Uradni list

Številka 17
Uradni list RS, št. 17/1991 z dne 8. 10. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 17/1991 z dne 8. 10. 1991

Kazalo

627. Sklep o načinu opravljanja plačilnega prometa s tujino, stran 572.

Na podlagi tretjega odstavka 17. člena zakona o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 1/91-I) in drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
SKLEP
o načinu opravljanja plačilnega prometa s tujino
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. Plačilni promet s tujino se opravlja po računih pooblaščenih bank v tujini in po računih tujih bank in drugih tujih oseb v Sloveniji na način, ki ga določa ta sklep.
Določbe tega sklepa, ki veljajo za pooblaščeno banko, se smiselno uporabljajo tudi za Poštno hranilnico in Banko Slovenije.
2. Sprejemanje plačil in plačevanje v plačilnem prometu s tujino se opravlja z običajnimi instrumenti medna^ rodnega plačilnega prometa.
3. Banka Slovenije izda navodilo za izvajanje tega sklepa, s katerim predpiše obrazce, naloge in druge listine, ki se uporabljajo v plačilnem prometu s tujino,
4. Pooblaščene banke so dolžne v posebnem kontrolniku evidentirati čas prejema vseh plačilnih nalogov, za plačila v tujino in iz tujine razen, če so jih prejele po tehnologiji SWIFTA.
II. SPREJEMANJE PLAČIL IN PLAČEVANJE V TUJINO V KONVERTIBILNIH DEVIZAH
A. Plačila iz tujine
5. Pooblaščena banka, po kateri je bilo izvršeno plačilo iz tujine, mora o prejetem plačilu obvestiti domačo osebo, na katere ime se glasi plačilo (v nadaljnjem besedilu: upravičenec plačila), na dan pritoka ali na dan prejema naloga, sposobnega za izvršitev, na način predpisan z navodilom iz 3. točke tega sklepa.
6. Pooblaščena banka, po kateri je bilo izvršeno plačilo iz tujine izplača protivrednost v domači valuti upravičencu plačila ali drugi domači osebi (v nadaljnjem besedilu: končni upravičenec) na podlagi naloga za izplačilo protivrednosti v domači valuti (obrazec 745), ki ga da upravičenec plačila.
Upravičenec plačila mora pooblaščeni banki poslati nalog za izplačilo protivrednosti v domači valuti isti dan, najkasneje pa naslednji delavnik po dnevu, ko je bil obveščen o izvršenem plačilu s podatki, ki jih predpiše Banka Slovenije z navodilom iz 3. točke tega sklepa.
7. Pooblaščena banka izplača protivrednost v domači valuti isti dan, najkasneje pa naslednji delavnik po prejemu naloga od upravičenca plačila, po nakupnem tečaju, ki velja na dan izplačila. Če upravičenec plačila ne pošlje banki naloga za izplačilo protivrednosti v domači valuti v roku iz 6. točke tega sklepa, izplača pooblaščena banka protivrednost v domači valuti upravičencu plačila naslednji delovni dan po poteku tega roka po nakupnem tečaju, veljavnem na dan izplačila.
Za dan izplačila protivrednosti v domači valuti se šteje dan, ko je bil obremenjen žiro račun pooblaščene banke za prenos domače valute končnemu upravičencu oziroma upravičencu plačila.
8. Na način iz 5. do 7. točke tega sklepa se ravna tudi s plačili, ki se opravijo z deviznega računa tuje banke in druge tuje osebe pri pooblaščeni banki.
B. Plačila v tujino
9. Za plačila v tujino, ki se opravljajo z instrumenti iz 2. točke tega sklepa izda nalogodajalec banki ustrezni nalog, ki ga predpiše Banka Slovenije z navodilom iz 3. točke tega sklepa.
10. Terjatev v devizah na deviznem računu, pridobljeno iz medsebojnih razmerij bank pri opravljanju plačilnega prometa s tujino, sme pooblaščena banka prodati na deviznem trgu in uporabiti za plačila v tujino ali pa prenesti na svoje račune v tujini.
III. SPREJEMANJE PLAČIL IN PLAČEVANJE V TUJINO V DOMAČI VALUTI
11. Sprejemanje plačil in plačevanje v tujino v domači valuti opravljajo Banka Slovenije in pooblaščene banke pri katerih se vodijo računi tujih oseb v domači valuti, na način predpisan z navodilom iz 3. točke tega sklepa.
IV. PLAČILNI PROMET PO KLIRINŠKIH RAČUNIH
12. Plačilni promet po klirinških računih z drugimi državami poteka na podlagi posebnih plačilnih sporazumov in medbančnih protokolov sklenjenih na njihovi podlagi na način, predpisan s tem sklepom.
V. DRUGE DOLOČBE
13. Pooblaščene banke morajo Banki Slovenije pošiljati potrebne podatke in poročila o stanju in prometu na računih v tujini na način in v rokih, predpisanih z navodilom iz 3. točke tega sklepa.
14. Likvidacija obstoječih klirinških računov se opravlja v skladu z dogovorom z jugoslovansko federacijo.
15. Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 5. oktobra 1991.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti