV, ŠTEVILO IN VRSTA
V prvi del polja se le v prvi postavki vpiše oznake in število vseh tovorkov, deklariranih v ECL, število in identifikacijske oznake zabojnikov, ali druge ustrezne oznake, ki zagotavljajo prepoznavanje pošiljke. Če je blago v razsutem stanju, se vpiše opomba: “RAZSUTO”.
V drugi del polja in celotno polje preostalih postavk se vpiše količina in običajno trgovsko ime blaga, ki omogoča pravilno uvrščanje v nomenklaturo carinske tarife ali druge nomenklature. V opisu blaga morajo biti navedeni fizični podatki (velikost, teža in podobno), značilnosti ali kemijski nazivi, če so taki podatki odločilni za uvrščanje blaga.
Polje 32 – ZAPOREDNA ŠTEVILKA POSTAVKE
V polje, dolžine dveh mest, se vpiše zaporedna številka postavke od skupnega števila postavk blaga, navedenega v polju 5.
Polje 33 – TARIFNA OZNAKA
V prvo podpolje, dolžine osmih mest, se vpiše prvih osem številk tarifne oznake blaga iz nomenklature carinske tarife.
V drugo podpolje, dolžine treh mest, se vpiše zadnja, deveta številka tarifne oznake blaga iz nomenklature carinske tarife.
Tretje, četrto in peto podpolje se ne izpolni.
Polje 34 – ŠIFRA DRŽAVE POREKLA
V polje 34a, dolžine treh mest, se vpiše šifra države porekla blaga v tej postavki, iz kodeksa šifer.
Polje 35 – BRUTO MASA V KG
V polje, dolžine desetih celih in dveh decimalnih mest, se v prvi postavki vpiše bruto masa blaga v kg. Če ECL vsebuje več postavk, se skupna bruto masa vpiše le pri prvi postavki.
V primerih, ko bruto mase ni mogoče določiti, ostane polje neizpolnjeno.
Polje 36 – UGODNOSTI
V polje, dolžine enega mesta, se vpiše šifra ugodnosti iz kodeksa šifer. Šifro se vpiše le, če se zahteva znižano carinsko stopnjo ali stopnjo prosto za blago:
– po poreklu iz držav v razvoju, ki jih je določila vlada v skladu z zakonom o carinski tarifi ali
– po poreklu iz držav s katerimi je Republika Slovenija sklenila sporazume o conah proste trgovine ali
– ki pri uvozu uživa ugodnosti na podlagi kontingentov.
Če je potrebno ECL priložiti ustrezno potrdilo o poreklu, se to vpiše v polje 44 s šifro iz kodeksa šifer.
Polje 37 – POSTOPEK
V prvo podpolje, dolžine štirih mest, se vpiše šifra, sestavljena iz dvomestne šifre zahtevanega postopka in druge dvomestne šifre poprejšnjega postopka iz kodeksa šifer. Prva številka šifre zahtevanega postopka in številka v drugem podpolju polja 1 morata biti enaki.
Poprejšnji postopek je carinski postopek, v katerem je bilo blago pred zahtevanim postopkom. Če ni bilo poprejšnjega postopka, se uporabi kot drugi del šifre šifra 00.
Drugo podpolje, dolžine treh mest, se ne izpolni.
Polje 38 – NETO MASA V KG
V polje, dolžine devetih celih mest in dveh decimalk, se vpiše neto teža blaga v postavki.
Če mase blaga ni mogoče določiti, se polje ne izpolni.
Polje 39 – KONTINGENT
V polje se vpiše štirimestna šifra v primerih, ko se na osnovi kontingenta in kriterijev, ki jih predpiše Vlada Republike Slovenije, v zahtevanem postopku uporablja znižana carinska stopnja ali carinska stopnja “prosto”.
Polje 40 – SKUPNA PRIJAVA/PREDLISTINA
V polje se vpišejo podatki o listini poprejšnjega carinskega postopka ali začasne hrambe (carinski organ, vrsta, številka in leto dokumenta). Vrsto poprejšnjega carinskega postopka določa drugi ali tretje podpolje polja 1 prejšnje ECL. Skupno prijavo se označi s črko “S”.
V dopolnilni ali nadomestni carinski deklaraciji se v polje vpiše podatke o poenostavljeni carinski deklaraciji.
Če je poprejšnji dokument skupen vsem vrstam deklariranega blaga iz različnih oznak nomenklature carinske tarife, se podatki o poprejšnjem dokumentu lahko vpišejo samo v polju 40 prve postavke ECL.
Če ni dovolj prostora, se vpiše opomba “GLEJ PRILOGO”, podatki pa vpišejo na posebej priloženi list v dvojniku. Carinski organ jih ob vpisu ECL v evidence overi.
Polje 41 – POSEBNA MERSKA ENOTA
V polje dolžine osem mest se vpiše količina blaga v merski enoti le, če je merska enota predpisana v nomenklaturi carinske tarife za devetmestno tarifno oznako blaga, sicer se ne izpolni.
Polje 42 – VREDNOST BLAGA V VALUTI
V polje se vpiše znesek v valuti iz prvega podpolja polja 22, ki se nanaša na to postavko. Vpiše se bruto znesek brez odštetih popustov in drugih znižanj.
Polje 43 – ŠIFRA VREDNOTENJA
Polje se izpolni z enomestno črkovno ali številčno šifro v primerih in na način, kot je opisan v kodeksu šifer.
Polje 44 – POSEBNI ZAZNAMKI/PREDLOŽENE LISTINE/POTRDILA IN DOVOLJENJA
V polje se vpišejo podatki o vrsti in številu priloženih dokumentov, podatki o zahtevanih dovoljenjih, podatki za določanje carinske vrednosti blaga in podatki, ki jih zahtevajo drugi carinski predpisi.
Podatki se vpišejo v šifrirani obliki, če so določeni v kodeksu šifer, sicer se lahko vpišejo z besedami. Če se uporabi obe možnosti, morajo biti najprej navedeni šifrirani podatki in šele nato tekstualni.
Podrobnejša navodila za izpolnjevanje šifriranih polj so določena v kodeksu šifer.
Polje 46 – STATISTIČNA VREDNOST
V polje, dolžine dvanajstih celih mest, se vpiše vrednost blaga v domači valuti po pariteti “dobavljeno na slovenski meji”. Fakturna vrednost blaga se preračuna v domačo valuto po tečaju, ki je vpisan v polju 23.
Polje 47 – OBRAČUN DAJATEV
V polje se lahko vpiše največ osem vrst uvoznih dajatev.
V prvo podpolje “Vrsta” se vpiše dvomestna šifra vrste uvoznih dajatev iz kodeksa šifer.
V drugo podpolje “Osnova”, dolžine desetih celih mest, se vpiše vrednost ali količina ali druga predpisana osnova za obračun uvoznih dajatev.
V tretje podpolje “Stopnja”, dolžine treh celih in dveh decimalnih mest, se vpiše stopnja, po kateri se dajatve obračunajo, če se takšne dajatve plačuje ad valorem.
V četrto podpolje “Znesek”, dolžine desetih celih mest, se vpiše zaokroženi znesek dajatev, če se takšne dajatve plača ali je plačilo dajatev zavarovano, sicer se ne izpolni.
V peto podpolje “Način plačila”, dolžine enega mesta, se vpiše šifra načina plačila ali zavarovanja plačila carinskega dolga iz kodeksa šifer.
Skupni znesek obračunanih dajatev za blago v postavki se vpiše v spodnjem desnem delu polja.
To polje se ne izpolni, če obveznost plačila carine ali zavarovanja plačila ob vložitvi ECL ni nastala.
Polje 49 – OZNAKA SKLADIŠČA
Polje se izpolni le, če je bilo blago pred zahtevanim carinskim postopkom predmet postopka carinskega skladiščenja. V tem primeru se v polje vpiše šifra nadzornega carinskega organa, enomestna oznaka tipa skladišča (A, B, C, D, F ali S – začasno skladiščenje) in petmestna šifra skladišča, ki jo dodeli carinski organ v dovoljenju za odprtje carinskega skladišča.
Polje 54 – KRAJ IN DATUM, IME IN PRIIMEK TER PODPIS VLOŽNIKA
V polje se vpiše kraj in datum vložitve deklaracije. Vpiše se tudi ime in priimek ter funkcija odgovorne osebe carinskega deklaranta, ki se tudi podpiše in odtisne žig.
7. Poglavje
Črkovna polja
26. člen
(Izpolnjevanje črkovnih polj)
(1) Črkovna polja izpolni carinski ali drug pooblaščen organ v skladu s tem pravilnikom in glede na to, kateri carinski postopek je deklarant izbral.
(2) Naslednja polja se izpolnijo z naslednjimi podatki:
Polje A – ODPREMNI/IZVOZNI CARINSKI ORGAN
V polje se pri izvozu blaga, skupnem postopku izvoza in tranzita ter uvozu blaga vpišejo naslednji podatki:
– šifra in naziv carinskega organa,
– evidenčna številka in datum sprejema deklaracije.
Polje se ne izpolni pri tranzitnem carinskem postopku.
Polje B – PODATKI ZA VKNJIŽBO
V polje se vpišejo podatki o obračunu in plačilu uvoznih ali izvoznih dajatev in drugi podatki, ki jih določi Carinska uprava.
Polje C – ODPREMNI CARINSKI ORGAN
V polje se v tranzitnem postopku in skupnem postopku izvoza in tranzita vpišejo:
– šifra in naziv carinskega organa,
– evidenčna številka in datum sprejema carinske deklaracije za tranzit blaga.
Polje se pri uvoznih carinskih postopkih in ločenem postopku izvoza ne izpolni.
Polje D – KONTROLA ODPREMNEGA CARINSKEGA ORGANA
V polje se v tranzitnem postopku in skupnem postopku izvoza in tranzita vpiše:
– ugotovitve pri pregledu blaga,
– število nameščenih carinskih oznak,
– identifikacijske oznake nameščenih carinskih oznak,
– rok, do katerega je potrebno predložiti blago namembnemu carinskemu organu in druge navedbe, ki jih določi Carinska uprava.
V ločenem izvoznem postopku se v to polje vpiše:
– ugotovitve pri pregledu blaga,
– rok, do katerega mora biti zaključen postopek z ekonomskim učinkom, če gre za začasni izvoz blaga na oplemenitenje,
– navedbe, ki jih določajo drugi carinski predpisi ali jih določi Carinska uprava.
Polje E – KONTROLA ODPREMNEGA CARINSKEGA ORGANA
Polje izpolni veterinarski, fitopatološki, tržni, sanitarni ali drug pooblaščeni organ, če je takšna kontrola za postopek predpisana. V polje se lahko vpišejo tudi podrobnejše ugotovitve carinskega organa o pregledu blaga.
Polje F – ZAZNAMEK PRISTOJNEGA ORGANA
Polje je namenjeno potrditvi pretovora blaga v drugo prevozno sredstvo, navedeno v polju 55. Carinski organ vpiše v polje F število in oznake novo nameščenih carinskih oznak po končanem pretovoru. Polje se izpolni po potrebi le v tranzitnem carinskem postopku.
Polje G – ZAZNAMKI POOBLAŠČENIH ORGANOV
V polje se vpiše ugotovitve pooblaščenih organov, ki potrdijo izredne dogodke med prevozom, vpisane v polju 56.
Polje I – KONTROLA NAMEMBNEGA CARINSKEGA ORGANA (potrdilo prejema)
V polje se vpišejo:
– datum prispetja blaga k namembnemu carinskemu organu,
– ugotovljeno stanje carinskih oznak,
– morebitne nepravilnosti med tranzitom,
– evidenčna številka potrditve.
Polje izpolni namembni carinski organ le v tranzitnem carinskem postopku in skupnem postopku izvoza in tranzita blaga.
ENOTNI ODPREMNI POSTOPEK – ES: POTRDILO PREJEMA
Na zahtevo prevoznika potrdi izpolnjen odrezek (talon) izstopni carinski organ.
Polje J – KONTROLA NAMEMBNEGA CARINSKEGA ORGANA
V polje se vpišejo:
– ugotovitve pri pregledu blaga (natančnejše navedbe se vpiše na hrbtni strani lista 6),
– rok, do katerega mora biti zaključen postopek z ekonomskim učinkom, če se ECL vlaga za tak postopek in
– druge navedbe, ki jih določajo carinski predpisi oziroma jih določi Carinska uprava.
8. Poglavje
Spreminjanje podatkov
27. člen
(Sprememba podatkov v ECL)
(1) Carinski organ lahko v skladu z določbami 50. člena carinskega zakona dovoli spremembo podatkov v sprejeti enotni carinski listini, tako da dovoli prečrtanje napačne navedbe in dopis pravilne. Vsako takšno spremembo mora potrditi odgovorna oseba deklaranta, ki jo opravi, naknadno pa tudi carinski organ.
(2) Carinski organ lahko v posameznih primerih, ko sprememba iz prejšnjega odstavka ni pregledna, zahteva vložitev nove deklaracije.
28. člen
(Umik deklaracije po prepustitvi blaga deklarantu)
(1) Carinski organ lahko v skladu s tretjim odstavkom 51. člena carinskega zakona dovoli umik carinske deklaracije tudi po prepustitvi blaga deklarantu, če:
1. carinski organ ugotovi, da je bil za blago pomotoma začet določen carinski postopek, zaradi katerega je nastal carinski dolg, namesto, da bi bilo deklarirano za drug carinski postopek. Carinski organ bo v tem primeru dovolil umik deklaracije, če carinski deklarant vloži pisni zahtevek v roku treh mesecev po dnevu sprejema carinske deklaracije in če so izpolnjeni naslednji pogoji:
(a) dotedanja uporaba blaga ni v nasprotju s pogoji, ki morajo biti izpolnjeni, da bi se lahko dovolil drugi carinski postopek,
(b) blago je v trenutku, ko je bilo deklarirano za prvi postopek izpolnjevalo tudi pogoje za odobritev drugega postopka in
(c) blago je bilo istočasno deklarirano za postopek, katerega je deklarant dejansko želel.
V tem primeru učinkuje carinska deklaracija za drugi carinski postopek od dneva sprejema umaknjene carinske deklaracije;
2. je bilo ugotovljeno, da je bil za določeno blago pomotoma začet določen postopek, zaradi katerega je nastal carinski dolg, namesto da bi bil ta postopek začet za drugo blago. Carinski organ bo v tem primeru dovolil umik deklaracije, če deklarant vloži pisni zahtevek v roku treh mesecev po dnevu sprejema carinske deklaracije in če so izpolnjeni naslednji pogoji:
(a) blago, za katero je bil postopek prvotno začet:
– ni bilo uporabljano drugače, kot pa je bila dovoljena uporaba v prvotnem stanju blaga in
– je bilo vrnjeno v prvotno stanje in
(b) blago, za katero bi moral biti začet zadevni carinski postopek:
– bi lahko bilo v času, ko je bila prva deklaracija vložena, predloženo istemu carinskemu organu in
– je bilo deklarirano za enak carisnki postopek, kot je bil opredeljen v prvi deklaraciji
3. je blago deklarirano za izvoz oziroma začasni izvoz na oplemenitenje in so izpolnjeni naslednji pogoji:
(a) v primeru, da je blago predmet izvoznih dajatev, izvoznih spodbud, zahtevka za povračilo uvoznih dajatev ob izvozu ali drugih posebnih ukrepov za izvoz, deklarant:
– predloži carinskemu organu, ki je sprejel carinsko deklaracijo za izvoz blaga, dokazilo, da blago ni zapustilo carinskega območja;
– predloži temu carinskemu organu vse izvode carinske deklaracije skupaj z vsemi drugimi dokumenti, ki mu jih je ta carinski organ izročil ob sprejemu carinske deklaracije;
– predloži temu carinskemu organu dokazilo, da so bila povračila uvoznih dajatev in druge spodbude za izvoz blaga povrnjene oziroma so pristojni organi sprejeli potrebne ukrepe za povrnitev teh zneskov in
– v skladu z veljavnimi predpisi, izvede vse druge obveznosti, ki jih, glede na okoliščine posameznega primera, določi carinski organ za ureditev nastale situacije,
(b) v primeru, da gre za drugo blago, kot je navedeno v prejšnji točki če je carinski deklarant obvestil carinski organ, ki je sprejel carinsko deklaracijo za izvoz blaga o tem, da blago ni zapustilo carinskega območja;
3. je za izvozno deklarirano blago določeno, da mora v določenem roku zapustiti carinsko območje, lahko carinski organ šteje takšno deklaracijo za umaknjeno, če blago v tem roku ne zapusti carinskega območja.
(2) Če je treba zaradi ponovnega izvoza blaga vložiti deklaracijo, veljajo za to deklaracijo določila 2. točke prejšnjega odstavka.
9. Poglavje
Drugi obrazci
1. Podpoglavje
Skupna prijava
29. člen
(Obrazec skupne prijave)
To podpoglavje tega pravilnika se uporablja, če se skupna prijava vloži na posebnem obrazcu.
30. člen
(Sestava skupne prijave)
(1) Skupno prijavo sestavljajo trije listi:
– list 1 – za nadzorni carinski organ,
– list 2 – za kontrolo blaga v začasni hrambi,
– list 3 – za odgovorno osebo iz 34. člena carinskega zakona.
(2) Če osnovni set skupne prijave ne zadošča za prijavo začasno hranjenega blaga, je potrebno izpolniti dopolnilno skupno prijavo, ki vsebuje tri liste in se izpolni na enak način kot osnovna skupna prijava. Polj 3, 4, 5, 6, 7 in 8 na dopolnilni skupni prijavi ni. Skupna prijava in potrebno število dopolnilnih skupnih prijav tvorijo celoto.
(3) Skupna prijava in dopolnilna skupna prijava sta formata 210 x 297 mm, lahko sta krajši za 5 mm ali daljši za 8 mm. Papir mora biti samokopirni, najmanjše mase 44 gramov na kvadratni meter in ne sme vsebovati celuloze.
(4) Obrazec skupne prijave je v prilogi 6 k temu pravilniku, obrazec dopolnilne skupne prijave pa je v prilogi 7 k temu pravilniku. Prilogi 6 in 7 sta sestavni del tega pravilnika.
31. člen
(Vsebina polj)
Polja skupne prijave se izpolnijo na naslednji način:
Polje 1 – ODGOVORNA OSEBA
V polje se vpiše ime in priimek oziroma firma ter naslov odgovorne osebe, v desni zgornji kot za “Št.” pa sedemmestna matična številka pravne osebe.
Polje 2 – OBRAZCI
V prvo podpolje se vpiše zaporedna številka seta skupne prijave, v drugo podpolje pa skupno število vseh setov.
Če je skupna prijava sestavljena npr. iz enega osnovnega in dveh, dopolnilnih setov skupne prijave, se v osnovnem setu vpiše v prvo podpolje številko 1, v drugo podpolje 3, na prvem dopolnilnem setu v prvo podpolje 2, v drugo podpolje 3 in na drugem dopolnilnem setu v prvo in drugo podpolje 3.
Polje 3 – POSTAVKE
V polje se vpiše dvomestno skupno število postavk, ki so v osnovni in dopolnilnih skupnih prijavah navedene v polju 9.
Polje 4 – OZNAKA PREVOZNEGA SREDSTVA
Za pošiljke v cestnem prometu se v polje vpiše registrska številka vozila in priklopnika, če ga vozilo ima.
Za pošiljke v železniškem prometu se v prvo podpolje vpiše “vagon” in njegova številka.
Za pošiljke v morskem prometu se v polje vpiše vrsta in ime plovila.
Za pošiljke v zračnem prometu se v polje vpiše registrska oznaka zrakoplova ali letalska linija in datum.
Za pošiljke v poštnem prometu se polje ne izpolni.
Polje 5 – DRŽAVA NATOVARJANJA
V polje se vpiše šifra iz kodeksa šifer in ime države, kjer je bilo blago natovorjeno na prevozno sredstvo iz polja 4.
Polje 6 – KRAJ, DAN IN URA RAZTOVARJANJA
V polje se vpiše petmestna šifra carinskega skladišča, določena v dovoljenju za odprtje carinskega skladišča, v katerem je dovoljena začasna hramba blaga, ali drug prostor, če se blago začasno hrani v drugem prostoru ali na prevoznem sredstvu, ter dan in uro, ko je bilo blago predloženo carinskemu organu skupaj s skupno prijavo.
Polje 7 – KRAJ VLOŽITVE
V polje se vpiše šifra in naziv nadzornega carinskega organa.
Polje 8 – VARŠČINA
V polje se vpiše instrument zavarovanja za plačilo morebitnega carinskega dolga, če carinski organ zahteva zavarovanje.
Polje 9 – PREVZEM
V polje se po zaporednih številkah vpišejo posamezne postavke blaga, ki se prijavlja s skupno prijavo.
V posamezno postavko se vpiše blago ene pošiljke.
Če se z eno skupno prijavo prijavlja več pošiljk, ki so bile pripeljane z enim prevoznim sredstvom, se vsako pošiljko vpiše pod svojo zaporedno številko.
V podpolje “Zap. št.” se vpiše zaporedna številka v začasno hrambo prevzete pošiljke.
V podpolje “Prejšnji dokument” se vpiše vrsta tranzitnega dokumenta, njegova evidenčna številka, če je vpisana, oziroma številka transportnega ali komercialnega dokumenta in šifra carinskega organa, ki je tranzitni postopek začel. Če tranzitnega, transportnega ali komercialnega dokumenta ni, se podpolje ne izpolni.
V podpolje “Vrsta in število tovorkov, oznaka in opis blaga” se vpiše število, vrsto in oznako tovorkov in opis blaga posamezne pošiljke.
V podpolje “Bruto teža” se vpiše bruto teža pošiljke v kilogramih z dvema decimalnima mestoma.
Za vpisom zadnje postavke se prazen prostor knjigovodsko zaključi s poševno črto.
Polje 10 – KRAJ IN DATUM
V polje se vpiše kraj in datum vložitve skupne prijave. Vpiše se tudi ime in priimek odgovorne osebe, ki se tudi podpiše in odtisne žig.
32. člen
(Črkovna polja)
(1) Črkovna polja izpolni nadzorni carinski organ, če v odobrenem poenostavljenem postopku ni določeno drugače.
(2) Črkovna polja se izpolnijo na naslednji način:
Polje A – CARINSKI ORGAN
V polje “Carinski organ” se vpiše šifra in naziv nadzornega carinskega organa, evidenčna številka in datum sprejema skupne prijave.
Polje B – RAZDOLŽITEV
V polje carinski organ vpiše vrsto, evidenčno številko in leto knjižbe listine, s katero je začel postopek carinsko dovoljene rabe ali uporabe blaga in podatke o pošiljki ali delih pošiljke, za katero je bila listina vložena.
Polje C – DATUM PRENEHANJA VELJAVNOSTI DOKUMENTA
V polje nadzorni carinski organ vpiše datum, do katerega mora biti vložena deklaracija za carinsko dovoljeno rabo ali uporabo začasno hranjenega blaga, se podpiše in odtisne žig.
2. Podpoglavje
Carinski manifest
33. člen
(Obrazec carinskega manifesta)
(1) Obrazec carinskega manifesta je v prilogi 8 k temu pravilniku in je njegov sestavni del.
(2) Obrazec carinskega manifesta je prepognjenega formata 420 x 297 mm in se izpolni v treh izvodih.
(3) Obrazec je natisnjen v modri barvi. Ustrezni razdelki se izpolnijo s pisalnim strojem, tiskalnikom računalnika ali s kemičnim svinčnikom. Če vložnik obrazec izpolni ročno, mora pisati s tiskanimi črkami.
(4) Carinski manifest mora vsebovati naslednje podatke, ki se jih vpiše v ustrezne razdelke na obrazcu:
Polje – PRIHODNI/ODHODNI
Obkroži se ustrezna beseda glede na prihod oziroma odhod plovila.
Polje – IME PLOVILA
Vpiše se celotno ime plovila.
Polje – ZASTAVA
Vpiše se država, pod katere zastavo pluje plovilo.
Polje – PRIHOD
Vpiše se datum in čas prihoda plovila.
Polje – IZ
Vpiše se naziv luke oziroma pristanišča, od koder plovilo prihaja.
Polje – POVELJNIK
Vpiše se ime in priimek poveljnika plovila.
Polje – ŠTEVILO ČLANOV POSADKE
Vpiše se število članov posadke na plovilu.
Polje – ŠTEVILO POTNIKOV
Vpiše se število potnikov, vkrcanih na plovilu.
Polje – PRIHODNI MANIFEST ŠT.
Pri vložitvi prihodnega carinskega manifesta se polje ne izpolni.
Pri vložitvi odhodnega carinskega manifesta se vpiše številka prihodnega manifesta.
Polje – DATUM
Pri vložitvi prihodnega carinskega manifesta se vpiše datum vložitve manifesta.
Pri vložitvi odhodnega manifesta se vpiše datum prihodnega carinskega manifesta.
Polje – ODHOD
Pri vložitvi prihodnega carinskega manifesta se polje ne izpolni.
Pri vložitvi odhodnega carinskega manifesta se vpiše datum odhoda.
Polje – ZA
Pri vložitvi prihodnega carinskega manifesta se polje ne izpolni.
Pri vložitvi odhodnega carinskega manifesta se vpiše namembno pristanišče.
Polje – ZAP.ŠT.
Vpiše se zaporedna številka knjiženja pošiljke.
Polje – LUKA OZIROMA PRISTANIŠČE NATOVARJANJA/RAZTOVARJANJA
Vpiše se pristanišče natovarjanja/raztovarjanja blaga.
Polje – ŠTEV. NAKLADNIC
Vpiše se število nakladnic iz posamezne luke oziroma pristanišča oziroma za posamezno luko oziroma pristanišče.
Polje – TOVORKI
Prvo podpolje – ŠTEVILO
Vpiše se število tovorkov.
Drugo podpolje – OBLIKA
Vpiše se oblika tovorkov.
Polje – BRUTO TEŽA V KG
Vpiše se bruto teža blaga.
Polje – OPIS BLAGA
Vpiše se vrsta blaga.
Polje – OPOMBA
Vpiše se morebitne opombe.
(5) Carinski organ izpolni naslednja polja:
Polje – KONTROLNIK MANIFESTOV ŠT.
Vpiše se zaporedna številka iz kontrolnika prihodnih oziroma odhodnih manifestov.
Polje – DATUM
Vpiše se datum vpisa v kontrolnik prihodnih oziroma odhodnih manifestov.
Polje – CARINSKI DELAVEC
Podpis in imenski žig carinskega delavca, ki je uskladil in sprejel manifest.
3. Podpoglavje
Seznam vagonov
34. člen
(Vložitev seznama vagonov)
(1) Če je treba v skladu s pravilnikom o posebnostih carinskega nadzora glede na obliko transporta (Uradni list RS, št. 55/95) izpolniti seznam vagonov, se ta izpolni v dveh izvodih:
– prvi izvod – original je namenjen carinskemu organu,
– drugi izvod je namenjen železniški postaji.
(2) Če je v vagonih zbirno carinsko blago in se zanj vloži seznam vagonov, se seznamu priloži enako število izvodov seznama pošiljk ali nakladnic, ki postanejo njegov sestavni del.
35. člen
(Sestava obrazca seznama vagonov)
(1) Obrazec seznama vagonov je v prilogi 9 k temu pravilniku in je njegov sestavni del.
(2) Obrazec je dvostransko predtiskan, formata 210 x 297 mm. Na prvi strani se vpišejo podatki iz 1. in 4. točke prvega odstavka in iz tretjega odstavka 36. člena tega pravilnika, na drugi strani pa podatki iz 2. in 3. točke prvega odstavka 36. člena tega pravilnika. Za zadnjim vpisanim vagonom se prazen prostor prečrta s poševno črto. Če je število vagonov večje, kot dopušča prostor za vpis na enem obrazcu, se v nadaljevanju lahko uporabi dodaten, enak obrazec, knjižen pod isto številko.
36. člen
(Vsebina seznama vagonov)
(1) V seznam vagonov se vpiše naslednje podatke:
1. na sprednji strani:
– ime mejne železniške postaje, ki seznam sestavlja,
– ime in šifra mejnega carinskega organa, pri katerem se začne tranzitni postopek,
– številka vlaka,
– datum prihoda vlaka,
– zaporedna številka in skupno število listov seznama,
– na desni strani spodaj: ime in priimek odgovornega delavca železnice in njegov podpis ter pečat železniške postaje;
2. na hrbtni strani:
– številka vagona,
– številka prevozne listine,
– bruto teža naloženega blaga v kg,
– vrsta blaga,
– namembna železniška postaja in
– skupno število vagonov in skupna bruto teža blaga.
(2) Podatke iz prejšnjega odstavka vpiše železniška postaja po podatkih iz tovornih listov. Kot namembna železniška postaja se šteje tudi železniška postaja, kjer je predvideno opravljanje carinskega postopka, če je to v prevozni listini navedeno.
(3) Carinski organ vpiše evidenčno številko in datum v polju na prvi strani seznama. Seznam potrdi s podpisom in imenskim žigom carinskega delavca ter žigom carinskega organa.
4. Podpoglavje
Poročilo o izposoji zrakoplovnih delov
37. člen
(Obrazec poročila o izposoji zrakoplovnih delov)
(1) Obrazec poročila o izposoji zrakoplovnih delov je predtiskan v bloku in se uporablja v treh izvodih:
– prvi izvod zadrži po prepustitvi blaga carinski organ,
– drugi izvod služi zračnemu prevozniku za dvig blaga iz carinskega skladišča,
– tretji izvod shrani zračni prevoznik.
(2) Obrazec je tiskan na samokopirnem papirju dimenzije 210 x 148 mm, najmanjše mase 44 gramov na kvadratni meter in ne sme vsebovati celuloze.
(3) Obrazec poročila o izposoji zrakoplovnih delov je v prilogi 10 k temu pravilniku in je njegov sestavni del.
38. člen
(Izpolnjevanje poročila)
(1) Poročilo o izposoji zrakoplovnih delov izpolni zračni prevoznik.
(2) V polje “Št.” se vpiše številka iz evidence, ki jo vodi zračni prevoznik.
(3) V polje “Datum” se vpiše datum vložitve poročila.
(4) V polja 1 do 9 se vpiše:
1. letališče, kjer se bo del zamenjal,
2. registrska oznaka zrakoplova,
3. naziv podjetja posojilodajalca,
4. naziv podjetja posojilojemalca,
5. količina in naziv dela iz spremnega dokumenta (iz AWB),
6. šifra zrakoplovnega dela,
7. serijska številka,
8. vrednost dela po fakturi ali drugi osnovi,
9. kratka utemeljitev, zakaj se del izposoja.
(5) Poročilo podpiše odgovorna oseba zračnega prevoznika.
(6) Če je na osnovi vloženega poročila del prepuščen zračnemu prevozniku, carinski organ to potrdi s podpisom in datumom v polju “PREJEM DELA”. Ko se del vrne, carinski organ vrnitev potrdi v polju “VRNITEV DELA”.
5. Podpoglavje
Poštna carinska spremnica
39. člen
(Obrazec poštne carinske spremnice)
(1) Obrazec poštne carinske spremnice je v prilogi 11 k temu pravilniku in je njegov sestavni del.
(2) Obrazec je natisnjen v bloku, s tiskom črne barve, dimenzije 210 x 148 mm, na papirju s samokopirnim premazom na hrbtni strani listov, najmanjše mase 44 gramov na kvadratni meter in ne sme vsebovati celuloze.
(3) Poštno carinsko spremnico vloži pošta carinskemu organu v štirih izvodih:
– prvi izvod obdrži odpremni carinski organ, ki potrdi vse štiri izvode;
– drugi izvod zadrži odpremna pošta;
– tretji in četrti izvod se priložita poštnemu sklepu, ki spremlja poštne pošiljke do namembnega carinskega organa, ki oba potrdi, enega vrne pošti, z drugim pa potrdi prejem pošiljke odpremnemu carinskemu organu.
40. člen
(Izpolnjevanje obrazca)
Polja poštne carinske spremnice se izpolni na naslednji način:
Polje 1 in 2 : pošta vpiše šifre ali nazive poštnih uradov,
Polje 3 do 9 : pošta vpiše število vreč v sklepih,
Polje 10 in 11 : pošta vpiše število paketov.
6. Podpoglavje
Poštna carinska prijava
41. člen
(Obrazec poštne carinske prijave)
(1) Obrazec poštne carinske prijave je v prilogi 12 k temu pravilniku in je njegov sestavni del.
(2) Obrazec poštne carinske prijave je formata 210 x 297 mm in natisnjen v črni barvi. Papir mora biti samokopirni, najmanjše mase 44 gramov na kvadratni meter in ne sme vsebovati celuloze.
(3) Poštna carinska prijava se izpolni v dveh izvodih, ki ju poštni delavec vknjiži v evidence in podpiše ter en izvod izroči carinskemu organu.
42. člen
(Izpolnjevanje poštne carinske prijave)
(1) Polja poštne carinske prijave se izpolnijo na naslednji način:
Polje 2 – DAN VPISA: datum vpisa poštne pošiljke v poštno carinsko prijavo.
Polje 3 – SPREJEMNA ŠTEVILKA: sprejemna številka poštne pošiljke.
Polje 4 – SPREJEMNA POŠTA: sprejemna tuja pošta.
Polje 5 – TEŽA: teža pošiljke v kilogramih (do treh decimalnih mest).
Polje 6 – NASLOVNIKOV NASLOV: naslovnik poštne pošiljke.
Polje 7 – NASLOVNA POŠTA: naslovna pošta.
(2) Ko je poštna pošiljka prepuščena v eno od carinsko dovoljenih uporab oziroma rab blaga, pošta v polje 8 vpiše številko listine, s katero je ta prepustitev odobrena.
10. Poglavje
Prehodne in končne določbe
43. člen
(Prenehanje veljavnosti predpisov)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati pravilnik o vlaganju listin v carinskem postopku (Uradni list SFRJ, št. 71/80, 68/81, 42/83, 52/83, 47/84, 66/84, 72/85, 40/86, 8/87, 85/87, 73/89 in 88/89 ter Uradni list RS, št. 52/92, 43/93, 2/94 in 74/94) in preneha veljati pravilnik o uporabi enotne carinske listine v carinskem postopku (Uradni list RS, št. 8/93).
44. člen
(Zaključek začetih evidenčnih postopkov)
(1) Za razdolževanje vseh postopkov začasnega uvoza in začasnega izvoza, začetih pred 1. januarjem 1996, se uporabljata listini VS 161 in VS 261. Listini se izpolnita kot priloga enotni carinski listini za ustrezen postopek in vpišeta v polje 44.
(2) Ne glede na prejšnji člen je za dokazovanje obveznosti izvoza blaga po 50. členu carinskega zakona (Uradni list SFRJ, št. 10/76, 36/79, 52/79, 12/82, 61/82, 7/84, 25/85, 38/86, 28/88, 40/89, 70/89 in 21/90) in 5. členu uredbe o merilih, ki se bodo uporabljala pri znižanju carinske stopnje oz. določitvi carinske stopnje “prosto” pri uvozu blaga v letu 1995 (Uradni list RS, št.80/94) za blago, ki je bilo uvoženo in oproščeno plačila carine pred 1. januarjem 1996, potrebno enotni carinski listini za ustrezen izvozni postopek priložiti izpolnjen obrazec VS 108, s katerim se razdolži enakovredno uvozno obveznost. Priloženi obrazec se vpiše v polje 44.
45. člen
(Uporaba starih obrazcev)
Že natisnjeni obrazci ECL za tranzit blaga se lahko uporabljajo tudi po uveljavitvi tega pravilnika, vendar najdalj do 1. marca 1996.
46. člen
(Končna določba)
Ta pravilnik začne veljati 1. januarja 1996.
Št. 418-69/94
Ljubljana, dne 22. septembra 1995.
Mitja Gaspari l. r.
Minister
za finance
                                                     Priloga 13
                         KODEKS ŠIFER
         za izpolnjevanje listin v carinskem postopku

Vsebuje 14 šifrantov:
1.    Šifrant carinskih organov
2.    Šifrant polja 12
3.    Šifrant držav
4.    Šifrant dobavnih pogojev po INCOTERMS
5.    Šifrant valut
6.    Šifrant vrste posla
7.    Šifrant vrste transporta
8.    Šifrant preferencialov
9.    Šifrant postopkov
10.   Šifrant kontingentov
11.   Šifrant metod vrednotenja
12.   Šifrant posebnih zaznamkov, predloženih listin, potrdil, dovoljenj
13    Šifrant vrst uvoznih in izvoznih dajatev
14.   Način plačila in zavarovanja plačila carinskega dolga

Opomba: V kodeksu šifer je v nadaljevanju polje od podpolja
ločeno s poševno črto.

1. Šifre carinskih organov
Šifra Naziv carinskega organa
61000 LJUBLJANA
61018 CI LJUBLJANA
61026 CI KRANJ
61034 CI AERODROM BRNIK-LJUBLJANA
61042 CI POŠTA LJUBLJANA
61050 CI NOVO MESTO
61069 CI ŽP LJUBLJANA - MOSTE
61077 CI ZA KONSIGNACIJO LJUBLJANA
61085 CI KRŠKO
61115 CI METLIKA
61123 CI OBREŽJE
61131 CI ŽP DOBOVA
61140 CR BABNO POLJE
61158 CR PODPLANINA
61166 CR PETRINA
61174 CR VINICA
61182 CR ŽP METLIKA
61190 CR OBREŽJE-NOVA VAS
61212 CR DOBOVA
61220 CR BIZELJSKO
61239 CI ŽP SEVNICA
61247 CR ŠKOFJA LOKA
61255 CI RIBNICA
61301 CI LOGATEC
61409 CI ČRNOMELJ
61913 CI TERMINAL LJUBLJANA

62006 CELJE
62014 CI VELENJE
62022 CI CELJE
62030 CR BISTRICA OB SOTLI
62057 CR ŽP IMENO
62065 CR ROGATEC
62073 CR ŽP ROGATEC
62081 CR DOBOVEC

63002 DRAVOGRAD
63010 CI HOLMEC
63029 CI PREVALJE
63037 CI VIČ
63045 CI RADLJE
63053 CI DRAVOGRAD
63061 CR LIBELIČE
64009 MURSKA SOBOTA

64017 CI MURSKA SOBOTA
64025 CI GORNJA RADGONA
64033 CI KUZMA
64041 CI DOLGA VAS
64068 CI HODOŠ
64076 CI GEDEROVCI
64084 CI TRATE
64106 CI SREDIŠČE
64114 CR ORMOŽ
64122 CR ŽP ORMOŽ-SREDIŠČE
64130 CR RAZKRIŽJE
64149 CR GIBINA
64157 CR PETIŠOVCI
64165 CR ŽP LENDAVA
64173 CR PINCE
64181 CR MARTINJE

65005 JESENICE
65013 CI JEZERSKO
65021 CI LJUBELJ
65048 CI KORENSKO SEDLO
65056 CI RATEČE
65064 CI ŽELEZNIŠKA POSTAJA JESENICE
65072 CI KARAVANKE
65080 CI PLAVŠKI TRAVNIK

66001 KOPER
66028 CI LAZARET
66036 CI KOPER
66044 CI PCC KOPER
66052 CI ŠKOFIJE
66060 CR PIRAN
66117 CI SEČOVLJE
66125 CR DRAGONJA
66133 CR SOČERGA

67008 MARIBOR
67016 CI POŠTA MARIBOR
67024 CI ŠENTILJ
67032 CI ŽELEZNIŠKA POSTAJA MARIBOR
67040 CI AERODROM MARIBOR
67059 CI JURIJ
67067 CI JAVNA SKLADIŠČA MARIBOR
67075 CI GRUŠKOVLJE
67083 CR ZGORNJI LESKOVEC
67091 CR ZAVRČ
67105 CR PRAGERSKO
67113 CI PTUJ

68004 NOVA GORICA
68012 CR PREDIL
68020 CR ROBIČ
68039 CI ROŽNA DOLINA
68047 CI ŽELEZNIŠKA POSTAJA NOVA GORICA
68063 CI NEBLO
68071 CI IDRIJA
68098 CR ŠEMPETER
68128 CI VRTOJBA
68136 CI TOLMIN
68144 CI AJDOVŠČINA

69000 SEŽANA
69019 CI FERNETIČI
69027 CI KOZINA
69035 CI ŽELEZNIŠKA POSTAJA SEŽANA
69043 CI TERMINAL SEŽANA
69051 CI LIPICA
69078 CR REPENTABOR
69086 CR GORJANSKO
69094 CR KLARIČI
69116 CI ŽP IL.BISTRICA
69124 CI JELŠANE
69132 CR STAROD
69140 CR ŽP KOZINA-RAKITOVEC
69159 CI ILIRSKA BISTRICA

2. Polje 12 - Podatki o vrednosti
V polje se vpiše:

"A": če deklarant ob upoštevanju 16. do 27. člena carinskega
zakona in pravilnika o carinski vrednosti blaga, izjavlja:
a) da kupec in prodajalec nista povezana in
b) da ne obstajajo prepovedi za kupca glede prodaje ali uporabe
blaga poleg:
- prepovedi, ki jih določajo slovenski predpisi;
- prepovedi, ki omejujejo geografsko področje prodaje blaga;
- prepovedi, ki ne vplivajo bistveno na vrednost blaga in
c) da prodaja ali cena nista podrejena pogojem ali storitvam,
katerih vrednost ne more biti določena v odnosu na blago, ki ga
je treba oceniti in
d) da ne obstajajo v zvezi z uvoženim blagom licenčnine, ki jih
mora kupec plačati neposredno ali posredno, kot pogoj za
prodajo in
e) da prodaja ni podrejena sporazumu med stranema, na podlagi
katerega del prihodka kakršnekoli nadaljnje prodaje, odstopitve
ali uporabe uvoženega blaga pripada neposredno prodajalcu.
Za vpis šifre A morajo biti hkrati izpolnjene vse trditve pod
a, b, c, d in e.
"B": če deklarant ob upoštevanju 16. do 27. člena carinskega
zakona in pravilnika o carinski vrednosti blaga izjavlja:
a) da sta kupec in prodajalec medsebojno povezana, vendar ta
povezava ne vpliva na ceno uvoženega blaga in
b) da so izpolnjene trditve točk b, c, d in e šifre A.
Za vpis šifre B morajo biti hkrati izpolnjene vse trditve pod a
in b.
"C": če deklarant ob upoštevanju 16. do 27. člena carinskega
zakona in pravilnika o carinski vrednosti blaga izjavlja:
a) da kupec in prodajalec nista povezana oziroma da sta kupec
in prodajalec medsebojno povezana, vendar ta povezava ne vpliva
na ceno uvoženega blaga in
b) da sta izpolnjeni trditvi točk b in c šifre A;
c) da obstajajo v zvezi z uvoženim blagom licenčnine, ki jih
mora kupec plačati neposredno ali posredno, kot pogoj za
prodajo in je znesek licenčnin naveden v polju 44 (šifra V37)
in/ali
d) da je prodaja podrejena sporazumu med stranema, na podlagi
katerega del prihodka kakršne koli nadaljnje prodaje,
odstopitve ali uporabe uvoženega blaga pripada neposredno
prodajalcu in je ustrezni znesek naveden v polju 44 (šifra
V38).
Za vpis šifre C morata biti hkrati izpolnjeni trditvi pod a in
b ter vsaj ena od trditev pod c ali d.
"D": če deklarant ob upoštevanju 16. do 27. člena carinskega
zakona in pravilnika o carinski vrednosti blaga izjavlja:
a) da sta kupec in prodajalec medsebojno povezana in ta
povezava vpliva na uvozno ceno blaga ali
b) da obstajajo prepovedi za kupca glede prodaje ali uporabe
blaga poleg:
- prepovedi, ki jih določajo slovenski predpisi;
- prepovedi, ki omejujejo geografsko področje prodaje blaga;
- prepovedi, ki ne vplivajo bistveno na vrednost blaga ali
c) da sta prodaja ali cena podrejena pogojem ali storitvam,
katerih vrednost ne more biti določena v odnosu na blago, ki ga
je treba oceniti ali
d) da obstajajo v zvezi z uvoženim blagom licenčnine, ki jih
mora kupec plačati neposredno ali posredno, kot pogoj za
prodajo, vendar znesek licenčnin zaradi kakršnih koli vzrokov
ni naveden v polju 44 ali
e) da je prodaja podrejena sporazumu med stranema, na podlagi
katerega del prihodka kakršnekoli nadaljnje prodaje, odstopitve
ali uporabe uvoženega blaga pripada neposredno prodajalcu,
vendar ustrezni znesek zaradi kakršnih koli vzrokov ni naveden
v polju 44.
Za vpis šifre D mora biti izpolnjena ena ali več trditev pod a,
b, c, d ali e.
"L": če deklarant izjavlja:
a) da so pri vrednotenju programske opreme za naprave za
avtomatsko obdelavo podatkov izpolnjeni pogoji iz 26. člena
pravilnika o carinski vrednosti blaga (ločeno prikazana
vrednost podatkov in programskih navodil od vrednosti nosilca
podatkov);
b) da so izpolnjene trditve za vpis šifre A ali B ali C (te
šifre se ne vpišejo).
Za vpis šifre L morata biti hkrati izpolnjena pogoja pod a in
b.
Ta šifra se lahko uporabi le pri blagu, ki se uvršča v tarifne
oznake 8524 21 100, 85 24 22 100, 8524 23 100 in 8524 90 910.
Vrednost podatkov ali programskih navodil se vpiše v polje 44/I
(šifra V51)
"M": če deklarant izjavlja:
a) da pri vrednotenju programske opreme za naprave za
avtomatsko obdelavo podatkov, na fakturi nista ločeno prikazani
vrednost podatkov ali programskih navodil in vrednost nosilca
teh podatkov (v carinsko vrednost se vštevata obe vrednosti).
b) da so izpolnjene trditve za vpis šifre A ali B ali C (te
šifre se ne vpišejo).
Za vpis šifre M morata biti hkrati izpolnjena pogoja pod a in
b.
Ta šifra se lahko uporabi le pri blagu, ki se uvršča v tarifne
oznake 8524 21 100, 85 24 22 100, 8524 23 100 in 8524 90 910.
"N": če deklarant izjavlja, da za uvoženo blago ni in ne bo
nastala obveznost plačila uvoznih dajatev in hkrati ne gre za
brezplačno pošiljko. V tem primeru mora biti izpolnjeno polje
43.
"O": če deklarant izjavlja, da za celotno carinsko deklaracijo
ni priloženih potrebnih dokumentov za vrednotenje uvoženega
blaga na osnovi transakcijske vrednosti, ampak predlaga uporabo
drugih metod vrednotenja.
V tem primeru mora biti predlagana metoda vrednotenja vpisana v
polju 43.
"R": če deklarant izjavlja, da v deklaraciji z več postavkami
za vse postavke ni priloženih potrebnih dokumentov za
vrednotenje uvoženega blaga na osnovi transakcijske vrednosti,
ampak se za posamezne postavke predlaga uporaba različnih metod
vrednotenja. Predlagane metode je potrebno pri vsaki postavki
vpisati v polje 43.

3. Polja 15, 15a, 16, 17, 17a, 18/2, 21/2 in 34a - Šifra države
V polja 15, 16, in 17 se vpiše z besedo ime države iz te
priloge. V podpolja 15a, 17a, 18/2 (drugo podpolje 18), 21/2 in
34a pa trimestno numerično šifro. Uporabljen je standard
ISO3166.

Šifra  Ime države
----------------------------------------------------------------
004    Afganistan
008    Albanija
010    Antarktika
012    Alžirija
016    Ameriška Samoa
020    Andora
024    Angola
028    Atigva in Barbuda
031    Azerbajdžan
032    Argentina
036    Avstralija
040    Avstrija
044    Bahami
048    Bahrein
050    Bangladeš
051    Armenija
052    Barbados
056    Belgija
060    Bermudi
064    Butan
068    Bolivija
070    Bosna in Hercegovina
072    Botsvana
074    Bouvet
076    Brazilija
084    Belize
086    Britansko ozemlje indijskega oceana
090    Salamonski otoki
092    Deviški otoki (VB)
096    Brunei
100    Bolgarija
104    Myanmar
108    Burundi
112    Belorusija
116    Kambodža
120    Kamerun
124    Kanada
132    Kapverdski otoki
136    Kajmanski otoki
140    Centralnoafriška republika
144    Šri Lanka
148    Čad
152    Čile
156    Kitajska
158    Tajvan
162    Božični otoki
166    Kokosovi (Keeling) otoki
170    Kolumbija
174    Komorski otoki
175    Mayotte
178    Kongo
180    Zair
184    Cookovi otoki
188    Kostarika
191    Hrvaška
192    Kuba
196    Ciper
203    Češka
204    Benin
208    Danska
212    Dominika
214    Dominikanska republika
218    Ekvador
222    Salvador
226    Ekvatorialna Gvineja
230    Etiopija
231    Etiopija
232    Eritreja
233    Estonija
234    Ferski otoki
238    Falklandski otoki
239    J. Georgija in ot. Sandwich
242    Fidži
246    Finska
250    Francija
254    Francoska Gvajana
258    Francoska Polinezija
260    Južnofrancoski teritorij
262    Djibuti
266    Gabon
268    Gruzija
270    Gambija
280    Nemčija
288    Gana
292    Gibraltar
296    Kiribati
300    Grčija
304    Grenlandija
308    Granada
312    Gvadelupa
316    Guam
320    Gvatemala
324    Gvineja
328    Gvajana
332    Haiti
334    Heard in Mc Donald otoka
336    Vatikan
340    Honduras
344    Hongkong
348    Madžarska
352    Islandija
356    Indija
360    Indonezija
364    Iran
368    Irak
372    Irska
376    Izrael
380    Italija
384    Slonokoščena obala
388    Jamajka
392    Japonska
396    Dominikana
398    Kazahstan
400    Jordanija
404    Kenija
408    S. Koreja
410    J. Koreja
414    Kuvajt
417    Kirgizija
418    Laos
422    Libanon
426    Lesoto
428    Latvija
430    Liberija
434    Libijska arabska džamahirija
438    Liechtenstein
440    Litva
442    Luksemburg
446    Macao
450    Madagaskar
454    Malavi
458    Malezija
462    Maldivi
466    Mali
470    Malta
474    Martinuque
478    Mavretanija
480    Mavricius
484    Mehika
492    Monako
496    Mongolija
498    Moldova
500    Montserrat
504    Maroko
508    Mozambik
512    Oman
516    Namibija
520    Nauru
524    Nepal
528    Nizozemska
530    Nizozemski Antili
533    Aruba
548    Vanuatu
540    Nova Kaledonija
554    Nova Zelandija
558    Nikaragva
562    Niger
566    Nigerija
570    Niue
574    Norfolk otok
578    Norveška
580    Severni Merianski otoki
581    Manjši oddaljeni otoki (ZDA)
582    Pacifiški otoki
583    Mikronezija
584    Marshallovo otočje
585    Palau
586    Pakistan
591    Panama
598    Papua Nova Gvineja
600    Paragvaj
604    Peru
608    Fidži
612    Pitcairn otoki
616    Poljska
620    Portugalska
624    Gvineja Bissau
626    Vzhodni Timor
630    Portoriko
634    Katar
638    Reunion
642    Romunija
643    Rusija
646    Ruanda
654    Sveta Helena
659    St. Kitts Nevis
660    Angvila
662    Sveta Lucija
666    St. Pierre in Miquelon
670    St. Vincent in Grenadine
674    San Marino
678    Sao Tome in Principe
682    Saudska Arabija
686    Senegal
690    Sejšelski otoki
694    Siera Leone
702    Singapur
703    Slovaška
704    Vietnam
705    Slovenija
706    Somalija
710    Južna Afrika
716    Zimbabve
720    Jemen, Ljudska demokratična republika
724    Španija
732    Zahodna Sahara
736    Sudan
740    Surinam
744    Svalbard in Mayen otoka
748    Svaziland
752    Švedska
756    Švica
760    Sirija
762    Tadžikistan
764    Tajska
768    Togo
772    Tokelau
776    Tonga
780    Trinidad in Tobago
784    Združeni arabski emirati
788    Tunizija
792    Turčija
795    Turkmanistan
796    Turks in Caicos otoki
798    Tuvalu
800    Uganda
804    Ukrajina
807    Makedonija
818    Egipt
826    Velika Britanija
834    Tanzanija
840    Združene države Amerike
850    Združene države Deviških otokov
854    Burkina Faso
858    Urugvaj
860    Uzbekistan
862    Venezuela
876    Wallis Futuna otoki
882    Samoa
887    Jemen
891    Jugoslavija

4. Polje 20 - Dobavni pogoji

1. podpolje   vsebina šifre                     2. podpolje
EXW           franko                            lokacija tovarne
FCA           franko prevoznik                  kraj ali sprejemna točka
FAS           franko ob ladijski bok            odpremna luka
FOB           franko na ladijski krov           odpremna luka
CFR           stroški in prevoznina             namembna luka
CIF           stroški, zavarovanje in
              prevoznina                        namembna luka
CPT           prevoz plačan do                  namembni kraj
CIP           prevoz in zavarovanje plačana do  namembni kraj
DAF           dobavljeno na meji                kraj dobave na meji
DES           dobavljeno na ladji               namembna luka
DEQ           dobavljeno na ladji(ocarinjeno)   namembna luka
DDU           dobavljeno neocarinjeno           namembni kraj
DDP           dobavljeno ocarinjeno             namembni kraj
XXX           drugi dobavni pogoji              opisani dobavni pogoji po pogodbi

V 3. podpolju se vpiše:

šifro  0: če leži kraj iz 2. podpolja na meji carinskega območja
       1: če leži kraj iz 2. podpolja znotraj carinskega območja in
       2: če leži kraj izven carinskega območja Republi-
          ke Slovenije.

5. Polje 22 - Šifre valut

036    Avstralski dolar
040    Šiling
056    Belgijski frank
124    Kanadski dolar
191    Kuna
208    Danska krona
246    Finska marka
250    Francoski frank
280    Nemška marka
300    Drahma
368    Iraški dinar
372    Irski funt
380    Lira
392    Japonski jen
414    Kuvajtski dinar
528    Nizozemski gulden
578    Norveška krona
620    Portugalski eskudo
705    Tolar
752    Švedska krona
756    Švicarski frank
826    Funt sterling
840    Ameriški dolar
891    Jugoslovanski dinar
955    Evropska obračunska enota
960    Posebna pravica izkoriščanja (s.d.r)
984    Šiling (sejemski aranžmaji)-Avstrija
985    Lira (sejemski aranžmaji)-Italija
994    Makedonski denar
995    Španska pezeta

6. Polje 24 - Vrsta posla

Posel je vsako dejanje, komercialno ali ne, ki povzroči premik
blaga (pošiljanje ali prejem). V prvo podpolje polja 24 se
vpiše ustrezna šifra iz stolpca A, v drugo podpolje pa šifra iz
stolpca B.

--------------------------------------------------------------------------------
Stolpec A                      KODA  Stolpec B
--------------------------------------------------------------------------------
1: dobave blaga z dejansko ali  11   1: dokončna kupoprodaja blaga, razen spodaj
nameravano spremembo                 naštetih
lastništva nad blagom           12   2: konsignacijska prodaja in komisijska
(razen tistih s šifro 2, 7           kupoprodaja
ali 8)     
                                13   3: za preprodajo (reexport)
                                14   4: barter posli: kompenzacije z blagom
                                15   5: prodaja transporterjem v mednarodnih 
                                         prevozih
                                16   6: osebni nakupi turistov
                                17   7: finančni leasing
                                18   8: dobava blaga kot neposredna naložba
                                19   9: know-how, licence, patenti
2: vračila blaga (ki je bilo    21   1: vračila blaga
predhodno carinjeno pod "1")    22   2: zamenjava za vrnjeno blago
in zamenjave blaga  
                                23   3: nadomestila (zamenjave) za blago, ki
                                     ni bilo vrnjeno (npr. v garanciji)

3: brezplačne dobave z dokončno 31   1: uvoz blaga na skladiščenje za tuj račun
spremembo lastništva nad blagom      2: darila države pošiljateljice in pomoč
(darila) razen popravil,        32   v hrani v skladu s predpisi
vzdrževanja, vračil blaga in         3: pomoč v nesrečah
menjave iz tč. 1                   
                                33   4: transakcije blaga, ki v državi
                                34   prejemnici ne bo ponovno izvožen ali
                                     kompenziran z uvozom
                                     5: drugo
                                35
4: blago za predelavo oziroma   41   1: dodelava blaga
na popravilo, razen pod "7"     42   2: popravila in vzdrževanje proti plačilu
                                     3: brezplačna popravila in vzdrževanje
                                43
5: blago vračano po predelavi,  51   1: dodelava blaga
razen če gre za posle pod "7"   52   2: popravila in vzdrževanje proti plačilu
                                     3: brezplačna popravila in vzdrževanje
                                53
6: začasni izvoz/uvoz blaga     61  1: posojilo ali najem
brez prenosa lastništva: proti 
plačilu, najem, leasing         62   2: leasing
7: dobave blaga v okviru pogodb 71   1: za obrambne namene
o skupni proizvodnji (DPK)      72   2: za civilne namene
                                73   3: skupni medvladni programi
8: dobave gradbenega materiala  80
in opreme v okviru pogodbe o
investicijskem delu
9: drugo (mora biti pojasnjeno  90
v polju za dodatne podatke)
--------------------------------------------------------------------------------

7. Polje 25 - Šifra vrste transporta na meji
V polje se vpiše šifra, ki pomeni:

10 pomorski transport
12 vagon na ladji
16 cestno vozilo na ladji
17 priklopnik ali polpriklopnik na ladji
20 železniški transport
23 oprtni vlak
30 cestni transport
40 zračni transport
50 poštni promet
70 transportne napeljave (cevovodi, plinovodi, daljnovodi itd.)
90 lastni pogon

8. Polje 36 - Ugodnosti
V polje se vpiše šifra, ki pomeni:
- G: generalni sistem preferenc za države v razvoju
- P: preferencialni status blaga na osnovi trgovinskih
sporazumov
- O: druge preferenčne kvote, ki niso zajete v G in P

9. Polje 37 - Postopek
Štirimestna šifra je sestavljena iz dveh dvomestnih šifer:
prve, ki označuje deklarirani (zahtevani) carinski postopek in
dodatne za označevanje poprejšnjega carinskega postopka. Seznam
dvomestnih šifer je v nadaljevanju. Za poprejšnji carinski
postopek se šteje carinski postopek, v katerem je bilo blago
pred deklariranim carinskim postopkom. Če poprejšnjega postopka
ni bilo, se na tretjem in četrtem mestu šifre vpiše 00. Ta
šifra se vpiše tudi, ko je bil predhodni carinski postopek
tranzitni postopek.
V primerih, ko je bil predhodni postopek postopek carinskega
skladiščenja ali postopek začasnega uvoza ali ko gre za blago
iz proste carinske cone, se ustrezna šifra tega postopka kot
poprejšnjega vnese le, če blago pred tem postopkom ni bilo
predmet kakšnega drugega postopka z ekonomskim učinkom.
Štirimestno šifro sestavljajo naslednje dvomestne šifre, ki
pomenijo:

10   Izvoz blaga
21   Začasni izvoz na oplemenitenje - predelavo
31   Ponovni izvoz blaga - reexport
40   Sprostitev blaga v prost promet
41   Sprostitev v prost promet v okviru postopka uvoza blaga za proizvodnjo za
     izvoz (sistem povračila carinskih dajatev)
46   Začetek postopka uvoza za proizvodnjo za izvoz (sistem povračila carinskih
     dajatev) v prostorih carinskega skladišča
47   Začetek postopka uvoza blaga za proizvodnjo za izvoz (sistem povračila 
     carinskih dajatev) v prostorih PCC
51   Začetek postopka uvoza blaga za proizvodnjo za izvoz(sistem odloga 
     carinskih dajatev)
52   Začetek drugega postopka uvoza blaga za proizvodnjo za izvoz kot je tisti 
     pod šifro 51 (začasen uvoz na oplemenitenje)
53   Začetek postopka začasnega uvoza blaga
55   Začetek postopka skladiščenja ob istočasnem začetku postopka uvoza zaradi
     izvoza (sistem odloga) v prostorih carinskega skladišča
56   Začetek postopka carinskega skladiščenja ob istočasnem začetku postopka 
     uvoza zaradi izvoza (sistem odloga) v PCC ali prostem skladišču
61   Ponovni uvoz začasno izvoženega blaga na oplemenitenje
63   Ponovni uvoz domačega blaga (prvi odstavek 167. člena carinskega zakona)
71   Začetek postopka carinskega skladiščenja blaga
75   Začetek postopka carinskega skladiščenja blaga brez predhodnega izplačila 
     izvoznega nadomestila
76   Vnos v carinsko skladišče ali PCC zaradi izvoza blaga v nespremenjenem
     stanju ob predhodnem izplačilu izvoznih nadomestil
78   Vnos blaga v PCC v drugih primerih, ki se razlikujejo od tistih pod 
     šifro 76
91   Začetek postopka in postopek predelave blaga pod carinskim nadzorom
93   Uničenje blaga pod carinskim nadzorom

10. Polje 38 - Kontingent
V polje se vpiše štirimestna šifra kontingenta.
Opomba: šifre bodo določene s predpisom o določitvi kontingenta

11. Polje 43 - Šifra vrednotenja
Če carinski deklarant ne more priložiti carinski deklaraciji
dokumentov na osnovi katerih bi se lahko carinska vrednost za
vse ali del postavk ugotavljala na osnovi transakcijske
vrednosti, lahko predlaga drugo metodo vrednotenja uvoženega
blaga. Za to mora predložiti tudi ustrezne podatke (npr.
podatke, ko se je enako ali podobno blago že carinilo, cenike,
kataloge...).
Polje se izpolni z enomestno črkovno ali številčno kodo le, če
je v polje 12 vpisana šifra N, O ali R.
a) Če je v polju 12 vpisana šifra "O" ali "N", se vpiše v to
polje šifro:
- 2: če deklarant predlaga vrednotenje uvoženega blaga na
osnovi uporabe transakcijske vrednosti enakega blaga (prvi
odstavek 17. čl. CZ) in prilaga ustrezne podatke;
- 3: če deklarant predlaga vrednotenje uvoženega blaga na
osnovi uporabe transakcijske vrednosti podobnega blaga (drugi
odstavek 17. čl. CZ) in prilaga ustrezne podatke;
- 4: če deklarant predlaga vrednotenje uvoženega blaga na
osnovi uporabe deduktivne metode (prva alinea 1. točka prvega
odstavka 18. čl. CZ) in prilaga ustrezne podatke;
- 5: če deklarant predlaga vrednotenje uvoženega blaga na
osnovi uporabe metode izračunane vrednosti (2. točko prvega
odstavka 18. čl. CZ) in prilaga ustrezne podatke;
- 6: če deklarant predlaga vrednotenje uvoženega blaga na
osnovi uporabe ostalih metod (19. čl. CZ) in prilaga ustrezne
podatke.
b) Če je v polju 12 vpisana šifra R, se vpiše pri posamezni
postavki carinske deklaracije v to polje ustrezno šifro:
- A, B, C, D, L ali M, ki imajo pomen opisan pri polju 12
(uvoženo blago se vrednoti na osnovi transakcijske vrednosti
pri vpisu šifer A, B, C, L ali M ) ali
- šifro 2, 3, 4, 5 ali 6, ki ima pomen iz alinee a (dokumenti
na osnovi katerih bi se lahko carinska vrednost določala na
osnovi transakcijske vrednosti niso priloženi, zato deklarant
predlaga drugo metodo vrednotenja za kar prilaga tudi ustrezne
podatke).
V to polje se vpiše samo ena šifra - črkovna ali številčna.

12. Polje 44 - Posebni zaznamki/predložene listine/potrdila in
dovoljenja
(1) V polje 44 se v šifrski obliki lahko vpiše 8 različnih
podatkovnih skupin, ki obravnavajo:
(A) Oprostitve plačila davka
(C) Oprostitve plačila carine
(E) Dokumente, potrebne za vodenje postopkov z ekonomskimi
učinki
(F) Fakturne dokumente
(I) Izjave
(P) Potrdila o poreklu in druga potrdila
(S) Poenostavljene postopke
(V) Carinsko vrednost blaga
(2) Vsako posamezno podatkovno skupino je mogoče opisati v
največ dveh podpoljih:
podpolju 44/1: vanj se vpiše šifra, sestavljena iz treh znakov;
prvi znak je črkovna oznaka skupine iz prvega odstavka.
podpolju 44/2: dolžine največ trinajst znakov, ki opisujejo
vsebinske podatke, vezane na izbrano šifro, npr. zaporedno
številko dokumenta ali znesek prevoznih stroškov itd. Vsebina
tega podpolja in način vpisa podatkov so določeni za vsako
vrsto šifre v polju "Zahtevana vsebina". Če vsebina ni
predpisana, se vpiše le ustrezno trimestno šifro iz podpolja
44/1, podpolja 44/2 pa ne.
(3) Ker je polje 44 nedeljeno, določimo podpolja z oklepaji na
naslednji način:
(V20) ( 3451)
kar pomeni, da se v konkretni postavki prijavlja stroške dobave
do vstopa na carinsko območje Republike Slovenije v višini 3451
SIT (obrazložitev šifre je v skupini "V").
Šifra :
(C01) (345/95)
pove, da deklarant uveljavlja oprostitev po 159. ali 160. členu
carinskega zakona na osnovi potrdila Ministrstva za zunanje
zadeve št. 345 iz leta 1995.
V polje 44 je mogoče vpisati zadostno število šifriranih
prilog. Več šifer iz ene podatkovne skupine se vpiše po
rastočem vrstnem redu. Če šifra še ni določena, se prilogo
lahko vpiše tudi z besedo kot to določa 24. in 25. člen tega
pravilnika.
V drugem podpolju je potrebno vpisati podatek skrajno levo,
zato pred številko ne sme biti nobenega praznega mesta.
(4) Skupine šifer se uporabljajo na naslednji način:

           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "A"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Oprostitev davka :
A01      Izjava o namenu uvoza - oprema                        štev./LL
A02      Izjava o namenu uvoza - repromaterial                 štev./LL
A03      Izjava o namenu uvoza - nadaljna prodaja              štev./LL
A05      Izjavo za uvoz opreme izda oseba, ki ni prejemnik 
         blaga iz polja 8                                      mat.št./štev.izj.
A06      Izjavo za uvoz repromateriala izda oseba, ki ni 
         prejemnik blaga iz polja 8                            mat.št./štev.izj.
A07      Izjavo za uvoz blaga za nadaljnjo prodajo izda
         oseba, ki ni prejemnik blaga iz polja 8               mat.št./štev.izj.
A10      Oprostitev davka, predvidena z mednarodnim sporazumom
A11      Blago, ki se izvaža (1.tč.,18.čl. ZOD)
A12      Blago, ki se prodaja v PCP (2.tč.,18.čl)
A13      Oprema in repromaterial, ki se uvaža v prosto cono
         za proizvodnjo, namenjeno za izvoz (3.tč.,18.čl)      štev./LL
A14      Blago, ki ga uvažajo šefi tujih držav itd. 
         (4.tč.,18.čl)                                         štev./LL
A15      Osebna prtljaga (5.tč.,18.čl)
A16      Blago za prodajo tujim dipl. predst. (6.tč.,18.čl)    štev./LL
A17      Koleki, poštne znamke, vredn. papirji itd. 
         (7.tč.,18.čl)
A18      Rdeči križ, Karitas itd. - dobivajo brezplačno
         (8.tč.,18.čl)                                        štev./LL
A19      Rdeči križ, Karitas itd. - kupuje (9.tč.,18.čl)      štev./LL
A20      Blago za odpravo elementarnih nesreč (10.tč.,18.čl)  štev./LL
A23      Oprema za opravljanje dejavnosti invalidov 
         (13.tč.,18.čl)                                       štev./LL
A24      Osebni avtomobili za invalide (14.tč.,18.čl)         štev./LL
A25      Ortopedski in rehabilitacijski pripomočki 
         (15.tč.,18.čl)                                       štev./LL
A26      Zdravila (16.tč.,18.čl)                              štev./LL
A27      Mleko za dojenčke (17.tč.,18.čl)                     štev./LL
A28      Predmeti muzejske vrednosti za galerije, arhivsko
         gradivo, zlato za Banko Slovenije (18.tč.,18.čl)     štev./LL
A30      Oprema - tuja vloga v domačo pr. osebo 
         (19.tč.,18.čl)                                       štev./LL
A29      Turistično propagandne publikacije (20.tč.,18.čl)
A50      Brezplačna garancijska zamenjava
A99      Druge oprostitve davka

Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
štev./LL:      evidenčno številko priloge / leto
mat.št./štev.izj.:                                matično
številko osebe, ki je izdala izjavo o namenu uvoza / številko
te izjave

           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "C"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Oprostitev plačila carinskih dajatev:
C01      Potrdilo Min.za zunanje zadeve (čl.159,160)           štev./LL
C02      Dovoljenje za stalno bivanje ali potrdilo o
         pribežališču v RS (čl.161/3)                          štev./LL
C03      Dokaz o sklenitvi zakonske zveze (čl.161/3)
C04      Potrdilo dipl.konzul. pred.v tujini oziroma
         drug dokument o delu v tujini (čl.161/3)
C05      Izjava o uvozu pred preselitvijo ( čl.161/3)
C06      Potrdilo izved.za mot.voz.o tržni vred.poškod.
         vozila (čl.161/3,161/8,162/2,162/3,162/10)
C07      Seznam gospodinjskih predmetov in opreme
         (čl.161/3,161/4,162/5)
C08      Izjava, da v zadnjih 12 mesecih ni bila uveljavljena
         oprostitev (čl.161/3,161/4 )
C09      Izjava o stalni vrnitvi (čl.161/3)
C10      Izjava o uporabi predmetov v tujini (čl. 161/3)
C11      Potrdilo o prijavi stalnega bivališča (čl.161/3)      štev./LL
C12      Akt prist. organa o podedovanju predmetov 
         (čl. 161/6)                                           štev./LL
C13      Zdravniški recept (čl. 161/7)
C14      Izjava tujega državljana za zdravila za osebno rabo
         (čl.161/7)
C15      Potrdilo zdravnika oziroma zdrav.ustan.(čl. 161/8)
C16      Izvid in mnenje invalid.komisije (čl.161/8)
C17      Izvid in mnenje komisije za razvršč.,ustanovljene po
         predpisih s področja šolstva (čl.161/8)
C18      Izjava, da v zadnjih 3 letih ni bila uveljavljena
         ugodnost (čl.161/8.162/10) - avto
C19      Izjava, da so predmeti lastno delo
         upravičenca (čl.161/9)
C20      Dokazilo o lastništvu posestva (čl.161/11)
C21      Izjava o pridobitvi pridelkov na lastnem posestvu
         (čl.161/11)
C22      Dokazilo o rednem vpisu v izobraževalni ustan. in 
         uporabi učnih pripomočkov (čl.161/12)
C23      Listina organizatorja prireditve ali izjave
         upravičenca (čl.161/13)
C24      Izjava upravičenca o namenu uporabe blaga
         (čl.161/14,162/2,162/7,162/8,162/9,162/10,163/1,
         163/2,163/3,163/4,163/5,163/6,164)
C25      Dokazilo o dobrodelni oziroma človekoljubni 
         dejavnosti (čl.161/14,162/2)                          štev./LL
C26      Izjava pooblaščene organizacije ... (čl.161/15)
C27      Dokazilo tujega pošiljatelja o brezplačnosti
         (čl.162/1,162/2,163)
C28      Izjava upravičenca o opravljanju nepridobitvene
         dejavnosti (čl.162/1)
C29      Potrdilo prist.organa o oprav.dejavnosti
         oz.registr.(čl.162/1,162/4,162/5,162/6,162/7)         štev./LL
C30      Potrdilo Ministrstva pristojnega za varstvo
         pred naravnimi in drugimi nesrečami (čl.162/3)        štev./LL
C31      Dokaz o opravlj.dodat.opremljanju vozila (čl.162/3)
C32      Izjava upravičenca, da predmeti niso namenjeni za
         nadaljnjo prodajo (čl.162/4)
C33      Soglasje ali potrdilo Ministrstva za kulturo 
         (čl.162/4, 162/8)                                     štev./LL
C34      Dokazilo o preneh. opravljanja dejavnosti v tujini
         (čl.162/5)                                            štev./LL
C35      Dokazilo o lastništvu opreme v tujini (čl.162/5)
C36      Potrdilo pristojne komisije o usposobljenosti za
         opravljanje določene dejavnosti (čl.162/6)
C37      Potrdilo sploš. združenja indust. panoge (čl.162/6
         162/7,162/8,162/11)                                   štev./LL
C38      Soglasje Ministrstva za znanost in tehnologijo
         (čl.162/7)                                            štev./LL
C39      Potrdilo državnega organa, pristojnega za verske
         dejavnosti
         (čl.162/8)                                            štev./LL
C40      Izjava organizatorja mednarodnih športnih manifestacij
         (čl.162/9)
C41      Potrdilo Ministrstva pristojnega za delo, družino in
         socialne zadeve (čl.162/10,162/11)                    štev./LL
C99      Druge oprostitve
    
Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
štev./LL: evidenčno številko priloge / leto

                               
           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "E"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------

Dokumenti, ki se nanašajo na postopke z ekonomskimi učinki:
E01      Predhodno splošno dovoljenje za začetek postopka
         z ekon.učinkom                                        car.org./štev./LL
E05      ECL, s katerim je začel postopek z ekonomskim učinkom
         na podlagi zaznamka na vlogi                          car.org./štev./LL
E10      Izjava za začetek postopka uvoza zaradi izvoza        štev./LL    
E11      Šifra gospodarskih pogojev                            šifra
E14      Zahtevek za uporabo enakovrednega blaga
E15      Dovoljenje za uporabo enakovrednega blaga             car.org./štev./LL
E20      Zahtevek za postopek predelave pod carinskim
         nadzorom
E21      Dovoljenje za postopek predelave pod carinskim
         nadzorom                                              car.org./štev./LL
E25      Dovoljenje za premik blaga                            car.org./štev./LL
E30      Zahtevek za začetek postopka začasnega izvoza na
         oplemenitenje
E31      Dovoljenje za začasen izvoz na oplemenitenje          car.org./štev./LL
E32      Zahtevek za uporabo sistema zamenjave
E33      Dovoljenje za uporabo sistema zamenjave               car.org./štev./LL
E50      Zahtevek za začetek zač.uvoza
E51      Zahtevek za popolno opr.plačila dajat. pri zač.uvozu
E52      Oprostitev predložitve instrumenta zavarovanja
E99      Drugi dokumenti
    
Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
car.org./št./LL: šifro carinskega organa / evidenčno številko dovoljenja / leto
šifra vpiše se štirimestna šifra gospodarskih pogojev, ki ustreza določbam 51. in 53 člena uredbe o carinskih postopkih z ekonomskim učinkom. Šifre so elementi tabele v nadaljevanju.

                               
                  Tabela gospodarskih pogojev

       Šifra   Določba 51. in 53.člena uredbe ...
       5101    1.tč., prvi odstavek, 51.člena uredbe ...
       5102    2.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5103    3.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5104    4.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5105    5.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5106    6.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5107    7.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5108    8.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5191    9.a.tč., prvi odstavek, 51.člena
       5192    9.b.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5193    9.c.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5194    9.d.tč., prvi odstavek , 51.člena
       5111    10.a.tč., prvi odstavek, 51.člena
       5112    10.b.tč., prvi odstavek, 51.člena
       5113    10.c.tč., prvi odstavek, 51.člena
       5300    tretji odstavek 53.člena


                                   
           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "F"
--------------------------------------------------------------------------------                               
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina 

podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Fakturni dokumenti:
F10    Faktura                                                 štev./LL
F13    Proforma faktura                                        štev./LL
F20    Izjava o vrednosti blaga
F99    Druge fakture

Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
štev./LL: evidenčno številko fakture / leto

           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "I"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Izjave:    
I11      Izjava o izvozni vrednosti blaga


I12      Izjava o pooblaščenem prejemniku
I13      Izjava o pooblaščenem pošiljatelju
I14      Izjava, da je blago prosto carine
I20      Izjava o zahtevani uporabi datuma, drugačnega
         od datuma vknjiženja ECL                              (DD/MM/LL)
I21      Izjava o poenostavljenem uvrščanju blaga
I22      Izjava o uporabi enotne carinske stopnje
I23      Izjava o sukcesivnem carinjenju                       štev./LL
I24      Zahtevek za premestitev blaga
I99      Druge izjave

Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
štev./LL: evidenčno številko priloge / leto
(DD/MM/LL) zahteva se uporaba prijavljenega datuma takrat, ko datum sprejema ECL ni datum, na osnovi katerega se določi višina dajatev in drugi ukrepi trgovinske politike. (DD - dan, MM -  mesec, LL - leto)
                    
           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "O"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                       Vsebina podpolja
44/1                                                       44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Ostali priloženi dokumenti:
O10      DCV
O11      Tovorni list
O12      Zavarovalna polica
O13      Ladijski tovorni
O14      Letalski tovorni list
O15      Specifikacija blaga
O20      Potrdilo o plačanih dajatvah za registracijo 
         motornega vozila
O25      Dodatni izvod ECL                                 št.lista ECL
O26      Kopija ECL                                        car.org./vrsta/št./LL
O27      VS 161                                            car.org./št./LL
O28      VS 261                                            car.org./št./LL
O29      VS 108                                            car.org./št./LL
O99      Drugo
Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
car.org./vrsta/št./LL:  šifro carinskega organa/vrsta postopka (polje1/2)/evidenčno številko / leto
car.org./št./LL: šifro carinskega organa/evidenčno številko VS / leto
št.lista ECL oznako lista iz seta ECL (npr. 3 - (O25) (3))


           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "P"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Potrdila:

Dokumenti za dokazovanje porekla:

P01     Obrazec EUR                                            štev./LL
P02     Dolgoročni EUR 1                                       štev./LL
P03     Obrazec EUR 2                                          štev./LL
P04     Potrdilo o poreklu blaga                               štev./LL
P05     Obrazec A                                              štev./LL
P06     Izjava na fakturi                                      štev./LL
P07     Izjava pooblaščenega izvoznika na fakt.                štev./LL
P08     Potrdilo o direktni pošiljki                           štev/LL
P10     Druga potrdila o poreklu                               štev./LL

Druga potrdila:

P20     Potrdilo GZS za uvoz opreme                            štev./LL
P21     Potrdilo Obrtne zbor. za uvoz opreme                   štev./LL
P22     Potrdilo GZS za uvoz repromateriala                    štev./LL
P23     Potrdilo Min. za ek.odn. in razvoj
        za uvoz za blagovne rezerve                            štev./LL
P24     Potrdilo Urada za stand.in meroslovje                  štev./LL
P25     Potrdilo Min. za kmetijstvo                            štev./LL
P26     Potrdilo Min. za zdrav. za uvoz zdravil                štev./LL
P27     Potrdilo Min. za zdrav. za uvoz strupov                štev./LL
P28     Potrdilo GZS za uvoz blaga na režimu KK                štev./LL
P29     Potrdilo Obrtne zbornice za uvoz blaga na        
        režimu KK                                              štev./LL        
P30     Dovolj. ustreznega Ministrstva za uvoz        
        blaga na režimu D                                      štev./LL        
P31     Potrd. poslovne banke o nakaz. v tujino                štev./LL
P32     Potrdilo o homologaciji za uvoz motornih
        vozil                                                  štev./LL
P33     Potrdilo inv. komisije za uvoz motornih vozil
        - invalidi - znižanem. PD                              štev./LL
P34     Potrdilo Centra za social. delo
        - 3 otroci - znižanem. PD
        (obe alinei za nove osebne avtomobile)                 štev./LL
P35     Potr. obč. o statusu kmeta za uvoz
        blaga za kmete                                         štev./LL
P36     Odločba Min. za ek. odn. in razvoj za
        uvoz iz Češke, Slovaške, Madžarske
        - za kmetijske izdelke tar. št. 1-24 CT                štev./LL
P37     EUR-1 za začasni uvoz blaga iz EGS                     štev./LL
P38     Potrdrilo Min. za zveze in potrdilo GZS
        za uvoz opreme in repromateriala za
        izgradnjo avtocest                                     štev./LL
P39     ATEST - Min. za znanost in tehnologijo
        za uvoz naprav za inf. tehnologijo,
        pisar. in telekom. opreme                              štev./LL
P40     Dodelitev šifre CURS za uvoz vozil in
        rezervnih delov po 40% znižani carinski
        stopnji                                                štev./LL
P41     Potrd. sanit. in trž. inšpekcije
P42     Potrdilo fitopatološke inšp. za uvoz
        rastlin in njihovih delov
P43     Potrdilo vet. inšp. za uvoz živali in
        njihovih delov
P44     Odločba Min.za ek.odn.in razvoj za uvoz
        blaga v okviru carinskih količinskih kvot I. dela
        liste B k Splošnemu sporazumu o carinah
        in trgovinah                                           štev./LL
P45     Potrdilo Min. za kult. za izvoz predmetov
        kulturne dediščine                                     štev./LL
P46     Potrdilo GZS za izvoz brez plačila
        posebne takse                                          štev./LL
P47     Potrdilo prist.organa za izvoz blaga
        na področje ZRJ, ki je pod embargom                    štev./LL
P48     Potrdilo Min.za promet in zveze za uvoz
        radijskih postaj.                                      štev./LL
P49     Potrdilo o uvrščanju blaga                             štev./LL
P99     Druga potrdila

Opomba: okrajšave v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomenijo:
štev./LL: evidenčno številko potrdila ali druge priloge /  leto

           Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "S"

--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
Poenostavljeni postopek z ECL

S11     Poenostavljena ECL                                     štev.dov./LL
S12     Dopolnilna ECL za nepopolno ECL
S13     Dopolnilna ECL - poenostavljen post. na podlagi        štev.dov./LL
        komercialnega ali drugega dokumenta
S14     Dopolnilna ECL - poenostavitev na podlagi              štev.dov./LL
        knjigovodskih vpisov
S99     Drugo

Opomba: okrajšava v koloni "Vsebina podpolja 44/2" pomeni:
štev.dov./LL: evidenčno številko dovoljenja za poenostavljeni postopek / leto


                 Seznam šifer, ki se začenjajo s črko "V"
                               
Carinska vrednost blaga: šifre, ki se začenjajo s črko V se
vpišejo v polje 44/I samo ob izpolnjevanju pogojev iz CZ in
pravilnika o carinski vrednosti blaga. V polje 44 se lahko
vpiše več šifer, ki se začenjajo s črko "V", če obstaja več
elementov ki se prištevajo oziroma odštevajo.
Šifre za popuste in znižanja cen, ki se ne vštevajo v carinsko
vrednost blaga (če so prijavljeni v ceni blaga v polju 22, se
od nje odštejejo):
--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
V10      Popust zaradi plačila v
         določenem časovnem obdobju (skonto)                   znesek v SIT
V11      Kasa skonto                                           znesek v SIT
V12      Količinski popust (rabat)                             znesek v SIT
V13      Trgovski popust                                       znesek v SIT
V15      Drugi popusti in znižanja cene                        znesek v SIT

Šifre za stroške, ki se vštevajo v carinsko vrednost blaga, če niso upoštevani v plačani ali plačljivi ceni za uvoženo blago:
--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
V20      Stroški dobave do kraja vstopa na
         carinsko območje RS                                   znesek v SIT
V21      Zavarovanje                                           znesek v SIT
V22      Stroški za embalažo                                   znesek v SIT
V23      Stroški nastali v zvezi z zabojniki                   znesek v SIT
V24      Stroški natovarjanja in pretovarjanja                 znesek v SIT
V25      Drugi dodatni stroški pri prevozu                     znesek v SIT
V30      Provizije (razen nakupnih)                            znesek v SIT
V31      Stroški posrednikov                                   znesek v SIT
V32      Stroški za materiale, sestavne dele in
         podobno blago, ki jih je nudil kupec
         brezplačno ali po znižani ceni in jih
         uvoženo blago vsebuje                                 znesek v SIT
V33      Stroški za orodja, kalupe, matrice in
         podobno blago, ki jih je nudil kupec
         brezplačno ali po znižani ceni in so bili
         uporabljeni pri proizvodnji uvoženega blaga           znesek v SIT
V34      Stroški za material, ki ga je nudil kupec
         brezplačno ali po znižani ceni in je bil
         uporabljen pri izdelavi uvoženega blaga               znesek v SIT
V35      Stroški za v tujini izdelane tehnologije,
         projekte, osnutke načrte in skice, ki so bile
         potrebne za izdelavo uvoženega blaga                  znesek v SIT
V37      Licenčnine                                            znesek v SIT
V38      Izkupiček od nadaljnje prodaje, odstopa
         ali uporabe blaga, ki pripada prodajalcu              znesek v SIT
V40      Drugi stroški, ki se vštevajo v carinsko 
         vrednost blaga                                        znesek v SIT

Šifre za stroške, ki se ne vštevajo v carinsko vrednost blaga(če so že vključeni v ceni blaga v polju 22 se od nje odštejejo ob izpolnjevanju pogojev iz CZ in pravilnika o carinski vrednosti blaga):
--------------------------------------------------------------------------------
Podpolje Kratek opis                                           Vsebina podpolja
44/1                                                           44/2
--------------------------------------------------------------------------------
V50      Prevozni stroški znotraj RS                           znesek v SIT
V51      Vrednost podatkov ali programskih navodil
         namenjenih za uporabo v napravah za avtomatsko
         obdelavo podatkov, če so prikazani ločeno od plačane
         ali plačljive cene                                    znesek v SIT
V52      Nakupna provizija, če je prikazano ločeno od plačane
         ali plačljive cene za uvoženo blago                   znesek v SIT
V53      Plačila za gradnjo, postavitev, montažo, vzdrževanje
         ali tehnično pomoč opravljeno v RS po uvozu           znesek v SIT
V60      Drugi odbitki v RS                                    znesek v SIT

Polje 44/I mora biti predvideno za vpis večih šifer in zneskov,ki se tičejo odbitnih in pribitnih postavk.



                13. Polje 47/1 - Vrsta dajatev

V polje se vpiše šifra, ki pomeni:

10   carina
15   sezonska carina
19   antidumpinške dajatve
20   trošarine
30   kmetijske dajatve
50   zamudne obresti
51   kompenzacijske obresti
61   izvozna taksa
80   težinska taksa
85   druge upravne takse
90   prometni davek


                14. Polje 47/NP - Način plačila

Ni obveznosti plačila

A    Gotovinsko ali ekvivalentno plačilo pri carinarnici
B    Zavarovanje plačila s posameznim gotovinskim pologom prejemnika
C    Zavarovanje plačila s posameznim gotovinskim pologom deklaranta
D    Zavarovanje plačila s posamično garancijo - certificiran ček prejemnika
E    Zavarovanje plačila z posamično garancijo - certificiran ček deklaranta
F    Zavarovanje plačila s posamično garancijo - avalirana menica prejemnika
G    Zavarovanje plačila z posamično garancijo - avalirana menica deklaranta
H    Zavarovanje plačila s posamično garancijo - bančna garancija prejemnika
I    Zavarovanje plačila z posamično garancijo - bančna garancija deklaranta
J    Zavarovanje plačila s posamično garancijo - garantno pismo prejemnika
K    Zavarovanje plačila z posamično garancijo - garantno pismo deklaranta
P    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - garantno pismo deklaranta
R    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - garantno pismo prejemnika
S    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - gotovinski polog deklaranta
T    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - gotovinski polog prejemnika
W    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - bančna garancija deklaranta
X    Zavarovanje plačila s splošno garancijo - bančna garancija prejemnika


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti