Uradni list

Številka 19
Uradni list RS, št. 19/1995 z dne 31. 3. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 19/1995 z dne 31. 3. 1995

Kazalo

882. Navodilo za izvajanje sklepa o načinu opravljanja menjalniških poslov, stran 1497.

Na podlagi tretjega odstavka 13. člena zakona o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 1/91-I in 71/93), 23. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) in 17. točke sklepa o načinu opravljanja menjalniških poslov (Uradni list RS, št. 18/95) izdaja guverner Banke Slovenije
N A V O D I L O
za izvajanje sklepa o načinu opravljanja menjalniških poslov
I. IZPOLNITEV POGOJEV
1. Pogodbeni menjalec lahko opravlja menjalniško dejavnost z dnem prevzema nalepke pri banki, s katero je sklenil pogodbo o opravljanju menjalniških poslov.
Nalepka, ki jo pogodbeni menjalec prejme za vsako menjalno mesto, ko izpolni z zakonom predpisane pogoje za opravljanje menjalniških poslov, je štirioglate oblike, zelene barve, meri 16,3 x 11,6 cm, z zlatim napisom Banka Slovenije in z napisom na belem polju: Menjalnica izpolnjuje pogoje za menjalniško poslovanje.
2. Banka pošlje Banki Slovenije zahtevek za pridobitev nalepke Banke Slovenije, v katerem navede matično številko pogodbenega menjalca in seznam menjalnih mest za katere želi prevzeti nalepke Banke Slovenije. Banka zahtevku priloži dva izvoda podpisane pogodbe o opravljanju menjalniških poslov.
Za pogodbene menjalce, ki so že poslovali na dan uveljavitve sklepa o opravljanju menjalniških poslov, predloži banka Banki Slovenije zahtevek s seznamom vseh veljavnih pogodb, aneksov k tem pogodbam in menjalnih mest svojih pogodbenih menjalcev. V zahtevku navede tudi matične številke pogodbenih menjalcev.
II. TOLARSKI RAČUN MENJALNEGA MESTA IN EVIDENCE
3. Banka vodi za vsako menjalno mesto pogodbenega menjalca tolarski račun 8206 – sredstva gospodarstva za opravljanje menjalniških poslov.
A) Banka knjiži prilive v dobro računa 8206 – sredstva gospodarstva za opravljanje menjalniških poslov, kadar pogodbeni menjalec:
1. nakaže tolarska sredstva iz svojega žiro računa:
v breme računa 1000
v dobro računa 8206
2. odvede tolarska sredstva iz blagajne menjalnega mesta:
v breme računa 101
v dobro računa 8206
3. odvede oziroma odproda tujo gotovino in potovalne čeke banki:
v breme računa 3000
v dobro računa 2769
v breme računa 2769
v dobro računa 8206
4. nakaže okvirni kredit, ki ga pri banki najame pogodbeni menjalec:
v dobro računa 8206
B) Banka knjiži v breme računa 8206, kadar pogodbeni menjalec:
1. dviga tolarska sredstva za dotacijo v blagajno menjalnega mesta:
v breme računa 8206
v dobro računa 101
2. nakaže tolarska sredstva na svoj žiro račun:
v breme računa 8206
v dobro računa 1000
3. kupi tujo gotovino pri banki:
v breme računa 8206
v dobro računa 2769
v breme računa 2769
v dobro računa 3000
4. vrača sredstva odobrenega okvirnega kredita banki:
v breme računa 8206.
Pogodbeni menjalec je znesek odobrenega kredita dolžan dvigniti v tolarski ali v tuji gotovini in ga položiti v blagajno menjalnega mesta.
Za vračilo okvirnega kredita je pogodbeni menjalec dolžan uporabiti sredstva prvega odvoda iz blagajne menjalnega mesta.
III. BLAGAJNIŠKI DNEVNIK
4. Pogodbeni menjalec je dolžan voditi blagajniški dnevnik v skladu z določili slovenskih računovodskih standardov, kot posebno pomožno knjigo oziroma analitično evidenco.
Vpisi v blagajniški dnevnik morajo biti časovno zaporedni, popolni, pravilni in ažurni, gotovinski prejemki in izdatki pa morajo biti vpisani takoj in sproti.
Blagajniški dnevnik se ob koncu vsake izmene zaključi tako, da so v njem seštevki začetnih stanj, vseh poslovnih sprememb, končnih stanj in seštevek vseh omenjenih seštevkov.
Blagajniški dnevnik, voden s pomočjo računalnika se vodi tako, da je vsak začetni vnos podprt z verodostojno knjigovodsko listino. Pogodbeni menjalec mora z uporabniškim programom in s pomočjo računalnika zagotoviti avtomatsko izdelovanje knjigovodskih listin s predpisanimi oznakami tako, da uporabniški program omogoča izpis na zaslonu ali izpis na papirju.
Knjigovodske listine se lahko odlagajo na nosilcih podatkov v ustrezni računalniški tehniki, ki omogoča ponovne izpise knjigovodskih listin. Računalniški nosilci podatkov se hranijo na način, ki zagotavlja popolno varnost in poznejšo uporabnost.
IV. DNEVNO POROČANJE POGODBENEGA MENJALCA
5. Pogodbeni menjalec sestavi dnevno poročilo o odkupu in prodaji tuje gotovine ter zbirni obračun blagajne menjalnega mesta na obrazcu, ki je sestavni del tega navodila (Obr. BS M-1).
V. DNEVNO KONTROLIRANJE PREJETIH POROČIL
6. Banka je dolžna isti ali najkasneje naslednji dan pisno obvestiti Banko Slovenije v primeru, da ugotovi nepravilnosti pri dnevni kontroli prejetih poročil o odkupu in prodaji tuje gotovine ter zbirnih obračunov blagajn menjalnih mest.
VI. DNEVNO IN TEDENSKO POROČANJE BANKE
7. Banka dnevno poroča Banki Slovenije o odkupu in prodaji tujih plačilnih sredstev v skupnih zneskih valut, preračunanih v DEM, po srednjem tečaju Banke Slovenije, ločeno za domače in tuje fizične osebe in ločeno za banke in pogodbene menjalce na obrazcu, ki je sestavni del tega navodila (Obr. BS M-2).
Banka poroča Banki Slovenije tedensko, vsak torek do 14. ure, o odkupu in prodaji nekonvertibilnih plačilnih sredstev na obrazcu, ki je sestavni del tega navodila (Obr. BS M-3).
Predmet zajemanja podatkov za poročanje iz te točke so podatki o neposrednem nakupu in prodaji.
VII. KONTROLA NA MENJALNEM MESTU
8. Banka je dolžna:
– najmanj enkrat v šestih mesecih opraviti kontrolo opravljanja menjalniških poslov na vsakem menjalnem mestu, za katero je sklenila pogodbo o opravljanju menjalniških poslov;
– v obdobju, za katerega je ocenila, da je aktivnost poslovanja pogodbenega menjalca največja, opraviti najmanj dve kontroli menjalniškega poslovanja pri pogodbenih menjalcih, pri katerih ima menjalniško poslovanje izrazito sezonski značaj,
– pri vsaki kontroli opravljanja menjalniških poslov ugotoviti skladnost knjiženih transakcij na blagajniškem mestu s prometom na tolarskem računu;
– o opravljeni kontroli sestaviti zapisnik ter v primeru ugotovljenih nepravilnosti, pogodbenemu menjalcu določiti primeren rok za odpravo nepravilnosti.
Ponovna kontrola, s katero banka preverja, ali je pogodbeni menjalec odpravil pri predhodni kontroli ugotovljene nepravilnosti, se ne šteje za izpolnjeno obveznost iz prve in druge alineje prvega odstavka te točke.
VIII. OBVEŠČANJE BANKE SLOVENIJE O UGOTOVITVAH KONTROLE
9. Banka sestavi zapisnik o opravljeni kontroli menjalniškega poslovanja pogodbenega menjalca za vsako menjalno mesto posebej.
Banka pošlje zapisnik iz prejšnjega odstavka v Banko Slovenije izključno prek elektronske pošte najkasneje do petega delovnega dne v mesecu za pretekli mesec. Zapisnik mora biti zapisan v ASCII kodi.
Ne glede na določila iz prejšnjega odstavka lahko banke, ki so sklenile pogodbe o menjalniškem poslovanju samo za deset ali manj menjalnih mest, zapisnike pošiljajo Banki Slovenije tudi v pisni obliki.
Banka je dolžna v zapisniku navesti:
– zaporedno številko zapisnika, matično številko pogodbenega menjalca, številko pogodbe in številko menjalnega mesta iz evidence Banke Slovenije;
– ugotovitve, ki se nanašajo na izpolnjevanje pogojev in način opravljanja menjalniških poslov v skladu z veljavnimi predpisi.
IX. POTUJOČI MENJALCI
10. Potujoči menjalci morajo imeti v času poslovanja pooblastilo svojega pogodbenega menjalca in na vidnem mestu oznako menjalec.
Potujoči menjalci poslujejo v okviru dnevne dotacije s strani menjalnega mesta. Ob zaključku izmene sestavijo tolarski in devizni obračun ter vsa sredstva položijo v blagajno tega menjalnega mesta.
X. POTRDILA
11. Potrdilo, ki ga izdela pogodbeni menjalec o opravljenem odkupu ali prodaji, mora obvezno vsebovati:
– ime banke,
– ime pogodbenega menjalca,
– ime in naslov menjalnega mesta,
– oznako in zaporedno številko potrdila,
– šifro osnove odkupa (796 domače fizične osebe, 701 tuje fizične osebe) ali prodaje (700 domače fizične osebe, 701 tuje fizične osebe),
– oznako valute, znesek v valuti in tolarjih ter tečaj,
– odstotek in znesek provizije,
– datum in kraj izdaje potrdila,
– podpis blagajnika oziroma njegovo šifro, če je potrdilo izdelano računalniško.
XI. ARHIVIRANJE
12. Pogodbeni menjalec arhivira na menjalnem mestu naslednjo dokumentacijo:
– kopijo veljavne pogodbe o opravljanju menjalniških poslov,
– kopijo sklepa o registraciji menjalniške dejavnosti,
– potrdilo banke o usposobljenosti menjalniških delavcev,
– blagajniške dnevnike in potrdila o odkupu in prodaji tujih plačilnih sredstev, do izteka z zakonom določenega roka za hranjenje knjigovodske dokumentacije in
– ostalo knjigovodsko dokumentacijo, ki se nanaša na poslovanje menjalnega mesta.
XII. PRENEHANJE VELJAVNOSTI POGODBE ALI RAZVEZA POGODBE
13. V primeru prenehanja veljavnosti ali razveze pogodbe o opravljanju menjalniških poslov je pogodbeni menjalec dolžan prodati tujo gotovino in potovalne čeke banki, s katero je sklenil pogodbo o opravljanju menjalniških poslov. Banka je dolžna saldirati račun menjalnega mesta in sredstva nakazati na žiro račun pogodbenega menjalca.
Banka je dolžna isti dan oziroma najkasneje naslednji dan po razvezi pogodbe odstraniti in uničiti nalepko, ki jo je pogodbeni menjalec pridobil z izpolnitvijo pogojev za opravljanje menjalniških poslov in o tem z zapisnikom v treh delovnih dneh obvestiti Banko Slovenije.
XIII. USPOSABLJANJE DELAVCEV
14. Banke so dolžne zagotoviti usposabljanje delavcev, ki opravljajo menjalniške posle, po programu, ki ga verificira Banka Slovenije, dokler ne bo vzpostavljeno tovrstno izobraževanje pri Združenju bank Slovenije ali pri drugi ustrezni ustanovi. Dokazilo o usposobljenosti delavcev je potrdilo banke o opravljenem tečaju menjalniškega poslovanja.
15. To navodilo začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Ljubljana, dne 30. marca 1995.
Guverner
dr. France Arhar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti