Uradni list

Številka 11
Uradni list RS, št. 11/1992 z dne 6. 3. 1992
Uradni list

Uradni list RS, št. 11/1992 z dne 6. 3. 1992

Kazalo

569. Pravilnik o vsebini posameznih kontov v kontnem planu za banke, stran 676.

Na podlagi 4. člena ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o neodvisnosti in samostojnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) in v zvezi s šestim odstavkom 8. člena zakona o računovodstvu (Uradni list SFRJ, št. 12/89, 35/89, 9/90, 42/90 in 61/90) predpisuje minister za finance
PRAVILNIK
o vsebini posameznih kontov v kontnem planu za banke
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Banke in druge finančne organizacije iz 1. člena odloka o kontnem planu bank in drugih finančnih organizacij (Uradni list RS, št. 33/91-I) izkazujejo sredstva in obveznosti, prihodke in odhodke, ugotavljanje in delitev rezultatov poslovanja po vsebini posameznih kontov, predpisanih s tem pravilnikom.
2. člen
Posamezne naložbe, terjatve in obveznosti so razčlenjene po sektorjih, ki jih označuje praviloma tretja številka določenih kontov in to:
0 – Gospodarstvo, ki zajema vse dejavnosti ne glede na sektor lastništva, ki se v smislu odloka p določitvi gospodarskih in negospodarskih dejavnosti (Uradni list SFRJ, št. 14/77) štejejo za gospodarske dejavnosti, razen bank in drugih finančnih organizacij, za katere je predviden poseben sektor.
4 – Javni sektor, ki obsega naslednje negospodarske dejavnosti: izobraževanje, znanost, kulturo, informacije, zdravstveno in socialno varstvo, republiko, občine in druge lokalne skupnosti.
5 – Banke in druge finančne organizacije. Kot druge finančne organizacije se štejejo hranilnice (poštna hranilnica, hranilnice in hranilno kreditne službe), kakor tudi druge finančne organizacije in skladi, ki opravljajo bančne posle.
6 – Drugi komitenti, med katere se uvrščajo komitenti, ki niso uvrščeni v druge sektorje.
7 – Prebivalstvo, s katerim so po tem pravilniku mišljeni občani in civilne pravne osebe.
8 – Tuje osebe.
3. člen
S kratkoročnimi naložbami, terjatvami oziroma obveznostmi so mišljene po tem pravilniku vse naložbe, terjatve oziroma obveznosti z rokom zapadlosti do enega leta.
Z dolgoročnimi naložbami, terjatvami oziroma obveznostmi so mišljene po tem pravilniku vse naložbe, terjatve oziroma obveznosti z rokom zapadlosti, daljšim od enega leta.
4. člen
V okviru sintetičnih kontov za razne terjatve, kredite, naložbe v vrednostne papirje in vložena sredstva v tolarjih in devizah so odprti tudi analitični konti za zapadle neplačane terjatve iz teh naslovov (praviloma četrta številka analitičnega konta: 7), za dvomljive in sporne terjatve iz. teh naslovov (praviloma četrta številka: 8) in za popravke vrednosti dvomljivih in spornih terjatev iz teh naslovov (praviloma četrta številka: 9).
Pri obveznostih so odprti analitični konti za dospele neizplačane obveznosti (praviloma četrta številka analitičnega konta: 9) le za obveznosti iz naslova izdanih vrednostnih papirjev.
Zapadle neplačane terjatve in dospele neizplačane obveznosti izkažejo banke in druge finančne organizacije na ustreznih analitičnih kontih iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena sproti oziroma najpozneje do konca meseca.
Banke in druge finančne organizacije prenesejo konec leta na ustrezne analitične konte zapadlih neplačanih drugih kratkoročnih kreditov oziroma terjatev in to:
1) na ustrezne analitične konte skupine 32 – Terjatve iz kratkoročnih kreditov v devizah – vse zapadle neplačane terjatve iz dolgoročnih naložb v devizah na ustreznih analitičnih kontih skupine 34 in 35;
2) na ustrezne analitične konte kratkoročnih terjatev v devizah na kontih 360 do 363 – vse zapadle neplačane dolgoročne terjatve v devizah na kontih 365 do 368;
3) na ustrezne analitične konte skupine 42 – Drugi kratkoročni krediti – vse zapadle neplačane dolgoročne naložbe na ustreznih analitičnih kontih skupin 50 do 55 in 57;
4) na ustrezne analitične konte skupine 46 – Kratkoročne terjatve iz medbančnega poslovanja. – vse zapadle neplačane dolgoročne terjatve iz medbančnega poslovanja na ustreznih analitičnih kontih skupine 56.
Banke in druge finančne organizacije prenesejo konec leta na ustrezne konte kratkoročnih obveznosti in to:
1) na ustrezne konte skupine 74 – Kratkoročni vezani depoziti v devizah – vse dospele dolgoročne obveznosti v devizah na kontih skupine 76 – Dolgoročni depoziti v devizah;
2) na ustrezne konte skupine 75 – Obveznosti iz kratkoročnih kreditov in druge obveznosti v devizah – vse dospele dolgoročne obveznosti v devizah na kontih skupine 77 – Obveznosti iz dolgoročnih kreditov in druge obveznosti v devizah;
3) na ustrezne konte skupine 85 – Obveznosti za druga kratkoročna sredstva – vse dospele dolgoročne obveznosti na ustreznih analitičnih kontih skupin 91 do 95;
4) na ustrezne konte skupine 86 – Kratkoročne obveznosti iz medbančnega poslovanja – vse dospele dolgoročne obveznosti na ustreznih kontih skupine 96 – Dolgoročne obveznosti iz medbančnega poslovanja.
II. VSEBINA RAZREDOV, SKUPIN IN POSAMEZNIH KONTOV V KONTNEM PLANU ZA BANKE
1. razred 0: Osnovna sredstva, zaloge in sredstva za posebne namene
5. člen
Na kontih skupine 00 – Osnovna sredstva v uporabi – se vodijo vsa osnovna sredstva v uporabi po kategorijah osnovnih sredstev v skladu z zakonom, kakor tudi skupna osnovna sredstva, sorazmerno z višino vloženih sredstev.
Na koritu 000 – Zemljišča, se vodijo zemljišča – ki jih banka oziroma druga finančna organizacija upravlja in uporablja v svojem poslovanju.
Na kontu 002 – Gradbeni objekti – se vodijo vsi gradbeni objekti, kot so": stavbe in druge zgradbe, montažne barake in drugi montažni objekti, ki so osnovna sredstva.
Na kontu 003 – Oprema – se vodijo stroji, naprave, instalacije, sredstva transporta in zvez, standardno in posebno orodje, računalniška oprema, laboratorijska oprema, instrumenti in aparati, inventar in pohištvo ter druga oprema, ki so po zakonu osnovna sredstva.
Na kontu 006 – Materialne pravice – se vodi vrednost vlaganj za pridobitev pravice do patenta, pravice do licence, pravice do modela, pravice do vzorca, pravice do znamke in pravice do uporabe proizvodno-tehnične dokumentacije, kakor tudi vlaganj v druge oblike trajnega napredka materialne osnove dela.
Na kontu 006 se izkazujejo tudi vlaganja v osnovna sredstva, ki pripadajo drugim organizacijam, in vlaganja za pridobitev pravice razpolaganja z osnovnimi sredstvi (npr. obroki za leasing), ki pripadajo drugi organizaciji, če se po zakonu ne štejejo za izdatke, ki se poravnavajo iz prihodka kot materialni odhodki, ter vlaganja za pridobitev drugih materialnih pravic v skladu z zakonom.
Na kontu 007 – Ustanovne vloge – se vodijo izdatki med ustanavljanjem banke ali druge finančne organizacije, izdatki za gradnjo njihovih enot, gradnjo novih osnovnih sredstev, in sicer: za študije in raziskovanja, za odkupe in odškodnine, za izdelavo investicijsko-tehnične dokumentacije, za šolanje kadrov, za interkalarne obresti, kakor tudi za režijske stroške med ustanavljanjem oziroma gradnjo.
Na koritu 008 – Druga osnovna sredstva – se vodi vrednost drugih osnovnih sredstev in sredstev, ki so po veljavnih predpisih izenačena z osnovnimi sredstvi, katera niso zajeta na drugih kontih te skupine.
Na kontu 009 – Med letom obračunana revalorizacija osnovnih sredstev v uporabi – se vodi med letom začasno obračunana revalorizacija osnovnih sredstev v uporabi. Med letom se ta konto obremeni ob knjiženju v dobro konta 903 – Revalorizacijske rezerve.
Na koncu leta se za rezultat revalorizacije nabavne vrednosti obremenijo konti te skupine kontov ob knjiženju v dobro konta 009 za stanje na omenjenem kontu in knjiženju v dobro kontov skupine kontov 02 – Popravek vrednosti osnovnih sredstev za rezultat revalorizacije popravka vrednosti osnovnih sredstev, razlika pa se knjiži na kontu 903.
Posamezni konti te skupine se zadolžijo za pridobljena osnovna sredstva z odobritvijo ustreznega konta v skupini 01 – Osnovna sredstva v pripravi.
6. člen
Na kontih skupine 01 – Osnovna sredstva v pripravi
– se vodijo denarna sredstva, izločena za investicije, terjatve za dane predujme iz naslova investicij, terjatve iz naslova skupnih vlaganj za gradnjo osnovnih sredstev, vrednosti zalog investicijskega materiala in investicije v teku.
Na kontu 010 – Izločena denarna sredstva za investicije – se vodijo denarna sredstva, izločena na poseben račun pri službi družbenega knjigovodstva (v nadaljnjem besedilu: služba) za investicije, razen sredstev na odprtih akreditivih.
Na kontu 013 – Zaloge investicijskega materiala – se vodi vrednost investicijskega materiala ha zalogah.
Na kontu 014 – Investicije v teku – gradbeni objekti
– se vodijo vrednosti vlaganj v gradbene objekte.
Na kontu 015 – Investicije v teku – oprema – se vodijo vrednosti opreme, katere montaža je v teku, in vrednosti nabavljene opreme.
Na kontu. 016 – Investicije v teku – drugo – se vodijo vrednosti vlaganj v druga osnovna sredstva, ki niso zajeta na kontih 014 in 015.
Na kontih 014, 015 in 016 še izkazuje tudi obračun nabave osnovnih sredstev, usposobljenih za uporabo.
Na kontu 019 – Med letom obračunana revalorizacija osnovnih sredstev v pripravi – se vodi med letom začasno obračunana revalorizacija osnovnih sredstev v pripravi. Med letom se ta konto obremeni ob knjiženju v dobro konta 903.
Na koncu leta se za rezultat revalorizacije sredstev obremenijo konti te skupine kontov ob knjiženju v dobro konta 019 za stanje na omenjenem kontu, razlika pa se knjiži na kontu 903.
Prenos osnovnih sredstev s kontov 014, 015 in 016 se opravi v breme ustreznih kontov skupine 00 – Osnovna sredstva v uporabi, takrat, ko so ta usposobljena za uporabo.
7. člen
Na kontih skupine 02 – Popravek vrednosti osnovnih sredstev – se vodi popravek vrednosti osnovnih sredstev v skladu z veljavnim zakonom o amortizaciji osnovnih sredstev v višini obračunane amortizacije.
8. člen
Na kontu 030 – Zaloge materiala – se vodijo zaloge goriva, materiala, pisarniškega materiala, pomožnega materiala, nabavljenih proizvodov in delov ter drugih vrst materiala v skladiščih, v obdelavi, dodelavi in manipulaciji.
Na kontu 031 – Zaloge drobnega inventarja – se vodi vrednost drobnega inventarja na zalogah.
Za znesek drobnega inventarja, ki se da v uporabo, se v dobro konta 031 zadolži konto 032.- Drobni inventar v uporabi.
Na kontu 032 – Drobni inventar v uporabi, se vodijo vrednosti drobnega inventarja v uporabi.
Za znesek popravka vrednosti drobnega inventarja v uporabi se v dobro konta 033 – Popravek vrednosti drobnega inventarja v uporabi, zadolži konto 610 – Material in proizvodne storitve drugih.
Na kontu 034 – Taksne in davčne vrednotnice pri Banki Slovenije, knjiži Banka Slovenije po nominalni vrednosti izdelane sodne in upravne kolke ter menične blankete v dobro konta 976 – Obveznosti za izdelane taksne in davčne vrednotnice.
Ob predaji taksnih in davčnih vrednotnic službi družbenega knjigovodstva, ki jih prodaja, Banka Slovenije v dobro konta 034 obremeni konto 035 – Taksne in davčne vrednotnice pri SDK.
Na podlagi poročila službe o prodaji vrednotnic Banka Slovenije za prodani znesek odobri konto 035 in obremeni konto 976:
Na kontu 036 – Sredstva, prejeta V naravi iz naslova neizterljivih terjatev – se izkazujejo zaloge materiala, opreme, pohištva, objektov in druge materialne vrednosti, prejete iz naslova neizterljivih terjatev, do njihove prodaje ali prenosa na druge uporabnike oziroma med osnovna sredstva za lastno uporabo.
Na kontu 039 – Revalorizacija drobnega inventarja v zalogi in uporabi – se vodi znesek revalorizacije drobnega inventarja v zalogi in v uporabi, ki se nanaša; na stanje teh zalog na koncu obračunske dobe, če se banka ali druga finančna organizacija odloči, da revalorizira drobni inventar. Na kontu 039 se knjiži tudi revalorizacija sredstev, izkazanih na kontu 036.
Če banka ali druga finančna organizacija sklene, da bo drobni inventar v zalogi in v uporabi revalorizirala na enak način kot osnovna sredstva, izkaže na kontu 039 začasni obračun revalorizacije teh sredstev. Na koncu leta se za rezultat revalorizacije nabavne vrednosti obremenita konta 031 in 032 ob knjiženju v dobro konta 039 za rezultat revalorizacije popravka vrednosti, razlika pa se knjiži na kontu 903.
9. člen
Na kontih skupine 04 – Naložbe in izločena sredstva po posebnih predpisih – se vodijo sredstva, izločena na poseben račun pri službi iz naslova investicij, ki so po veljavnih predpisih izločena, in katerih uporaba je med investiranjem omejena (če se izkazujejo kot depozit), obvezne naložbe iz naslova investicij in dana posojila za posamezne namene v skladu s predpisi po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 042 – Posojilo po predpisih republike – se vodijo terjatve oziroma obveznice iz naslova posojil, danih republiki v skladu z zakonom.
10. člen
Na kontih skupine 06 – Kapitalske naložbe – se vodijo kapitalske naložbe v vrednostne papirje s pravico upravljanja in brez pravice upravljanja, kakor tudi druge kapitalske naložbe in to po sektorjih.
Na kontu 069 – Odkupljene lastne delnice – se vodijo na posebnem analitičnem kontu odkupljene lastne delnice
– prednostne in na posebnem analitičnem kontu odkupljene lastne delnice – navadne.
11. člen
Na kontih skupine 07 – Sredstva za druge namene in izvenposlovna sredstva – se vodijo sredstva za druge namene in izvenposlovna sredstva, ki jih oblikuje banka ali druga finančna organizacija v skladu z veljavnimi predpisi in iz drugih naslovov.
Na kontu 070 – Denarna sredstva za druge namene
– se vodijo denarna sredstva za druge namene, ki so izločena na posebne račune pri službi (npr. denarna sredstva skupne porabe – splošni in stanovanjski del).
Na kontu 071 – Naložbe sredstev za druge namene
– se vodijo naložbe sredstev za druge namene.
Na kontu 072 – Sredstva skupne porabe za stanovanjske potrebe – so zajeta sredstva skupne porabe, ki se v skladu z zakonom in splošnim aktom oblikujejo in uporabljajo za stanovanjske potrebe.
Na kontu 073 – Sredstva skupne porabe za druge potrebe – so zajeta v skladu z zakonom in splošnim aktom oblikovana in uporabljana sredstva skupne porabe, razen sredstev za stanovanjske potrebe.
Na kontu 074 – Druga izvenposlovna sredstva – so zajeta sredstva za posebne namene (splošno ljudsko obrambo, solidarnost in druge izvenposlovne namene).
Banka in druga finančna organizacija revalorizira stanovanja, stanovanjske hiše, objekte in stvari skupne porabe v skladu s predpisi. Na koncu leta se za rezultat revalorizacije sredstev skupne porabe obremene ustrezni analitični konti sredstev, za rezultat revalorizacije popravka vrednosti sredstev se odobre ustrezni analitični konti popravkov vrednosti, razlika pa se knjiži v dobro ustreznega konta virov sredstev skupne porabe (konto 972 oziroma 973).
Banka in druga finančna organizacija revalorizira tudi druga izvenposlovna sredstva v skladu s predpisi.
12. člen
Na kontu 090 – Trajno neuporabna osnovna sredstva – se vodijo osnovna sredstva, ki so trajno izven uporabe, in osnovna sredstva, ki se ne bodo uporabljala več kot eno leto. V okviru tega konta se vodijo tudi iz uporabe vzeta osnovna sredstva do njihove dokončne likvidacije.
Na kontu 091 – Popravek vrednosti trajno neuporabnih osnovnih sredstev – se vodijo odpisi trajno neuporabnih osnovnih sredstev, izkazanih na kontu 090, v skladu s predpisi.
Na kontu 092 – Ustavljene investicije – se vodi vrednost investicij, katerih gradnja oziroma izdelava je bila ustavljena po odločitvi investitorja ali po predpisih.
Na kontu 097 – Nekrita izguba – se izkazuje nekrita izguba, izkazana v zaključnem računu, dokler se ne pokrije.
Na kontu 098 – Izguba, krita iz sredstev z obveznim vračilom – se izkazuje del izgube, za katero so bila izgubljena sredstva povrnjena iz sredstev z obveznim vračilom. V tem primeru se v dobro konta 097 zadolži ta konto.
Na kontu 099 – Med letom obračunana revalorizacija osnovnih sredstev izven uporabe – se vodi med letom začasno obračunana revalorizacija trajno neuporabnih osnovnih sredstev in ustavljenih investicij v skladu s predpisi. Med letom se ta konto obremeni ob knjiženju v dobro konta 903.
Na koncu leta se za rezultat revalorizacije trajno neuporabnih osnovnih sredstev in ustavljenih investicij obremenita konta 090 in 092 ob knjiženju v dobro konta 099 za stanje na omenjenem kontu in knjiženju v dobro konta 091 za rezultat revalorizacije popravka vrednosti trajno neuporabnih osnovnih sredstev, razlika pa se knjiži na kontu 903.
2. razred 1: Finančna in obračunska sredstva
13. člen
Na kontih skupine 10 – Denarna sredstva in plemenite kovine – se vodijo denarna sredstva na žiro računu, v blagajni in na drugih računih denarnih sredstev, kakor tudi plemenite kovine (zlato, druge plemenite kovine in druge kovine).
Na kontu 1000 – Žiro račun – banke in druge finančne organizacije izkazujejo promet in stanje denarnih sredstev, ki se vodijo na ustreznih računih pri službi v skladu s predpisi. Prek žiro računa banke se vključujejo oziroma izključujejo vpogledna sredstva deponentov banke pri službi, kakor tudi sredstva na računu banke za opravljanje poslov po poslovni enoti, ki je odprt pri službi. Listina za knjiženje na tem kontu je izpisek iz žiro računa službe s prilogami.
Račun 1001 – Prehodni račun žiro računa – se praviloma uporablja pri izvrševanju prejetih oziroma izdanih nalogov po teleksu, telefonu oziroma telegramu, pri izvrševanju nalogov za obremenitev oziroma odobritev žiro računa za tolarske zneske, za katere žiro račun še ni bil obremenjen oziroma odobren, za evidentiranje napačnih obremenitev oziroma odobritev žiro računa, kakor tudi za polaganje in dviganje gotovine pri službi. Za znesek prejetega naloga se zadolži ta račun v korist ustreznega računa uporabnika, a za znesek izdanega naloga se obremeni račun nalogodajalca v korist tega računa. Pri dviganju gotovine pri službi se odobri ta račun in obremeni konto 101 – Blagajna, pri polaganju gotovine na žiro račun pri službi pa je knjiženje obratno: v breme 1001 in v dobro 101. Knjiženja na tem računu se morajo zapirati z izpiskom iz žiro računa (konto 1000) za isti oziroma naslednji dan. Konec leta ta račun praviloma ne sme imeti stanja.
Na kontu 1002 – Račun banke za opravljanje poslov po poslovni enoti – opravljajo denarni promet za to pooblaščene poslovne enote v skladu s predpisi in navodili službe.
Konto 1003 – Prehodni račun računa banke za opravljanje poslov po poslovni enoti – se uporablja enako kot konto 1001 – Prehodni račun žiro računa.
Na kontu 101 – Blagajna – se vodijo denarna sredstva in evidentira gotovinski promet po blagajni.
Na kontu 102 – Gotovina centralne banke – se vodi gotovina v trezorjih centralne banke ali v trezorjih pri drugih pravnih osebah, namenjena za dajanje v obtok, gotovina, umaknjena iz obtoka kot odvečna, ter poškodovani bankovci in kovanci, ki so umaknjeni iz obtoka, da bi se uničili.
Za prejeto izdelano gotovino (bankovce in kovance) centralna banka po nominalni vrednosti obremeni konto 1020 in odobri konto 970 – Obveznosti za izdelane bankovce in kovance. Za gotovino, ki jo pošlje službi, ki opravlja blagajniške posle za njo, obremeni centralna banka konto 1100 – Terjatve do SDK za dano gotovino in odobri konto 1020.
Na kontu 103 – Gotovina centralne banke pri SDK
– knjiži centralna banka gotovino, ki se nahaja pri službi, poštah in na poti in to po stanju konec vsakega meseca na podlagi knjigovodskega stanja, ki ga pošlje centralni banki služba, z zadolžitvijo tega konta v korist konta 1101
– Obveznosti za gotovino pri SDK.
Na kontu 104 – Depoziti centralne banke pri SDK -se vodijo depoziti, ki pripadajo centralni banki, in vsa druga sredstva, ki so pri službi in niso deponirana za banke. Navedeni depoziti oziroma sredstva se knjižijo po stanju konec vsakega meseca na podlagi knjigovodskega stanja službe.
Na kontu 105 – Zlato – se vodi zlato, ne glede na to, v kakšni obliki je (kovano zlato, lomljeno zlato; zlato v palicah ipd.), in zlato, deponirano v tujini iz raznih naslovov.
Na kontu 105 se vodi tudi neobračunana vrednost zlata, katerega količina in finost v zlitini še nista ugotovljeni, kot je: lomljeno zlato, zlato v izdelanih predmetih in zlato, odkupljeno od proizvajalcev, za katerega ni bil opravljen dokončen obračun, ipd.
Na kontu 106 – Druge plemenite kovine – se vodijo druge plemenite kovine, kot so platina ipd., ne glede na to, v kakšni obliki so. Na tem kontu se vodi tudi neobračunana vrednost drugih plemenitih kovin, katerih količina in finost v zlitini še nista ugotovljeni.
Na kontu 107 – Druge kovine – se vodijo srebro in druge kovine, ne glede na to, v kakšni obliki so (kovan srebrn denar, srebro v palicah ali srebrni predmeti).
Na kontu 1080 – Druga denarna sredstva banke in druge finančne organizacije – se vodijo druga denarna sredstva, izločena na poseben račun pri službi, kot so: sredstva na odprtih akreditivih, sredstva za izplačilo čekov in druga denarna sredstva, ki jih ni mogoče izkazati na drugih kontih te skupine. V okviru tega konta se posebej vodijo sredstva na odprtih akreditivih za investicije. Banka oziroma druga finančna organizacija, ki se ukvarja tudi z zavarovanjem izvoznih poslov pred nekomercialnimi riziki, vodi denarna sredstva, izločena za to poslovanje na poseben račun pri službi, na posebnem analitičnem kontu v okviru konta 1080. V okviru konta 1080 vodi centralna banka sredstva na svojem žiro računu pri službi.
Na kontu 1081 – Denarna sredstva za opravljanje poslov v tujem imenu in za tuj račun – vodijo banke sredstva, katera so jim dale pravne osebe in občani za opravljanje poslov v njihovem imenu in za njihov račun (komisijski posli).
14. člen
Na kontu 110 – Tekoči račun SDK pri centralni banki za gotovino – se vodita stanje in gibanje gotovine med centralno banko in službo. Na kontu 1100 se posebej vodijo terjatve do SDK za dano gotovino, na kontu 1101 pa posebej obveznosti za konec meseca vključeno gotovino, ki je pri SDK. Kot gotovina pri SDK se šteje gotovina, ki je v blagajni – trezorju službe, pri poštah in na poti. Način knjiženja je prikazan pri kontu 1020 in kontu 103.
Na kontu 111 – Tekoči račun plačilnega prometa centralne banke pri SDK – se izkazujejo razmerja med centralno banko in službo, ki izvirajo iz udeležbe centralne banke pri neposrednem plačilnem prometu. Na kontu 1110 – Tekoči račun plačilnega prometa – se vodi stanje tekočega računa centralne banke pri obračunskem sedežu službe, razen obveznosti iz tekočega računa plačilnega prometa, ki še izkažejo na računu 9,71 – Obveznosti iz tekočega računa plačilnega prometa centralne banke pri SDK, a na drugih analitičnih kontih zbirna aviza, neobračunane specifikacije zbirnih aviz in izvršeni nalogi po nazivih posameznih analitičnih kontov.
15. člen
Na kontih skupine 12 – Terjatve do kupcev – se izkazujejo terjatve do kupcev v državi (konto. 120) in v tujini (konto 121) iz prodaje osnovnih sredstev, zalog, vrednostnih papirjev in drugih sredstev, kakor tudi terjatve iz naslova storitev, ki jih opravlja banka in druga finančna organizacija in niso predmet bančne dejavnosti (tiskanje, mikrofilmanje, računalniške storitve), najemnin ipd.
16. člen
Na kontih skupine 13 – Tržni vrednostni papirji – se vodijo vrednosti prejetih čekov, menic, blagajniških zapisov, obveznic in drugih vrednostnih papirjev, s katerimi je mogoče plačevati s prenosom ali jih je mogoče prodati (eskontirati) po veljavnih predpisih, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 130 – Čeki – knjiži banka čeke, ki jih prejme za poravnavo svojih terjatev iz naslova plačil za storitve, odplačil kreditov in drugo.
Na kontu 131 – Indosirane menice – knjiži banka na njo indosirane menice, ki jih je prejela za plačilo zapadlih kreditov, obresti, plačil za storitve in drugih terjatev.
Na kontu 132 – Eskontirane menice gospodarstva, primerne za uporabo primarne emisije – se vodijo menice, odkupljene od gospodarstva, ki so v skladu z ukrepi denarno-kreditne politike primerne za uporabo primarne emisije.
Na kontu 133 – Druge eskontirane menice – se vodijo druge menice, ki jih je banka odkupila od komitentov.
Z računa 133 se prenesejo na račun 132 menice v trenutku, ko izpolnijo pogoje za uporabo primarne emisije.
Na drugih kontih skupine 13 se vodijo še blagajniški zapisi, obveznice in drugi vrednostni papirji po imenih posameznih sintetičnih oziroma analitičnih računov. Navedeni tržni vrednostni papirji se na svojih analitičnih računih vodijo v nominalnih zneskih, razlika med nominalno in nakupno vrednostjo pa se knjiži v breme oziroma v dobro ustreznega analitičnega računa odmika od nominalne vrednosti.
Za obračunano pozitivno tečajno razliko pri preračunavanju vrednosti vrednostnih papirjev, ki se glasijo na tuje valute, v tolarsko protivrednost po srednjem tečaju, veljavnem ob koncu meseca oziroma trimesečja, se obremenijo ustrezni analitični konti te skupine, na katerih so izkazane te vrednosti, ob knjiženju v dobro konta 291. Po vnovčenju teh vrednostnih papirjev se za znesek na kontu 291 obremeni konto 191 ob knjiženju v dobro konta 686 – Prihodki iz naslova tečajnih razlik.
17. člen
Na kontih skupine 14 – Terjatve iz naslova obveznih depozitov poslovnih sredstev – se vodijo sredstva obvezne rezerve, ki jih je banka ali druga finančna organizacija po zakonu o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) dolžna izločiti na poseben račun, in druga sredstva, ki so jih banke ali druge finančne organizacije po posebnih predpisih dolžne izločiti pri centralni banki, po imenih posameznih kontov te skupine.
18. člen
Na kontih skupine 15 – Terjatve iz naslova obresti in plačil za storitve – se vodijo terjatve v tolarjih in devizah iz naslova obresti in plačil, po imenih posameznih kontov te skupine.
19. člen
Na kontih skupine 16 – Terjatve iz naslova danih avalov in garancij – se izkazujejo terjatve za plačila (v tolarjih in devizah), ki jih je banka ali druga finančna organizacija izvršila po danih avalih na vrednostne papirje in danih garancijah v skladu s predpisi, po imenih kontov te skupine.
20. člen
Na kontih skupine 17 – Druge terjatve iz naslova poslovnih razmerij – se vodijo terjatve za dane predujme v tolarjih in devizah, terjatve do delavcev banke, terjatve za plačane in za več plačane akontacije davkov, prispevkov in drugih davščin, druge terjatve v tolarjih in devizah ter terjatve iz naslova revalorizacijskih prihodkov, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 172 – Terjatve za plačane akontacije davkov, prispevkov in drugih davščin – se vodijo plačane akontacije za navedene davščine. Če se po knjiženju obračunanih davkov, prispevkov in drugih davščin ugotovi, da so plačane akontacije večje od obračunanih zneskov, se več plačane akontacije prenesejo na konto 173 – Terjatve za več plačane davke, prispevke in druge davščine – in vloži zahtevek oziroma nalog za njihovo vračilo v skladu s predpisi.
Na kontu 174 – Druge terjatve – se vodijo terjatve iz poslovnih razmerij v tolarjih, ki niso zajete na kontih 150 do 158, 170, 171, 172 in 173.
Na kontu 175 – Dani predujmi v devizah – se vodijo terjatve iz naslova predujmov, danih dobaviteljem, razen terjatev iz predujmov, danih dobaviteljem iz naslova investicij, ki se vodijo na kontu 011.
Na kontu 176 – Druge terjatve v devizah – se vodijo terjatve iz poslovnih razmerij, ki niso zajete na kontih 159 in 175.
Konto 179 – Terjatve iz naslova revalorizacijskih prihodkov – se ne uporablja.
21. člen
Na kontih skupine 18 – Interna obračunska razmerja
– se vodijo terjatve do poslovnih organizacijskih delov banke, kot so: ekspoziture, izločena blagajniška mesta in predstavništva v državi in tujini, po imenih posameznih kontov te skupine.
22. člen
Na kontih skupine 19 – Aktivne časovne razmejitve
– se vodijo izdatki, ki takrat, ko nastanejo, nimajo značaja odhodkov ali ne bremenijo začasno obračunanega dohodka, so pa predmet razmejitve, plačane obveznosti iz dohodka, ki se časovno razmejujejo, zneski plačanih prihodkov in terjatev v obračunu.
Na kontu 190 – Obresti – se vodijo vnaprej plačane obresti, ki takrat, ko se izplačujejo, nimajo značaja odhodkov, vnaprej obračunane obresti, ki imajo ob obračunu značaj prihodkov, ter popravek vrednosti nedospelih terjatev iz naslova obračunanih obresti. ^
Na kontu 191 – Tečajne razlike – vodijo banke in druge finančne organizacije tečajne razlike, ki takrat, ko nastanejo, nimajo značaja odhodkov, so pa predmet razmejitve.
V skladu z zakonom o Banki Slovenije vodi Banka Slovenije na kontu 191 negativne tečajne razlike, ki nastanejo pri njenem poslovanju zaradi spremembe tečajev tujih valut, po katerih se izkazujejo vrednosti tujih valut v stanjih in bilancah, kakor tudi zaradi prodaje deviz na tujih deviznih trgih za njihovo zamenjavo.
Na kontih 192 – Terjatve v obračunu iz poslovnih razmerij, 193 – Terjatve v obračunu iz poslov s prebivalstvom in 194 – Poslovni stroški – se izkazujejo terjatve, nastale iz poslovanja banke ali druge finančne organizacije, ki se takrat, ko je nastala poslovna sprememba, niso mogle izkazati na ustreznem kontu.
Konto 195 – Plačani prihodki – se ne uporablja.
Konto 197 – Revalorizacijski odhodki – se ne uporablja. -
Na kontu 198 – Druge aktivne časovne razmejitve -se vodijo druge aktivne časovne razmejitve, za katere v tej skupini ni posebnega konta.
3. razred 2: Tekoče obveznosti
23. člen
Na kontih skupine 20 – Obveznosti iz prihodkov za davke, prispevke in druge dajatve, – se vodijo obveznosti za davke, prispevke in druge davščine, obveznosti za davke in prispevke iz rezultata, obveznosti iz udeležbe v rezultatu in nerazporejen dobiček v tekočem letu, po imenih posameznih kontov te skupine.
24. člen
Na koritih skupine 21 – Obveznosti iz naslova bruto osebnih dohodkov – se vodijo obveznosti za bruto osebne dohodke in nadomestila osebnih dohodkov, čisti osebni dohodki, nadomestila čistih osebnih dohodkov, skupna poraba iz osebnih dohodkov, prispevki iz osebnih dohodkov in davki iz osebnih dohodkov, po imenih posameznih kontov te skupine.
25. člen
Na kontih skupine 22 – Obveznosti do dobaviteljev
– se vodijo obveznosti do dobaviteljev v državi in tujini za osnovna in obratna sredstva, po imenih posameznih kontov te skupine.
26. člen
Na kontih skupine 23 – Obveznosti iz danih plačilnih instrumentov – se vodijo vrednosti danih čekov, menic in drugih plačilnih instrumentov, s katerimi je mogoče plačevati s prenosom ali jih je mogoče prodati (eskontirati) po veljavnih predpisih.
27. člen
Na kontu 240 – Žiro računi bank pri centralni banki
– se vodijo sredstva na žiro računih bank in drugih finančnih organizacij, ki so odprti pri službi, vključujejo pa se v sredstva centralne banke po stanju konec meseca na podlagi knjigovodskega stanja službe.
Na kontu 241 – Obvezna rezerva bank pri centralni banki – se vodijo na posebnem računu pri službi izločena sredstva obvezne rezerve bank in drugih finančnih organizacij, ki se izločajo po zakonu o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) in vključujejo v sredstva centralne banke konec meseca na podlagi knjigovodskega stanja službe.
Na kontu 242 – Obveznosti za deponirana sredstva bank pri centralni banki po posebnih predpisih – se vodijo druga deponirana sredstva, ki so jih banke in druge finančne organizacije v skladu s predpisi dolžne imeti pri centralni banki.
28. člen
Na kontih skupine 25 – Obveznosti iz naslova obresti in plačil za storitve – se vodijo obveznosti v tolarjih in devizah iz naslova obresti in plačil za storitve, po imenih posameznih kontov te skupine.
29. člen
Na kontih skupine 26 – Obveznosti do drugih bank za plačila, izvršena iz naslova avalov in garancij – se izkazujejo obveznosti za plačila (v tolarjih in devizah), ki jih je za račun banke ali druge finančne organizacije izvršila druga banka ali druga finančna organizacija iz naslova avalov na vrednostne papirje in garancij v skladu s predpisi, po imenih kontov te skupine.
30. člen
Na kontih skupine 27 – Druge obveznosti iz poslovnih razmerij – se vodijo prejeti predujmi v tolarjih in devizah, obveznosti do delavcev banke, obveznosti za obračunane in za manj plačane davke, prispevke in druge davščine, druge obveznostih tolarjih in devizah in obveznosti iz naslova revalorizacijskih odhodkov, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 272 – Obveznosti za obračunane davke, prispevke in druge davščine – se izkažejo obračunane obveznosti v skladu s predpisi. Če so na kontu 172 izkazane plačane akontacije za te obveznosti manjše od obračunanih obveznosti, se razlika prenese s konta 272 na konto 273 – Obveznosti za manj plačane davke, prispevke in druge davščine – ter poravna v skladu s predpisi.
Na kontu 274 – Druge obveznosti – se vodijo obveznosti iz poslovnih razmerij v tolarjih, ki niso zajete s konti 250 do 258, 270, 271, 272 in 273, po imenih posameznih analitičnih kontov.
Na kontu 276 – Druge obveznosti v devizah – se vodijo obveznosti iz poslovnih razmerij v devizah, ki niso zajete s konti 259 in 275, po imenih posameznih analitičnih kontov.
Konto 279 – Obveznosti iz naslova revalorizacijskih odhodkov – se ne uporablja.
31. člen
Na kontih skupine 28 – Interna obračunska razmerja
– se vodijo obveznosti do temeljnih organizacijskih delov banke, kot so: ekspoziture, agencije, izločena blagajniška mesta ter predstavništva v državi in tujini, po imenih posameznih kontov te skupine:
32. člen
Na kontih skupine 29 – Pasivne časovne razmejitve
– se izkazujejo vnaprej obračunani odhodki, ki nastanejo neenakomerno, obračunane obveznosti iz skupnega dohodka, ki se časovno razmejujejo, obračunani prihodki in obveznosti v obračunu.
Na kontu 290 – Obresti – se vodijo vnaprej obračunane obresti, ki imajo takrat, ko se obračunavajo, značaj dejanskih odhodkov, kakor tudi obresti, ki takrat, ko se obračunavajo, nimajo značaja prihodkov, so pa zaradi tega predmet razmejitve.
Na kontu 291 – Tečajne razlike – vodijo banke in druge finančne organizacije tečajne razlike, ki takrat, ko se obračunavajo, nimajo značaja prihodka, so pa zaradi tega predmet razmejitve.
V skladu z zakonom o Banki Slovenije vodi Banka Slovenije na kontu 291 pozitivne tečajne razlike, ki nastanejo pri njenem poslovanju zaradi spremembe tečajev tujih valut, po katerih se izkazujejo vrednosti tujih valut v stanjih in bilancah, kakor tudi zaradi prodaje deviz na tujih deviznih trgih za njihovo zamenjavo. Na koncu leta se stanje na kontu 291 vzajemno zapre s stanjem na kontu 191, pozitivna razlika prenese na konto 686 – Prihodki iz naslova tečajnih razlik – morebitna negativna razlika pa na konto 626 – Odhodki iz naslova tečajnih razlik.
Na kontih 292 – Obveznosti v obračunu iz poslovnih razmerij, 293 – Obveznosti v obračunu iz poslovnih razmerij s prebivalstvom in 294 – Obračunani poslovni stroški se izkazujejo obveznosti, nastale iz poslovanja banke ali druge finančne organizacije, ki se takrat, ko je nastala poslovna sprememba, iz opravičenih razlogov niso mogle izkazati na ustreznem kontu obveznosti.
Konto 295 – Obračunani prihodki – se ne uporablja.
Konto 297 – Revalorizacijski prihodki – se ne uporablja.
Na kontu 298 – Druge pasivne časovne razmejitve -se vodijo druge pasivne časovne razmejitve, za katere v tej skupini ni posebnega konta.
Na koncu leta se obračunani zneski na kontih skupine 29 – Pasivne časovne razmejitve – med seboj zapro s stanjem, izkazanim na ustreznih kontih skupine 19 -Aktivne časovne razmejitve. Razlika med posameznimi aktivnimi in pasivnimi časovnimi razmejitvami se knjiži v breme ustreznih kontov odhodkov oziroma v dobro ustreznih kontov prihodkov, če se ne prenese v naslednje obdobje kot tranzitoma aktiva oziroma tranzitoma pasiva po veljavnih predpisih.
4. razred 3: Devizna sredstva in naložbe
33. člen
Na kontih skupine 30 – Devizna sredstva in vrednostni papirji – se vodijo efektivne valute, čeki, vrednostni papirji v tuji valuti in druga devizna sredstva.
Na kontu 300 – Devize – efektivni tuj denar v konvertibilni valuti – se vodita stanje in promet efektivnega tujega denarja v konvertibilni valuti v državi in tujini.
Na kontu 301 – Devize – efektivni tuj denar v dinarski valuti – se vodita stanje in promet efektivnega tujega denarja v valuti bivše Jugoslavije.
Na kontu 302 – Čeki – se vodita stanje in promet čekov v tuji valuti v državi in čekov v tuji valuti, poslanih v tujino.
Na kontu 307 – Vrednostni papirji v devizah – plačilni instrumenti – se vodita stanje in promet vrednostnih papirjev v tuji valuti, s katerimi je mogoče plačevati s prenosom ali jih je mogoče prodati (eskontirati) po veljavnih predpisih.
Na kontu 308 – Druga devizna sredstva – se vodita stanje in promet drugih deviznih sredstev, za katera v tej skupini ni posebnega konta (na primer: efektivni tuj denar v nekonvertibilnih valutah ipd.).
34. člen
Na kontih skupine 31 – Devizni tekoči in posebni računi – se vodita stanje deviznih sredstev na deviznih računih in plačilni promet s tujino – tujimi korespondenti iz blagovnega in neblagovnega naslova v konvertibilnih devizah ali s kliringom.
Na kontu 310 – Devizni tekoči računi v tujini – se vodita promet in stanje konvertibilnih deviz iz plačilnega prometa s tujino.
Na kontu 312 – Klirinški tekoči računi – se vodita promet in stanje v obračunskih valutah.
Na kontu 315 – Devizni nostro kriti akreditivi in garancije – se vodijo kritja, nakazana tujim korespondentom v deviznih nostro kritih akreditivih, v deviznih nostro akreditivih s posebnim pooblastilom za ramburs in v deviznih nostro kritih garancijah.
Na kontu 316 – Klirinški nostro kriti akreditivi in garancije – se vodijo kritja, nakazana tujim korespondentom v klirinških nostro kritih akreditivih in v klirinških nostro kritih garancijah.
Na kontu 318 – Prehodni devizni račun – se knjižijo spremembe, nastale v zvezi z deviznim poslovanjem, ki jih takrat, ko nastanejo, ni mogoče knjižiti na ustrezne konte.
35. člen
Na kontih skupine 32 – Terjatve iz kratkoročnih kreditov v devizah – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov v devizah do gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov in do tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 325 – Terjatve iz kratkoročnih kreditov v devizah do bank in drugih finančnih organizacij – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov v devizah do bank in drugih finančnih organizacij, razen terjatev, ki se vodijo na ustreznih kontih skupine 36 – Terjatve iz medbančnega poslovanja v devizah.
36. člen
Na kontih skupine 33 – Kratkoročne naložbe v vrednostne papirje in druge naložbe v devizah – se vodijo kratkoročne terjatve iz naslova naložb v vrednostne papirje domačih in tujih oseb v devizah, vezanih deviznih sredstev, izločenih deviznih sredstev in iz drugih kratkoročnih naložb v devizah, v državi in v tujini, po. imenih posameznih kontov te skupine.
37. člen
Na kontih skupine 34 – Dolgoročni krediti v devizah – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov v devizah do gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov in do tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 345 – Terjatve iz dolgoročnih kreditov v devizah do bank in drugih finančnih organizacij – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov v devizah do bank in drugih finančnih organizacij, razen terjatev, ki se vodijo na ustreznih kontih skupine 36 – Terjatve iz medbančnega poslovanja v devizah.
38. člen
Na kontih skupine 35 – Dolgoročne naložbe v vrednostne papirje in druge naložbe v devizah – se vodijo terjatve iz naslova naložb v vrednostne papirje domačih in tujih oseb v devizah in vezanih deviznih sredstev v tujini, kakor tudi iz drugih dolgoročnih naložb v devizah, po imenih posameznih kontov te skupine.
39. člen
Na kontih skupine 36 – Terjatve iz medbančnega poslovanja v devizah – se izkazujejo terjatve bank in drugih finančnih organizacij v devizah do centralne banke, terjatve v devizah do delov banke, terjatve v devizah do bank v okviru bančne skupine in terjatve bank v devizah do bank in drugih finančnih organizacij, ki so jih ustanovile v tujini domače banke.
40. člen
Na kontih skupine 38 – Terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun (komisijski posli) – se vodijo terjatve v devizah, nastale iz poslov, ki jih opravlja banka oziroma druga finančna organizacija v imenu in za račun drugih pravnih oseb, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
41. člen
Terjatve iz kratkoročnih in dolgoročnih naložb v devizah do bank in drugih finančnih organizacij se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 32, 33, 34 in 35, razen terjatev, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 36.
5. razred 4: Kratkoročne naložbe
42. člen
Na kontih skupine 40 – Kratkoročni krediti gospodarstvu za posebne namene – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov, danih gospodarstvu za izvoz blaga in storitev, kmetijsko proizvodnjo, zaloge kmetijskih pridelkov, druge posebne namene in za rezerve osnovnih kmetijskih pridelkov in živil, po imenih posameznih kontov te skupine.
43. člen
Na kontih skupine 41 – Kratkoročni krediti za obratna sredstva – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom in tujim osebam za obratna sredstva, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 410 – Kratkoročni krediti gospodarstvu -se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov gospodarstvu za razne potrebe v obratnih sredstvih, razen terjatev iz kratkoročnih kreditov, danih za posebne namene, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 40.
44. člen
Na kontih skupine 42 – Drugi kratkoročni krediti -se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam, po imenih posameznih kontov te skupine, in niso izkazane na kontih skupin 40 in 41.
45. člen
Na kontih skupine 43 – Kratkoročne naložbe v imenske vrednostne papirje – se vodijo kratkoročne terjatve iz naslova naložb v vrednostne papirje gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij ter drugih komitentov, po imenih posameznih kontov te skupine.
46. člen
Na kontih skupine 44 – Kratkoročno vložena sredstva, depoziti in druge kratkoročne naložbe (skrajšano: kratkoročno vložena sredstva) – se izkazujejo terjatve iz naslova kratkoročno vloženih sredstev, depozitov in drugih kratkoročnih naložb v gospodarstvo, javni sektor, banke in druge finančne organizacije, druge komitente in tuje osebe, po imenih posameznih kontov te skupine.
47. člen
Na kontih skupine 45 – Kratkoročni krediti za stanovanjsko-komunalno gradnjo – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov za stanovanjsko-komunalno gradnjo, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom in prebivalstvu, po imenih posameznih kontov te skupine.
48. člen
Na kontih skupine 46 – Kratkoročne terjatve iz medbančnega poslovanja – se izkazujejo kratkoročne terjatve do delov banke, do drugih bank v okviru bančne skupine, do bank in drugih finančnih organizacij v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, ter terjatve centralne banke iz naslova kratkoročnih kreditov, danih bankam iz primarne emisije za razne namene, po imenih posameznih kontov te skupine.
49. člen
Na kontih skupine 47 – Kratkoročni sanacijski krediti – se vodijo terjatve iz kratkoročnih kreditov, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam ter drugim komitentom za kritje izgube, po imenih posameznih kontov te skupine.
50. člen
Na kontih skupine 48 – Kratkoročne terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun (skrajšano: komisijski posli) – se vodijo kratkoročne terjatve iz poslov, ki jih opravlja banka oziroma druga finančna organizacija v imenu in za račun gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
51. člen
Terjatve iz kratkoročnih naložb do bank in drugih finančnih organizacij se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 41, 42, 43, 44, 45 in 47, razen terjatev, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 46.
6. razred 5: Dolgoročne naložbe
52. člen
Na kontih skupine 50 – Dolgoročni krediti gospodarstvu za posebne namene – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov, danih gospodarstvu za izvoz blaga, uvoz blaga, prodajo in nakup domače opreme in ladij v državi na kredit ter za izvajanje investicijskih del v tujini na kredit, po imenih posameznih kontov te skupine.
53. člen
Na kontih skupine 51 – Dolgoročni krediti za obratna sredstva – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam za razne potrebe v obratnih sredstvih, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 510 – Dolgoročni krediti gospodarstvu – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov, danih gospodarstvu za obratna sredstva, razen terjatev iz dolgoročnih kreditov gospodarstvu za posebne namene, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 50.
54. člen
Na kontih skupine 52 – Dolgoročni krediti za investicije v osnovna sredstva – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov za investicije v osnovna sredstva, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam, po imenih posameznih kontov te skupine.
55. člen
Na kontih skupine 53 – Dolgoročne naložbe v imenske vrednostne papirje – se vodijo terjatve iz naslova dolgoročnih naložb v imenske vrednostne papirje gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij ter drugih komitentov, po imenih posameznih kontov te skupine.
56. člen
Na kontih skupine 54 – Dolgoročno vložena sredstva, depoziti in druge dolgoročne naložbe (skrajšano: dolgoročno vložena sredstva) – se izkazujejo terjatve iz dolgoročno vloženih sredstev, dolgoročno vezanih depozitov in drugih dolgoročnih naložb v gospodarstvo, javni sektor, banke in druge finančne organizacije, druge komitente in v tuje osebe, po. imenih posameznih kontov te skupine.
57. člen
Na kontih skupine 55 – Dolgoročni krediti za stanovansko-komunalno gradnjo – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov za stanovanjsko-komunalno gradnjo, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom in prebivalstvu, po imenih posameznih kontov te skupine.
58. člen
Na kontih skupine 56 – Dolgoročne terjatve iz medbančnega poslovanja – se izkazujejo dolgoročne terjatve za sredstva, dana delom bank, drugim bankam v okviru bančne skupine ter bankam in drugim finančnim organizacijam v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, in terjatve iz dolgoročnih kreditov bankam iz primarne emisije, po imenih posameznih kontov te skupine.
59. člen
Na kontih skupine 57 – Dolgoročni sanacijski krediti – se vodijo terjatve iz dolgoročnih kreditov, danih gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam ter drugim komitentom za kritje izgub, po imenih posameznih kontov te skupine.
60. člen
Na kontih skupine 58 – Dolgoročne terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun (skrajšano: komisijski posli) – se vodijo dolgoročne terjatve, nastale iz poslov, kijih opravlja banka oziroma druga finančna organizacija v imenu in za račun gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
61. člen
Terjatve iz dolgoročnih naložb do bank in drugih finančnih organizacij se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 51, 52, 53, 54, 55 in 57, razen terjatev, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 56.
7. razred 6: Prihodki in odhodki
62. člen
Na kontih skupine 60 – Odhodki iz naslova obresti za prejete kredite in druga sredstva – se knjižijo obresti, dane gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam iz naslova prejetih kreditov in drugih sredstev, v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
63. člen
Na kontih skupine 61 – Materialni odhodki in amortizacija -se knjižijo materialni odhodki in amortizacija v zvezi s funkcionalnim poslovanjem banke oziroma druge finančne organizacije v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 615 se vodita amortizacija, obračunana za osnovna sredstva v skladu s predpisi, in revalorizacija obračunane amortizacije. Revalorizacija obračunane amortizacije se knjiži v breme tega konta in v dobro konta 903.
64. člen
Na kontih skupine 62 – Drugi odhodki – se knjižijo drugi odhodki v zvezi s funkcionalnim poslovanjem banke in druge finančne organizacije v skladu z veljavnimi predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 624 – Odhodki iz naslova devizno-valutnega poslovanja – se knjižijo izdatki v zvezi z devizno-valutnim poslovanjem, ki se ne zaračunavajo drugim, kot so na primer stroški za zavarovanje in prevoz tujih bankovcev v tujino in podobno ter odhodki iz naslova razlike med nakupnim oziroma prodajnim in srednjim tečajem deviz pri kupoprodaji.
Na kontu 628 – Drugi odhodki – se knjižijo izdatki v zvezi s funkcionalnim poslovanjem banke oziroma druge finančne organizacije, za katere v skupini 62 ni posebnega konta. Banka oziroma druga finančna organizacija, ki se ukvarja z zavarovanjem izvoznih poslov pred nekomercialnimi riziki, knjiži na posebnem analitičnem kontu v okviru konta 628 povračila škode iz omenjenega zavarovanja.
Na kontu 628 izkazuje banka ali druga finančna organizacija tudi izdatke za hrano delavcev med delom, če nima zato posebne delovne enote, in če to dovoljujejo veljavni predpisi.
Na kontu 629 – Izredni odhodki – se knjižijo izredni odhodki v smislu 71. člena zakona o računovodstvu, ki je bil v veljavi na dan objave tega pravilnika, kot so: neodpisana vrednost prodanih in na drugi podlagi odtujenih nematerialnih in materialnih naložb; primanjkljaji; kazni, pogodbene kazni, škode; odhodki za prejšnja leta in drugi izredni odhodki. Odpisi neizterljivih terjatev se knjižijo na kontu 640.
65. člen
Na kontih skupine 63 – Odhodki iz naslova bruto osebnih dohodkov in nadomestil, davkov, prispevkov in drugih dajatev – se knjižijo davki, prispevki in druge dajatve iz prihodka, vkalkulirani bruto osebni dohodki, vkalkulirana nadomestila bruto osebnih dohodkov in vkalkulirani bruto prejemki delavcev po pogodbi o zaposlitvi, v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
66. člen
Na kontih skupine 64 – Odhodki iz naslova odpisov in rezervacij – se knjižijo odpisi neizterljivih terjatev, popravki vrednosti dvomljivih in spornih terjatev in oblikovanje rezervacij za zavarovanje pred potencialnimi izgubami, v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
67. člen
Na kontih skupine 65 – Prihodki iz naslova kapitalskih naložb – se izkazujejo prihodki, ki jih je banka oziroma druga finančna organizacija dosegla iz naslova kapitalskih naložb v gospodarstvo, javni sektor, banke in druge finančne organizacije, druge komitente in v tujini, po imenih posameznih kontov te skupine in na način, določen s pogodbo ali drugo listino oziroma ž vrednostnim papirjem o kapitalski naložbi.
68. člen
Na kontih skupine 66 – Prihodki iz naslova obresti za dane kredite in druge naložbe – se izkazujejo prihodki, ki jih je banka oziroma druga finančna organizacija dosegla iz naslova obresti za kredite in druge naložbe, dane gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam, v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
69. člen
Na kontih skupine 67 – Prihodki iz naslova plačil za bančne storitve – se izkazujejo prihodki, ki jih je banka oziroma druga finančna organizacija dosegla iz naslova bančnih storitev gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam, v skladu s predpisi in po imenih posameznih kontov te skupine.
70. člen
Na kontih skupine 68 – Drugi prihodki – se izkazujejo prihodki, ki jih ni mogoče izkazati na kontih skupin 65, 66 in 67, po imenih posameznih kontov te skupine in v skladu s predpisi.
Na kontu 684 – Prihodki iz naslova devizno-valutnega poslovanja – se izkazujejo prihodki iz naslova razlike med nakupnim oziroma prodajnim in srednjim tečajem deviz pri kupoprodaji deviz.
Na kontu 685 – Prihodki iz naslova trgovanja z vrednostnimi papirji – se izkazujejo prihodki iz naslova razlike med nakupno in prodano vrednostjo vrednostnega papirja.
Banka oziroma druga finančna organizacija, ki se ukvarja tudi z zavarovanjem izvoznih poslov pred nekomercialnimi riziki, izkaže na posebnem analitičnem kontu v okviru konta 688 – Drugi prihodki, prihodke od premij in regresov za škode v tem poslovanju.
Na kontu 689 – Izredni prihodki – se v smislu 70. člena zakona o računovodstvu, ki je bil v veljavi na dan objave tega pravilnika, izkazujejo prihodki, ki niso zajeti na drugih kontih te skupine, in to: prihodki od prodaje materialnih in nematerialnih naložb in od zavarovanja; prihodki od prodaje dolgoročnih finančnih naložb; presežki; prihodki od pogodbenih kazni, nagrad in podobno; odpis obveznosti; prihodki iz prejšnjih let in drugi izredni prihodki.
71. člen
Na kontih skupine 69 – Razporeditev prihodkov in odhodkov ter delitev – se izkazujejo: razporeditev prihodkov in odhodkov, ustvarjeni dohodek, razporeditev dohodka, dobiček, razporeditev dobička, izguba in kritje izgube, po imenih posameznih kontov in v skladu, s predpisi in akti banke.
Konto 690 – Razporeditev prihodkov in odhodkov -se na koncu obračunske dobe oziroma na koncu leta zadolži za razliko med prihodki in odhodki v dobro konta 691 – Ustvarjeni dohodek, oziroma odobri za razliko med odhodki in prihodki v breme konta 698 – Izguba. Na koncu leta se prenesejo stanja, izkazana na kontih skupin 60, 61, 62, 63 in 64 v breme tega konta, stanja, izkazana na kontih skupin 65, 66, 67 in 68, pa v dobro tega konta.
Kontu 699 – Kritje izgube – se na koncu leta odobri znesek nekrite izgube v breme konta 097 – Nekrita izguba.
Banka oziroma druga. finančna organizacija, ki se ukvarja tudi z zavarovanjem izvoznih poslov pred nekomercialnimi riziki, izkaže na koncu leta na kontu 699 kritje izgube, ki se v skladu z veljavnimi predpisi opravi v zaključnem računu ob hkratni zadolžitvi vira sredstev, namenjenih za kritje izgube, oziroma z zadolžitvijo posebnega analitičnega konta v okviru konta 174 – Druge terjatve.
8. razred 7: Devizne obveznosti
72. člen
Na kontih skupine 70 – Vpogledni depoziti domačih bank in tujih oseb v devizah – se vodijo devizna sredstva domačih bank in drugih finančnih organizacij, tujih bank in drugih finančnih organizacij, mešanih družb v tujini, bank in drugih finančnih organizacij, ki so jih v tujini ustanovile domače banke, loro kriti akreditivi in garancije, ter drugi vpogledni depoziti tujih oseb v devizah, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 704 – Devizni loro kriti akreditivi in garancije – se vodijo kritja, prejeta od tujih korespondentov za odprte akreditive in dane garancije v dobro domačih uporabnikov v konvertibilnih valutah. Ob predložitvi potrebnih listin po domačih uporabnikih se zadolži konto
704 s tem, da se domačemu uporabniku odobrijo ustrezne vrednosti, na katere se listine glasijo.
Na kontu 705 – Klirinški loro kriti akreditivi in garancije – se vodijo kritja, prejeta od tujih korespondentov za odprte akreditive in dane garancije v dobro domačih uporabnikov v klirinških valutah. Ob predložitvi potrebnih listin po domačih uporabnikih se zadolži konto
705 s tem, da se domačemu uporabniku odobrijo ustrezne vrednosti, na katere se listine glasijo.
Na kontu 708 – Drugi vpogledni depoziti tujih oseb v devizah – se vodijo druga vpogledna deponirana sredstva tujih oseb, za katera v tej skupini ni posebnega konta.
73. člen
Na kontih 71 – pogledni depoziti gospodarstva v devizah – se vodijo devizna sredstva na rednih in posebnih deviznih računih gospodarstva, na deviznih računih podjetij, predstavništev in enot gospodarstva v tujini, ter druga vpogledna devizna sredstva gospodarstva po imenih posameznih kontov te skupine.
74. člen
Na kontih skupine 72 – Vpogledni depoziti drugih oseb v devizah – se vodijo devizna sredstva na deviznih računih javnega sektorja, drugih komitentov in prebivalstva ter devizne hranilne vloge in drugi vpogledni depoziti prebivalstva v devizah po imenih posameznih kontov te skupine.
75. člen
Na kontih skupine 73 – Drugi vpogledni depoziti in druge obveznosti v devizah – se vodijo izseljenske vloge in obveznosti iz drugih vpoglednih depozitov v devizah po imenih posameznih kontov te skupine, ki pa niso izkazane na kontih skupin 70, 71 in 72.
76. člen
Na kontih skupine 74 – Kratkoročni vezani depoziti v devizah – se vodijo obveznosti iz kratkoročno vezanih depozitov gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb v devizah po imenih posameznih kontov te skupine.
77. člen
Na kontih skupine 75 – Obveznosti iz kratkoročnih kreditov in druge obveznosti v devizah – se vodijo obveznosti iz kratkoročnih kreditov v devizah in kratkoročne obveznosti v devizah iz vseh naslovov do centralne banke, do domačih bank in drugih finančnih organizacij, do tujih bank in finančnih organizacij, do drugih komitentov, do tujih oseb, do delov banke, do drugih bank v okviru bančne skupine ter do bank in drugih finančnih organizacij v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, po imenih posameznih kontov te skupine.
78. člen
Na kontih skupine 76 – Dolgoročni depoziti v devizah – se vodijo obveznosti iz dolgoročnih depozitov gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb v devizah po imenih posameznih kontov te skupine.
79. člen
Na kontih skupine 77 – Obveznosti iz dolgoročnih kreditov in druge obveznosti v devizah – se vodijo obveznosti iz dolgoročnih kreditov v devizah in dolgoročne obveznosti v devizah iz vseh drugih naslovov in to do centralne banke, domačih bank in drugih finančnih organizacij, tujih bank in finančnih organizacij, drugih domačih pravnih oseb, tujih oseb, delov banke, drugih bank v okviru bančne skupine ter do bank in drugih finančnih organizacij v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, in tujih vlagateljev, po imenih posameznih kontov te skupine.
80. člen
Na kontih skupine 78 – Obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun v devizah (skrajšano: komisijski posli) – se vodijo obveznosti v devizah, nastale iz poslov, ki jih opravlja banka oziroma druga finančna organizacija v imenu in za račun gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
81. člen
Obveznosti iz vezanih depozitov bank in drugih finančnih organizacij v devizah se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 74 in 76, razen obveznosti iz teh naslovov, ki se izkazujejo na. ustreznih kontih skupin 75 in 77.
9. razred 8: Kratkoročne obveznosti
82. člen
Na kontih skupine 80 – Depoziti žiro in tekočih računov – se vodijo sredstva na žiro računih gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij ter drugih komitentov, kakor tudi na žiro in tekočih računih prebivalstva in tujih oseb, s katerimi je sklenjena pogodba o njihovem deponiranju, po imenih posameznih kontov te skupine.
V okviru kontov žiro računov domačih oseb so odprti posebni konti za okvirne kredite, ki jih odobravajo banke posameznim komitentom.
Na analitičnih kontih konta 808 – Žiro računi tujih oseb – se vodijo tolarska sredstva tujih oseb v skladu z deviznimi predpisi.
83. člen
Na kontih skupine 81 – Depoziti računov skupne porabe – se vodijo sredstva na računih skupne porabe gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij ter drugih komitentov, s katerimi je sklenjena pogodba o njihovem deponiranju, po imenih posameznih kontov te skupine.
84. člen
Na kontih skupine 82 – Drugi vpogledni depoziti -se vodijo sredstva drugih vpoglednih depozitov (izločena sredstva za investicije, sredstva rezerv, sredstva za nakazila v tujino, sredstva za kritja akreditivov, garancij in kreditov v tujini, sredstva za nakup deviz in druga vpogledna sredstva) gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, s katerimi je sklenjena pogodba o njihovem deponiranju, po imenih posameznih kontov te skupine, ki pa niso izkazana na kontih skupin 80 in 81.
85. člen
Na kontih skupine 83 – Kratkoročne obveznosti iz izdanih vrednostnih papirjev – se izkazujejo kratkoročne obveznosti iz izdanih imenskih vrednostnih papirjev, iz izdanih obveznic na prinosnika in iz izdanih blagajniških zapisov na prinosnika, po imenih posameznih kontov te skupine.
86. člen
Na kontih skupine 84 – Obveznosti iz kratkoročnih kreditov – se vodijo obveznosti iz kratkoročnih kreditov do gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
87. člen
Na kontih skupine 85 – Obveznosti za druga kratkoročna sredstva – se izkazujejo kratkoročne obveznosti za združena oziroma vložena druga kratkoročna sredstva gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
88. člen
Na kontih skupine 86. Kratkoročne obveznosti iz medbančnega poslovanja – se izkazujejo kratkoročne obveznosti do delov bank, do bank v okviru bančne skupine, do bank in drugih finančnih organizacij v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, kakor tudi kratkoročne obveznosti iz kreditov iz primarne emisije, po imenih posameznih kontov te skupine.
89. člen
Na kontih skupine 87 – Vezani depoziti – se izkazujejo obveznosti iz kratkoročno vezanih depozitov gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
90. člen
Na kontih skupine 88 – Kratkoročne obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun (skrajšano: komisijski posli) – se izkazujejo kratkoročne obveznosti iz poslov, ki jih banka oziroma druga finančna organizacija opravlja v imenu in za račun gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
91. člen
Kratkoročne obveznosti do bank in. drugih finančnih organizacij se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 83, 84, 85 in 87, razen obveznosti, ki se izkazujejo na ustreznih kontih skupine 86.
10. razred 9: Dolgoročne obveznosti in kapital
92. člen
Na kontih skupine 90 – Jamstveni kapital – se izkazujejo: stanje ustanovitvenega kapitala, pridobljenega s prodajo navadnih delnic in prednostnih delnic gospodarstvu, javnemu sektorju, bankam in drugim finančnim organizacijam, drugim komitentom, prebivalstvu in tujim osebam, rezerve banke, revalorizacijske rezerve, nerazporejeni dobiček iz prejšnjih let ter rezervacije za zavarovanje pred potencialnimi izgubami, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 903 – Revalorizacijske rezerve – se izkazujejo učinki revalorizacije v skladu s predpisi. Revalorizacijske rezerve se po letnem obračunu razporedijo na trajne vire sredstev oziroma jamstveni kapital v skladu s splošnim aktom oziroma sklepom zbora delničarjev banke oziroma druge finančne organizacije.
Banka oziroma druga finančna organizacija, ki se ukvarja tudi z zavarovanjem izvoznih poslov pred nekomercialnimi riziki, izkaže na posebnem analitičnem kontu v okviru konta 905 stanje rezervacij, ki jih nameni za to poslovanje.
93. člen
Na kontih skupine 91 – Obveznosti za druga dolgoročna sredstva – se izkazujejo obveznosti za združena oziroma vložena druga dolgoročna sredstva gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontih skupine 91 se izkazujejo tudi ustanovitvene vloge oziroma ustanoviteljski deleži hranilnic ter na ustanoviteljice nominirane rezerve, sklad osnovnih sredstev in drugi skladi hranilno kreditnih služb.
94. člen
Na kontih skupine 92 – Dolgoročni depoziti – se izkazujejo obveznosti za dolgoročne depozite gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
95. člen
Na kontih skupine 93 – Dolgoročne obveznosti iz izdanih vrednostnih papirjev – se izkazujejo dolgoročne obveznosti iz izdanih imenskih vrednostnih papirjev ter iz izdanih obveznic na prinosnika, po imenih posameznih kontov te skupine.
96. člen
Na kontih skupine 94 – Obveznosti iz dolgoročnih kreditov – se vodijo obveznosti iz dolgoročnih kreditov do gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine.
97. člen
Na kontih skupine 95 – Dolgoročne obveznosti iz sredstev, prejetih za stanovanjsko-komunalno gradnjo -se izkazujejo dolgoročne obveznosti iz sredstev, prejetih za stanovanjsko-komunalno gradnjo od gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov in prebivalstva, po imenih posameznih kontov te skupine.
98. člen
Na kontih skupine 96 – Dolgoročne obveznosti iz medbančnega poslovanja – se izkazujejo dolgoročne obveznosti iz sredstev, prejetih od delov banke, od druge banke v okviru bančne skupine in od bank in drugih, finančnih organizacij v tujini, ki so jih ustanovile domače banke, kakor tudi obveznosti iz dolgoročnih kreditov bankam iz primarne emisije, po imenih posameznih, kontov te skupine.
99. člen
Na kontih skupine 97 – Druge dolgoročne obveznosti in viri izvenposlovnih sredstev – se izkazujejo obveznosti za izdelane bankovce in kovance, obveznosti na tekočem računu plačilnega prometa Banke Slovenije pri službi, obveznosti za izdelane taksne in davčne vrednotnice, viri sredstev skupne porabe in drugih izvenposlovnih sredstev ter druge dolgoročne obveznosti, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontu 978 – Druge dolgoročne obveznosti – se izkazujejo druge dolgoročne obveznosti, ki jih ni mogoče izkazati na ustreznih kontih skupine 91, 92, 93, 94, 95 in 96.
100. člen
Na kontih skupine 98 – Dolgoročne obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun (skrajšano: komisijski posli) – se izkazujejo dolgoročne obveznosti iz poslov, ki jih opravlja banka oziroma druga finančna organizacija v imenu in za račun gospodarstva, javnega sektorja, bank in drugih finančnih organizacij, drugih komitentov, prebivalstva in tujih oseb, po imenih posameznih kontov te skupine. (Glej komisijske posle v 103. do 106. členu tega pravilnika!)
101. člen
Na kontih skupine 99 – Izvenbilančna evidenca – se izkazujejo: aktivna in pasivna izvenbilančna knjigovodska evidenca po poslih v državi in tujini, depo in deponenti ter aktivni in pasivni evidenčni računi po poslih s tujino in v državi, po imenih posameznih kontov te skupine.
Na kontih 990 in 991 oziroma 995 in 996 se vodijo posli, ki niso zajeti na kontih 992 – 994 oziroma 997 -999, kot so evidence o osnovnih sredstvih, danih drugim v uporabo oziroma zakup ali na popravilo, o odpisanih terjatvah itd.
102. člen
Dolgoročne obveznosti do bank in drugih finančnih organizacij se izkazujejo na ustreznih kontih skupin 91, 92, 93, 94 in 95, razen obveznosti, ki se izkazujejo na kontih skupine 96.
11. Komisijski posli
103. člen
Na kontih skupine 38 – Terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun v devizah – se vodijo terjatve v devizah, dane na podlagi deviznih obveznosti, ki se vodijo na ustreznih kontih skupine 78 – Obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun v devizah.
Na kontih skupine 48 – Kratkoročne terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun – se vodijo kratkoročne terjatve; dane na podlagi kratkoročnih ali dolgoročnih obveznosti, ki se vodijo na ustreznih kontih skupine 88 – Kratkoročne obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun – in skupine 98 – Dolgoročne obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun.
Na kontih skupine 58 – Dolgoročne terjatve iz poslov v tujem imenu in za tuj račun – se vodijo dolgoročne terjatve, dane na podlagi dolgoročnih obveznosti, ki se vodijo na ustreznih kontih skupine 98 – Dolgoročne obveznosti iz poslov v tujem imenu in za tuj račun.
104. člen
V skupinah 38, 48 in 58 so v okviru sintetičnih kontov odprti analitični konti s četrto številko 7, na katerih se vodijo druge terjatve iz komisijskih poslov, kot na primer začasno vezana sredstva pri drugih, dvomljive in sporne terjatve idr. Na teh analitičnih kontih skupine 38 in 48 se v breme knjižijo tudi obračunane obresti za kratkoročne in dolgoročne terjatve iz komisijskih poslov, plačila za storitve in druge podobne terjatve iz poslovnih razmerij, v dobro prihodkov iz naslova komisijskih poslov; za katere so odprti v okviru sintetičnih kontov skupin 78, 88 in 98 analitični konti s četrto številko 8.
Plačilo obračunanih obresti in plačil za storitve in drugih terjatev se na podlagi izpiska računa 748 pri službi knjiži v breme konta 1081 – Denarna sredstva za opravljanje poslov v tujem imenu in za tuj račun (pri deviznih komisijskih poslih v breme konta 313) – in v dobro ustreznega analitičnega konta s četrto številko 7 v skupini 38 in 48.
105. člen
V skupinah 38, 48 in 58 so v okviru sintetičnih kontov odprti analitični konti s četrto številko 8, na katerih se izkazujejo poslovni stroški iz naslova komisijskih poslov, kot so obresti za prejete kredite od bank in drugih, plačila za bančne storitve in drugi stroški, ki jih banka plača v zvezi s komisijskim poslovanjem, in katere morajo poravnati osebe, v imenu katerih in za katere opravlja banka te posle. V te poslovne stroške spadajo tudi plačila banki za opravljanje komisijskih poslov. V breme navedenih analitičnih kontov knjiženi zneski poslovnih stroškov se odobrijo analitičnim kontom s četrto številko 7 v okviru sintetičnih kontov skupin 78 in 88 (druge kratkoročne obveznosti iz komisijskih poslov).
Plačila navedenih stroškov se knjižijo v breme ustreznih analitičnih kontov za druge kratkoročne obveznosti (četrta številka 7) skupin 78 in 88 ter v dobro konta 1081 oziroma 313 pri deviznih komisijskih poslih.
106. člen
Rezultat poslovanja iz komisijskega poslovanja za vsakega komitenta posebej predstavlja razlika med prihodki iz naslova komisijskih poslov (analitični konti s četrto številko 8 v skupinah 78, 88 in 98) in poslovnimi stroški iz naslova komisijskih poslov (analitični konti s četrto številko 8 v skupinah 38, 48 in 58), ki se med seboj zapirajo.
Presežek prihodkov se prenese na konto druge obveznosti, iz katerega se izplača komitentu na račun, ki je predviden v pogodbi o opravljanju komisijskih poslov.
Če je rezultat negativen (poslovni stroški so večji od prihodkov), se za presežek stroškov obremeni konto obveznosti iz naslova komisijskih poslov (analitični račun s četrto številko 0 oziroma 1 v skupini 78, 88 in 98) v korist ustreznega analitičnega konta za poslovne stroške).
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
107. člen
Banke in finančne organizacije morajo uskladiti vodenje knjigovodstva s tem pravilnikom najpozneje do 31. marca 1992 in to tako, da do predložitve zaključnega računa za leto 1991 uporabljajo dosedanji kontni plan za banke, da začetno bilanco za leto 1992 odprejo po novem kontnem planu, a že opravljena knjiženja za leto 1992 prevedejo na nove konte.
108. člen
Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, neha veljati pravilnik o vsebini posameznih kontov v kontnem planu za banke (Uradni list SFRJ, št. 26/77, 43/78, 11/85, 4/86, 4/87, 17/87, 7/90 in 22790).
109. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 402-2/92
Ljubljana, dne 18. februarja 1992.
Minister
za finance
Dušan Šešok l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti