Uradni list

Številka 31
Uradni list RS, št. 31/1992 z dne 19. 6. 1992
Uradni list

Uradni list RS, št. 31/1992 z dne 19. 6. 1992

Kazalo

1518. Pravilnik o registraciji, označevanju in uporabi motornih vozil Ministrstva za obrambo, stran 2101.

Na podlagi 4. člena ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) v zvezi z 202. členom zakona o temeljih varnosti cestnega prometa (Uradni list SFRJ, št. 50/88, 80/89, 11/91) ter 37. členom zakona o obrambi in zaščiti (Uradni list RS, št. 15/91) izdaja minister za obrambo
PRAVILNIK
o registraciji, označevanju in uporabi motornih vozil Ministrstva za obrambo
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik ureja registracijo, označevanje, barvo in uporabo motornih in priklopnih vozil ter traktorjev in traktorskih priklopnikov (v nadaljnjem besedilu: motorna vozila) Ministrstva za obrambo in organov v njegovi sestavi (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
2. člen
Vozila, ki se registrirajo v skladu s tem pravilnikom so motorna vozila ministrstva, Teritorialne obrambe in Civilne zaščite.
Motorna vozila ministrstva, ki so namenjena za civilne potrebe, se registrirajo po splošnih predpisih. Služba za prometne zadeve ministrstva določa, katera vozila ministrstva se registrirajo po tem pravilniku in katera po splošnih predpisih.
II. REGISTRACIJA
3. člen
Registracijo motornih vozil ministrstva, razen registracije vozil, ki se registrirajo po splošnih predpisih, opravlja služba za prometne zadeve ministrstva, na podlagi prijave za registracijo, ki se izpolni na posebnem obrazcu.
K prijavi za registracijo je potrebno priložiti:
1. dokaz o plačilu dajatev oziroma oprostitvi plačila,
2. veljavno potrdilo o opravljenem tehničnem, pregledu in
3. dokaz o lastništvu.
Motorna vozila, ki jih pri izvrševanju materialne dolžnosti dajejo za potrebe Teritorialne obrambe državljani, podjetja, zavodi in druge organizacije, se ne registrirajo posebej. Označujejo se z dvema oznakama za označevanje vozil iz popisa, ki sta na beli podlagi, izdelani iz ustreznega materiala, na kateri sta črki »TO«, nad njima je znak pripadnosti Teritorialni obrambi Republike Slovenije. Oznaka je na risbi št. 13. Motorna vozila iz popisa, razporejena za potrebe državnih in drugih organov in organizacij, razen vozil za Civilno zaščito, se ne označujejo s posebnimi oznakami.
Motorna vozila iz prejšnjega odstavka, ki se dajejo za potrebe Civilne zaščite, se označujejo z znakom pripadnosti Civilni zaščiti Republike Slovenije na levih in desnih prednjih vratih ter na prednjem pokrovu motorja s centrom v sredini vrat ali pokrova. Motorna vozila, ki jih ni mogoče označiti na pokrovu motorja, se označijo na vratih in na strehi.
4. člen
Registracija motornih vozil ministrstva se izvede z vpisom podatkov v register motornih vozil.
Evidenco registriranih motornih vozil ministrstva vodi služba za prometne zadeve ministrstva, za motorna vozila Teritorialne obrambe in bojna vozila pa tudi prometna služba Republiškega štaba za teritorialno obrambo. V evidenci se vodijo podatki o vrsti, znamki in tipu motornega vozila, številki šasije in motorja, zavarovanju vozila ter izdani registrski tablici.
5. člen
Po opravljeni registraciji, izda služba za prometne zadeve ministrstva prometno dovoljenje za registrirano motorno vozilo na obrazcu prometnega dovoljenja, ki je določen s splošnimi predpisi in ustrezno registrsko tablico.
III. REGISTRSKE TABLICE
6. člen
Registrska tablica za motorna vozila Teritorialne obrambe je bele barve, obrobljena s črno črto, na njej sta s črno barvo vpisani črki »TO«. Za njima je barvni znak pripadnosti Teritorialni obrambi Republike Slovenije, dve črni črki ali številki, ki označujeta registrsko območje pokrajinskega štaba za teritorialno obrambo, pomišljaj in tri številke črne barve.
Oblika, in mere registrske tablice za motorna vozila iz prejšnjega odstavka in lahke priklopnike teh vozil, sta določeni na risbi št. 1.
Registrska tablica se pritrdi na prednji in zadnji strani motornega vozila, na za to določenem mestu. Za tista motorna vozila, pri katerih na zadnji strani ni dovolj prostora za pritrditev registrske tablice, iz prejšnjega odstavka, se izda registrska tablica v izmeri, kot je določena na risbi št. 5.
Oblika in mere registrske tablice za motorna kolesa so določene na risbi št. 6. Registrska tablica je maskirne barven, pritrdi se na zadnjo stran motornega kolesa, na za to določenem mestu.
Registrska tablica za priklopna vozila Teritorialne obrambe je po obliki, barvi, merah in vsebini enaka kot registrska tablica za vozila iz prvega in drugega odstavka tega pravilnika, le da je na njej spremenjeno zaporedje oznak. Oznake in velikost so določene na risbi št. 2. Pritrdi se na zadnji strani priklopnega vozila, na za to določenem mestu.
7. člen
Registrska tablica za motorna vozila Teritorialne obrambe, ki se uporabljajo v bojnih enotah, je pobarvana z maskirno barvo, zastopano v vzorcu barv, ki so določene za bojna motorna vozila Teritorialne obrambe. Registrska tablica je obrobljena z belo črto, na njej sta z belo barvo vpisani črki »TO«. Za njima je barvni znak pripadnosti Teritorialni obrambi Republike Slovenije, dve beli črki ali številki, ki označujeta registrsko območje pokrajinskega štaba za teritorialno obrambo, pomišljaj in tri številke bele barve. Oblika in mere registrskih tablic za ta motorna vozila Teritorialne obrambe in lahke priklopnike so določene na risbah št. 3 in 4.
Registrska tablica se pritrdi na prednji in zadnji strani motornega vozila, na za to določenih mestih. Za tista motorna vozila, pri katerih na zadnji strani ni dovolj prostora za pritrditev -registrske tablice iz prejšnjega odstavka, se izda registrska tablica, v izmeri kot je določena na risbi št. 5.
Oblika, barve, mere in vsebina registrske tablice za druga priklopna vozila je enaka kot registrska tablica za motorna vozila iz prvega odstavka tega člena, s tem, da je zaporedje znakov določeno na risbi št. 4.
8. člen
Na evidenčni tablici za traktorje Teritorialne obrambe sta z belo ali črno barvo vpisani črki »TO«. V isti vrsti je znak pripadnosti Teritorialni obrambi Republike Slovenije. V drugi vrsti je z belima ali črnima številkama označeno registrsko območje pokrajinskega štaba za teritorialno obrambo, za tem je pomišljaj in dve številki bele ali črne barve. Oblike in mere evidenčne tablice za traktorje Teritorialne obrambe so določene na risbah št. 7 in 8, za traktorske priklopnike pa na risbah št. 9 in 10. Evidenčna tablica se pritrdi na za to določena mesta, odvisno od tehničnih normativov.
9. člen
Bojna vozila (tanki, transporterji in druga) se registrirajo tako, da se vpiše registrska številka z belo barvo na za to določenem mestu bojnega vozila.
IV. PREIZKUSNE TABLICE
10. člen
Za motorna vozila Teritorialne obrambe, ki še niso registrirana in sodelujejo v prometu na določeni relaciji, se na podlagi potrdila o tehnični brezhibnosti in potrdila o zavarovanju pred škodo, povzročeno tretjim osebam, izdajo preizkusne registrske tablice, ki veljajo 15 dni.
Preizkusne registrske tablice izda služba za prometne zadeve ministrstva na zahtevo enote, štaba ali učnega centra, oziroma drugega organa, kateremu je motorno vozilo dodeljeno v uporabo.
11. člen
Skupaj s preizkusnimi tablicami se izda potrdilo, ki obsega priimek in ime voznika, namen uporabe vozila, relacijo na kateri bo vozilo v prometu, vrsto, znamko in tip vozila, številko šasije in motorja ter rok uporabe preizkusnih tablic.
12. člen
Preizkusna tablica za motorna vozila Teritorialne obrambe in njihove priklopnike je bele barve. Na njej je napis »PREIZKUŠNJA«, črki »TO«, sledi pomišljaj, označba registrskega območja, pomišljaj in tri številke. Črke in številke so črne barve.
Oblika in mere preizkusne tablice za vsa motorna in priklopna vozila iz prejšnjega odstavka so določene na risbi št. 11.
13. člen
Preizkusna tablica za motorna kolesa Teritorialne obrambe je bele barve. Na njej je napis »PREIZKUŠNJA«, črki »TO«, sledi označba registrskega območja in v drugi vrsti sledijo tri številke.
Oblika in mere preizkusne tablice za motorna kolesa Teritorialne obrambe iz prejšnjega odstavka je določena na. risbi št. 12.
V. OZNAČEVANJE MOTORNIH VOZIL
14. člen
Motorna vozila Teritorialne obrambe se označujejo z oznakami, odvisno od namembnosti vozil in sicer:
1. vozila, na katerih se učijo kandidati za voznike, se označijo s predpisanimi »L« tablicami;
2. sanitetna vozila se označijo z razpoznavnim znakom sanitetne službe v obliki znamenja Rdečega križa na belem polju;
3. vozila za prevoz nevarnih snovi se označijo z oznakami, ki so predpisane s splošnimi predpisi.
15. člen
Službena motorna vozila Civilne zaščite so modre barve in označena z znakom pripadnosti Civilni zaščiti Republike Slovenije enake velikosti na levih in desnih prednjih vratih ter na prednjem pokrovu motorja vozila. Službena vozila, ki jih ni mogoče označiti na pokrovu motorja, se označijo na enak način na vratih in na strehi. Službena vozila, ki pripadajo specializiranim enotam Civilne zaščite, so lahko označena z znakom specializirane enote.
Službena motorna vozila občinskih štabov in njihovih enot Civilne zaščite se označujejo z eno široko in eno ozko oranžno črto. Službena motorna vozila mestnih štabov in njihovih enot se označujejo z eno široko in dvema ozkima oranžnima črtama. Vozila Republiškega štaba za civilno zaščito in njegovih enot se označujejo z dvema širokima in eno ozko oranžno črto. Oranžne črte potekajo od zadnjega roba prednjega levega blatnika, preko vrat in zadnjega dela vozila do prednjega desnega blatnika na nasprotni strani. Oranžne črte na prednjih vratih vozila oklepajo znak Civilne zaščite.
16. člen
Pričetek označevanja vozil Civilne zaščite z oranžnimi črtami (spodnji rob prve črte) je praviloma 10cm od praga vozila (glede na različne karoserije vozil, ki jih uporablja Civilna zaščita). Širina ozkih črt je 10 in širokih 20cm, med črtami je 5cm presledka. Široke črte vedno sledijo od praga vozila navzgor.
Znak pripadnosti Civilni zaščiti Republike Slovenije je praviloma na obeh prednjih vratih vozila in sicer v sredini označitvenih črt ter s premerom 35 cm. Med krogom znaka in črtami je 5 cm razmaka.
VI. BARVA MOTORNIH VOZIL
17. člen
Maskirna barva motornih vozil Teritorialne obrambe Republike Slovenije je sestavljena iz olivno zelene barve RAL 6014-F9 kot osnovne barve in srebrno zelene RAL 6031-F9 ter usnjeno rjave RAL 8027-F9 kot pokrivne barve. Maskirna barva je zaščitena in je drugi lastniki motornih vozil ne smejo uporabljati.
Službena motorna vozila Civilne zaščite Republike Slovenije so modre barve, opozorilno označena z oranžnimi črtami in znakom pripadnosti Civilni zaščiti Republike Slovenije. Tip modre barve je »prometno modra, 1 RAL. 5017«, oranžne »označitveno rumena, Porche K 211«. Barva je zaščitena in jo drugi lastniki motornih vozil ne smejo uporabljati z razporeditvijo, kot je določena s tem pravilnikom.
VII. UPORABA MOTORNIH VOZIL
18. člen
Motorna vozila ministrstva se lahko uporabljajo, če:
– so tehnično brezhibna in kompletna;
– imajo pravilno izpolnjene predpisane listine;
– so pravilno označena tudi glede na tovor, ki ga prevažajo ali vlečejo;
– je voznik oseba, ki jo za to določi pooblaščen delavec ministrstva in ima veljavno vozniško dovoljenje ustrezne kategorije ter je telesno in duševno zmožna voziti motorno vozilo in ni pod vplivom alkohola, mamil ali psihoaktivnih zdravil;
– se motorno vozilo uporablja v skladu z namenom, za katerega so izdane ustrezne listine.
19. člen
Motorna vozila ministrstva se lahko uporabljajo le za opravljanje službenih dolžnosti.
Minister za obrambo lahko osebna motorna vozila ministrstva dodeli v uporabo delavcem ministrstva, če je to potrebno zaradi stalne dosegljivosti, ali pogostega opravljanja službenih dolžnosti izven rednega delovnega časa. Uporabniki vozil v tem primeru prejmejo do preklica trajni nalog za uporabo motornega vozila.
Motorna vozila lahko uporabljajo delavci ministrstva za službene dolžnosti le tedaj, kadar jim to s pisnim nalogom odobri predstojnik notranje organizacijske enote ali predstojnik organa v sestavi oziroma za to posebej pooblaščena oseba.
VIII. POSTOPEK V PRIMERU PROMETNE NEZGODE
20. člen
Uporabniki motornih vozil ministrstva morajo ob prometni nezgodi ravnati v skladu s splošnimi predpisi.
Uporabniki motornih vozil morajo službi za prometne zadeve ministrstva dostaviti vse potrebne listine v zvezi s prometno nezgodo. Nadaljnje postopke vodi služba za prometne zadeve, pravno pomoč nudi služba za pravne zadeve ministrstva.
IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
21. člen
Prometna služba Republiškega štaba za teritorialno obrambo določa dokumentacijo za vodenje evidence motornih vozil Teritorialne obrambe.
Za izvajanje tega pravilnika so v Teritorialni obrambi odgovorni poveljniki Teritorialne obrambe in osebe, ki so pooblaščene za izvajanje nalog prometne službe.
22. člen
Služba za prometne zadeve ministrstva opravlja kontrolo izvajanja tega pravilnika.
23. člen
Risbe št. 1 do 13 so objavljene skupaj s tem pravilnikom in so njegov sestavni del.
24. člen
Kolikor ni s tem pravilnikom drugače določeno, veljajo za motorna vozila ministrstva splošni predpisi.
25. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati navodilo Republiškega sekretariata za ljudsko obrambo o barvi in oznakah vozil Civilne zaščite (št. 850/60 z dne 19. 5. 1987).
26. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. Z01/3399
Ljubljana, dne 8. junija 1992.
Minister
za obrambo
Janez Janša l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti