Uradni list

Številka 26
Uradni list RS, št. 26/1993 z dne 28. 5. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 26/1993 z dne 28. 5. 1993

Kazalo

1166. Pravilnik o načinu usposabljanja in enotah, v katerih se izvaja usposabljanje vojaških obveznikov v ONZ, stran 1410.

Na podlagi 6. in 24. člena zakona o vojaški dolžnosti (Uradni list RS, št. 18/91) izdaja minister za notranje zadeve
PRAVILNIK
o načinu usposabljanja in enotah, v katerih se izvaja usposabljanje vojaških obveznikov v ONZ
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa način usposabljanja in enote, v katerih se izvaja usposabljanje vojaških obveznikov, ki se med vojaškim rokom usposabljajo za opravljanje nalog v rezervnem sestavu ONZ (v nadaljnjem besedilu: ONZ).
2. člen
Organizacijska enota Ministrstva za notranje zadeve, pristojna za usposabljanje v ONZ, sestavi na podlagi potreb posameznih uprav za notranje zadeve in drugih organizacijskih enot ONZ seznam potreb po popolnitvi enot organov za notranje zadeve. Predloži ga organizacijski enoti Ministrstva za obrambo, pristojni za izdelavo letnega načrta nabora.
3. člen
Vojaški obvezniki se v ONZ usposabljajo v dveh delih:
– temeljno usposabljanje v učnih centrih ONZ traja tri mesece,
– usposabljanje v enotah ONZ traja štiri mesece. Program usposabljanja določi minister za notranje zadeve.
4. člen
Med usposabljanjem ONZ se za vojaškega obveznika uporablja naziv pomožni policist.
5. člen
Pomožni policist nosi uniformo pripadnikov rezervnega sestava ONZ (v nadaljnjem besedilu: uniforma).
Na levem rokavu uniforme je prišit simbol Ministrstva za notranje zadeve, na desnem rokavu pa simbol policije.
V višini levega žepa je priponka z napisom »POMOŽNI POLICIST«. Pomožni policist ima naslednjo označbo: 10 mm širok našitek, modre barve, prišit vodoravno, 20 mm od zunanjega roba naramke.
Pomočni policist je med temeljnim usposabljanjem dolžan nositi uniformo v Učnem centru ONZ. Izven njega pa samo pri opravljanju dejavnosti, pri katerih organizirano deluje Učni center ONZ, in kadar to izrecno dovoli poveljnik Učnega centra oziroma njegov namestnik.
Med usposabljanjem v enotah ONZ je pomožni policist dolžan prihajati in odhajati na usposabljanje v uniformi.
6. člen
Pomožni policist ni pooblaščena uradna oseba. Med usposabljanjem sodeluje pri izvajanju nalog s pooblaščenimi uradnimi osebami Ministrstva za notranje zadeve, izključno pod njihovim nadzorom.
II. TEMELJNO USPOSABLJANJE
7. člen
Temeljno usposabljanje poteka v Učnem centru ONZ, ki je v Izobraževalnem centru ONZ. Izobraževalni center ONZ skrbi za namestitev in oskrbo pomočnih policistov v Učnem centru ONZ in izvede temeljno usposabljanje.
8. člen
Po opravljenem tedenskem usposabljanju ima pomožni policist prost konec tedna, razen če poveljnik Učnega centra ONZ ne ukaže drugače.
9. člen
Pomožni policist slovesno priseže v skladu z 49. členom Zakona o obrambi in zaščiti (Uradni list RS, št. 15/91). Prisega je ustna in pisna. Poveljnik Učnega centra ONZ določi dan, prostor, čas in način izvedbe slovesnosti ob prisegi.
10. člen
Organizacija dela in bivanje v Učnem centru ONZ poteka po hišnem redu, ki ga izda poveljnik Učnega centra ONZ.
11. člen
Po izpolnitvi programa in zaključku trimesečnega temeljnega usposabljanja v Učnem centru ONZ se opravi preizkus znanj, pridobljenih med usposabljanjem.
Preizkus znanj se opravi pred posebno komisijo, ki jo imenuje minister za notranje zadeve na predlog poveljnika Uprave policije. Kriterij za uspešno opravljen preizkus znanj je poleg ocene samega preizkusa tudi ocena celotnega temeljnega usposabljanja.
12. člen
Pomožnim policistom, ki ne opravijo uspešno preizkusa znanj iz prejšnjega člena, se usposabljanje v ONZ preneha. O prenehanju odloča Ministrstvo za notranje zadeve, ki pomožnega policista pošlje na odslužitev vojaškega roka v vojaške enota in zavode.
III. USPOSABLJANJE V ENOTAH ORGANOV ZA NOTRANJE ZADEVE
13. člen
Enote ONZ, v katerih se opravlja drugi del usposabljanja pomožnih policistov, so praviloma enota policije, ki so najbližje kraju stalnega prebivališča pomožnega policista. Glede na izkazane potrebe lahko Uprava policije v dogovoru z drugimi organizacijskimi enotami Ministrstva za notranje zadeve odredi, da pomožni policist opravlja drugi del usposabljanja v katerikoli drugi organizacijski enoti Ministrstva za notranje zadeve.
Predstojniki enot ONZ, v katerih poteka drugi del usposabljanja, skrbijo za njegovo strokovno izvajanje in določijo pooblaščene uradne osebe, pod nadzorom katerih bodo pomožni policisti izvajali usposabljanje.
14. člen
V enotah ONZ iz prejšnjega člena opravljanja pomožni policist usposabljanje po razporedu.
Po opravljenem rednem dnevnem usposabljanju odhaja pomožni policist domov, kjer je praviloma nastanjen.
Če zapusti naslov stalnega prebivališča, je o tem dolžan obvestiti komandirja postaje policije oziroma predstojnika organizacijske enote ONZ, v kateri se usposablja.
15. člen
Pomožni policist je dolžan upoštevati hišni red policijske postaje oziroma druge organizacijske enote ONZ, v kateri se usposablja.
16. člen
Zadnji dan celotnega v ONZ poteka v Učnem centru ONZ, namenjen je zaključni slovesnosti.
IV. ZDRAVSTVENO VARSTVO IN NEZGODNO ZAVAROVANJE POMOŽNIH POLICISTOV
17. člen
Med usposabljanjem v ONZ imajo pomožni policisti zagotovljeno zdravstveno varstvo in nezgodno zavarovanje kot drugi vojaški obvezniki.
Zdravstveno varstvo in nezgodno zavarovanje pomožnih policistov podrobneje določajo predpisi republiškega upravnega organa, pristojnega za obrambne zadeve.
V. POHVALE IN NAGRADE
18. člen
Pohvale in nagrade se izrekajo posameznemu pomožnemu policistu ali skupini pomožnih policistov, ki pri usposabljanju s svojim delom, vedenjem in sodelovanjem v organiziranih dejavnostih doseže nadpovprečne uspehe oziroma prispeva k ugledu pomožnega policista in ONZ.
19. člen
Pri izbiri pohval in nagrad se upoštevajo:
– nadpovprečni dosežki pri temeljnem usposabljanju;
– nadpovprečni dosežki pri usposabljanju v enotah ONZ;
– drugi dosežki, s katerimi pomožni policist izstopa pozitivno pred ostalimi pomožnimi policisti.
Pohvale in nagrade se praviloma izrekajo po načelu postopnosti.
20. člen
Pohvale in nagrade, ki se izrekajo posameznim pomožnim policistom, so:
– ustna pohvala,
– pisna pohvala poveljnika Učnega centra ONZ ali načelnika uprave za notranje zadeve,
– nagrada poveljnika Učnega centra organov za notranje zadeve ali načelnika uprave za notranje zadeve.
21. člen
Ustno pohvalo se pomožnemu policistu izreče za dosežen uspeh oziroma izkazano prizadevnost pri izvajanju programa usposabljanja ali izvenprogramskem delu praviloma na delovnem sestanku učne enote ali enote ONZ.
22. člen
Pisno pohvalo poveljnika Učnega centra ONZ se podeli pomožnemu policistu, ki je izkazal nadpovprečno uspešnost ali prizadevnost pri izvajanju usposabljanja v Učnem centru ONZ oziroma izvenprogramski dejavnosti Učnega centra ali pri razvijanju humanih odnosov med pomožnimi policisti.
Praviloma se ta pohvala daje ob zaključku temeljnega dela usposabljanja v Učnem centru ONZ pred učno enoto.
23. člen
Pisno pohvalo načelnika uprave za notranje zadeve se podeli pomožnemu policistu, ki je nadpovprečno uspešen na določenih področjih usposabljanja v enotah ONZ.
Izroči se mu jo pred enoto ONZ, kjer je dosegel uspeh.
24. člen
Nagrado poveljnika Učnega centra ONZ lahko prejme pomožni policist ob zaključku temeljnega usposabljanja, če je dosegel nadpovprečen uspeh in se je vzorno vedel. Prejme jo lahko tudi pomožni policist, ki je bil aktiven v dejavnostih Učnega centra ONZ ali izven njega in s tem pomembno prispeval k uveljavitvi Učnega centra ONZ v javnosti. Izroči se jo na zaključni slovesnosti.
25. člen
Nagrado načelnika uprave za notranje zadeve lahko prejme pomožni policist med usposabljanjem v enotah ONZ, če je dosegel nadpovprečni uspeh in se je vzorno vedel. Prejme jo lahko tudi pomožni policist, ki je bil aktiven v dejavnostih enote ONZ ali izven nje in s tem pomembno prispeval k uveljavljanju lika pomožnega policista. Izroči se jo na delovnem sestanku enote ONZ ob zaključnem usposabljanju.
VI. DISCIPLINSKI UKREPI
26. člen
Pomožni policist mora usposabljanje v ONZ opravljati prizadevno, vestno in odgovorno in se pri tem ravnati po ukazih in navodilih predpostavljenih oseb.
Za kršitev discipline odgovarja pomožni policist tudi, če moti red in disciplino v enoti, kjer se usposablja, ali če med usposabljanjem s svojim vedenjem ali ravnanjem škoduje ugledu ONZ.
27. člen
Disciplinski ukrepi se izrekajo posameznim pomožnim policistom za lažje in hujše kršitve discipline in dolžnosti pri usposabljanju.
28. člen
Lažje kršitve discipline in dolžnosti pri usposabljanju so:
– nepravočasno prihajanje na usposabljanje in predčasno odhajanje iz usposabljanja ter neupravičena odsotnost iz usposabljanja do dveh dni,
– opustitev obvestila o razlogih za odsotnosti iz usposabljanja,
– nepravilno oziroma malomarno nošenje uniforme in osebna neurejenost,
– nedostojno, žaljivo ali drugače neprimerno obnašanje do drugih oseb.
Za kršitve iz prejšnjega odstavka se lahko izreče opomin ali javni opomin.
29. člen
Hujše kršitve discipline in dolžnosti pri usposabljanju so:
– ponavljanje lažjih kršitev discipline in dolžnosti pri usposabljanju,
– neopravičen izostanek iz usposabljanja več kot 2 dni,
– zloraba odsotnosti iz usposabljanja zaradi bolezni,
– prihajanje na usposabljanje v vinjenem stanju ali uživanje alkohola ali drugih narkotičnih sredstev med usposabljanjem,
– povzročitev večje materialne škode, če je povzročena namenoma ali iz hude malomarnosti,
– odklonitev del oziroma dejavnosti, ki so določena s programom usposabljanja in hišnim redom UC ONZ oziroma enoti ONZ, v kateri se pomožni policist usposablja,
– kršitev Pravilnika o določanju zaupnih podatkov in o varovanju zaupnih in osebnih podatkov (Uradni list RS, št. 8/ 93),
– kršitev 6. člena tega pravilnika. Za kršitve iz prejšnjega odstavka se lahko izreče prenehanje služenja vojaškega roka v ONZ.
30. člen
Opomin ali javni opomin izreče na predlog vodje učne enote ali vodje mentorjev v enoti ONZ, v kateri se pomožni policist usposablja, poveljnik učnega centra ONZ oziroma načelnik enote ONZ, v kateri se pomožni policist usposabljanja, oziroma njegovi namestniki.
31. člen
O prenehanju služenja vojaškega roka v ONZ odloča organizacijska enota Ministrstva za notranje zadeve, pristojna za usposabljanje v ONZ, na podlagi obrazloženega pisnega predloga poveljnika Učnega centra ONZ ali načelnika uprave za notranje zadeve, v kateri je pomožni policist na usposabljanju.
VII. KONČNA DOLOČBA
32. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0101-5-sl. 117/91
Ljubljana, dne 13. maja 1993.
Ivan Bizjak l. r.
Minister
za notranje zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti