Uradni list

Številka 19
Uradni list RS, št. 19/1991 z dne 17. 10. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 19/1991 z dne 17. 10. 1991

Kazalo

716. Pravilnik o izvajanju zakona o nadzoru državne meje, stran 679.

Na podlagi zakona o nadzoru državne meje (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja minister za notranje zadeve
PRAVILNIK
o izvajanju zakona o nadzoru državne meje
1. člen
S tem pravilnikom se ureja način izvajanja mejne kontrole; označevanje mejnih prehodov in državne meje, gibanje in muditev na mejnem prehodu, gradnja objektov in naprav na mejnem prehodu, ter ob mejni črti, prenašanje orožja in streliva čez državno mejo ter ukrepi varovanja državne meje.
I. MEJNA KONTROLA
2. člen
Mejna kontrola se opravi takoj po prihodu prevoznega sredstva oziroma potnika na mejni prehod. Če je treba se lahko opravi kontrola tudi v samem prevoznem sredstvu ali na drugem določenem kraju.
Enote republiškega organa za notranje zadeve določene za kontrolo prehajanja čez državno mejo (v nadaljnjem besedilu: organ mejne kontrole), opravljajo mejno kontrolo ob vstopu v Republiko Slovenijo praviloma prve • (pred carinsko in drugimi službami), ob izstopu iz nje pa zadnje.
3. člen
Kontrolo potne listine oziroma druge listine za prestop državne meje ter ugotavljanje istovetnosti osebe opravlja organ mejne kontrole tako, da ugotovi ali so potni list oziroma druga listina ter podatki in fotografija v njih istovetni z imetnikom ter, ali so potni list oziroma druga listina, podpis in pečat pristojnega organa, ki jo je izdal, kot tudi vizum v primeru, ko je predpisan, pristni ter ali so potni list oziroma druga listina in vizum veljavni.
Kontrolo stvari, ki jih imajo osebe pri sebi ter prevoznega sredstva, s katerimi potujejo čez državno mejo, opravi organ mejne kontrole v obsegu in z namenom, da prepreči neupravičeno prehajanje čez državno mejo in prenašanje orožja, streliva, mamil in drugih stvari.
Na zahtevo osebe se o osebni kontroli, kontroli stvari in prometnega sredstva izda potrdilo. Potrdilo se izda na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (obrazec št. 1).
4. člen
Organ mejne kontrole pri mejni kontroli uporablja operativne evidence, ki jih vodijo organi za notranje zadeve.
5. člen
Organ mejne kontrole lahko potrdi prehod Čez državno mejo z žigom o vstopu oziroma izstopu državljanom Republike Slovenije ali tujcem, če ni z mednarodno pogodbo drugače določeno. Žig je pravokotne oblike velikosti 3,5 x 2 cm. V zgornjem delu je ime mejnega prehoda, pod njim datum prehoda in pod njim številka žiga.
Če organ mejne kontrole prepove vstop ali vstopa ne dovoli tujcu, mu odtisne na zadnjo stran potnega lista žig o vstopu oziroma izstopu, preko katerega odtisne še štampiljko. Štampiljka je pravokotne oblike velikosti 3,5 x 1,5 cm v kateri je napis UNIČENO, pod njim pa ANNULE.
6. člen
Podjetje oziroma organizacija za izkoriščanje pristanišč in javnih letališč, železniška transportna organizacija kakor tudi lastniki oziroma uporabniki prevoznega sredstva v mednarodnem morskem in zračnem prometu morajo pravočasno, najpozneje pa v dveh urah, če gre za letalo, oziroma v 6 urah, če gre za kakšno drugo prevozno sredstvo, obvestiti organ o rednih in izrednih prevoznih sredstvih, ki prihajajo oziroma odhajajo čez državno mejo.
7. člen
Podjetja oziroma organizacija za izkoriščanje pristanišč ter javnih letališč, železniška transportna organizacija, kot tudi lastniki oziroma uporabniki prevoznega sredstva oziroma oseba, ki upravlja prevozno sredstvo v mednarodnem prometu, mora med mejno kontrolo v samem prevoznem sredstvu organom mejne kontrole dati na razpolago potrebne prostore, ji omogočiti prost dostop v prevozno sredstvo in brezplačen prevoz z njim med kontrolo in vrnitvijo v kraj službovanja, ter omogočiti vse potrebne pogoje za neovirano opravljanje mejne kontrole.
8. člen
Seznam potnikov in prepis seznama članov posadke plovila, ki prihaja iz tujine ali odhaja v tujino, mora vsebovati: priimek in ime, datum rojstva, državljanstvo in številko potne listine oziroma druge listine za izkazovanje istovestnosti vseh potnikov oziroma članov posadke.
Pri kontroliranju potnih listin ali drugih listin o istovetnosti potnikov in članov posadke na plovilih v mednarodnem morskem prometu se ugotavlja istovetnost vseh oseb na plovilu in primerjajo podatki iz potnih listin ali drugih listin o istovetnosti oseb na plovilu s podatki v seznamu potnikov in v seznamu članov posadke.
9. člen
Območje za opravljanje mejne kontrole, je prostor na katerem se morajo prevozna sredstva ustaviti oziroma pristati, da se opravi mejna kontrola, in ga določi:
1. na območju cestnega mejnega prehoda – organ mejne kontrole v sporazumu s pristojno carinsko službo;
2. na območju letališkega, morskega in železniškega mejnega prehoda – podjetje oziroma organizacija za izkoriščanje pristanišča oziroma javnega letališča oziroma pristojna železniška organizacija v sporazumu z organom mejne kontrole, pristojno carinsko službo v primeru morskega mejnega prehoda pa tudi z luško kapitanijo.
10. člen
Če pride v mednarodnem prometu plovilo, na katerem je bila opravljena izstopna mejna kontrola, med nadaljnjo plovbo v obalnem morju oziroma po rekah Republike Slovenije, v stik z drugim plovilom, mora poveljnik plovila, na zahtevo organa mejne kontrole dovoliti ponovno mejno kontrolo. Stroške, ki nastanejo z novo mejno kontrolo plača lastnik oziroma uporabnik plovila.
11. člen
V primeru višje sile (povodenj, požar, elementarne nesreče) smejo državljani Republike Slovenije in tujci, ki so v bližini državne meje, mejo prestopiti na mejnem prehodu ali izven mejnega prehoda brez dokumentov za prehajanje dokler obstajajo razlogi višje sile.
Tujci, ki v primeru iz prejšnjega odstavka pridejo v Republiko Slovenijo morajo takoj prijaviti svoj prihod najbližji enoti milice, ki o tem obvesti pristojne organe sosednje države.
12. člen
V primeru višje sile smejo gasilske in druge reševalne ekipe iz Republike Slovenije in sosednjih držav državno mejo prestopiti na mejnem prehodu ali izven mejnega prehoda brez opravljene mejne kontrole, na podlagi ustnega soglasja organa mejne kontrole oziroma najbližje enote milice.
Pred izdajo ustnega soglasja iz prejšnjega odstavka o odhodu gasilske ali druge reševalne ekipe iz Republike Slovenije v sosednjo državo mora organ oziroma enota iz prejšnjega odstavka pridobiti ustno soglasje pristojnih organov sosednje države.
13. člen
Tujca, za katerega se ugotovi, da je nenamenoma prekoračil državno mejo, organ mejne kontrole oziroma organ varovanja državne meje napoti ali vrne takoj v sosednjo državo iz katere prihaja, če ni v mednarodni pogodbi drugače določeno.
Določilo prejšnjega odstavka se smiselno uporablja tudi v primeru zašlih domačih živali.
14. člen
Organ mejne kontrole, ki sprejema od tujih varnostnih organov državljane Republike Slovenije, mora pred sprejemom ugotoviti ali je oseba državljan Republike Slovenije; v primeru, ko sprejema tujega državljana, pa mora preveriti; če se izroča v skladu z razlogi, ki so določeni v mednarodnem sporazumu.
Če se ugotovi, da oseba, ki se izroča, ni državljan Republike Slovenije, oziroma ni tujec, ki bi ga po mednarodnem sporazumu bili dolžni sprejeti, organ mejne kontrole zavrne sprejem take osebe.
15. člen
Osebe, ki prehajajo čez državno mejo izven mejnega prehoda po mednarodni pogodbi, se morajo prej priglasiti najbližjemu organu za notranje zadeve.
II. OZNAČEVANJE DRŽAVNE MEJE, OBMOČJA MEJNEGA PREHODA IN OBJEKTOV ORGANOV MEJNE KONTROLE
16. člen
Območje mejnega prehoda določi organ mejne kontrole z odločbo, s katero seznani vse uporabnike, ki opravljajo svojo dejavnost na mejnem prehodu.
17. člen
Državna meja območje mejnega prehoda in objekti organov mejne kontrole so označeni z naslednjimi obvestilnimi in opozorilnimi tablami:
– Mejna črta je označena s tablo velikosti 60x40 cm. Tabla je bele barve s črnim robom, v zgornjem delu je grb Republike Slovenije pod njim pa napis POZOR in pod njim DRŽAVNA MEJA. Napisa sta v črni barvi.
– Območje mejnega prehoda za mednarodni in meddržavni promet je označeno s tablo velikosti 150 x 90 cm. Tabla je bele barve s črnim robom in napisom v črni barvi. V zgornjem delu table je grb Republike Slovenije, pod njim pa napis OBMOČJE MEJNEGA PREHODA ZA... (MEDNARODNI, MEDDRŽAVNI) PROMET, naziv mejnega prehoda in v spodnjem delu napis GIBANJE OMEJENO.
– Območje mejnega prehoda za obmejni promet je označeno s tablo velikosti 60 x 40 cm. Tabla je bele barve s črnim robom. V zgornjem levem delu je grb Republike Slovenije in v istem nivoju napis MEJNI PREHOD ZA OBMEJNI PROMET, pod njim pa ime mejnega prehoda. S takimi tablami se lahko označujejo tudi objekti organa mejne kontrole.
– Na mejnih prehodih za mednarodni in meddržavni promet so na vstopu v Republiko Slovenijo postavljene table velikost: 150 x 90 cm. Tabla je bele barve s črnim robom in napisom v črni barvi. V zgornjem delu table je grb Republike Slovenije pod njim pa napis REPUBLIKA SLOVENIJA.
Na mejnem prehodu in na mejni črti se lahko postavijo tudi druge opozorilne in obvestilne table ter oznake, ki opozarjajo in obveščajo potnike, ki prehajajo državno mejo, o zadevah, ki so pomembne za prehod državne meje ali ravnanje na območju Republike Slovenije in oznake določene z mednarodno pogodbo. Dovoljenje za postavitev izda organ mejne kontrole.
Na mejnem prehodu za mednarodni, meddržavni in obmejni promet je v času obratovanja izobešena zastava Republike Slovenije in sicer:
1. na cestnem mejnem prehodu – pred poslopjem, na vhodni strani;
2. na pomorskem in rečnem mejnem prehodu – na območju mejnega prehoda, predvidenem za pristajanje plovil.
Zastava ima dimenzije 3 x 1,5 m, izobešena pa je na drogu, visokem 7 m, oziroma na drogu, ki ni nižji od poslopja mejnega prehoda.
Na mejnem prehodu, kjer pihajo močni vetrovi, sme biti drog visok 5 m, zastava pa dimenzije 2 x 1 m.
Drog je izdelan iz kovine v srebrno modri barvi.
Zapornice za urejanje prometa oziroma preprečitve pobegov na mejnih prehodih so v barvah zastave Republike Slovenije.
Organ mejne kontrole določi mesta postavitve posameznih tabel, zastave in zapornic.
III. GIBANJE IN MUDITEV NA MEJNEM PREHODU, GRADNJA OBJEKTOV IN NAPRAV NA MEJNEM PREHODU TER OBMOČJU DO 50 M OD MEJNE ČRTE
18. člen
Dovoljenje za gibanje in muditev na mejnem prehodu je individualno ali skupinsko.
Individualno dovoljenje se izdaja na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (obrazec št. 2).
Skupinsko dovoljenje se izda najmanj trem osebam, ki prihajajo na mejni prehod v skupini (strokovne ekskurzije, medijske, raziskovalne in podobne ekipe). Dovoljenje se izda na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in se objavi skupaj z njim (obrazec št. 3).
Predstojnik organa mejne kontrole lahko odredi, da je gibanje na mejnem prehodu oseb iz drugega in tretjega odstavka tega člena mogoče le z identifikacijsko izkaznico v obliki priponke.
19. člen
V prošnji za izdajo dovoljenja za gradnjo objektov in naprav mora prosilec poleg osebnih podatkov oziroma podatkov pravne osebe navesti vrsto, opis in namen objekta, ki ga namerava zgraditi ter natančno lokacijo z izpiskom iz katastrske knjige.
IV. PRENAŠANJE OROŽJA IN STRELIVA ČEZ DRŽAVNO MEJO
20. člen
Za zagotovitev carinskega postopka organ mejne kontrole obvesti o priglašenem orožju in strelivu carinsko službo.
21. člen
O zaseženem orožju in strelivu izda organ mejne kontrole potrdilo na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (obrazec št. 4).
22. člen
Če državljan Republike Slovenije, ki ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji ali tujec, ki ima stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji vnaša orožje in strelivo z dovoljenjem za nabavo, mu organ mejne kontrole potrdi vnos na ta način, da mu v dovoljenje vtisne štampiljko pravokotne oblike v velikosti 2 x 2,5 cm. V zgornjem delu štampiljke je napis VNOS OROŽJA pod njim pa prostor za številko dovoljenja in datum vnosa, v katera se vpišeta zahtevana podatka.
23. člen
Če državljan Republike Slovenije nima dovoljenja za nabavo orožja in streliva, orožje in strelivo organ mejne kontrole zaseže in ga pošlje organu, ki je pristojen za izdajo dovoljenja. O tem izda potrdilo na obrazcu iz 21. člena tega pravilnika.
24. člen
Državljanu Republike Slovenije, ki stalno prebiva v tujini, tujcu, ki prenaša orožje in strelivo v tranzitu preko Republike Slovenije in tujcu, ki prihaja na lov, športna in druga strelska tekmovanja v Republiko Slovenijo in nima vpisanega orožja v potnem listu, organ mejne kontrole izda dovoljenje na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (obrazec št. 5). V potni list oziroma v drug dokument o vstopu v državo pa se odtisne štampiljka iz 22. člena tega pravilnika. Poleg štampiljke se v potni list odtisne žig iz prvega odstavka 5. člena tega pravilnika.
V primeru, da ni možno odtisniti štampiljke in žiga iz prejšnjega odstavka v potni list oziroma drug dokument, se izda samo dovoljenje iz prejšnjega odstavka.
25. člen
Oseba, ki ji je izdano dovoljenje iz 24. člena tega pravilnika, mora dovoljenje ob odhodu iz države izročiti organu mejne kontrole. Ta ji v potni list preko štampiljke iz 22. člena tega pravilnika oziroma dovoljenja vpisanega v potni list, odtisne štampiljko iz drugega odstavka 5. člena tega pravilnika.
26. člen
Organ mejne kontrole mora v primeru ko prodajalec izroči orožje kupcu v skladu z 38. ali 41. členom zakona o nadzoru državne meje v njegovi navzočnosti poskrbeti oziroma preveriti, da je orožje oziroma strelivo izneseno iz države, ter en izvod dovoljenja o iznosu orožja poslati organu, ki ga je izdal.
Organ mejne kontrole mora v primeru uvoza, izvoza ali tranzita orožja oziroma streliva na podlagi dovoljenja republiškega upravnega organa za notranje zadeve, preveriti, če količina ter vrsta orožja oziroma streliva, ki se prevaža čez državno mejo odgovarja izdanemu dovoljenju.
V. VAROVANJE DRŽAVNE MEJE
27. člen
Varovanje državne meje opravljajo enote republiškega organa za notranje zadeve določene za varovanje državne meje (v nadaljnjem besedilu: organ varovanja državne meje) z:
-opazovanjem in kontrolo območja državne meje;
– preprečevanjem nedovoljenega prehajanja čez državno mejo, nedovoljenega prenosa stvari čez državno mejo, nedovoljenega ribolova in podvodnih aktivnosti na morju, rekah in jezerih ter odkrivanjem kršilcev oziroma storilcev takih dejanj;
– drugim, operativno tehničnim delovanjem določenim z predpisi, ki urejajo področja notranjih zadev.
Pri opravljanju nalog varovanja državne meje organ varovanja državne meje uporablja pooblastila določena z zakonom, ki ureja področje notranjih zadev.
28. člen
Lov ob mejni črti mora lovska organizacija za skupinski lov in posameznik za individualni lov, najaviti 24 ur pred nameravanim lovom..
Prijava lova se opravi na ta način, da se pisno ali ustno obvesti pristojno enoto milice.
29. člen
Pri opravljanju nalog ha morju organ varovanja državne meje uporablja ustrezno opremljena in označena patruljna plovila.
Kadar organ varovanja državne meje pri opravljanju nalog na morju opazi plovilo brez zastave ali s sumljivo zastavo, ga z najprimernejšim sredstvom za zveze pozove, naj pokaže zastavo, če je treba pa tudi, naj sporoči ime plovila, pristanišče, v katerem je plovilo prijavljeno, pristanišče, iz katerega prihaja, in smer plovbe. Če plovilo ne pokaže zastave, ali ne sporoči zahtevanih podatkov, ali če so razlogi za sum, da je bilo na plovilu ali s plovilom storjeno kaznivo dejanje ali prekršek, da organ varovanja državne meje plovilu znak naj ustavi.
Znak za ustavitev plovila se daje z vidnim ali zvočnim signalom (znaki mednarodnega signalnega kodeksa, naprava za dajanje zvočnih znakov, modra rotacijska luč, megafon ali piščalka) z razdalje, ki omogoča, da ga s plovila lahko vidijo oziroma slišijo.
Ustni ukazi (po megafonu) morajo biti jasni in kratki, in sicer: "Zaustavite plovilo, policijska kontrola", dani morajo biti v slovenskem, italijanskem ter v angleškem jeziku in se trikrat ponovijo.
Preden da plovilu znak, naj se ustavi, mora organ varovanja državne meje ugotoviti zemljepisni položaj, na katerem je plovilo.
30. člen
Če se plovilo na dane znake in pozive ne ustavi, odredi organ varovanja državne meje zasledovanje plovila.
Zasledovanje plovila se sme izvajati le dotlej, dokler je plovilo ali čoln, ki je z njim, v obalnem morju Republike Slovenije. Zasledovanje se konča, kadar zasledovano plovilo vpluje v tuje teritorialne vode.
31. člen
Organ varovanja državne meje sme pri zasledovanju plovila uporabiti orožje v skladu z določili zakona, ki ureja področje notranjih zadev.
V primeru uporabe orožja organ varovanja državne meje s patruljnega plovila najprej izstreli dva opozorilna strela v zrak. Če se plovilo ne ustavi, izstreli naboj pred njegov premec, če pa se plovilo niti tedaj ne ustavi, začne organ streljati v premec ali drug del plovila. Če poskuša plovilo, kljub prej navedenemu postopku, pobegniti v tuje vode, ga sme v skrajnem slučaju onesposobiti za plovbo tako, da ga z večjim številom strelov onesposobi za nadaljnjo plovbo.
Povelje za uporabo orožja da poveljnik patruljnega plovila.
Organ varovanja državne meje sme s patruljnega plovila brez opozorila takoj streljati neposredno po plovilu, katerega posadka ga napade s strelnim orožjem, ga poskuša potopiti ali kako drugače ogroža življenje posadke patruljnega plovila.
32. člen
Ko plovilo na dane znake ali pozive ustavi, pregleda organ varovanja državne meje njegove listine in knjige ter listine oseb na njem ter po potrebi pregleda plovilo. Na zahtevo osebe se o pregledu plovila izda potrdilo na obrazcu iz tretjega odstavka 3. člena tega pravilnika.
Zajetje plovila pomeni ukrep, s katerim je plovilo pod nadzorom organov za notranje zadeve.
33. člen
Če poveljnik plovila, na katerem se opravlja pregled organa varovanja državne meje, noče omogočiti pregleda plovila (odpreti skladišča, prostorov ipd.), ali če je bilo s pregledom listin in knjig plovila ali s preiskavo plovila ugotovljeno, da gre za hujšo kršitev predpisov, se plovilo zajame in pripelje v najbližje pristanišče.
34. člen
O tem, da je bilo plovilo zajeto, odpeljano in pregledano, se napravi zapisnik, ki vsebuje podatke o plovilu, podatke o poveljniku, številu članov posadke in drugih osebah na plovilu, navigacijske podatke o kraju in vzrokih zaustavitve plovila, meteorološke podatke, izid pregleda listin in knjig oziroma pregleda plovila in čas trajanja zaustavitve plovila v katero pristanišče je bilo odpeljano in v primeru, da ni bilo izpuščeno, kateremu organu je bilo izročeno.
Zapisnik podpiše organ, ki je opravil pregled listin in knjig ali plovila in poveljnik plovila. Če poveljnik plovila noče podpisati zapisnik je treba v njem navesti zakaj tega ni hotel storiti. Izvod zapisnika se izroči poveljniku plovila.
35. člen
Zaradi pregleda ali privedbe sme poveljnik patruljnega plovila odrediti vkrcanje članov posadke patruljnega plovila na plovilo, ki ga ima v postopku.
36. člen
Organ varovanja državne meje predlaga ministru za notranje zadeve ukrepe v smislu 47. člena zakona o nadzoru državne meje in skrbi, da jih lastniki zemljišč izvajajo.
VI. KONČNA DOLOČBA
37. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0101-Z-031/190-91
Ljubljana, dne 9. oktobra 1991.
Minister
za notranje zadeve
Igor Bavčar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti